homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-45


#837 2017-04-25 13:57:26

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Astera multa sanatate, raaluk felicitari pentru implinirea celor 20 de saptamani. Am bifat si eu eco lichidul e usor scazut dar nu oligoamnios adica scazut tare cum era la morfologie, nimic ingrijorator mi a zis dr. Bebe in schimb a luat avans 2 sapt are 1 kg la 25 de saptamani tot cu capul in jos sta dar colul e inchis bine, placenta e deja de gradul 2. Per total sunt multumita. O saptamana frumoasa cu multe vesti bune!!   puss


After all,tomorow is another day!!

Offline

 



#838 2017-04-25 15:40:48

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Ma bucur ca e totul ok caty big_smile
E maricel bebe tau, al meu la cat de sportiv este nu pune asa mult, avea 1050g la 26s5z ,dar dr a spus ca e ok, e mai maricel cu o saptamana.
Eu fac 28s hjarta
De ieri am niste intepaturi in vagin. O fi normal? Voi ati avut?

Ai deja 20s raluca hjarta. Trece repede timpul, cel putin mie asa mi s-a parut pana acum.Le simti bine miscarile acum?

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-04-25 15:42:53)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#839 2017-04-25 22:12:42

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fallen felicitari pentru 28 de saptamani. Eu in vagin nu am intepaturi in schimb in jurul buricului mai am cateodata cand stau prea mult in picioare. Incerc sa stau mai mult lungita in pat iau si un nospa, dureri de ligament rotund nu mai zic merg parca sunt descentrata. Dar nu ma plang bine ca are de ce sa ne doara in curand o sa ne fie dor de burtica  . puss  .


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#840 2017-04-26 13:25:26

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

astera, cum te mai simti?
caty30, felicitari pentru vestile bune.
fallen_angel, misca amandoi destul de mult. mai ales seara si dimineata. eu simt intepaturi in vagin dar cred ca ma loveste bebele care sta in partea de jos. vineri am morfologia si chiar o sa intreb

Offline

 

#841 2017-04-26 21:17:18

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc caty puss felicitari si tie pt morfo.Eu dureri de ligamente am avut doar cateva zile pe la 20 sapt parca,apoi nu m-au mai durut.M-am si mirat ca auzisem ca e jale cu durerile astea.
Da,poti intreba raluca,eu mai merg abia in 22 mai la dr,pt morfologie.
Noi am primit astazi caruciorul lui   bebe si e asa fain,nu mai am rabdare pana in iulie  chicot


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2017-04-26 23:18:01

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Angel se mai face inca o morfologie??eu credeam ca doar asta acum la 22  sau 23 de saptamani, habar nu aveam.sau nu e obligatorie oricum eco fac din 3 in 3 sapt .si eu ma uit de carucior vroiam unul 3 in 1 sa se faca scoica si landou dar mi a deschis sotul ochii sa luam unul mai usor ca noi stam la et 4 si nu avem lift. Pentru el nu ar fi o problema sa l care pe scari dar ma gandesc la mine cand e el plecat la serviciu  rotfl2


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#843 2017-04-27 10:31:50

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Da, morfologia de trim 3,se face la 32s. E mai mult o morfometrie mi-a spus noul meu dr, il mai masoara din nou din cap pana in picioare. Eu cred ca este importanta. De ce faci asa des eco?
Eu merg la 4-5 sapt.
Daca stai la et 4 este foarte important sa iei un carucior usor. Cand vei fi singura iti dai seama cum sa te descurci si cu bebe in brate si cu caruciorul daca e greu.
Noi stam la casa, asa ca nu ne-a interesat acest aspect, am luat unul solid si maicel, are 14kg, dar ne place mult.
3 in 1 am vrut initial, dar pana la urma ne-am gandit ca scoica o va folosi doar pana la 6 luni, apoi ii trebuie scaun auto, asa ca am luat direct un scaun auto care merge pt 0-36 kg si se da pe spate ca si scoica, asa ca il poate folosi de la nastere. Si avem un landou portabil pt transport pt cand mergem la pediatru sau eu stiu unde.
Si vom mai lua un carucior tip umbrela cred ca ii spune, e micut si f usor, asta pt concedii, ca sa nu ocupe mult loc in portbagaj.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#844 2017-04-27 10:49:11

