homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-13


#229 2008-08-15 15:36:14

nicoledia@yahoo.com
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 24

Re: Duphaston tratament

da din nefericire...oricum sunt ceva mai detasata ca am vazut c-a dat rezultate chimio si ca e mult mai bine;iar medicul oncolog e destul de optimist

Offline

 



#230 2008-08-15 15:36:53

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Duphaston tratament

Doamne ajuta! Sa va fie bine! Sanatatea e cea mai importanta pana la urma!

Offline

 

#231 2008-08-15 15:38:45

nicoledia@yahoo.com
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 24

Re: Duphaston tratament

da sa stii ca nimic nu e mai important pe lume decit sanatatea,dar din pacate nu stim sa apreciem ni se pare ceva firesc....

Offline

 

#232 2008-08-15 15:42:14

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Duphaston tratament

Nico sa speram ca ne dai vesti bune
Vezi sa e un capitol al forumul pentru mamici
si are o sectiune de infertilitate

Offline

 

#233 2008-08-15 15:45:21

nicoledia@yahoo.com
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 24

Re: Duphaston tratament

merci mult ptr. conversatie-poate mai tinem legatura.multa bafta!!sa te ajuteD-zeu sa-ti indeplinesti visul!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#234 2008-08-15 15:47:25

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Duphaston tratament

ralucaghisa e id-ul meu de mess
da-mi add si oricand smile

Offline

 

#235 2008-08-15 15:51:57

nicoledia@yahoo.com
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 24

Re: Duphaston tratament

ana_nico2007 e id-ul meu de mess

Offline

 

#236 2008-08-30 03:31:59

Lauren
Membru
Inregistrat: 2008-08-30
Mesaje: 2

Re: Duphaston tratament

Buna ziua,

As avea nevoie de un ajutor din partea doctoressei sau a unor doamne care au trecut prin asa ceva .
Problema mea,este ca am cicluri neregulate de ceva timp si am luat initial Orgametril timp de 7 luni pt.reglarea menstrei.In fine,dupa tratament,timp de 3 luni,ciclul a fost regulat,dupa care am picat pe cealalta panta a neregularitatii.Am reluat tratamentul dar de data aceasta,cu Duphaston(acum sint la a-3-a folie) si as dori sa stiu daca cineva a facut tratament pt.asa ceva,daca menstra s-a reglat,dupa cit timp de tratament....Medicul mi-a recomandat 2 pastile Duphaston/ zi din a 16a zi pina-n a 25a zi (mentionez ca fac acest tratament pt.reglarea ciclului si nu pt.a ramine gravida).In alta ordine de idei,tratamentul cu medicamentele de mai sus,mi-a fost dat din Romania,deoarece aici in Canada,cind am fost la control,doctorita de familie,mi-a prescris anticonceptionale,pe care nu le-am luat deoarece stiu ca nu sint recomandate femeilor peste 40 ani din motive multiple desi doctorita de-aici mi-a spus ca le pot folosi si pina la 50 ani....motiv pt.care am apelat la medicul din Romania a carui tratament mi s-a parut mai normal)  Va multumesc anticipat si cine stie...poate exista cineva in acest forum care sa-mi dea sfaturi.

Offline

 

#237 2008-12-11 21:52:23

model_wannabe
Full member
Inregistrat: 2008-11-25
Mesaje: 110

Re: Duphaston tratament

se poate lua si pentru a opri o sangerare ce tine de mai mult timp? chiar daca se poate sa fie un spotting?
se pot llua si AC in paralel?

multumessc

Offline

 

#238 2008-12-13 10:05:27

nicoledia@yahoo.com
New member
Inregistrat: 2008-05-22
Mesaje: 24

Re: Duphaston tratament

ceao!!!
imi pare rau sa aud ca nu esti bine-dar sa stii ca si eu am avut probleme de cm neregulat si am luat duphaston 3 luni apoi anticonceptionale si totul e ok acum.daca nu ai probleme de sanatate si ai 40 de ani poti sa iei anticonceptionale dar numai daca ai mai luat.

