homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-35


#647 2017-12-14 23:02:20

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Sonia, da , din sânge.

Poate fi doAr calitatea ovocitelor, sa zicem, proasta. In rest chiar nu are ce sa fie, ce analize sa mai fac.... am o “stufosenie” de dosar. Și , dacă e calitatea proasta, pot cel mult sa fac o iui cu stimulare, sperând astfel sa îmbunătățim ceva, sau , rămân însărcinată spontan și sa sper ca am nimerit o luna cu un ovocit mai bun. Așa mi a explicat, așa zic.
Chiar m am implicat sa găsesc cauze, sa găsesc soluții sa nu se mai întâmple, dar dacă toate sunt bune, nu cred ca mai tine de mine. O sa mi testez prima data fshr ul acela și vedem ce recomanda medicul mai departe.

Offline

 



#648 2017-12-14 23:52:39

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space , da , in ianuarie ne mutam , abia astept sa fim singuri si sa nu se mai bage nimeni . Adevarul e ca  sunt extrem de obosita cu orarul asta , dar ei sunt foarte de treaba , imi ofera conditii bune ca sa raman la ei .
Pass, haide luna urmatoare cu testul pozitiv smile
Eu nici nu stiu in ce perioada a lunii sunt rotfl cred ca ma paste ouatul chicot  sunt extenuata , chiar nu credeam ca e asa obositor .


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#649 2017-12-15 23:10:14

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Al doilea si ultimul test de ovulatie super mega pozitiv si asta smile
Gata cu stresul testelor, pentru ca numai am rotfl am zis ca renunt la temp dar o reiau pt ca nu ma pot abtine rotfl
Va pup fete frumoase puss


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#650 2017-12-16 13:55:02

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Georgiana, azi ai ovulat. big_smile Sa fie cu noroc!! puss
Mi-a sosit preseed ul azi, acum astept sa treaca monstrul in 2 zile si ne apucam si noi de lucru smile abia astept.

Week-end frumos, fetelor! par

Offline

 

#651 2017-12-16 13:56:46

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Succes Georgiana luna asta !


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#652 2017-12-16 15:00:09

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna fete,

Pass si eu folosesc preseed de 2 luni, bebe nu a apărut dar mă ajută că eu nu am secreție cam deloc de ceva timp.
Succes pe luna viitoare!


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#653 2017-12-16 18:05:52

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multumesc fete! puss
Azi dimineata am luat temp si inca era scazuta...vedem zilele urmatoare smile
Nu ma agit...cred ca e prima luna cand chiar nu m-am stresat...


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#654 2017-12-16 20:04:21

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Salut, fetelor!
Georgiana, aproape ne-am sincronizat luna aceasta. Primul OPK pozitiv in seara asta, mai fac si maine sa vad ce si cum. Se repeta sablonul de lunile trecuta, o luna mai lunga de 27, urmata de una mai scurta de 24. Asta e luna scurta deoarece azi e Z12 iar luna trecuta am vazut OPK pozitiv abia in Z14.

Pass, sa-mi spui cum ti se pare preseed-ul! Si eu comand in ianuarie. A venit repede? Ai comandat de pe site-ul acela preseed.ro?

Va pup, seara frumoasa si weekend placut in continuare!  puss

Offline

 

#655 2017-12-16 21:04:22

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Cris, eu am destula dar nu cred ca strica in plus smile habar n-am, e prea laudat pe forumuri si n-am rezistat sa nu-l comand.

Space, am dat comanda ieri dimineata si azi a ajuns. De pe site-ul lor am luat, 120 ron cu transport.

