homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-21


#381 2017-11-22 21:07:04

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

buna

astera PAI ul chiar daca e heterozigot,e cam nasol.in combinatie cu altele...nu stiu ce inseamna altele alea de-ai scris...ar fi bine daca ai merge la un hematolog bun care se pricepe.desi tare mi-e teama ca nu o sa-ti recomande heparina.desi 2 sarcini perdute...cam asta ar trebui sa faci.


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 



#382 2017-11-22 22:32:55

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna fetelor smile
Space, da..ma tine in suspans cand am nevoie sa stiu cat mai repede.. oricum nu cred ca vine bebe nici luna asta .
Missy puss
Geo , la tine cum sta treaba?
Georgiana , tin pumnii sa fie totul bine
Cine mai urmeaza la testare? Ceva noutati?
Pup niste fete frumoase puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#383 2017-11-23 07:11:37

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

buna

astera PAI ul chiar daca e heterozigot,e cam nasol.in combinatie cu altele...nu stiu ce inseamna altele alea de-ai scris...ar fi bine daca ai merge la un hematolog bun care se pricepe.desi tare mi-e teama ca nu o sa-ti recomande heparina.desi 2 sarcini perdute...cam asta ar trebui sa faci.

Neața ! puss

Tocmai asta e întrebarea , ce hematolog. Ca la cea mai buna , Simona Avram, am fost înainte, ea nici nu mi a dat sa fac toate analizele de trombofilie. Cu siguranța nu ar da niciun tratament pentru astea doua, nu le considera riscante . Plus ca , nu am pierdut trei sarcini ci doua, nu prea ma ia nimeni in serios , in afara de medicul ginecolog la care merg acum. Sincer, aseară m -am bucurat ca a ieșit ceva... oare unde sa merg? Mai trebuie sa mi iasă proteina c și s, plus Cariotipul.

Offline

 

#384 2017-11-23 07:24:00

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Da frate, hai sa pierdem zece sarcini ca să ii pice fisa unui tâmpit! Eu as sari la gatul ăstora.
Neața, va las o cafeluta!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#385 2017-11-23 08:29:25

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Astera, MTHFR C heterozigot, PAI-1 heterozigot. sarcina fara problem, monitorizata doar ecografic si serologic. nu am luat decat metafolin in loc de acidul folic. fara aspenter sau clexane. Simona Avram m-a monitorizat si un doctor care s-a sinucis. chiar si uscatescu a zis fara clexane. in trim. 3 uscatescu a zis de b-uri, metafolin si aspenter eventual. asteapta si rezultatul la celelalte analize. chiar daca iti iasa tie si sotului cariotipul bun asta nu inseamna ca nu se pot intampla erori genetice. sanatate.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2017-11-23 08:45:18

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

just_me29 a scris:

Astera, MTHFR C heterozigot, PAI-1 heterozigot. sarcina fara problem, monitorizata doar ecografic si serologic. nu am luat decat metafolin in loc de acidul folic. fara aspenter sau clexane. Simona Avram m-a monitorizat si un doctor care s-a sinucis. chiar si uscatescu a zis fara clexane. in trim. 3 uscatescu a zis de b-uri, metafolin si aspenter eventual. asteapta si rezultatul la celelalte analize. chiar daca iti iasa tie si sotului cariotipul bun asta nu inseamna ca nu se pot intampla erori genetice. sanatate.

Eu nu zic ca nu se întâmpla, dar ma crezi ca prefer sa mi fac Injecții decât sa mai pierd o sarcina? Nu ca prefer, aproape ca îmi doresc. Eu zic ca dacă am pierdut deja2, ar trebui sa fac. Nu e ca și cum e prima sarcina și cu Dumnezeu înainte și fără tratament, ma bazez pe faptul ca nu exista risc. Nu știu dacă ma înțelegi. sad

Offline

 

#387 2017-11-23 09:01:27

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna fetelor, nu am scris de ceva vreme insa v-am mai citit cand am avut timp.Dupa inseminarea esuata din luna mai ,am zis sa ne relaxam in timpul verii asa ca n-am mai mers la nicio consultatie si nu ne-am mai stresat cu nimic in privinta proiectului bebe.Totul pana saptamana aceasta, cand am mers la o noua consultatie.Am schimbat si doctorita, aceasta fiind si specializata pe infertilitate.Siii surpriza mare, am 3 fibroame,de unul stiam, celelalte probabil au aparut in urma stimularii , niste aderente, sunt suspecta de endometrioza, boala pelvina.Doctorita a spus ca trebuie neaparat sa faca laparoscopie sa vada exact ce e acolo si daca tot intra sa imi scoata si fibroamele.Mi-e o frica de operatie de mor.Are si sotul de facut niste analize, fragmentare adn, test mar, microdelitii bratului scurt si lung cromozom y.Nu zic de costuri, sunt foarte scumpe analizele astea.Oricum doctorita mi-a vorbit direct de fiv.Sunt foarte amarata si ingrozita de operatia aceea.
Va pup fetelor si imi pare rau ca nu am venit cu vesti bune! puss


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#388 2017-11-23 09:11:49

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Marrina, și eu mi am schimbat medicul , la fel , specializat peninfertilitatea și patologii de prim trimestru, se axează pe asta, și ne a dat foarte multe analize de făcut, aveam noroc ca mai făcusem dintre ele. Costuri ... in jur de 5000 cred, doar pana acum. De ce îți zic asta: ca sa nu te lași, sa invedtighezi ce îți recomanda, dacă ai încredere in doctor, și sa te gândești ce faci pe viitor. Eu nu vreau sa las timpul sa treacă, dacă in acest moment sunt lucruri care țin de mine și pe care Le pot face. Succes, și fii tare, știu ca nu e usor