te pup si multa sanatate nico

Offline

 

#239 2008-12-23 22:42:20

misha10
New member
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 39

Re: Duphaston tratament

Buna..v-am ami scris in legatura cu Duphastonul...nu am mai luat antibebe si am luat si Postinor si mi-a intarziat menstruatia.doctorul mi-a dat Duphaston...am laut de 6 zile si nimic...la eco transvaginala mi-a zis ca nu esarcina...ce sa fac?
sunt nelinistita!

Offline

 

#240 2008-12-24 00:33:46

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Duphaston tratament

menstra ar trebui sa apara la aprox 5-6 zile de la terminarea trat cu duphaston...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#241 2008-12-24 18:20:25

misha10
New member
Inregistrat: 2006-12-14
Mesaje: 39

Re: Duphaston tratament

Gata...s-a intamplat minunea!!! E chiar un cadou de Craciun! Mai trebuie sa mai iau Duphastonul in continuare?Mai am 2 zile de luat?
Craciun feriict tuturor! Sa primiti tot ceea ce va doriti!

Offline

 

#242 2008-12-24 21:06:01

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Duphaston tratament

Daca a aparut menstra, nu cred ca mai e nevoie sa continui cu duphaston. Dar mai asteapta pareri.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#243 2009-02-02 21:00:32

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Va rog sa ma lamuriti si pe mine.Am fost la primul control ginecologic si in loc sa ma linisteasca mai mult m-a panicat.Am facut eco si Papanicolau(inca nu am rezultatele).
  Aveam ciclul regulat-25zile.Ultima menstruatie a fost pe 20dec si aceea foarte redusa.Ultimul raport sexual neprotejat(fara ejaculare) a fost pe 5ian 09.La ginecolog am ajuns la 14zile de la intarzierea ciclului.Mi-a gasit un chist de 3cm si o rana pe colul uterin.Ca tratament mi s-a dat duphaston(5zile cate 2seara inainte de culcare), elevit si karissa(care trebuie s-o iau in prima zi de ciclu menstrual).
  Referitor la duphaston...adorm imediat de la administrare, am temperatura si transpir mult pe durata noptii.In a treia zi de tratament am avut o scurgere mica maronie.Este normala?Urmeaza ciclul menstrual?Sunt la ultima serie de pastilute si astept cu nerabdare venirea cm.
   De ce iau elevit daca nu sunt insarcinata?!?!Nu stiu daca din cauza lor dar pe parcursul zilei am senzatia ca ametesc+stari de voma daca nu mananc din 2 in 2ore.
   Dupa terminarea ciclului sunt asteptata la ginecolog pt crio.Asta inseamna cauterizare?Prin tratament nu se vindeca rana?Nu ma indoiesc ca medicul la care am fost nu ar fi bun dar parca ar fi zis ca-mi scoate o masea cand in joc este fertilitatea mea ca tare mult imi doresc doi copii peste 2-3ani.
   M-am panicat mult tot sapand despre medicamente, chisturi si rani pe col si de aceea sper sa primesc un raspuns la intrebarile mele.
Multumesc anticipat!

Offline

 

#244 2009-02-03 09:40:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

cel mai probabil, intarzierea ciclului are legatura cu acel chist ovarian. duphaston ti-a dat ca sa-ti induca menstruatia. e normala scurgerea aceea maronie la cateva zile de duphaston. totusi, mi se pare o doza cam de soc sa iei 2 pastile pe seara. ma gandesc ca de asta ai reactiile acelea. daca zici ca mai ai doar in seara asta de luat, termina tratamentul si apoi ar tb sa vina si ciclul.

elevit am vazut ca e un complex de vitamine. probabil s-a gandit ca ai o carenta de vitamine sau o anemie. desi ar fi tb facute niste analize ca sa confirme asta.

