homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-54


#1008 2018-01-12 11:36:13

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata !
Multumesc Georgiana puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 



#1009 2018-01-12 12:13:37

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Lv, multumesc puss
La noi e a 3-a luna de camd am reluat proiectul bebe...


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#1010 2018-01-12 12:15:11

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, nu ai cum sa te intelegi cu ei sa iti declare toate orele lucrate? Nu trebuie sa le spui despre planul tau, dar poate gasiti o cale de mijloc cumva?

Din pacate, asta e realitatea de a fi om mare si de a trebui sa iti castigi existenta. Gandeste-te ca aduci o bucurie cuiva, acelui copil si parintilor, daruindu-i timpul tau si castigand banuti in acelasi timp. Toata lumea (ma rog, cu exceptii, dar nu cred ca e cazul nostru pe aici) trebuie sa munceasca sa isi castige existenta, ceea ce vreau sa spun e ca tu poti sa dai un sens muncii pe care o depui si sa o vezi intr-o alta lumina. Nu e timp pierdut, castigi bani, ba chiar mai mult iti faci antrenament pentru propriul vostru copilas. Eu aleg sa nu ma deprim gandindu-ma ca cele 9-10 ore muncite pe zi nu aduc nici o bucurie sufleteasca nimanui (nici macar mie, lucrez intr-o corporatie), dar nu-mi place nici alternativa - de a nu avea bani pentru a-mi permite mancarea si lucrurile de baza si sa ma mai rasfat din cand in cand  lol
Astea fiind spuse, vezi ca e greu spre imposibil sa-ti planifici momentul cand vei ramane insarcinata, asa ca daca sunt doamne fereste orice probleme, e bine sa stii din timp pentru a putea lua masuri.

Tei - scuze daca ai mai spus, am citit mai pe sarite, ce probleme ai la tiroida? eu am hipertiroidism (Basedow), am dat in hipo si acum iau tratament block & replace, Euthyrox 25 si Thyrozol 5.

lv, e normal pana la un an de incercari la varsta voastra si daca nu va stiti cu probleme de sanatate. Pe la 6 luni noi o sa facem o spermograma totusi, iar eu alte investigatii nu cred ca fac pana la un an (la noi e luna 4). Sansele maxime de conceptie sunt 30% in fiecare luna pentru un cuplu perfect sanatos si fertil. Intr-un an de incercari, 92% din cuplurile fara probleme de fertilitate raman insarcinate, deci sansele sunt de partea voastra.

Va pup, zi frumoasa!

Ultima oara a fost editat de space (2018-01-12 12:18:12)

Offline

 

#1011 2018-01-12 13:41:52

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Buna, fete!  coffestudiu


space a scris:

Tei - scuze daca ai mai spus, am citit mai pe sarite, ce probleme ai la tiroida? eu am hipertiroidism (Basedow), am dat in hipo si acum iau tratament block & replace, Euthyrox 25 si Thyrozol 5.

Spacewave  eu am hipotiroidism de cativa ani buni si cu toate ca am luat tratament, cumva tiroida tot mai prost functioneaza. Am inceput cu Levothyroxine de 25mg + iod 150mg si pe parcurs am ajuns la 75mg levo + iod. Acum insa cand mi-am repetat analizele la doua luni de tratament se pare ca 75 mi-a fost prea mult (am avut valuri de caluri, insomnie, transpiratii) cu toate ca dr. a spus ca e ciudat din cauza ca TSH -ul meu nu este chiar atat de scazut. Acum incerc cu 50mg levo+iod o saptamana si apoi, alternativ 50 - 75mg pana la urmatorul control.

Si mai sunt suspecta de endometrioza din cauza ca am foarte mari dureri la perioda. De foarte multe ori am varsaturi de la durere cand incepe. Alteori nici nu pot sa tin ibuprofenul pana isi face efectul ca tot imi vine rau. Dar tot nu m-am incumetat la o laparoscopie. De asta acum am inceput cu fertility friend, sa vad cum stau cu perioadele/ ovulatiile, sa ma conving daca e intradevar nevoie in viitor sa fac o laparoscopie sau poate ca doar ... asa am eu dureri. Nu stiu ce sa cred.