Georgiana, daca ai avut azi al 2lea opk pozitiv, azi ai ovulat si de aia e mica temperatura. Maine creste.
Succes tuturor! par

Eu aici mai citesc big_smile si de aici am aflat de preseed
http://www.twoweekwait.com/bfp-by-dpo

Offline

 

#656 2017-12-16 21:04:36

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space, am patit si eu cateva luni anul trecut cand am ovulat Z16 si mi-a venit la 26 de zile...acum ma gandesc putin cum va fi avand in vedere luna trecuta, nu stiu daca s-a reglat ceva sau...ce-i drept ovulez mai devreme luna asta. Numai ca ieri de exemplu am zis sa iau temp sa vad asa de curiozitate...si am avut soc 36,8...nu suntvracita nu mi-a fost cald...si aseara am repetat test, tot pozitiv, azi temp 36,2... acum o sa vad dimineata ce si cum. Am asa o stare de liniste, si ma gandesc daca nu e luna asta e luna urmatoare...
Poate s-a reglat si la tine Space...hai sa spargem gheata si plecam la burticute hjarta


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#657 2017-12-17 00:07:53

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna. Sunt noua in acest topic, am fost membra activa pe grup acum cativa ani, dar atunci luam anticonceptionale. Ne dorim si noi bebe, eu am sindromul ovarelor polichistice, diagnostic pus acum 4 ani jumate, nu stiu daca e cazul sa repet analizele. Menstruatia s-a mai reglat de atunci, dar tot nu stiu exact cand se intampla ovulatia.
Ce teste de ovulatie recomandati (de preferat sa urinez direct pe el)? In perioada ovulatiei la cat timp ar trebui sa avem contact? Simt ca imi lipsesc multe informatii si nu stiu unde sa citesc ca sa am informatii corect

Sonia puss


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#658 2017-12-17 09:20:13

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Merci, pass!

Georgiana, eu fac bagajele pt toate puss sper sa plecam cat mai curand.

Maryash, bine ai venit la noi si ședere scurta! Recomand un consult ginecologic si un papanicolau ca minimum daca nu ai in ultimele 6 luni, max 1 an. E recomandat de asemenea sa iei acid folic de 5mg (acifol) cate o pastila pe zi cu minim o lună înainte de conceptie - deci poti sa începi deja sa iei.

Teste de ovulatie sunt mai multe marci OK, eu personal folosesc Oview (le iau de la farmacia Tei cu 15 lei 5 buc). Minut si Barza sunt iarasi OK. Începerea testării se face in functie de durata ciclului menstrual si a perioadei luteale (zilele de la ovulatie până la următoarea menstra). La un ciclu standard de 28 de zile cu ovulatie in Z14, testarea se începe prin ziua 11. Dar cum foarte multe femei nu au ciclu standard, recomandarea e ca daca nu stii aprox cand ovulez sa începi prin Z10, cel puțin câteva luni pana iti dai seama in ce zi ovulezi. Dacă într-o lună ai ovulat in Z14 si menstruatia a venit dupa 14 zile ( faza luteala), nu inseamna ca va fi la fel in urmatoarea luna. Cu toate acestea, de obicei durata fazei luteale e cam aceeași(+/- 1 sau 2 zile), dar daca durata ciclului e variabila, ziua în care ovulezi e si ea variabila. Continuând exemplul de mai sus, sa zicem ca in luna 2 menstruatia a venit nu la 28 de zile, ci la 30. Cel mai probabil ai ovulat mai târziu, în Z16 in loc de Z14, pastrandu-se diferenta de 14 zile între ovulatie si data următoarei menstruatii.

Un punct important este ca testele de ovulatie nu confirmă ovulatia, ci doar indică faptul că ovarul se pregateste de ovulatie. Din momentul unui test pozitiv, majoritatea femeilor ovuleaza in
12-48 de ore. Însă uneori există cicluri fara ovulatie, fara sa fie nimic in neregula. Confirmarea ovulatiei se face prin măsurarea temperaturii bazale  ( in stare de repaus după min 3 ore de somn). O creștere susținută a temperaturii timp de câteva zile confirmă ovulatia.