karissa sunt anticonceptionale. ti le-a dat probabil pt pb chistului. cat timp ti-a zis sa le iei?

legat de rana, eu zic sa astepti rezultatul de la testul papanicolau, daca acesta va fi de la tip III in sus sa faci o colposcopie si abia apoi, daca si de la colposcopie te trimite la crioscopie, abia atunci sa o faci. vezi ca la subiectul "rana pe col", pisicutza22 a facut crioscopie si iti poate da mai multe detalii despre interventia asta.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-02-03 09:41:17)

Offline

 

#245 2009-02-03 18:46:55

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Multumesc mult pt raspuns.M-am mai linistit.
  Doctorul mi-a prescris karissa pt 3luni pt reglare ciclu si sa incep sa le iau din prima zi de menstruatie.Aseara am luat ultimile pastile duphaston, iar dupa-amiaza deja mi-a venit ciclul (mai intai o scurgere maroniu-deschis urmata in scurt timp de sangerare...nu e abundenta dar destul cat sa ma pateze).Incep sa iau karissa din seara aceasta.
   Elevit trebuie sa iau o luna, o pastila pe zi.
  Referitor la rana pe col, am omis sa mentionez ca am sangerat in momentul in care mi s-au luat secretiile.O sa citesc tot ce s-a postat la subiectul "rana pe col" de pe acest forum si daca ceva nu-mi este clar o sa intreb.Peste 10zile trebuie sa merg la un nou consult si sunt programata pentru "crio".Habar nu aveam ce inseamna "crio" la momentul respectiv, am aflat citind pe net acasa.
  Multumesc mult inca o data!

Ultima oara a fost editat de Anca12 (2009-02-03 22:50:46)

Offline

 

#246 2009-02-04 08:38:55

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Sper sa nu primesc warn....
   Nu stiu daca am facut bine ca am luat aseara karissa pt ca pe timpul noptii nu am avut scurgere iar de dimineata, cand a revenit, mi s-a parut ca e maronie.Am inteles de pe forum ca menstruatia isi schimba culoarea de la duphaston dar si ca e normal sa am scurgeri dupa intreruperea tratamentului aparand dupa aceea ciclul.Acum eu de unde stiu daca e menstruatie?Daca scurgerea persista pe timpul zile sa iau diseara iar karissa?Sau daca nu mai am scurgeri pe parcursul zilei(desi nu cred ca tind sa cred ca a revenit) are ceva daca am luat o pastila de karissa?Sunt foarte nelamurita pt ca ba mi se pare ca e maronie, ba ca e rosie...offf....

Offline

 

#247 2009-02-04 09:43:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

nu ai cum sa iei warn. regula aceea se refera daca postezi 2 mesaje consecutive la mai putin de 15 minute intre ele.

scurgerea aceea ciudata si cu aspect variabil e de la duphaston, nu ai de ce sa te ingrijorezi. nu stiu sa iti spun daca e sau nu menstruatie. stiu insa sigur ca asa se comporta organismul cand iei duphaston.

in mod normal, daca ai inceput aseara anticonceptionalele, ar tb sa iei toata folia. nu are importanta daca mai vine sau nu ciclul. iei toata folia (21 de zile), pe urma faci pauza 7 zile si incepi folia urmatoare. in pauza aceea ar tb sa iti vina din nou ciclul.

anticonceptionalele ar tb sa elimine chistul. dupa 3 luni as zice sa mergi din nou la un control si sa faci si o ecografie mamara, pt ca in unele situatii, pilulele astea pot da reactii la nivelul sanilor. nu este o regula, insa preventiv iti recomand sa faci palparile lunare si dupa 3 luni si o eco mamara. daca dupa 3 luni dispare chistul, eu as renunta la AC.

legat de rana, nu e o pb ca a sangerat. erai cumva inainte de ciclu? eu de ex angerez la orice recolatre pt ca am ectopie, nici macar nu am rana.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-02-04 10:12:57)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.