homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-74


#1388 2017-07-27 21:16:21

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Raaluuk felicitări pentru bebelini!!! Și eu am fost astăzi la medic era bine Sebi acum era un pic mai mic fata de acum 2 sapt. Atunci ne e zis ca are 3,300 acum ne a zis 3,100 m am speriat am crezut ca a scăzut dar nu ne a spus dr ca ecograful nu e cantar sa cântărească exact ci da doar asa aproximativ. Am hotărât sa facem cezariana pe 1 după amiaza ca ea este de garda și pe 2 nu mai e cum vroiam noi. Ma internez tot pe 1 dimineața îmi face analize îmi convine mai mult decât sa fi stat o zi și o noapte degeaba acolo. Roxyi felicitări!!!


After all,tomorow is another day!!

Offline

 



#1389 2017-07-27 23:05:04

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Sa fie intr-un ceas bun, Caty!  goodluck


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1390 2017-07-28 01:48:52

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Katey mulțumesc. Sunt foarte speriata dar ma abțin vitejește sa nu ma vadă soțul. E chiar asa rea operația asta???


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1391 2017-07-28 11:48:00

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Ralu,ce vesti bune  applause

Caty,mai putiiiinnnnnn  happydance
Nu e chiar asa rea,Caty.Primele zile sunt mai grele,este extrem de important sa   mergi cat de repede si de mult poti dupa operatie,chiar daca doare.Eu in a 3 a zi parca am stat toata ziua cu asta mic in brate,ca ma chinuiam cu alaptatul si am uitat sa umblu,iar seara cand m-am ridicat din pat ma durea chiar mai tare decat prima data.Apoi am mers mult si mi-a trecut.Deci este foarte important.
Oricum eu nu as recomanda niciodata nimanui cezariana daca se poate natural.
Cand ma uit in oglinda si vad cicatricea aia imi vine sa sparg oglinda skitarg


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1392 2017-07-28 13:05:18

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty, incearca sa nu te gandesti prea mult la operatie. mie chiar nu mi s-a parut grea. singura mea problema pe care o aveam era cicatricea. oricum se micsoreaza si se face alba cu timpul. plus ca e atat de jos incat nu se vede daca port costum de baie.
angel puss ce face Sebi? mie imi daduse sa ma dau cu o crema la cicatrice dupa 6 sapt. o sa vezi ca o sa fie mult mai mic semnul dupa un timp. la mine operatia avusese 15-16cm si pana sa raman insarcinata din nou ajunsese la 9-10 si deja in partea stanga era alba si subtire.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1393 2017-07-28 15:27:18

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty fii curajoasa!! va fi bine
felicitari raluk, ce vesti bune!
si ce burtica mica si frumoasa de bb hjarta

Offline

 

#1394 2017-07-28 16:09:38

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Salutare
Ma bag si eu ca musca  big_smile
Operatia nu este grea, pana te mobilizezi (dai jos din pat) o sa fie nasol, dar dupa, asa cum ti-a spus si Fallen daca mergi si faci miscare nu e nicio probl. EU am avut un brau cu ariri, pe care l-am pus cand am ajuns acasa, care m-a ajutat destul de mult ca nu mai se misca burta atat de tare si durerea nu mai era asa puternica.
Cicatricea la mine, dupa 2 ani jumate de la a doua nastere abia se vede o dungulita. Nasteri usoare si bebei sanatori va doresc.

Offline

 

#1395 2017-07-28 21:59:54

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Mulțumesc mult tuturor pentru încurajări. Sper sa fim bine și bebe sa fie sănătos. Va scriu marți noaptea cum a fost dacă mi o da voie la terapie cu telefonul.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1396 2017-07-29 01:52:17

MariaD
New member
Inregistrat: 2014-03-08
Mesaje: 40

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Nastere usoara caty!! Curaj, ca trece rapid ! big_smile

Am facut si eu ecografia de triplu test alarteieri..18 sapt..siiiiii....o sa avem o fetitaaaa !!!! ...spre disperarea lu' tati  happydance lol  dance

Buuunn..acum ca ne-am bucurat (hahaha) sa vb si de treburile serioase....ooff....din fericire placenta s-a mutat..este la 3 cm de col, deci e super bine !!!! Iar hematomul nu se mai vede.

Si pt ca era totul prea frumos sa fie adevarat...dr mi-a vazut sedimente in lichidul amiotic...este tulbure, cumva, are ceva bucatele... Mi-a luat azi secretie de pe col sa vedem daca e o infectie, si 7 zile trebuie sa iau antibiotic si ovule (luai acum antibioticul si ma abtin rau de tot sa nu il vomit...mi-e asa frica sa nu il dau afara....ca dupa poate ma baga pe injectabil...nooooo grater )

Ati mai auzit de treaba asta?? Nici pe net nu gasesc prea multe de sedimentele din lichid....dr. a zis ca nu e f grav, dar tre tratat si sa vedem de unde....offff...din lac in putz!!!  supa am un "noroc" incredibil in sarcina asta...

