homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101-79


#1483 2018-03-25 14:56:23

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra.rosca a scris:

tei-1 a scris:

Drum bun, Alexandra !
Ce frumos. Mie imi place sa ma plimb cu masina big_smile

Multumesc Tei puss , si mie imi place , dar de data asta suntem cu socrii chicot la intoarcere vom fi  doar noi doi .  De luni incepi munca ?  Cand mai mergi la medic ?

dance

Noi am fost la o plimbare pe deal cu cainele. Ne-am plimbat o ora intreaga ca e asa vreme frumoasa. 11 grade si soaaare, ghiocei si viorele big_smile Acum cred ca ies pe balcon sa beau cafeluta.

Da, de luni la lucru, dar numai 4 zile apoi 4 zile libere ca este Pastele aici.
De mers la doctor nu am voie pana in 1 Mai. Trebuie sa treaca doua luni intre controale pana se stabilizeaza hormonii.  hmm

Offline

 



#1484 2018-03-26 08:51:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Salutare!
O saptamana usoara sa aveti!  wave

puss par

Mie mi-a trasat FF ovulatia dar tot asa cum am banuit, la 2 zile dupa contact. sad Chiar daca nu a fost sincronizat, ca de obicei sad , o sa fac test peste 6 zile, in 11 DPO. Speranta moare ultima lol
Cui mai tinem pumnii, testeaza cineva zilele astea?

Offline

 

#1485 2018-03-26 11:49:05

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass arata bine contactul ala vu doua zile înainte. pupici


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#1486 2018-03-26 11:57:33

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hello smile
Pass, sper sa fie cu ochisori luna asta puss goodluck 
Missy kram
Tei, in sfarsit miroase a primavara smile oh , noi cred ca avem doar luni liber si atat .. inca ramane de vazut si luni daca am liber .. sper ca da sa putem merge pana la ocean .
Eu mai am cale lunga pana la vreo testare lol


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1487 2018-03-26 22:23:25

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

De ar veni odata primavara  puss ...v-am citit pe sarite.

Nu sunt la testare, insa am fost la dr si am facut niste analize. Toate bune, cel mai tare ma interesa AMH-ul care a iesit 3.66. Imi faceam griji degeaba cu nr de foliculi care iesise mic acum un an. Maine sotul meu face spermograma iar vineri ma duc cu rezultatele inapoi la dr, sa vad ce zice. Ma simt mult mai bine stiind ca am facut ceva si ca sunt bune analizele (deocamdata). In curand testez din nou si tiroida si sper sa fi scazut anticorpii.

Tei, ma bucur ca te simti mai bine. Cred ca sunteti safe de maine incolo, daca testele sunt negative. Cred ca e ciudat sa urmaresti ovulatia ca sa eviti perioada fertila  lol

Alexandra, ce frumos ca ati fost in Belgia  hjarta nici eu nu mai fac teste si nimic, ma las in voia sortii, daca va fi sa fie bine, daca nu...o sa vad ce fac atunci.

Pass, e perfect O-2, are cele mai mari sanse. Inca putin mai ai de asteptat  majoreta

Va pup, seara frumoasa!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1488 2018-03-26 23:07:09

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Ceau fete ! Eu azi am reinceput lucru si a fost foarte obositoare prima zi. Cel mai extenuant este anxietatea de dinainte de a te intoarce la servici. cesafac  Ugh! dar bine ca am supravietuit primei zile. Acum e ca si cum nu as fi lipsit defel.


Pass, abia asept sa faci testul!!!  goodluck  Trag cu ochiul mai tot timpul la tine pe FF .

Alexandra, da, se simte primavara afara. eu am mers astazi pe jos pana la lucru. Fac 30 de minute si e tare frumos afara. M-a condus sotul ca noi incercam sa stam amandoi activi cat de cat. Tu te apropii de O incet incet, nu?

Missy  wave

Space, nu am stiut ca ati inceput cu analizele. Mult succes sa fie bine si maine si cu tiroida! Mi-a trasat FF ovulatia, exact cum m-am asteptat. Eu zic ca e safe dupa 24 de ore de la O cand esti sigur ca ai O, dar degeaba ca nu are nimeni energie de BDuit  lol cand am fost in concediu am bolit ... acum back to work, eu la stress abia functionez.



