homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Corp galben hemoragic

#1 2017-03-04 15:00:53

mrs.purple21
New member
Inregistrat: 2010-10-04

Corp galben hemoragic

Buna ziua,

As fi recunoascatoare daca cineva m-ar putea lamuri daca este același lucru corpul galben hemoragic cu chistul de corp galben hemoragic sau chist hemoragic. 

Ca urmare a unei secreții roz ce a devenit roșie in ziua a 16-a a cm ce a persistat 4 zile, am fugit la ginecolog, unde in urma consultației s-a observat o mică sângerare de pe exteriorul colului,  fără sa se observe vreo rana.
La ecografia transvaginala Dna Dr mi-a spus ca pe ovarul drept este un corp galben hemoragic. Nu mi-a spus dimenisinea, singura mențiune a fost sa facem o reevaluare a acestuia după următoarea menstruație.

Pentru sângerare mi-a prescris Cervugid 10 ovule, iar după menstruație, ovule Cicatridin si Nadyn.
Papanicolau a ieșit I (negativ pentru o leziune maligna) la sfârșitul lunii Iunie a anului trecut.

Ceea ce ma nelinisteste acum este acel corp galben hemoragic, mai ales pentru ca nu mi-a recomandat nici un tratament pentru acesta. Am tot citit pe grup despre chistul hemoragic, care poate creste, necesita punctie sau trebuie operat, pentru ca altfel poate determina consecințe neplăcute.

Va mulțumesc.  puss

#2 2017-03-04 16:34:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21

Re: Corp galben hemoragic

e foarte posibil sa dispara dupa menstruatie daca e chist hemoragic, deci fa asa cum ti-a zis doctorita
nu inteleg de ce ti-a dat ovulele, nu au nicio treaba cu hemoragia

#3 2017-03-04 18:59:07

mrs.purple21
New member

Mulțumesc heimdall. Din păcate La sfârșitul lunii Decembrie am avut o alergie de la absorbante si am folosit pe toată perioda menstrutiei ob-uri. Astfel s-a gândit ca ar putea fi o iritație de la ob-uri. Deși toată luna Ianuarie si chiar Februarie, pana pe 27 nu am avut absolut nimic. Inițial a vrut sa îmi prescrie doar niște ovule cicatrizante. Apoi mi-a recomandat si ovulele cu antibiotic.

Ai idee daca acel chist hemoragic poate determina dereglări hormonale, iar hemoragia sa fie din cauza acestuia?

Ultima oara a fost editat de mrs.purple21 (2017-03-04 19:04:20)

#4 2017-03-04 20:00:01

daenarys14
Insomniac member
Inregistrat: 2016-05-19

Nu determina dereglari hormonale.

#5 2017-03-04 20:04:47

mrs.purple21
New member

Mulțumesc pt răspuns daenarys14.

Publicitate

loading...

Acum

Footer-ul board-ului

© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.