homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-64


#1198 2017-06-26 23:43:25

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel nu i am mai cumpărat nimic deocamdată vreau sa i mai iau 2 pantalonași cu bentita sa nu l strângă elasticul 2 bluzițe cu capse 2caciuliti 2sosetele și o pereche de mănuși atât dar nu ma grăbesc dacă este sa nasc mai devreme le poate lua soțul ca vânzătoarea de la magazin știe ce sa i dea. Angel la noi în maternitate e asa în cazul cezarienei : prima noapte te țin la terapie acolo practic nu are voie sotul dar dacă ești drăguț cu ei îl lasă să stea vreo ora. Copilul noaptea aceea nu va sta cu mămica ea oricum va avea dureri și nu e în stare sa stea cu el. De abia a doua zi te duce la salon tot asa aglomerat e și la noi la terapie practic ar trebui sa te tina 2 nopți la terapie dar nu te țin pentru ca nu este loc. De abia atunci îl aduce pe bebe. La naștere naturala e altceva îl ai din prima clipa cu tine. Nu știam ca la privat îl ai din prima clipa cu tine e super dar nu știu în ce măsură o mămica proaspăt operata poate avea grija de el trebuie sa i dea lapte praf ca am înțeles ca la cezariana nu vine laptele asa repede cum vine la naștere naturala.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 



#1199 2017-06-27 00:15:32

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

annabel a scris:

si parca mai este un test, gen stai intinsa, cu mainile sau o perna sub fund si cand te ridici vezi daca ai vreo scurgere..poate stiu celelalte fete mai bine

Pui lenjerie curata / uscata si stai intinsa 10 min cu mainile / perna sub fund (sa fie mai sus decat trunchiul). Daca atunci cand te ridici, simti ca curge ceva, cel mai probabil e lichid amniotic.

Caty, eu am stat 2 ore la terapie la prima nastere (anestezie generala) si 1 ora la a doua nastere (rahianestezie). Mie nu mi-au adus copiii pt. ca fata a fost prematura si a stat in prima noapte la incubator, iar baiatul pt. ca l-au tinut sub observatie 24h pt. macrosomie si hipoglicemie. Dar, in mod normal, aduc copiii in salon, langa mama imediat ce mama este adusa de la TI. Asistentele ii pot hrani cu lp si in salon, abia vede si mama cum se face. Iar cea mai buna metoda sa vina laptele este sa pui bebe la san chiar daca ai senzatia ca suge in gol.

La noi rezervele sunt pt. o singura pacienta + insotitor dar costa multicel.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1200 2017-06-27 09:16:31

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

eu am avut fata si la TI. Am fost singura care a nascut in acea ziua si erau 3 asistente cu mine. Si in salon o tineam pe timpul zilei si o schimbau / hraneau asistentele. poti alege sa il ai pe bebe si noaptea cu tine daca te simti bine. in mod normal te invata cum sa te descurci cu bebele, dar eu n-am putut sa ma ocup singura de ea din cauza anemiei. abia ajungeam singura la baie sad
d-asta fac un efort acum sa nasc tot acolo. iar o sa fiu anemica si mai ales ca sunt 2 prefer sa stiu ca are cine sa aiba grija de ei
katey, se pare ca sunt conditii foarte bune la tine la maternitate.

Offline

 

#1201 2017-06-27 10:53:39

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Caty,va sta sotul cu mine toata ziua,plus mai vine si soacra,mama,deci va avea cine sa imi dea bebele sa il pun la san daca eu nu ma pot ridica.Este indicat sa il pui la san cat mai des,chiar daca nu prea ai laptic,asa se stimuleaza lactatia.Daca mergi pe ideea ca nu ai lapte si astepti sa vina singur si le lasi pe asistente sa il indoape cu lp,risti sa pierzi laptele(cunosc fete care au patit asta).Eu vreau sa evit sa primeasca lp,o sa il pun la san cat pot de des.Eu deja am colostru,cum ating putin sanul incepe sa curga big_smile

Ralu,tu la spital ce ai luat cu tine,doar chestii de igiena?


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1202 2017-06-27 11:37:02

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

da. n-am avut nevoie de nici un bagaj. mi-au dat voie numai cu pieptan, pasta si periuta de dinti. haine pt mine si pt fata + scutece, creme pt ea le-am primit de acolo
si daca o sa ramai singura vreun pic, sigur te vor ajuta asistentele. eu aveam la pat un buton sa le chem

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1203 2017-06-27 13:07:02

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey te a ținut f puțin la ti aici te tine și peste noapte, ar fi fost bine sa ma tina și pe mine la fel. Tu tot la stat ai născut sau la privat?si aici sunt rezerve poți opta cu un pat sau doua nu știu cât costa o sa ma interesez. Ar fi bine sa lase soțul sau alta persoana sa stea cu tine noaptea, bine la mine nu cred ca soțul va putea sa stea toata noaptea dacă se nimerește în cursul săptămânii trebuie sa se ducă la serviciu. Angel, Raaluuk da într adevăr la privat e mult mai bine nici nu se pot compara serviciile. Când am fost la regina Maria la București și am făcut morfologia fetala am rămas foarte plăcut surprinsa de condiții și mai ales cum am fost tratați. Mai ales după naștere c
când suntem mai sensibile  contează enorm ca personalul medical sa fie empatic, sa ți arate cum sa ai grija de el mai ales noi cele care suntem la primul copil și nu prea ne pricepem rotfl2 . Eu nu am avut colostru sper sa nu fie un semn ca nu voi avea lapte.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1204 2017-06-27 14:03:47

