homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???-38


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

#704 2010-08-27 09:26:59

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

cristiana cerasela a scris:

ms  camish, oricum eu anticonceptionalele astea le iau de vro 2 luni, mai mult ca un tratament pentru ovare, in septembrie tre sa merg la control sa vad daca fac pauza sau iau in continuare!dar daca mi-as face in timpul pauzei de 1 luna 2 cat nu le iau ar iesi?

ar tb sa se reia ovulatia in perioada de pauza, doar ca dureaza un timp pana isi revine organismul si nu te poti baza pe calendar atunci cand faci testele.

cristiana cerasela a scris:

fetelor, eu as vrea sa va intreb ceva, iau anticonceptionale de 3 luni melleva 35 si le iau dimineata in jur de 11:00 .....as vrea sa schimb si sa le iau seara.....are ceva?efecte negative?ms

incearca sa faci lin schimbarea, astfel incat sa nu fie mai mult de 12 ore de la ora la care trebuia sa iei pastila. de ex, maine o iei la 13, poimaine la 15 si tot asa pana ajungi la ora pe care ti-o doresti. nu exista efecte negative daca nu intarzii pastila mai mult de 12 ore.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2010-08-27 09:27:35)

Offline

 



#705 2010-08-31 11:30:24

mayna
New member
Inregistrat: 2010-07-26
Mesaje: 7

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Salut fetelor am tot citit si va zic si eu pasul, am facut 6 luni tratament cu Diane 35 pentru ovare polichistice m am ingrasat 10 kg desi mancam ca inainte (din cauza bilei nu am voie prajeli, ciocolata, grasimi, mananc cat pot de natural, mai natural de atat ar insemna sa ma hranesc cu iarba big_smile) am fost la medic si mi a prescris novynette dupa care am mai pus inca 6 kile, cu toate ca fac miscare. De celulita nu stiu ce sa mai zic, in viata mea nu am avut atata, nici la plaja nu am mers de rusine. In fine am mers aici in Spania la medic, unde mi-a zis ca daca am avut probleme cu greutatea sa iau ori Mercilon ori Microgynon. M-am documentat si eu la compozitie si am vazut ca exista o diferenta, am ramas uimita, mercilon echivaletn cu novynette care mi-a adus kilogramele. O sa mai incerc sa caut inca o parere de specialitate dar poate ma lamuriti si voi cat de cat. Multumesc

Offline

 

#706 2010-08-31 11:33:32

daenarys
Vizitator

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

pai mercilon si novynette au aceiasi compozitie difera doar firma producatoare si cum progestativul din contraceptive este vinovat de greutatea in plus eu nu as incerca mercilon.eu mercilon iau si nu am avut probleme cu luatul in greutate.

 

#707 2010-08-31 11:37:46

mayna
New member
Inregistrat: 2010-07-26
Mesaje: 7

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Nici eu nu am avut probleme prima data cu novynette, dar cand mi-a prescris Diane 35 parca a luat-o razna organismul meu, mai diferea greutatea cu 1-2 kg nu cu 15....toata lumea lauda medicii din afara, dar medici de aici nu difera cu nimic de unii medici incompetenti de la noi din tara, pacat ca nu pot ajunge la doctoressa, cred ca e printre singurii medici capabili sa prescrie ce ti se potriveste.
Oricum nici nu a bagat in seama analizele mele de sange medicul cand mi-a prescris Novynette, doar avea ditamai posterul cu reclama la ele, ori la medic ori la farmacie ori dupa ureche, pe cunvantul meu daca nu e acelasi lucru......

Ultima oara a fost editat de mayna (2010-08-31 11:40:28)

Offline

 

#708 2010-09-20 20:49:21

cristiana cerasela
New member
Inregistrat: 2010-07-06
Mesaje: 48

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

cocoleta a scris:

eu m-am ingrasat dar asta pentru ca imi dadeau o pofta de mancare continua.Aici e vina mea pentru ca nu am mancat normal ci pana simteam ca imi crapa burta si tot asa mai fi mancat.Toate astea s-au intamplat in primele 2 luni in care m-au durut si sanii si mi-au aparut si cosuri acum totul este normal manac normal si am inceput si o cura de slabire care da rezultate.

ce comica esti!!si eu iau de vro 3 luni si un pic ac , si incerc sa ma abtin dar nu prea reusesc, aveam 50 de kg cand am inceput, acum am 51 dar  mananc cam aiurea, o sa ma opresc...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2010-09-21 15:06:15

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Cu 5 ani in urma , am luat si eu Diane 35 , apropae 7 luni ...m-am ingrasat 8 kg....De atunci , ma lupt cu kg...


