homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45-76


#1426 2017-08-06 23:12:08

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc mult, fallen!

Voi cum sunteti?

Offline

 



#1427 2017-08-07 00:48:24

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Pinky, nu, nu are rost sa-l mai faci. smile

Caty, ce aiurea ca nu ai putut sta cu bebe! sad Probabil era satul cand ti-l aduceau...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1428 2017-08-07 08:30:31

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Pinky, nu are rost sa-l mai faci. in rest cum te simti? cate saptamani ai?
angel, am fost. au 2.6kg, respectiv 2.7kg. oricum ecograful poate da eroare plus minus 400g. la prima sarcina s-a potrivit perfect. am vorbit sa nasc pe 19 sau 21. asta daca nu se hotarasc ei sa vina mai devreme. trebuie sa stau in pat o sapt sa ajungem macar la 36 sapt. ei sunt mari, dar trebuie sa fie si plamanii suficient de dezvoltati. colul e sub 2 cm, ei se imping care sa iasa primul chicot fata e pozitionata foarte jos ca a simtit-o la controlul manual si imi spusese si celalat doctor. tu la cat ai nascut? aveai 38 de sapt? Sebi ce mai face? deja a trecut o luna hjarta
Caty, ati ajuns acasa? ce face Sebi?

Offline

 

#1429 2017-08-07 10:01:46

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

buna dimineata
wow raluk, esti pe final. injectie le face pt/la plamani?
vei avea ajutor ?gata pregatirile?
noi suntem bine, s. creste pe zi ce trece

Offline

 

#1430 2017-08-07 10:44:51

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Npc,Pinky smile
Noi suntem foarte bine,astazi are o lunita hjarta.
Ralu,Sebi e o dulceata de bebelus,suntem topiti dupa el.E tot mai frumos pe zi ce trece si seamana tot mai bine cu taticul lui chicot
Am fost si la control la 4s si a luat 1,2 kg si 2,5 cm,creste bine.
Eu aveam fix 38s cand am nascut,a fost tare ascultator Sebi si a venit la 38 cum mi-am dorit lol
Cat era in burtica am ascultat muzica zilnic,si in casa,si in masina eram tot cu muzica si nu va spun ca acum asta mic e disperat dupa muzica lol .Cum e putin agitat ii punem muzica si se linisteste.Cea de bebei nu ii place in schimb.Asa ca acum obligat,fortat noi stam si ascultam toata ziua radio sau ii punem pe youtube rotfl2

Doamne,ce putin mai ai si tu hjarta .Sper ca o sa mai ai timp din cand in cand sa intri sa ne spui ce faceti big_smile


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1431 2017-08-07 11:53:43

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

hjarta angel felicitari

Offline

 

#1432 2017-08-07 12:41:34

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

anna, ma bucur ca sunteti bine. ajutor o am pe mama care e intern  lol ma ajuta cu fata cea mare mult ca sotul lucreaza in ture. si-a luat si el concediu 1 luna dupa nastere sa fie acasa cu noi. s-a oferit si cumnata-mea sa ne ajute daca mai avem nevoie. eu sper sa fie cuminti  chicot injectiile am ales sa nu le fac. parerile sunt impartite dar am ales sa mergem pe mana doctorei. a zis ca daca trecem de 36 sapt or sa fie bine. sper sa fie decizia buna
angel, a crescut foarte bine. si noi i-am pus muzica fetei. acum din pacate n-am mai avut timp...
o sa mai intru. eu citesc in fiecare zi dupa telefon,  dar scriu mai greu. laptopul il aprind o jum de ora dim cat mai lucrez.
acum m-am apucat de citit ca sa treaca timpul mai repede. citesc "creierul copilului tau". ma pregatesc sa fac fata crizelor de la 2 ani

Offline

 

#1433 2017-08-07 12:46:56

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Raaluuk, cu tot respectul asupra deciziei tale, eu iti recomand din suflet sa faci injectiile de maturare. doc nu este D-zeu sa garanteze ca sunt bine dupa 36 sapt...unii, din sarcina unica nu sunt bine nici dupa 37, cu cezariana facuta fara contractii care sa anunte ca ar fi fost pregatit copilul sa se nasca.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#1434 2017-08-07 13:43:31

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Anna puss
Ralu,e bine ca ai ajutor.


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1435 2017-08-07 17:20:28

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

just puss ce mai face fetita? e putin mai complicat cu calculele. pe 21august  as avea 37 de sapt de cand presupun ca au fost conceputi. dupa ultima menstruatie as avea 38 si jum, iar  ecografic ar avea 37 si 4 sau 5 zile. de data asta nu cred ca o sa fie cezariana la rece. am prea multe contractii dureroase care nu cedeaza la no-spa. sa vad sapt viitoare cum se mai prezinta situatia
angel chiar e bine. pe tine te ajuta soacra?  big_smile

Ultima oara a fost editat de raaluuk (2017-08-07 17:21:26)

Offline

 

#1436 2017-08-07 22:00:18

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Fetelor noi suntem bine am venit sâmbăta acasă. Nu am mai avut timp sa întru e o perioada foarte solicitanta pentru noi suntem doar eu și soțul. Sebi are colici încă din maternitate plânge mult suntem foarte obositi și stresați. Katey 2 zile nu l am avut lângă mine dar nici nu eram în stare sa am grija de el aveam tub de dren sângerasem cam mult în timpul operației în plus lăptic ioc. Acum am puțin alăptez dar nu exclusiv ca nu am suficient. În maternitate a făcut caca a eliminat meconiu o grămadă în schimb de când am venit acasă nu a mai făcut caca de 3 zile. Sunt cam îngrijorata mâine mergem sa l înscriem la pediatru sa vedem ce ne zice. La voi cum a fost, bebe trebuie sa aibă scaun zilnic??