OanaMe
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 16

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fetelor, va multumesc mult pentru gandurile si sfaturile voastre smile
Nu am mai avut asa scurgere.
Oricum daca o sa mi se mai intample  asa , incat sa ma sperie, o sa folosesc un absorbant special care detecteaza daca este lichid amniotic si apoi daca e pozitiv, imi voi anunta doctora.
Sarcina usoara si bebei sanatosi! smile

Offline

 

#1205 2017-06-28 00:33:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

La stat am nascut, Caty. Sotul tau nu beficiaza de cele 5 zile libere platite pt. nasterea copilului? Daca are curs de puericultura se mai adauga 10 zile. Sotul nu a avut curs la primul bebe si a facut pt. al doilea.
La a doua sarcina nu am avut nici eu colostru. A fost chiar frustrant pt. ca nu mi se oprise de tot lactatia dupa primul copil pana sa raman gravida din nou.  lol


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1206 2017-06-28 01:53:53

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Teoretic are dreptul Katey nu știu dacă i se vor și da baga pretextul ca nu are cu cine sa l înlocuiască mai ales ca e si perioada concediilor și muncesc în plus și pt cel aflat în concediu. El oricum va întra în concediu de odihna peste 1sapt jumate după ce nasc eu și nu vrea sa se certe cu ei. Bănuiesc ca nu i vor da ca acum 2 ani nu i au dat nici altui coleg care ii născuse soția. Eu am tras o sperietura groaznica Tomi motanul nostru a scos plasa din pioneze (ne am mutat anul trecut și nu am apucat sa punem încă termopan la balcon) și a ieșit pe marginea abrupta de la balcon putea sa cada oricând de la etajul 4.a rupt soțul plasa a vrut sa l apuce nu stătea sa pună mana pe el și l a lăsat sa nu se se dezechibreze și sa cada. A trebuit sa l momim cu mâncare sa între și el în casa. Acum murim de cald cu geamul închis mai ales eu cred ca de la sarcina am momente când simt niște bufeuri de căldură zici ca iau foc.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1207 2017-06-28 07:50:06

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

neata
caty nu mai zi de bufeuri.transpir intr-una grater

Offline

 

#1208 2017-06-28 07:57:07

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel credeam ca doar eu începusem sa cred ca e ceva în neregula cu mine. Bine la noi e și cald la etajul 4 avem 30 de grade noroc cu aerul ca i mai dam drumul dar noaptea nu l suport. Eu sunt la dr aștept sa fac analize și ecografie va țin la curent.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1209 2017-06-28 09:15:01

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

neata
si eu ma lupt cu caldura. eu sunt o persoana friguroasa de fel. acum ii cand ii e frig sotului eu mor de cald lol m-a trezit azi un carcel. si acum ma mai doare sad au inceput si arsurile zilnice. partea buna e ca trece repede timpul
caty, bafta la doctor. te asteptam cu vesti

Offline

 

#1210 2017-06-28 11:02:22

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

lol eu stau la casa si tot sufar de caldura.dar nu avem AC
bafta la dr
am fost si eu ieri
azi fac bagajul pt maternitate.ieri mi-am facut curaj sa pun hainutele in dulap lol credeam ca am mai multe..trebuie sa mai cumpar cate ceva

Offline

 

#1211 2017-06-28 11:13:47

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Hello.

Ce greutate are bebele tau acum, annabel?
Si eu i-am pus hainutele in dulap acum cateva sapt si zilnic il deschid sa-l admir lol
Am primit si pampersul astazi,acum chiar nu imi mai trebuie nimic,am impresia ca am luat mai multe decat trebuia lol

Mersi Ralu.Mie mi-au spus nici haine sa nu iau,dar cred ca voi lua oricum cate ceva.
Bine ca m-am chinuit sa fac bagajul,acum trebuie sa despachetez lol

Si eu am probleme cu caldura,tin ac deschis zi si noapte.Noi avem 2 ac si acuma mai montam unul lol.
Astazi avem multe drumuri de facut si mi-e o groaza sa ies din casa.
Oare am voie sa intru in piscina?(a noastra,nu publica).

Caty,ce nazdravan pisicul vostru rotfl2


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1212 2017-06-28 12:12:55

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel ai voie in piscina, de ce nu?
36s , ~2600g..eu ziceam ca e putintel..dar vad ca e in grafic..sper sa mai creasca un pic

Offline

 

#1213 2017-06-28 12:43:55

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel la fel are și al nostru tot 2,600 la 34de săptămâni și 2 zile, are lichid, placenta de gradul 2.eu dacă adorm cu ac deschis când ma trezesc simt ca nu am aer nu știu de unde impresia asta. Mi a zis la sfârșitul lui iulie ma programează la cezariana îl lasă să facă aproape 39 de săptămâni deocamdată m a chemat peste 2 sapt iar. Angel eu dacă as avea piscina m as bălăci încontinuu, în locuri publice mi e frica sa ma duc sa nu iau vreo bacterie ceva asta mi ar lipsi.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1214 2017-06-28 13:41:41

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

hjarta caty.sa fiti sanatosi

Offline

 

#1215 2017-06-28 13:51:23

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Annabel mulțumim. În privința hainutelor eu i am luat strictul necesar avem un magazin cu hăinuțe de copil la câțiva pași de noi ii pot lua oricând nu ma grăbesc pentru ca oricum va primi și nu are rost sa investesc aiurea oricum ii vor rămâne repede mici. Raaluuk eu când am arsuri mestec guma orbit o jumătate de ora și mi revin probabil de la mestecat guma sa formează suc gastric.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1216 2017-06-28 20:02:07

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel, si eu zic ca e ok sa folosesti piscina ta
anna, mai ai putin
caty, felicitari pt grasunel. mananc intre 4-6 gume pe zi. si in prima sarcina faceam la fel. acum e mai greu ca ma vede fata si vrea sa-i dau si ei. ma mai ajuta si laptele rece

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.