Ultima oara a fost editat de MariaD (2017-07-29 01:55:39)

Offline

 

#1397 2017-07-29 10:53:19

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

roxyi, are timp sa creasca burtica. la mine la prima sarcina s-a observat dupa vreo 20 de sapt.
caty puss
anna, da in sfarsit am parte de vesti bune. tot n-am scapat de frica sa nu nasc mai devreme lol dar macar sunt mai linistita ca sunt destul de maricei. luni fac 34 de sapt
maria, felicitari pentru fetita. imi pare rau ca ai alte probleme.

Offline

 

#1398 2017-07-29 11:11:26

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Ralu puss .Nu mi-a dat nicio crema dr,dar stiu ca este contractubex parca care este buna,dar m-am dat cu crema de galbenele pana acum.Sper sa nu se mai vada tare in timp.
Sebi e tot cu durerile de burtica,nu mai plange,dar il doare cam dupa fiecare masa sad.Si are un fren tare restrictiv se pare,probabil va trebui taiat sad.In rest creste tare repede,nu ne vine sa credem cat a crescut in 3 sapt.
Tu cum te mai simti?Abia astept sa ii vad pe bebeii tai tongue

Fetelor,la voi muschii abdominali si-au revenit la tonusul initial?
Mie dr mi-a spus ca nu isi vor mai reveni singuri,doar daca fac sport.

Caty,si eu iti recomaand sa iti cumperi de la farmacie o centura postnatala,fara nu prea poti in primele zile.Plus ca se retrage burta mai repede cu ea,cel putin mie asa mi s-a parut.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1399 2017-07-29 11:50:34

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

imi pare rau ca tot il doare burtica sad contratubex mi-a dat si mie dar abia dupa ce au trecut 6 sapt de la nastere. si eu abia astept sa-i vad. as mai avea 3 sapt. sper sa treaca repede chicot ma simt binisor. ei misca mult si am niste contractii. dar e ceva normal acum.
la mine isi revenisera. dar sa stii ca dureaza destule luni pana sa se intample asta. de exemplu, eu aveam dureri la 3 luni de la nastere cand faceam sport, dar o prietena care nascuse cu 2 sapt inainte nu le avea. cred ca depinde si de organism

Offline

 

#1400 2017-07-29 13:09:42

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Eu de cateva zile am observat ca nu mai e asa moale burta,deci incep si la mine sa isi revina.Oricum am de gand sa fac sport dupa cele 6 sapt,dar totusi as prefera sa fie abdomenul tonifiat si fara lol

App,v-ati hotarat cu numele bebeilor?
3 sapt vor trece repede.Mai dormi acuma cat mai poti chicot


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1401 2017-07-29 13:23:52

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

inca nu suntem 100% hotarati lol am zis sa ne mai uitam weekendul asta. nu stau prea bine cu somnul. ma trezesc din 2 in 2 ore si adorm greu. se pregateste organismul pentru ce ma asteapta chicot

Offline

 

#1402 2017-07-29 14:51:50

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Mai aveti putin timp sa va hotarati chicot
Da,si eu ma trezesc la 3-4h si adorm greu rotfl2
Macar am dormit bine toata sarcina,nu am fost pregatita pt asta lol


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1403 2017-07-29 15:56:34

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

hey
angel si noi trebuie sa mergem sa ii taie frenul.si da,cresc asa repede bebeii, din fericire hjarta. a mea a luat peste 600g. in cm tot uit sa o masor
legat de burta, eu nu am purtat burtiera dupa nicio sarcina(dar nici nu am nascut prin cezariana) si s-a retras rapid burta
si eu de abia astept sa reincep sportul.imi lipseste.as putea sa ma apuc deja, poate voi profita cat va fi fata mare la gradi, ca saptamana asta a fost acasa, bolnavioara
noi avem vizite peste vizite lol si nu mai terminam..luni e si ziua fetitei mari hjarta o petrecem week-endul viitor
maria felicitari pt fetita. nu stiu insa ce sa iti zic de noua problema sad

Offline

 

#1404 2017-07-31 09:22:37

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

buna. Mie dr mi-a zis ca burtiera nu ajuta neaparat la retragerea mai rapida a burtii si ca asta tine de genetic si de sport bineinteles. Dar m-a ajutat la durere.

Offline

 

#1405 2017-07-31 15:37:38

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Hello!

Anna,si voi sad .Are ceva probleme din cauza frenului?
Al meu are 4 kg deja si am plecat cu 2940 g din maternitate.
La cezariana se retrage mai greu burta cica.Eu am purtat burtiera vreo 2 sapt si mi s-a retras burta in proportie de cam 80%,dar nu am mai putut sa o port din cauza caldurii si vad ca se retrage mai incet fara.Mai am f putin oricum si 6 sapt dureaza sa se retraga uterul complet.
La multi ani fericiti pt fetita. birthday

Caty,multa bafta maine,nastere usoara si recuperare rapida.Asteptam vesti  goodluck

Ioana,asa mi-a spus di mie dr,dar mie mi s-a parut ca a mers mai repede,poate a fost coincidenta,nu stiu  nustiu .Dar oricum e nasol fara in primele zile.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1406 2017-07-31 15:55:34

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

multumim angel. ce frumos creste si sebi!
doar atasarea e greoaie, atat ne chinuie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.