homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Test Papanicolau-40


#742 2011-05-10 19:32:16

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

va rog sa-mi raspundeti

Offline

 



#743 2011-05-10 19:36:04

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Test Papanicolau

1.nu
2. in mod normal, "negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna" exclude o rana pe col.

Offline

 

#744 2011-05-10 20:37:32

GABRIELA_R
New member
Inregistrat: 2010-09-26
Mesaje: 73

Re: Test Papanicolau

multumesc. sunt foarte incantata de acest site; nu am un alt cont p vreun site asemanator-pt k consider k multi isi dau cu parerea aiurea,insa aici nu este asa...cei care gestioneaza acest site sunt prompti si profesionisti.

felicitari!!!si de cate ori o sa am vreo nelamurire, cu siguranta o sa apelez la voi.

kiss u all!

Offline

 

#745 2011-05-12 11:11:26

vitza
Membru
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 4

Re: Test Papanicolau

Buna ziua!
Sunt noua pe acest forum si as vrea daca puteti sa ma ajutati si pe mine. Mi-am facut testul PAP si am urmatoarele rezultate:
-celule superficiale ++
-celule intermediare +++
-celule endocervicale +
-granulocite +++
-histiocite ++
-alte hematii +++
-Haemophylus (Gardnerella) +++
Clasificare Papanicolaou  C III
Clasificare Bethesda ASCUS/AGUS
Valoarea diagnostica a frotiului: este bifat Satisfacator dar limitat (vezi mai jos) si Inflamatie marcata
Concluzii: FROTIU DE ASPECT INFLAMATOR SI EROZIV, ACOPERIT DE NUMEROASE HEMATII, ELEMENTE INFLAMATORII SI FLORA MICROBIANA (HAEMOPHYLUS). PREZENTE CATEVA CELULE CU MODIFICARI CARIOCITARE - POSIBIL SI REACTIVE, IN CONTEXTUL INFLAMATIEI. RECOMANDARI: REPETAREA LAMEI DUPA TRATAMENT.

Am primit tratament cu Klion ovule 10 zile si Cerviron ovule 20 de zile si apoi de repetat testul.
Sper ca nu este ceva grav. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati transmite un raspuns. Cu multumiri

Offline

 

#746 2011-05-16 13:05:10

vitza
Membru
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 4

Re: Test Papanicolau

as dori si eu un raspuns daca se poate (sau nu am postat unde trebuia?). multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#747 2011-05-16 13:08:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Test Papanicolau

eu as mai cere o parere, oricum ar trebui sa faci un test HPV si o colposcopie, de obicei diagnosticul tau e dat de o infectie cu HPV, pe langa cea pe care o ai tu cu gardnerella
pap III nu e de gluma, trebuie sa urmezi cu strictete tot ce-ti spune medicul si sa mergi neaparat la control
doar ovule nu stiu daca sunt suficiente pentru gardnerella, de exemplu... eu as mai cere o parere

Offline

 

#748 2011-05-16 14:14:18

vitza
Membru
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 4

Re: Test Papanicolau

Multumesc pentru raspuns si promptitudine. Acum am inceput tratamentul si dupa ce il termin merg din nou la control sa vedem cum va fi si in functie de rezultat mai cer si alta parere. Am sa revin cu rezultatele.

Offline

 

#749 2011-07-08 07:30:57

vitza
Membru
Inregistrat: 2011-05-12
Mesaje: 4

Re: Test Papanicolau

vitza a scris:

Buna ziua!
Sunt noua pe acest forum si as vrea daca puteti sa ma ajutati si pe mine. Mi-am facut testul PAP si am urmatoarele rezultate:
-celule superficiale ++
-celule intermediare +++
-celule endocervicale +
-granulocite +++
-histiocite ++
-alte hematii +++
-Haemophylus (Gardnerella) +++
Clasificare Papanicolaou  C III
Clasificare Bethesda ASCUS/AGUS
Valoarea diagnostica a frotiului: este bifat Satisfacator dar limitat (vezi mai jos) si Inflamatie marcata
Concluzii: FROTIU DE ASPECT INFLAMATOR SI EROZIV, ACOPERIT DE NUMEROASE HEMATII, ELEMENTE INFLAMATORII SI FLORA MICROBIANA (HAEMOPHYLUS). PREZENTE CATEVA CELULE CU MODIFICARI CARIOCITARE - POSIBIL SI REACTIVE, IN CONTEXTUL INFLAMATIEI. RECOMANDARI: REPETAREA LAMEI DUPA TRATAMENT.

Am primit tratament cu Klion ovule 10 zile si Cerviron ovule 20 de zile si apoi de repetat testul.
Sper ca nu este ceva grav. V-as fi recunoscatoare daca mi-ati transmite un raspuns. Cu multumiri

Asa cum am promis am revenit. Am facut tratamentul recomandat iar rezultatele de la PAP sunt urmatoarele:
-celule superficiale +++
-celule intermediare ++
-celule parabazale +
-granulocite +++
-histiocite ++
-alte hematii +++
-coci +
Clasificare Papanicolaou  C II
Clasificare Bethesda Reactiv benign
Valoarea diagnostica a frotiului: este bifat Satisfacator dar limitat (vezi mai jos) si Inflamatie marcata
Concluzii: MARCAT PROCES INFLAMATOR. FROTIU ACOPERIT DE NUMEROASE HEMATII SI ELEMENTE INFLAMATORII. PE ACEST FROTIU NU
MAI SUNT PREZENTE MODIFICARILE CARIOCITARE DESCRISE PE FROTIUL ANTERIOR.