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#710 2010-09-21 16:51:13

gugustiuc
New member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 19

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Anticonceptionalele nu au calorii, deci ele nu te ingrasa!!!! Te ingrasi daca este un dezechilibru intre cate calorii aduci in organism si cate arzi, cu alte cuvinte aduci mai mult decat consumi. Ce pot face anticonceptionalele, este sa iti schimbe apetitul, adica sa-ti creasca/scada pofta de mancare....efect care se termina imediat dupa intreruperea pilulelor...si care depinde de la femeie la femeie.
Celulita in schimb, este o problema a tesutului aflat sub piele, format in cea mai mare parte de celulele grase (chiar si la persoanele slabe). Daca aceste celule isi pierd elasticitatea, sau daca se sparg si se unesc mai multe intre ele, peretii lor devin fibrosi si apare aspectul de "coaja de portocala". Celulita nu are nicio legatura cu anticonceptionalele.

Offline

 

#711 2010-09-21 16:56:20

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Ba celulita (si depunerea de grasime in general) e favorizata de estrogen, e o informatie unanim acceptata.

Estrogenul stimuleaza lipogeneza si impiedica lipoliza, rezultand hipertropia adipocita. Asa se poate explica inceputul celulitei la pubertate, femeile fiind mai mult expuse si accentuarea ei odata cu sarcina, menstruatia si terapia cu estrogen (contraceptive orale sau inlocuitori de hormoni).

Offline

 

#712 2010-09-22 10:43:50

slaveya
Membru
Inregistrat: 2010-09-22
Mesaje: 3

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

oooo, boy....incep sa ma sperii si eu....iau mercilon....de o luna si jumatate, si, parca am observat ceva modificari in apetitul pentru mancare, desi ii mai las putin timp pentru ca de felul meu sunt gurmanda. insa pana acum am avut norocul de a nu ma ingrasa. Dar, ce ma fac cu migrenele? a avut cineva? eu am avut cam o saptamana dureri insuportabile de cap, pe care le-am asociat cu vreo sinuzita nedepistata, dar dupa ce am citit prospectul....plus iritabilitate crescuta, plus scaderea apetitului sexual....off, sincer...de ce ne chinuie natura pe noi?

Offline

 

#713 2010-09-22 10:47:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

apetitul se poate controla
pentru restul simptomelor, daca persista si dupa primele 3 luni, mergi si vorbeste cu medicul de planning si o sa ti le schimbe daca e cazul
nu zice nimeni sa stai sa suferi sau sa te ingrasi 20 kg

Offline

 

#714 2010-09-23 00:16:34

blacklexa
Full member
Inregistrat: 2010-08-19
Mesaje: 114

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

eu ma duc pe saptamana viitoare la doctoressa sa imi prescrie ac, sper sa nu iau in greutate de la ele...si asa am eu 48 de kg si 1,52 neutral, daca mai iau un singur kg in plus o sa ma rostogolesc pe strada  rotfl


-Ştiinţa ne-a făcut zei, înainte să merităm să fim oameni-

Offline

 

#715 2010-09-23 11:32:54

gugustiuc
New member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 19

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

"Genes involved in fatty acid synthesis, such as stearoyl-CoA desaturase, fatty acid synthase, acetyl-coenzyme A carboxylase alpha, and fatty acid desaturase 1 were decreased by estrogen treatment in a subgroup of women. Changes in the expression of these genes were correlated to changes in plasma triglyceride levels. Another gene decreased by estrogen treatment was peroxisome proliferator activated receptor gamma (PPARG)." Jurnalulul Societatii Americane de Medicina Reproductiva.