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

sunt 3 morfologii. cate una pe trimestru
eu stau tot la casa si am un carut destul de greu 13kg si este 2in1. am fost foarte multumita de el si chiar ma gandeam sa iau tot acelasi model pentru gemeni. dupa 1 an jumatate este ca nou. problema este ca imi ocupa jumatate de portbagaj si cel de gemeni automat este mai mare. cred ca o sa raman pe unul sport ca nu stiu cat o sa ii scot cu carutul pana vine iarna, iar la primavara deja au peste 6 luni.

Offline

 

#845 2017-04-27 12:41:44

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc mult fetelor .Angel eu din fire sunt mai panicoasa asa si facand eco ma mai linistesc. Aseara cand stateam lungita in pat mi se facea ghem jos se simtea ceva tare ca o galma.oare astea sunt contractii ca parca si burta era cam tare? M am cam speriat am luat un nospa si bebe se misca intr una.asta sa compenseze ultimele 2 zile cand a miscat mai putin fata de alte zile cand misca aproape toata ziua doar noaptea nu il simteam  rotfl2


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#846 2017-04-27 13:36:11

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Si asta care l-am luat noi ocupa mult loc in portbgaj,dar oricum nu o sa mergem la cumparaturi cu bebe si pt concedii luam ala mic si asta e.
Care mai nasteti vara ce hainute luati?
Eu i-am luat deja vreo 12-13 body-uri,(5 cu maneca lunga si restul cu scurta)costumas cu bluza+pantaloni,cateva salopete pt noapte,cateva perechi de pantalonasi,oare sa mai iau sau ajunge?mai am si primite,vreo 15-20 bodyuri si alte chestiute,dar astea vreau sa le folosesc doar daca raman in pana.Nu stiu daca ajunge pt inceput,nu as vrea nici sa iau prea multe si sa nu apuce sa le poarte pe toate.
Pompa de san voi cumparati inainte sau doar dupa in caz de nevoie?

caty,eu nu imi dau seama de contractiile nedureroase,stiu ca se intareste burta,dar eu una nu imi dau seama.daca era doar intr-un loc poate era capusorul lui bebe  nustiu  .Oricum mai bine iei no-spa.

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-04-27 13:38:35)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#847 2017-04-27 13:58:47

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

hey
angel ce marime ai luat?
eu trebuie sa ma uit sa vad ce haine mai am, daca trebuie sa mai iau ceva..cu s. am avut noroc , nu regurgita atat de des/tare cat sa o schimb de n ori pe zi, dar in primele 2 luni a luat in greutate cate 1.5kg, astfel ca la 3luni purta haine de 6luni, si tot asa..
legat de pompa, eu am zis ca voi cumpara daca voi avea nevoie.eh, in prima noapte acasa l-am trimis pe sot la farmacie sa imi cumpere ca aveam canalele infundate si oricat masaj mi-am facut in ziua aia nu am reusit sa le desfund(bine, recunosc ca nici masajul nu era 100% ca la carte, deh, incepatoare)
acum cu siguranta iau in maternitate pompa lol sa fiu sigura

Offline

 

#848 2017-04-27 14:10:51

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Angel multumesc. Eu nu am luat nimic inca soacra mi a zis sa nu iau nimic inca imi va lua ea dupa 7 luni e f superstitioasa .intai voi vedea ce voi primi de la ea si abia dupa aceea o iau pe nasa ca eu habar nu am ce sa cumpar si ne ducem la cumparaturi. Eu nu cumpar nimic inca nici carucioru nici patut nici pompa nu sunt superstitioasa doar fricoasa  rotfl2.dupa ce nasc fac imediat comanda online cand sunt inca in maternitate si in 2 3 zile le aduce firma de curierat.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#849 2017-04-27 14:20:05