Doctorul mi-a spus ca este in regula si am primit pentru inflamatie tratament cu Cerviron 3 luni si apoi repetam testul PAP. Oricum mi-a recomandat ca din 6 luni in 6 luni sa repet testul PAP. Mentionez ca in timpul tratamentului cu cerviron spalaturile vaginale le-am facut cu ceai preparat din marul lupului, galbenele si musetel (poate a ajutat sa imi iasa PAP-ul II si va ajuta si pe voi daca e cazul) si am montat sterilet (probabil de acolo e inflamatia). Sper ca este in regula. As fi bucuroasa daca mi-ati raspunde sa mai aflu o parere. Cu multumiri

Offline

 

#750 2011-07-08 16:09:04

Gizeh
Banat
De la: Sufletul Marii.Din Adancuri
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 12982

Re: Test Papanicolau

trebuie sa ma duc sa efectuez si eu Papanicolau ... dar in Constanta unde as putea sa merg sa fac analiza?ca stiu ca-i destul de scump si preturile variaza.... imi puteti spune unde as putea sa merg sa il fac si cat costa?

Ultima oara a fost editat de rocssana.nana (2011-07-08 16:10:09)


Ne dorim si noi bebic

Offline

 

#751 2011-08-18 18:56:14

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Test Papanicolau

Nu ai decat acea inflamatie..medicul va considera daca iti da tratament sau nu..


pc

Offline

 

#752 2011-11-08 20:35:16

venus_venus
Membru
Inregistrat: 2011-11-08
Mesaje: 3

Re: Test Papanicolau

Buna seara,
am fost la ginecolog pentru un Papanicolau, iar rezultatele sunt cele de mai jos. Asi aprecia daca v-ati uita peste rezultate pentru a-mi spune ce inseamna acel proces inflamator discret si daca este vorba de o infectie ce tratament trebuie urmat.

Celule Superficiale +,Intermediare +++, Endocervicale ++, Granulocite +, Histiocite +, Citoliza ++, Bacili Doderlein +++, Coci +,  CII, Clasificare Bethesda - Reactiv benign, Valoarea diagnostica a frotiului - Satisfacator dar limitat (vezi mai jos).Citoliza marcata X. Concluzii: DISCRET PROCES INFLAMATOR

Va multumesc!

Offline

 

#753 2011-11-08 21:06:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Test Papanicolau

venus, nu mai posta in mai multe locuri, e impotriva regulamentului forumului.

rezultatul tau il poate comenta doar medicul tau ginecolog si tratament cu siguranta doar el iti poate prescrie. e greu de zis daca rezultatul indeamna la tratament sau nu. in principiu e un rezultat normal pentru o persoana activa sexual..exista un proces inflamator care poate insemna sau nu ceva, in functie de contextul clinic. din cauza citolizei marcate, a carei cauza poate fi insasi inflamatia, iti spune acolo ca totusi valoarea diagnosticului este limitata. deci ceea ce eu as face in locul tau ar fi sa merg la medic, sa ma vada, sa imi dea un tratament pentru inflamatia asta (Eventual poti face si o cultura de secretie vaginala, daca tot esti acolo) si pe urma as repeta papul, pentru a vedea exact ce si cum. pe de alta parte, poate fi o conduita exagerata si poti considera ca esti ok. depinde mult de parerea medicului care te vede.

sanatate!

Offline

 

#754 2011-11-12 23:10:29

cuppycake
Full member
Inregistrat: 2008-12-19
Mesaje: 360

Re: Test Papanicolau

Fetele studente, uitati ce am gasit: http://www.planificarefamiliala.ro/stir … ro,19.html

Offline

 

#755 2011-11-15 11:32:29

alisella
New member
Inregistrat: 2011-11-11
Mesaje: 17

Re: Test Papanicolau

Buna ziua! Imi poate spune si mie cineva daca in lipsa celulelor endocervicale la testul Papanicolau se poate vedea totusi un proces malign?Urmeaza sa merg zilele acestea la control pt testul Pap, ultimul l-am facut anul trecut, insa pe rezultat nu erau bifate celulele endocervicale, ci doar cele superficiale, intermediare, bazale si parabazale(alta intrebare: stiam ca de obicei aceste celule bazale si parabazale apar in cazul unui deficit de estrogeni...poate fi acesta si motivul pt care inainte si dupa menstruatie am cateva scurgeri maroniii?-vreo 2-3 zile).
Rezultatul de anul trecut a fost bun(aveam o inflamatie crunta-in urma cu 1 an jumatate nascusem pe cale naturala si medicul mi-a spus ca am capatat in urma nasterii o rana pe col pe care am si cauterizat-o tot atunci..bineinteles ca am facut tratament inainte timp de 3 luni cu ovule si antibiotic dar inflamatia nu a trecut). Intreb de procesul malign fiindca imi este frica sa nu fie ceva de genul asta care la Pap-ul de anul trecut sa nu fi iesit din cauza lipsei acelor celule endocervicale.
Alta intrebare, imi cer scuze daca sunt off topic: la tuseu vaginal se poate simti ectropionul cervical?Doctorul mi-a spus la consultul de la 1 an de la nastere ca am ectropion(o portiune din endocol e iesita in exocol, ca o buza intoarsa, asa s-a exprimat), iar acel consult nu a constat decat in tuseu vaginal.Bineinteles, la urmatoarele consultatii care au inclus si valvele mi-a spus acelasi lucru...vroiam insa sa stiu daca intr-adevar se simte "cu mana" sau cine stie ce alte minuni aveam pe col si le-a simtit...sunt cam paranoica dar am emotii acum ca urmeaza sa fac din nou Pap-ul.
Multumesc anticipat pt raspuns!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.