Offline

 

#716 2010-09-23 14:31:26

bubu_bubu
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 80

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Eu m-am ingrasat de la Triquilar,numai ca nu am stiut ca de vina sunt anticonceptionalele,daca nu am avut alte reactii adverse de la ele am zis ca sunt potrivite pt mn si le-am luat in continuare si asta iua si acum..am pus suficiente kg pe mn si acum ma lupt cu ele,de 2 ani iau antibebe..pb e ca la noi planing e numai la maternitate si doctorita nu prea isi da interesul..eu locuiesc la tara,la 10 km de oras si a vrut sa imi dea antibb gratuit cand eram studenta,numai ca nu puteam sa ma plimb luna de luna sa o caut pe ea la planing,plus ca nu isi prea respecta programul,asa ca am hotarat sa mi le cumpar eu..ma gandesc acum sa le schimb,ginecologul a zis sa le inlocuiesc cu yasmin,fara analize,fara nimic,el astea le recomanda tuturor,ma gandesc daca le schimb si nu mi se potrivesc apoi ce ma fac?Nici nu stiu cum sa fac..

Offline

 

#717 2010-09-23 14:57:08

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

de la Triquilar luate un an de zile nu m-am ingrasat deloc, poate doar sanii mi s-au marit foaaaarte putin

Offline

 

#718 2010-09-23 15:53:47

blacklexa
Full member
Inregistrat: 2010-08-19
Mesaje: 114

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

vreau si eu asa....sa-mi creasca sanii un picut si sa slabesc de la ac rotfl2  visslar da n-am eu norocu asta supa


-Ştiinţa ne-a făcut zei, înainte să merităm să fim oameni-

Offline

 

#719 2010-09-23 16:14:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

se poate si slabi de la ele? cesafac chiar am slabit prea mult, dar cred ca din alte cauze...gen stress si ca nu am mancat aproape nimic. sunt un schelet hmm

Ultima oara a fost editat de orangina123 (2010-09-23 16:16:54)

Offline

 

#720 2010-09-23 19:34:41

gugustiuc
New member
Inregistrat: 2010-09-20
Mesaje: 19

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Nu se poate nici slabi, din pacate....Yasmin si Yaz pot duce la scaderea cu 1-2 kilograme, prin eliminarea apei "in surplus" la utilizatoarele care au tendinta de a retine apa..doar atat.
Iar cresterea sanilor este de fapt doar turgescenta lor, data tot de retentia hidrica..si tot din pacate.
Orangina, daca vrei sa-ti dau sunculita de la mine...sa stii ca pot fi foarte generoasa..doar cere-mi lol

Offline

 

#721 2010-09-24 10:45:25

diana_24
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-23
Mesaje: 1714

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

Buna fetelor. Am si eu o intrebare si anume, daca a patit careva ca dupa administrarea de Yasmin, care au fost prescrise pt un chist de 3 cm, sa va simtiti balonate. De ingrasat nu m-am ingrasat, sau cel putin cantarul pe care ma urc zi de zi nu arata mai mult sau mai putin. Eu am inceput sa ma balonez acum vreo luna, fapt pt care am si apelat la ecograf, asta pe langa paranoia cum ca as fi insarcinata(toata povestea e la o alta rubrica). Iau Yasmin de o saptamana, dar ma vad tot mai balonata si nu stiu ce sa fac. Am avut ceva probleme cu tranzitul intestinal din cauza stresului banuiesc,nu ca as fi constipata, dar dupa ce mananc am senzatia ca am un balon in mine. Acum nu as lua diuretice din cauza ca iau Yasmin, inainte beam niste ceaiuri pt digestie, dar nici din acelea nu mai beau de frica ca nu cumva pastilutele sa nu-si faca efectul.

Va multumesc.
Multa sanatate, ca-i mai buna decat toate.

Offline

 

#722 2010-09-24 11:30:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

inteleg ca e balonare = gaze, nu retentie de apa
eu mai luam pentru problema asta Gasex sau Sab Simplex, iar ceaiuri poti bea de chimen, anason, menta, busuioc, care sunt bune pentru digestie, dar nu sunt laxative

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » cine, cat, si daca s-a ingrasat cineva de la anticonceptionale???

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.