Offline

 

#389 2017-11-23 09:22:25

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Astera, eu te inteleg perfect. ti-am scris cum a stat situatia la mine ca sa nu-ti pierzi speranta. nici eu nu am avut o viata usoara. unele fete stiu trecutul. mergem inainte cu speranta. incercam sa-ti explic ca nu numai trombofilia e cauza pierderilor, sunt multe alte cauze care in prezent sunt eclipsate de trombofilie. se abuzeaza un pic de acest diagnostic la noi in tara si se ignoreaza altele care fac diferenta. pasii sunt: gasit un ginecolog bun, dedicate meseriei, citit plus un hematology bun. avram e un hematolog f bun. lumea o blameaza pt ca nu da clexane. da si ea clexane cand e cazul. e un dr foarte bine pus la punct pe hematologie si f citit. femeile nu o prefer ca nu da clexane degeaba. povestea-i lunga cu trombofilia dar n-am energie sa dezvolt. eu personal am tras niste concluzii din articole de specialitate, discutii cu avram si cu cel sinucis (care era o somitate pe domeniu) dar nu le mai expun in public ca imediat sarea lumea ca trebuie clexane. dar nu-I chiar asa.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#390 2017-11-23 09:50:11

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

just_me29 a scris:

Astera, eu te inteleg perfect. ti-am scris cum a stat situatia la mine ca sa nu-ti pierzi speranta. nici eu nu am avut o viata usoara. unele fete stiu trecutul. mergem inainte cu speranta. incercam sa-ti explic ca nu numai trombofilia e cauza pierderilor, sunt multe alte cauze care in prezent sunt eclipsate de trombofilie. se abuzeaza un pic de acest diagnostic la noi in tara si se ignoreaza altele care fac diferenta. pasii sunt: gasit un ginecolog bun, dedicate meseriei, citit plus un hematology bun. avram e un hematolog f bun. lumea o blameaza pt ca nu da clexane. da si ea clexane cand e cazul. e un dr foarte bine pus la punct pe hematologie si f citit. femeile nu o prefer ca nu da clexane degeaba. povestea-i lunga cu trombofilia dar n-am energie sa dezvolt. eu personal am tras niste concluzii din articole de specialitate, discutii cu avram si cu cel sinucis (care era o somitate pe domeniu) dar nu le mai expun in public ca imediat sarea lumea ca trebuie clexane. dar nu-I chiar asa.

Just, te cred. Și de asemenea, știu ca Avram e o somitate in domeniu. Doar ca in disperarea mea, gândesc ca un tratament poate ar preveni . Am găsit un ginecolog bun, o sa vb și despre asta cu ea. Analize am făcut , nici ginecologul, nici eu , nu ne am pus in cap ca sigur am trombofilie și hai sa verificăm doar asta, nu. Am încercat sa eliminam rând pe rând posibile cauze, atât cât se poate.

Offline

 

#391 2017-11-23 09:50:16

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata fetelor! Cafeluta proaspata!
A 6 zi Dpo si dureri ca atunci cand sunt la cm...doar ca inainte sa-mi vina nu am simptome... nustiu
Marina, am o prietena ce a facut laparo si urmatoarea luna a ramas natural si are acum in baietel. Cu o sarcina oprita din evolutie...
puss

Ultima oara a fost editat de Mgeorgiana85 (2017-11-23 09:50:49)


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#392 2017-11-23 13:54:57

marrina26
Full member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 119

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multumesc pt incurajari Astera, Georgiana.Sper sa fie bine! puss


A negative mind will never give you a positive life !

Offline

 

#393 2017-11-23 13:56:45

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna, eu astept ziua de duminica cand trebuie sa imi vina. smile


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#394 2017-11-23 14:35:08

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Geo , ia nu o mai astepta!! Ai simptome ca vine?
Georgiana.. vine bebe hjarta
Mie inca tot nu mi-a venit CM , am doar mici crampe din cand in cand , cred ca se pregateste si se lasa asteptat , de parca ar fi asa important hmm


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#395 2017-11-23 14:56:23

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Geo, nu ai ce sa astepti...interzis rotfl
Alexandra, imi doresc din suflet dar nu vreau sa ma imbat cu apa rece...azi am simtit durere mai ascutita in dreptul ovarului de unde am ovulat..E devreme zic eu pt simptome..cred  nustiu  Acum ce o vrea Doamne Doamne
Va pup dragile mele puss

Ultima oara a fost editat de Mgeorgiana85 (2017-11-23 14:57:24)


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#396 2017-11-23 15:38:31

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

wink Pms ????


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#397 2017-11-23 15:43:08

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Geo, nici sa nu te gandesti  ko

Ultima oara a fost editat de Mgeorgiana85 (2017-11-23 15:43:45)


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#398 2017-11-23 18:52:39

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pai eu nu ma gandesc dar dintr un motiv neintelles imi vine sa impart palme rotfl2


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#399 2017-11-23 19:00:17

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Geo, sa stii ca si eu azi am avut stari ciudate, imi venea sa plang la un moment dat, fara nici-un motiv. Dar, am terminat la salon pe ziua de azi si ma duc acasa sa fac spanac rotfl imi revin...
Fetele cochetele va pupacesc puss


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.