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

lol caty esti tare amuzanta cu comenzile online din spital
dar da, acum..cu comenzile de pe internet totul se rezolva rapid.bani sa ai

Offline

 

#850 2017-04-27 14:31:39

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel  rotfl2 .dar da dupa 5 ani de infertilitate nu pot fi altfel decat f precauta si parca mi e frica in orice moment sa nu l pierd si sotul ma cearta ca sunt fricoasa dar nu ma pot abtine.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#851 2017-04-27 15:06:06

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Anabel, am luat marimea 54 sau 56 ,nu mai stiu si 62.Iar pe unele scrie 0-3 luni. I-am luat si bavetici vreo 8 cred lol si sosetute, cateva caciulite ,desi nu stiu daca va fi cazul vara si manusi pt maternitate in caz ca are unghiute lungi.
Eu deja am luat cam tot, mai am de luat un patut, iar unul il primim(ne trebuie doua)  si pompa san, pampers si o comanda la farmacia tei. A, si cadita cu suport. Mie imi place sa iau din timp, sa nu ma stresez la sfarsit si sa nu uit ceva.
Caty, cum ti-e tie mai ok, decat sa iei si sa stai stresata apoi .Dar scaunul auto sau scoica ar trebui inainte sa o cumperi pt ca si prin curier poate intarzia. Noi carutul l-am primit abia dupa o sapt ca nu aveau culoarea respectiva in stoc, desi pe site scria ca este in stoc.

Cu pompa si eu as lua inainte sa nu patesc asa. Tu ai luat manuala sau electrica anabel?

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-04-27 15:15:02)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#852 2017-04-27 18:12:39

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty sper doar ca nu te-ai suparat. pot doar sa imi imaginez
ai luat f bine , bine ca nu ai luat mai mici
eu am avut medela manuala( http://www.pompasan.ro/produs/2180-Pomp … ase-Medela ) si m-am descurcat ff bine pt cat am folosit-o. am imprumutat-o cuiva, sper sa mi-o dea inapoi ca oricum nu o foloseste. si sper sa primesc si medela swing luata pt verisoara mea care nu a folosit-o nici macar o data
ce pampersi iei?

Offline

 

#853 2017-04-27 19:19:18

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Cu manuala parerile am vazut ca sunt impartite,unele spun ca nu sunt bune de nimic,altele s-au descurcat,nici nu stiu ce sa fac.Cele electrice sunt cam scumpe si parca nu as da atata,avand in vedere ca o voi folosi doar daca am probleme cu canalele sau cand plecam de acasa si vreau sa las laptic la bunicute sa ii dea.Manuala ma gandeam sa iau de la avent,e vreo 200 lei.
Scutece o sa iau Huggies Elite Soft,dupa review-urile de pe net mi se par cele mai ok.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#854 2017-04-27 20:44:25

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel nu m am suparat Doamne fereste nu am de ce din contra va multumesc pentru sfaturi. Tu cate saptamani ai??   puss  am intrebat pe cineva care doar ce a nascut ieri a luat hainute nr 54.

Ultima oara a fost editat de caty30 (2017-04-27 20:45:52)


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#855 2017-04-28 07:27:54

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

neata
angel si eu tot huggies as vrea..de pe emag vrei sa le comanzi? sau ai gasit in alta parte la un pret mai ok?
la s. am folosit cu succes huggies primele 14 luni,dar din italia..acolo au pret mai uman
si eu stiu parerile astea..dar mie mi-a luat manuala tot din cauza banilor.cu modelul asta m-am descurcat fff bine, si eu a trebuit sa las laptic in biberon cat am fost la stomatolog de ex
legat de patuturi..aveti parter si etaj si vrei unul sus si unul jos sau de ce vrei 2?
caty puss luni intru in 28s

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.