Noapte buna!  dance

Offline

 

#1489 2018-03-27 09:02:36

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Multumesc frumos, tei! Multa sanatate si sa va reveniti cat mai devreme, mai ales acum ca e safe  dance neplacut cand revii din concediu, mai ales medical cum a fost in cazul tau.

Am o asigurare privata buna de la serviciu, asa ca mi-am luat inima in dinti si am facut programare. In cel mai rau caz, ma trimitea acasa. Dar dr a zis ca e bine ca am venit sa facem aceste investigatii si imi va spune dupa ce ies toate analizele daca mai asteptam sau vedem ce facem in continuare.

O zi frumoasa!  puss

Offline

 

#1490 2018-03-27 14:54:13

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Hei smile  la noi a revenit ploaia..urasc vremea asta .. ma deprima..
mai am 9z pana la O , sau poate mai repede sau mai tarziu .. vedem cum o fi luna asta . Ce ma calmeaza e ca mi s-a mai reglat ciclul si nu mak e asa lung


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1491 2018-03-28 16:44:24

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Fetelor , de când nu am mai scris! Va tot citesc, încerc sa țin pasul cu ce mai faceți fiecare big_smile.

Eu sunt ziua 6dpo, luna asta am mai făcut din analize , TOrch, chlamydia, profilul limfocitar din sânge(900 de lei) și nu am mai aceea la monitorizări. Însă , am avut doua teste pozitive, de ovulatie, deci am nimerit-o , ca am prestat constant.

Sa văd ce o mai fi.
La TOrch, mi au ieșit toate igg urile
Pozitive, deci probabil am avut la un moment dat infectia( oi fi avut o la una din sarcinile oprite?!? Ca eu nu am apucat sa fac TOrch ul in timpul niciuneia )
La chlamydia, negativ , mai puțin igm, unde e Neconcludent rezultatul. Probabil va trebui repetat:(

Cu medicul discut foarte greu, pentru o simplu interpretare, sau sugestie dacă trebuie repetata analiza, vrea cu programare -consultație sad

Offline

 

#1492 2018-03-29 14:40:30

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Astera  puss o gramada de cheltuieli, cate facem noi pentru un copil. Igg-urile sunt anticorpii pt chlamydia? Nu prea ma pricep. Tin pumnii din tot sufletul sa fie cu rod aceste investigatii. Nu mai tin minte, HSG ai facut deja?

La noi au iesit bine toate, inclusiv spermograma. Maine merg sa vad ce zice doctorita, cred ca va zicd sa mai asteptam si apoi HSG. Mi-a facut preventiv analizele pt infectii si chlamydia in ideea in care vor trebui verificate trompele la un moment dat.

Tei,Alexandra, pupici  puss

Offline

 

#1493 2018-03-29 15:56:55

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

space a scris:

Astera  puss o gramada de cheltuieli, cate facem noi pentru un copil. Igg-urile sunt anticorpii pt chlamydia? Nu prea ma pricep. Tin pumnii din tot sufletul sa fie cu rod aceste investigatii. Nu mai tin minte, HSG ai facut deja?

La noi au iesit bine toate, inclusiv spermograma. Maine merg sa vad ce zice doctorita, cred ca va zicd sa mai asteptam si apoi HSG. Mi-a facut preventiv analizele pt infectii si chlamydia in ideea in care vor trebui verificate trompele la un moment dat.

