homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102-20


#362 2018-06-29 15:08:49

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Va salut si eu fete.  par
Am primit analizele pt. tiroida. TSH-ul mi-a iesit 2,3 deci cam la limita superioara acceptabila pt. femeile care incearca sa ramana insarcinate. Gineco mi-a spus clar ca ar prefeta sa fie undeva catre 1,5- 2 . Asa ca pauza pentru mine, o sa merg inainte cu planul de a-mi schimba locul de munca.

Offline

 



#363 2018-06-29 16:36:10

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Tei, ma bucur enorm ca ti-a revenit in parametri TSH-ul. O sa scada si sub 2. Cat ai de gand sa faci pauza? Ai mentionat un an de zile pana ai din nou beneficii, include si perioada sarcinii? Daca da, ar fi vorba de cateva luni de pauza, nu?

Syminica, felicitari si tin pumnii sa fie bine!  puss

Offline

 

#364 2018-06-29 16:53:39

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

space a scris:

Tei, ma bucur enorm ca ti-a revenit in parametri TSH-ul. O sa scada si sub 2. Cat ai de gand sa faci pauza? Ai mentionat un an de zile pana ai din nou beneficii, include si perioada sarcinii? Daca da, ar fi vorba de cateva luni de pauza, nu?

Syminica, felicitari si tin pumnii sa fie bine!  puss

Da, am fost total surprinsa. Nu stiu daca iti amintesti, dar data trecuta TSH -ul a fost la 9, ceva
Am facut totusi o prostie si am luat tableta de dimineata (din obisnuita) in ziua analizelor deci as calcula ca poate e undeva mai sus de cat mi-a spus asistenta. Bine macar ca nu trebuie sa schimb tratamentul.

Nu, abia dupa un an am putea incerca daca imi schimb serviciul.

Offline

 

#365 2018-06-29 17:32:30

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Imi aduc aminte ca era mare, dar tineam minte de 7. De la 9 e si mai impresionanta scaderea, inseamna ca esti pe doza buna si raspunzi la tratament bine. Nu cred ca influenteaza prea tare faptul ca ai luat tableta.

Iti tin pumnii sa iti gasesti un loc de munca mai bun, care sa iti reduca stresul. Sanatatea ar trebui sa fie intotdeauna pe primul loc.

Fiecare isi cunoaste mai bine situatia, insa vreau sa iti spun perspectiva mea. Avand experienta de a fi incercat 9 luni fara succes, nu as mai amana mai mult de 3-4 luni, tocmai fiindca nu stii cat poate sa dureze o data ce te apuci. Eu personal as regreta daca dupa ce am amanat o perioada lunga de timp, ar trebui sa am de a face cu dezamagirea esecului in fiecare luna. E mai greu si dureros decat ai crede. Bineinteles, e o decizie grea care depinde de mai multi factori, de exemplu cat de mult va doriti un copil acum, daca va doriti mai multi copii si de posibilitatea financiara. Incearca sa te gandesti ce ai regreta cel mai mult. 30/31 e inca o varsta tanara si oamenii cam pe atunci fac copii. Daca nu sunt probleme, e o varsta buna. Dar asta e nenorocul, nu stii daca sunt sau nu probleme pana nu incerci. Iar daca doamne fereste sunt, atunci orice interventie are sanse mai mare de reusita cu cat sunteti mai tineri.

O ultima vorba pe care o mai spun: decizia pe care o iei efectiv conteaza mai putin, ceea ce e important e cum o pui in aplicare si cum faci sa fie bine. Adica, daca ai hotarat ca amanati pe termen de aprox un an, mergeti inainte si faceti lucruri pe care nu le-ati putea face daca ati avea copii. Si aveti grija de sanatate.

Offline

 

#366 2018-06-29 22:21:47

Alexandra.rosca
Sr. member
De la: Targu Mures, Romania
Inregistrat: 2016-09-05
Mesaje: 1029

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Hei smile 

Tei , ma bucur ca analizele ti-au iesit bine , tin pumnii sa iti gasesti un loc de munca mai ok .. stiu cum e sa fi stresata mereu, asa am fost si eu pana mi-am redus programul... acum am inceput iar sa stau pana la 20h ... uff.. cred ca in septembrie am sa imi fac si eu analize mai profunde . 

Space , mare dreptate ai smile  cum e cu noul job ?  Cate luni vreti pauza ?

Syminica , felicitari , tin pumnii stransi sa fie bebe acolo si totul sa fie ok puss rugaciune

Va pup , weekend placut smile


“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.” hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#367 2018-06-29 22:42:16

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Syminica felicitări, sarcina ușoară și la termen!