Zi frumoasa!  tummenupp

Offline

 

#1012 2018-01-12 14:07:03

lv1709
New member
Inregistrat: 2017-11-14
Mesaje: 48

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Mgeorgiana85 a scris:

Lv, multumesc puss
La noi e a 3-a luna de camd am reluat proiectul bebe...

Felicitari!


space a scris:

lv, e normal pana la un an de incercari la varsta voastra si daca nu va stiti cu probleme de sanatate. Pe la 6 luni noi o sa facem o spermograma totusi, iar eu alte investigatii nu cred ca fac pana la un an (la noi e luna 4). Sansele maxime de conceptie sunt 30% in fiecare luna pentru un cuplu perfect sanatos si fertil. Intr-un an de incercari, 92% din cuplurile fara probleme de fertilitate raman insarcinate, deci sansele sunt de partea voastra.

Asa sa fie! O sa faca si sotul totusi o spermograma, sa ne asiguram ca totul este in regula.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1013 2018-01-12 14:34:47

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hello smile

Tei putin sport ar fi bun pt tine. Pt. dureri . Din exp personala zic..
Nu iti face griji... veti fi bine.


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1014 2018-01-12 14:36:47

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space puss da , este normal sa muncim sa ne castigam existenta . Dar problema e ca mi s-a spus una si se face alta . Cu cel mai mare drag am grija de bebelina , castig experienta pe langa banuti smile  Oricum nici nu mai stiu ce ma deranjeaza , fiecare isi urmareste beneficile lui , la fel si ei ca si mine !  Te pup puss


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1015 2018-01-12 14:51:32

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, am stat in strainate 10 ani...stiu ce inseamna strainatatea. Si la noi in Romania tot la fel este, daca ar fi sa nu declare tot numai sa nu plateasca taxe si impozite pentru ca sincer sunt foarte multi bani ce se duc la taxe etc. Ar trebui sa-i spui ce te deranjeaza si sa ajungeti la un numitor comun. Dar daca romanii nostri profita de ce nu ar face-o strainii...Ai rabdare sa treaca cateva zile si sa gandesti la rece. puss


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#1016 2018-01-12 15:04:20

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

GeoGeo a scris:

Hello smile

Tei putin sport ar fi bun pt tine. Pt. dureri . Din exp personala zic..
Nu iti face griji... veti fi bine.

Multumesc, GeoGeo.

Nu ma ajuta din pacate, eu fac multa miscare zilnic si am un serviciu solicitant din punct de vedere fizic, dar cand este sa ma imbolnavesc nimic nu ajuta. Stiu cum sunt crampele normale la mentruatie si stiu ca ceea ce simt eu este cu totul anormal, e ca si cand cineva ma taie cu zeci de lame de la ovare pana in jos pe picior. Pana isi face efectul medicamentul trec prin tot felul de crize si de foarte multe ori am impresia ca e atat de grav incat ar trebui sa merg la spital  lol







Eu am o nelamurire. Fetele cu endometrioza oara ovuleaza? si daca ovulez inseamna automat ca nu am probleme de fertilitate? (asta asumand ca sotul meu e ok)

Offline

 

#1017 2018-01-12 15:05:07

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Georgiana, nu am. nicio noutate, de ce întrebi, ai vreun feeling:)))
Weekend frumos sa aveți!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1018 2018-01-12 15:09:23

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

wave

Tei endometrioza e pacatoasa din pacate.fa-ti laparoscopia.o noapte internata si gata.anestezie generala,cateva taieturi...mare lucru!macar stii...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1019 2018-01-12 15:43:21

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

wave

Tei endometrioza e pacatoasa din pacate.fa-ti laparoscopia.o noapte internata si gata.anestezie generala,cateva taieturi...mare lucru!macar stii...