Perioada fertila incepe cu 5 zile inainte de ovulatie si se termina la o zi dupa (de fapt sunt sanse extrem de mici sa concepi dupa ovulatie,  aceasta zi e inclusă fiindca poate fi întârziată ovulatia). Contact o data la 2 zile e suficient, daca poti mai des si partenerul nu se stie cu probleme in ceea ce priveste calitatea spermei, se poate si mai des. Cele mai fertile zile sunt inainte de ovulatie, O-2, O-1 si O (in aceasta ordine). Dacă ai contact in una din aceste zile, ai sanse maxime de conceptie -asta presupunând că ai identificat corect ziua ovulatiei. Ziua ovulatiei nu e cea mai fertilă deoarece din momentul ejacularii, spermazoizii au nevoie de 12-24 de ore sa se "maturizeze" pentru a fecunda ovulul, deci e mai bine daca sunt deja prezenți in asteptarea ovulului, acesta trăind doar 12-24 ore după ovulatie.

Cel mai bine e să fii evidenta acestor informații undeva,  multe fete recomanda aplicatia fertility friend. Mult succes!

Offline

 

#659 2017-12-17 09:32:08

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

buna dimineata

mary  puss mult succes sa ai!sa vina bebe repede!ti-a explicat space cum e cu ovulatia.la mine a trecut de mult etapa asta...minut sunt teste ok,nu faci pisu direct,dar sunt ok.fa-ti PAP si analiza de secretie daca nu le ai recente.plus analizele uzuale.si baga  sexinpat la 2 zile sau chiar zilnic  chicot sa citesc de bine curand!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#660 2017-12-17 10:16:09

maryahs
Insomniac member
De la: de sub tampa
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 5699

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multumesc mult de raspunsuri.
Am facut in vara papanicolau si anticorpii, mi-a dat si acid folic, dar cam uit sa il iau.
Am luni in care am dureri de ovar. Acum 2 luni am avut contact vineri dimineata, seara am avut dureri mari de ovar drept si secretie mai abundenta, sambata am avut din nou contact, dar conform aparitiei menstrei am ovulat martea urmatoare.
Aseara am avut iar aceleasi dureri, dar nu mai aveam teste de ovulatie sa fac.
Ce termometrul folositi? Am cautat unul cu 2 zecimale, dar nu am reusit sa gasesc.
De contacte am intrebat deoarece citisem ca e indicat din 2 in 2 zile (pentru a se reface calitatea spermatozoizilor) si ieri dimineata avand contact, chiar daca aseara banuiam ca ar fi ovulatia am zis sa mai astept.
Neavand anticorpi la toxoplasmoza oare ar trebui sa refac din nou analiza?

Sunt putin frustrata ca am stat atatia ani pe forumul asta si am invatat atat de multe despre cresterea copiilor, dar am impresia ca nu stiu cum se fac rotfl

Ultima oara a fost editat de maryahs (2017-12-17 10:18:01)


hjarta iubesc si sunt iubita hjarta

Offline

 

#661 2017-12-17 10:25:09

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Bine ai revenit Mary!
Space, am tot uitat sa te intreb...ce e cu scorul ala 0-2...0-1 ...? Eu nu inteleg...sunt mai greuta de cap rotfl
puss


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#662 2017-12-17 10:25:58

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Mary, este o vorba cei mai buni părinți sunt cei ce nu au copii rotfl.
Eu sunt fără chef, as sta și as lenevi smile


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#663 2017-12-17 10:35:21

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Georgiana  puss eu m-am zăpăcit cu atatea acronime, parca nu mai stiu sa vb normal. Nu sunt scoruri, ci zile: O e ziua ovulatiei, O-1 e ziua de dinaintea ovulatiei, O-2 cu 2 zile inainte. Cele mai fertile sunt O-2 si O-1.

Offline

 

#664 2017-12-17 10:40:32

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

mary,daca a trecut ceva timp de cand ai facut toxoplasmoza,ai putea-o repeta.nici eu n-am anticorpi.si de un an stau si bot in bot cu pisilini meu chicot dar oricum nu asta e singurul risc,fecalele la pisi.mai sunt fructe,legume,etc...la mine oricum nu mai conteaza.

Missy puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#665 2017-12-17 12:08:47

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space, multumesc pt raspuns...parea un scor de meci rotfl
Luna asta am ovulat devreme...hihi...sunt 2 DPO big_smile

Ultima oara a fost editat de Mgeorgiana85 (2017-12-17 12:10:16)


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.