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#368 2018-06-30 12:57:14

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Alexandra  puss sper ca nu va trebui sa faci investigatii in sept si sa vina bebe pana atunci.

Nu am inceput inca jobul nou, acum suntem preocupati cu relocarea, viza etc. Cred ca abia la sfarsitul lunii iulie vom pleca. Deci vom amana cam 2-3 luni de acum.

Weekend frumos!

Ultima oara a fost editat de space (2018-06-30 12:57:36)

Offline

 

#369 2018-06-30 16:51:39

tei-1
Full member
Inregistrat: 2018-01-10
Mesaje: 154

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Space, Alexandra  kram  Multumesc tare mult pentru incurajari.

Space, nu stiu daca si tu ai simtit la fel, dar cumva mie instinctul *cel putin acum, imi spune ca sa o apuc pe drumul asta cu schimbatul jobului. M-am trezit fara prea mult gand lucrand la CV, cautand serviciul specific si informatii despre... deci cred ca decizia am luat-o deja. Plus am multa incurajare de la sotul meu. Daca as gasi serviciul pe care mi-l doresc (oricum numai atunci as renunta la locul actual) ar insemna ca o sa lucram in acelasi mediu si probabil ne-am intalni destul de frecvent si la job. smile Poate ca intre timp o sa ma simt si mai in siguranta cu tiroida, mai sanatoasa, mai in forma ...


Apreciez tare mult sfaturile sa stii  par

Offline

 

#370 2018-07-01 13:36:03

Syminica
New member
Inregistrat: 2018-06-08
Mesaje: 44

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Fetelor, am trecut pe aici sa va urez o duminica minunata. hjarta

Legat de planurile de viitor, sa va zic la ce concluzie am ajuns pana acum: daca apare o oportunitate care pare ok nu mai stau sa calculez prea mult pentru ca viata e prea scurta sa stai in calcule si oricum nu stii sigur cum o sa fie, trebuie sa iti asumi un risc. Decizia pe care am luat-o sa ma mut a fost cea mai buna decizie din viata mea si acum nu imi vine sa cred ca tineam din greu si nu voiam in ideea ca lucrurile erau ok si la jobul precedent.
Acum devine tot mai puternica ideea ca sotul sa se transfere cu jobul in alta tara. Asta inseamna sa imi las jobul, sa pierd beneficiile care ar veni odata cu nasterea(daca totul merge bine si ajung pana acolo). Ce am invatat pana acum e sa nu mai stau sa calculez si sa incerc si sa merg inainte; oricum ar fi e o experienta si asta nu are pret.

Offline

 

#371 2018-07-01 13:43:33

Missy005
Hero member
Inregistrat: 2012-02-17
Mesaje: 4189

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Syminica,asa este, faci foarte bine! Oricum chestia asta cu pregătitul este in mintea noastră, sa credem noi ca avem totul pregătit, sub control, dar este o falsa iluzie, când va veni copilul ca ai sau nubun job, mai bun, mai prost, deloc, pentru el contează doar iubirea părintească, vocea ta, mirosul tău, prezenta ta.... dacă are toate astea pentru el este suficient.... nevoile primordiale ale copilului cam astea sunt, nu dacă are pătuț sau nu, scutece s a u nu, jucării sau nu. preferințe de genul vin mai târziu ????????????și atunci suferim di noi părinții dacă e ceva ce ii trebuie și nu le putem oferi
Pup fete dragi, duminică frumoasă!
Eu am fost ka biserică dimineață și acum am. primit comanda de gogoși.
Azi se fac 5 ani de la pierderea sarcinii, fetița mea draga.... va pup


" Oricat de diferiti am parea,
Toti plangem cu lacrimi ...si iubim cu inima !,,
                                   puss puss puss

Offline

 

#372 2018-07-01 16:41:04

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

buna ziua

Missy   kram  puss

Syminica sarcina cu bine!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#373 2018-07-01 19:05:16

Syminica
New member
Inregistrat: 2018-06-08
Mesaje: 44

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Missy  puss

Sonia multumesc mult  hjarta , sper din tot sufletul sa evolueze bine

Am facut iar testul azi si linia e foarte ingrosata, deci e clar pozitiv. Am prins programare la medicul meu abia pe 25 iulie, as avea atunci 7+4. Pana atunci pot doar sa ma rog sa fie bine.

Offline

 

#374 2018-07-02 08:34:04

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Missy kram, nici nu stiu unde au zburat 5 ani. in curand se fac si la noi 5 ani de cand am pierdut prima noastra fetita cu fundita...


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#375 2018-07-02 09:33:02

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

tei-1 a scris:

Space, Alexandra  kram  Multumesc tare mult pentru incurajari.