Sonia, dar daca nu am si ma operez aiurea?  neutral
Am zis ca poate daca urmaresc pe Fertility Friend cateva luni imi dau seama cum stau ? Nici nu stiu ce sa zic. La ecografie nu s-a vazut nicio umbra, nimic.

Offline

 

#1020 2018-01-12 15:51:29

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei ,poti face si asa.de obicei la ecografii nu prea se vede.dar mai poti astepta.mai ales ca nu va apucati de bebelit.

Eu ca ultima investigatie am facut-o si pe-asta.sa nu zic ca nu am facut-o... roll


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1021 2018-01-12 15:59:49

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

Tei ,poti face si asa.de obicei la ecografii nu prea se vede.dar mai poti astepta.mai ales ca nu va apucati de bebelit.

Eu ca ultima investigatie am facut-o si pe-asta.sa nu zic ca nu am facut-o... roll

Da, cred ca mai astept putin. Sa vad ce spune si gineco. Cu toate ca ea a insistat sa fac un "tratament" cu anticonceptionale, dar am refuzat pentru ca in primul rand anticonceptionalele mi-ar deregla si mai rau tratamentul pentru tiroida.

Si cat a durat sa te recuperezi? ai avut dureri dupa? La cat timp dupa laparoscopie ai avea voie sa incerci pentru bebe?  cesafac

Offline

 

#1022 2018-01-12 16:57:36

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei,eu m am recuperat f repede si dupa HSG,dupa histeroscopii,anestezii generale...poti incerca luna urmatoare.o prietena de a mea a ramas gravida imediat dupa laparoscopie.i a curatat trompele.

Dureri normale a 2a zi.dar ,na,eu mergeam cu sangele dupa mine.as fi facut orice pt un copil...am facut totul,de fapt.si as mai fi facut.dar...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#1023 2018-01-12 17:05:55

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

sonia30 a scris:

Tei,eu m am recuperat f repede si dupa HSG,dupa histeroscopii,anestezii generale...poti incerca luna urmatoare.o prietena de a mea a ramas gravida imediat dupa laparoscopie.i a curatat trompele.

Dureri normale a 2a zi.dar ,na,eu mergeam cu sangele dupa mine.as fi facut orice pt un copil...am facut totul,de fapt.si as mai fi facut.dar...

Astea sunt vesti bune. Ma gandeam ca dureaza mult pana sa te recuperezi si sa poti inceca pt. bebe.
Oh! scuze, Sonia. Eu sunt cam noua in grupul vostru si nu am stiut povestea ta. Imi pare rau!

Offline

 

#1024 2018-01-12 17:47:12

Mgeorgiana85
Full member
Inregistrat: 2016-08-25
Mesaje: 546

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Missy, imi doresc sa va stiu pe toate cu burtici, sanatoase si fericitr hjarta
Sonia, si eu am o prietena ce a facut laparo si din prima luna a ramas si acum are un baietel frumos si sanatos!
Pup fete frumoase puss


[img]https://lbdf.lilypie.com/O2PXp2.png[/img]

"Fiecare pe Pamant are o comoara care il asteapta." Paulo Coelho

Offline

 

#1025 2018-01-12 18:09:28

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Tei, pilates este fff bun, sau balet.sportul ca sport nu miscarea zilnica oricjm af fi ea. Poate doar dc esti antrenor de fitness:)...


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#1026 2018-01-12 18:50:56

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Georgiana lol pai ce zic , fiecare isi urmareste interesul lui lol . Ia sa nu mai renunt eu la planurile noastre pentru nimeni . Daca se intampla sa vina bebe , a venit si gata chicot doar nu e capat de lume .
Missy , vezi ca se ia de la Georgiana , noi nici nu mai trebuie sa punem mana pe burtica , ne da de la ea lol cred ca e acela feeling-ul . Pup puss
Sonia kram


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.