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1437 2017-08-07 22:26:47

Pinky and the Brain
Full member
Inregistrat: 2014-01-18
Mesaje: 260

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Multumesc mult de tot, Katey si ralu!

De felul meu sunt mega organizata si ma documentez pentru tot tot, dar la chestiile astea parca as fi analfabeta, nu inteleg limbajul medical si ma cam frustreaza.

Am deja 13 sapt si jumate aproape, ne apropiem vertiginos de trimestrul 2 (parca nu mai vine), joi ajungem si acolo big_smile

In mare sunt ok, oboseala multa si caldura m-a cam daramat. Astept cu interes data de 31, cand mergem iar la control si ne zice ce avem <3

Ce putin mai ai si tu, Ralu! Multa multa sanatate la toti trei!

Dupa aia cine urmeaza?

Ultima oara a fost editat de Pinky and the Brain (2017-08-07 22:28:35)

Offline

 

#1438 2017-08-07 23:10:10

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Ralu,soacra m-a ajutat ca a facut mancare de 2-3 x ,sa nu mai pierd eu timpul,in rest nu am acceptat ajutor de la nimeni pt ca ne descurcam foarte bine eu cu sotul si nu am avut nevoie.Am noroc ca al meu lucreaza de acasa si suntem tot timpul amandoi.
Oricum cand au fost mamele pe la noi ni s-a parut ca mai mult ne-au incurcat lol

Caty,foarte important este sa dormi in timpul zilei cat doarme Sebi.
Eu nu am facut asta in primele zile si nu a fost bine pt mine deloc,acum nu o mai fac pe viteaza si dorm zilnic.Altfel se aduna oboseala si nu faci fata.
Ce ii dati pt colici?
Sa il tii sa scoata aerul dupa fiecare masa si cu piciorusele sa ii faci bicicleta sa faca parturi.Ii ajuta si daca dupa fiecare masa ii tii un timp la verticala.
Pe al meu muzica il ajuta tare mult.Ii mai poti pune cald pe burtica.
Noua dr ne-a spus ca dupa o luna se intensifica crizele de colici si din pacate observ ca asa este.Astazi si al meu atata a urlat saracutul.
Scaun al meu are cam dupa fiecare masa.Eu stiu ca asa e normal,dar cel mai bine intreaba pediatra.
Tu cum te simti cu operatia?

Ultima oara a fost editat de fallen_angel (2017-08-07 23:13:14)


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1439 2017-08-08 00:37:36

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Caty, im primele 6 saptamani trebuie sa aiba scaun zilnic. Lipsa scaunului indica cel mai adesea transfer insuficient de lapte. Urmareste sa suga activ, sa auzi cum inghite, sa ia in greutate, sa ude minim 5 scutece pe zi. Oricum, probabil iti va spune si pediatrul maine.

Cat despre lipsa laptelui, eu am mai zis ca bebe la san e cel mai bun stimulent pt. lactatie. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1440 2017-08-08 10:20:15

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty mabucur ca sunteti bine, cum zice si angel, cand doarme bb, dormi si tu..cand nu dorm la pranz sunt atat de obosita
cheama un consultant in alaptare, intra pe grupul de pe fb. scaun ar trebui sa aiba zilnic, cum zice katey, primele sapt macar
felicitary pinky

Offline

 

#1441 2017-08-08 11:44:17

caty30
Full member
Inregistrat: 2013-08-07
Mesaje: 564

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

Angel astăzi îmi scoate firele deja am început sa ma țina ma mișc bine ma jenează doar când ma ridic din pat. Ma îngrijorează enorm lipsa scaunului în condițiile în care suge la san trage cu putere și ii dau și cu biberonul.


After all,tomorow is another day!!

Offline

 

#1442 2017-08-08 12:36:02

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty, din biberon ii dai lapte praf? ma gandesc ca poate nu i se potriveste.
eu am avut o noapte foarte grea. am avut niste arsuri groaznice. nici acum nu mi-au trecut sad

Offline

 

#1443 2017-08-08 15:26:39

fallen_angel
Insomniac member
De la: MM
Inregistrat: 2007-05-07
Mesaje: 9742

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

caty,bine ca scapi de fire,eu am stat 17 zile cu ele.Porti burtiera?
sa mergi astazi cu el la dr neaparat.Probabil o sa va dea supozitoare.Sa ii cumperi si protectis,sunt probiotice,ajuta si la colici si la constipatie.

Ralu puss


★★★ Candle light, moon light, star light,
The brightest glow is from love light ★★★   

                happydance  happydance  happydance

Offline

 

#1444 2017-08-08 16:39:30

raaluuk
Full member
Inregistrat: 2011-04-11
Mesaje: 818

Re: Intrebari si raspunsuri pt viitoarele mamici-45

angel  puss de unde ai cumparat burtiera? eu la prima nastere n-am avut, dar am avut si burta mica. aproape nu mai exista dupa operatie. acum e mult mai mare...eu am scos firele la o sapt dupa externare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.