Space, nu stiu daca si tu ai simtit la fel, dar cumva mie instinctul *cel putin acum, imi spune ca sa o apuc pe drumul asta cu schimbatul jobului. M-am trezit fara prea mult gand lucrand la CV, cautand serviciul specific si informatii despre... deci cred ca decizia am luat-o deja. Plus am multa incurajare de la sotul meu. Daca as gasi serviciul pe care mi-l doresc (oricum numai atunci as renunta la locul actual) ar insemna ca o sa lucram in acelasi mediu si probabil ne-am intalni destul de frecvent si la job. smile Poate ca intre timp o sa ma simt si mai in siguranta cu tiroida, mai sanatoasa, mai in forma ...


Apreciez tare mult sfaturile sa stii  par

Tei -  am simtit la fel din iarna, te inteleg foarte bine. Mai ales ca ai putea sa lucrezi si in acelasi mediu cu sotul tau. Mergeti inainte si mult succes! Iar cu bebe, fetele de mai sus au spus-o foarte bine. Oricum vine cand vrea el, nu cand il planificam noi. La inceput nu credeam asta, dar experienta din ultimele luni mi-a demonstrat-o din plin.

Missy si just - imi pare rau pentru pierderile voastre  puss va admir pentru puterea cu care ati mers inainte.

Eu cred ca de luna care vine nu ne mai protejam (mult spus, luna asta doar am evitat perioada fertila), dar nici nu "incercam" activ. Eu imi fac multe griji fiindca urmeaza sa plecam din tara, am relatii bune la firma la care ma duc si nu vreau sa-i dezamagesc, intr-un fel. Dar nici nu vreau sa ma indepartez de scopul de a avea un bebe care e mai presus decat orice. Am vorbit cu sotul meu si am realizat ca orice ar fi, ne vom descurca. Zilele trecute am citit ca prim ministrul (femeie) din Noua Zeelanda a aflat ca e gravida chiar cand au numit-o si-a luat concediu de maternitate . Daca ea poate, eu de ce nu? Rolul meu nu e atat de important lol

Ultima oara a fost editat de space (2018-07-02 09:33:21)

Offline

 

#376 2018-07-02 14:52:08

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Fetelor, nu amanati proiectul bebe pentru nimeni si nimic, nu se stie ce ne rezerva viata...va spun pe scurt despre mine (fetele vechi stiu), schimbat intr-un 1 ianurie locul de munca dupa 16 lucrati in primul loc. pe 3 ian test pozitiv...in august am pierdut fetita (asta nu tine de angajator) si am stat acasa cele 126 de zile legale ca sa-mi ling ranile. la 1,2 ani dupa eveniment am ramas iarasi insarcinata, am intrat in concediu de risc la 7 luni de sarcina, stat apoi acasa pana fetita a facut 10 luni, reluat lucrul. sunt in aceeasi firma, cu aceleasi beneficii, nu m-a nedreptatit nimeni chiar daca prima sarcina a venit la doua zile dupa angajare (si apropos, initial am avut contract pe perioada determinate).

Space, eu la 3 luni de sarcina am descoperit ca aveam tsh 9 dupa ce la doua luni il aveam 2 si-un pic. sub tratament a fost totul perfect. pe fetita au testat-o imediat dupa nastere si e ok pe partea de tiroida. si sanatoasa pe toate planurile.


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#377 2018-07-02 15:07:10

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Just si Missy  kram


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#378 2018-07-02 15:47:42

just_me29
Hero member
Inregistrat: 2013-02-24
Mesaje: 2074

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Katey kram


Daca vrei sa rupi visul unui vultur, spune-i sa zboare mai jos, sa nu mai poata zari norii... Daca vrei sa ucizi dorul pe care-l port in mine... spune-mi s-O uit...frange-mi aripile ce ma poarta ireal catre EA...si tot n-o sa reusesti...Daca as fi putut, as fi poruncit atunci, timpului, sa stea in loc!...ca s-O mai pot zari...pentru o clipa...

Offline

 

#379 2018-07-02 16:05:57

space
Hero member
Inregistrat: 2008-03-14
Mesaje: 2387

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

Just, foarte impresionanta povestea ta, merci ca ai impartasit-o cu noi. Imi pare rau ca ai trecut prin pierderea unui copil, nu pot sa-mi imaginez cum poate sa fie. Ma bucur ca ai reusit sa ai fetita dupa aceea  puss Aceleasi motive m-au determinat si pe mine sa spun ca nu mai vreau sa aman, imprevizibilul si constatarea ca lucrurile nu decurg de multe ori conform planului.

Offline

 

#380 2018-07-02 16:10:57

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-102

wave

just   kram  puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.