Tei,Alexandra, pupici  puss

Space, ma bucur pentru rezultatele bune! Contează foarte mult ca a făcut spermograma și ca e bine.
La chlamydia, igm ul o sa îl repet. Fără sa mai plătesc, ca nu e treaba mea ca nu e concludenta proba recoltată. Cu toate ca multe fete mi au zis ca la histeroscopie nu are cum sa fie verificate trompele, mie mi a zis doctorița ca nu trebuie sa fac hsg-ul, pentru ca lichidul a circulat prin trompe( mi a zis asta la eco de după histeroscopie, și am încredere in ea. Sunt sigura ca dacă trebuia sa mai fac ceva, îmi recomanda)

Deci, toate bune smile

Offline

 

#1494 2018-03-29 17:45:37

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Heii smile
Voi sunteti toate cu analizele la zi , va interesati despre absolut orice analiza si teste .. eu nimic big_smile  deocamdata nu vreau sa ma infund in analize ... sper sa nu regret mai tarziu ca nu m-am apucat din timp de investigatii ... hmm


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1495 2018-03-29 18:31:24

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

astera a scris:

space a scris:

Astera  puss o gramada de cheltuieli, cate facem noi pentru un copil. Igg-urile sunt anticorpii pt chlamydia? Nu prea ma pricep. Tin pumnii din tot sufletul sa fie cu rod aceste investigatii. Nu mai tin minte, HSG ai facut deja?

La noi au iesit bine toate, inclusiv spermograma. Maine merg sa vad ce zice doctorita, cred ca va zicd sa mai asteptam si apoi HSG. Mi-a facut preventiv analizele pt infectii si chlamydia in ideea in care vor trebui verificate trompele la un moment dat.

Tei,Alexandra, pupici  puss

Space, ma bucur pentru rezultatele bune! Contează foarte mult ca a făcut spermograma și ca e bine.
La chlamydia, igm ul o sa îl repet. Fără sa mai plătesc, ca nu e treaba mea ca nu e concludenta proba recoltată. Cu toate ca multe fete mi au zis ca la histeroscopie nu are cum sa fie verificate trompele, mie mi a zis doctorița ca nu trebuie sa fac hsg-ul, pentru ca lichidul a circulat prin trompe( mi a zis asta la eco de după histeroscopie, și am încredere in ea. Sunt sigura ca dacă trebuia sa mai fac ceva, îmi recomanda)

Deci, toate bune smile

Astera, ma bucur ca sunt bune analizele, mai mult ca sigur va iesi si igm-ul bine. Cu accesul liber la informatie e usor sa pui sub semnul intrebarii anumite decizii ale doctorilor. Eu nu prea cunosc diferenta intre HSG si histeroscopie, insa iti dau dreptate, daca doctorita considera ca e nevoie de o analiza in plus ti-ar fi dat-o. E important sa ai incredere in doctor, sunt tot felul de oameni si oameni, dar ei vad cazuri reale mult mai des decat noi.

Alexandra, esti tanara si nu ai motive sa iti faci griji, mai ales ca ai mai ramas insarcinata. Pe mine investigatiile ma linistesc fiindca imi dau raspunsuri la multele intrebari pe care mi le pun zi de zi. Nu cred ca e nevoie de investigatii in cazul tau. Mentine-ti atitudinea pozitiva, asta ajuta foarte mult!

Offline

 

#1496 2018-03-29 18:54:43

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space , asta incerc . Sa nu ma preocup si sa am o gandire pozitiva ..dar daca vad ca trece mal mult timp si nema nimic , atunci am sa imi fac griji . Ce ma mira e faptul ca din a doua luna de incercari  cand am hotarat ca vrem bebe , am ramas insarcinata imediat ... acum deja e un an aproape de cand tot incercam si nimic smile cine stie ..


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1497 2018-03-30 08:45:11

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata!  wave
Alexandra, si eu ca si tine.. nu am facut investigatii desi am ramas abia dupa aproape 2 ani de incercari. La fel sunt si acum, astept sa avem minim 1 an de incercari esuate si apoi incepem sa ne cautam dar asta strict pt ca nu mai avem 26 de ani, ca atunci cand incercam pt primul bebe.
Si noi am avut in prima luna test de sarcina pozitiv si dupa cateva zile mi-a venit. Apoi aproape 2 ani nu am mai ramas. La fel si acum, in septembrie test pozitiv, a venit ciclonul si de atunci n-am mai ramas. Ce e drept noi am avut multe luni fara sincronizare contact-ovulatie. Lunile alea eu le scad.
Fetelor, va tin pumnii, sa aveti rezultate bune la investigatii si sa va linistiti pentru ca asta e cheia! smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2018-03-30 09:38:43)

Offline

 

#1498 2018-03-30 10:56:51

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Neata smile
Pass , daca ar fi sa iau in calcul si toate lunile in care am ratat ovulatia din cauza ciclului lung atunci as avea si eu ce sa scad , cel putin ultimele 4 luni au fost clar un esec total .. degeaba zic eu ca simt ovulatia , ca poate nu e chiar atunci in ziua aia , poate e urmatoarea zi sau deja a fosr.. 

Oricum , less stress it’s better ... 

Si constat ca ciclul meu s-a reglat de cand ne-am mutat singuri si nu mai sunt stresata rotfl2


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

#1499 2018-03-30 12:46:55

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Pass, cat mai ai pana testezi? Cred ca au trecut 6 zile de cand am vb ultima oara.

Alexandra, sper sa nu ajungi la investigatii. Optiunea asta exista intotdeauna si nu exista un moment potrivit, ti-l alegi tu. Daca nu te stii cu probleme de sanatate, ciclurile s-au mai scurtat si reglat atunci e OK. Pentru mine momentul a sosit acum fiindca asta ma linisteste pe mine si imi pare bine ca am inceput investigatiile.

Eu am fost la doctor din nou de dimineata si a confirmat ca am ovulat de curand. Singurul contact relevant a fost aseara, nu stiu daca a fost prea tarziu sau nu. De unde imi faceam griji ca nu am ovule suficiente, se pare ca totusi AMH-ul e usor mare si s-ar putea sa existe un pic mai multe ovule si ovulatia sa fie de "proasta calitate", conform doctoritei mele. Mi-a dat sa iau Femara + monitorizare, dar vom mai incerca o luna, doua fara fiindca vom fi plecati in perioada in care ar trebui sa merg la monitorizare.

Offline

 

#1500 2018-03-30 14:46:28

astera
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 485

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Space, de unde a ajuns la concluzia ca ai ovultie a de slaba calitate? Ce amh ziceai ca ai? Nu știu la ce medic mergi tu, însă eu cu amh de 6, și aproape 30 de foliculi antrali nu și a pus nicicum problema de așa ceva. Ce ar duce o cu gândul la ovocite de calitate slaba ar fi cele doua sarcini oprite in evoluție , dar nu exista din păcate un test care sa ne zică ce calitate au ovocitele noastre.

Doctorița asta mi a dat toate testele cred premergătoare unui fiv, cu toate ca nu se pune problema sa fac,tocmai din cauza istoricului. Dacă era sa iasă ceva modificat, îmi mai dădea inca de făcut.

Femara sunt vitamine?

Offline

 

#1501 2018-03-30 17:35:09

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Topic pt aspirantele la titlul de mamica-101

Alexandra, lol bine ca v-ati mutat!

Space, eu fug de AMH cat pot pt ca daca iese analiza proasta, nu am solutii, nu exista. Ar fi un stres si o dezamagire care mi-ar umbri perspectiva si e fara sens sa incerc ceva fara sa am o bruma de speranta.
Peste 2 zile fac test daca nu apare spottingul nesuferit. Desi am grafic nepromitator si nici un simptom care sa ma duca cu gandul la ceva, tot testez. Grafice perfecte cu triphasic pattern am avut si s-au soldat cu ciclon asa ca evit sa le mai interpretez. Totusi in sept. cand am ramas, cu cateva zile inainte sa am testul pozitiv am avut senzatiile alea in sani, ceea ce nu am mai patit decat cand am fost gravida sau am alaptat. Deci am simtit ceva diferit. Cum o fi, luna viitoare voi incerca sa acopar mai mult din perioada fertila. Uitandu-ma la graficele mele, pe cuvant de n-am impresia ca parca incercam sa evitam perioada fertila, cele mai putine contacte sunt atunci. Nu stiu cum ne iese noua asa "bine". lol
Sunt in 9 DPO azi.

Ultima oara a fost editat de passenger (2018-03-30 17:36:45)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.