homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Duphaston tratament-14


#248 2009-02-04 17:30:18

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Eram putin stresata din cauza menstruatiei pt ca imi era teama sa nu fiu cumva insarcinata.
Chiar o sa fac ecografie mamara.Multumesc mult ca mi-ai atras atentia asupra ei.
"anticonceptionalele ar tb sa elimine chistul"...de aceea am si mici cheaguri de sange?
  Cand mi-a luat secretiile si am sangerat eram in intarziere cu 14zile(la ciclu ma refer) si dupa reactia doctorului am dedus ca nu e deloc bine.
  Si eu vreau sa renunt la AC cand termin cu toate probleme si trebuie sa caut o alta metoda sa ma protejez dar despre asta o sa vorbim noi mai incolo. 
     A! Ma dor rau ovarele.Oare pot sa iau rupan?Asta luam eu cand eram la ciclu si incepeau durerile.
    Multumesc mult Anca!

Ultima oara a fost editat de Anca12 (2009-02-04 17:44:49)

Offline

 



#249 2009-02-05 09:13:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

nu stiu ce sa iti spun de cheagurile de sange. cred insa ca pt pb ta, 3 luni de anticonceptionale sunt numai bune. poate rezolva si pb chegurilor, nu stiu sa iti spun.

eu zic ca nu sunt motive de ingrijorare legate de sangerarea de la recoltare. daca erai in perioada de intarziere, e oarecum firesc ca ai sangerat putin. nu e asa o tragedie intarzierea aceea. mai ales daca nu e o regula sa intarzie. mie un an de zile mi-a tot intarziat de la 2 saptamani in sus, iar apoi s-a reglat de la sine, fara niciun medicament.

mare atentie cu rana! si eu am exact simptomele tale (sangerez la orice recoltare), dar nu am rana. multi medici confunda ectopia cu rana. o colposcopie e indicata inaintea oricarei interventii pe col (erad, crioterapie). asteapta intai rezultatul de la pap. acolo poate iesi daca ai sau nu rana. insa tot o colposcopie ofera informatii mai exacte.

durerea de ovar poate fi de la chist. dar tu zici ca te dor ambele si ai chist doar la unul? ar mai putea fi o raceala...

vad ca rupan-ul e tot un fel de nurofen, ambele contin ibuprofen. daca te ajuta sa scapi de dureri, cred ca poti lua, insa sa nu exagerezi. sunt asa de mari durerile? eu de la chist simteam ca niste crampe ft puternice, in anumite pozitii. daca ma intindeam pe spate, imi treceau. deci cred ca numai cand il presam ma durea.

Offline

 

#250 2009-02-05 16:20:56

deadcountess
Membru
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

am 20 de ani, am si eu o problema. am facut 2 teste de sarcina care  au iesit pozitive si m-am dus la medic sa imi spuna care e treaba. am avut 2 contacte sexuale neprotejatela inceputul lunii decembrie, dar fara ca partenerul sa ejaculeze inauntru, iar C M trebuia sa vina pe 24 si n-a venit. oricum, am dat fuga la medic, si mi-a facut un consult ginecologic by hand dupa care m-a luat la intrebari. i-am spus ca ciclul meu e neregulat, dar ca intotdeauna venea la 3 sapt si jumatate, etc. si mi-a recomandat sa iau duphaston de trei ori pe zi, timp de 5 zile. oke, am luat pastilele. din ziua in care am incetat sa iau pastilele, constant am senzatii de greata, ba mai mult, nu pot manca nimic, vomit incontinuu, kiar si cand nu mananc de altfel. nu stiu ce sa fac, ma simt din ce in ce mai slabita si mai nasol e ca sunt si in sesiune.

ahh.. am uitat sa specific, ca doctorul mi-a spus ca a gasit la ovarul stang un kist, si ca duphastonul imi trateaza si chistul , iar el nu e sigur de faptul ca as fi insarcinata, si daca as fi, mi-a spus ca ar fi prea mica...

oricum nu as pastra sarcina, dar nu inteleg de ce ma simt atat de rau. mi se pare prea mult. imi e frica sa ies din casa ca mi se va face rau pe strada, sau la facultate cand am examen.

ma poate ajuta cineva? pls...

Ultima oara a fost editat de deadcountess (2009-02-05 16:23:55)

Offline

 

#251 2009-02-05 16:38:53

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Duphaston tratament

faci un test beta Hcg sa vezi sigur daca e sau nu sarcina...
si poate si o echo transvaginala
nu e imposibil sa fi ramas insarcinata, mie greu sa cred ca testele alea au iesit pozitive asa aiurea,  fals pozitiv nu prea exista

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-02-05 16:40:49)

Offline

 

#252 2009-02-05 17:11:37

deadcountess
Membru
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

da, am programare pe marti,  sa imi fac un echo. dar pana marti, ma poate ajuta si pe mn sa raman cu mancarea in stomac, pls???:-sss

si cu privire la teste, medicul mi-a spus k poate e din cauza kistului testul pozitiv.  nu stiu ce sa cred. oricum, marti o sa aflu, in sf, in raspuns sigur.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2009-02-05 17:51:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

nici duphaston-ul ala n-a fost prea bun, daca esti insarcinata. ma tem ca mai mult rau a facut. ce doctor e ala care n-a facut nici macar o eco sa vada: esti sau nu? control "by hand" nu se mai practica din secolul trecut.

Offline

 

#254 2009-02-05 17:56:59

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Duphaston tratament

Starile astea de greata sunt probabil de la Duphaston. Incearca sa iei Metoclopramid.

Offline

 

#255 2009-02-05 18:18:03

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Eu de la primele menstruatii am dureri groaznice de ovare.Dar daca imi iau pastiluta inca de la primele simptome nu mai am nici o problema.De data asta mi-am simtit ovarele si umflate, parca gata sa faca boom.Sunt si racita...
   Mi-a gasit chist la ovarul stang dar pe mine la cea mai mica raceala ma durea mai mult dreptul.
  Anca, pe mine ma asteapta doctorul la crio.Crede-ma ca mi-e nu stiu cum sa-i spun ca eu vreau colposcopie....offff...

Offline

 

#256 2009-02-05 18:43:41

deadcountess
Membru
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

multumesc dragele mele pentru raspuns. maine ma duc de dim sa imi cumpar niste pastilute sa imi treaca  starile astea oribile. marti am programare in alta parte si-mi fac echo. va anunt. mersic

Offline

 

#257 2009-02-05 21:11:01

deadcountess
Membru
Inregistrat: 2009-02-05
Mesaje: 4

Re: Duphaston tratament

inca o intrebare? se poate intampla sa fii insarcinata si sa ai dureri de ovare? uneori foarte puternice? de la data de la care trebuia sa imi vina, am aceleasi dureri pe care le aveam in timpul menstruatiei, care nu s-au oprit nici acum.  box  box

Offline

 

#258 2009-02-05 21:35:35

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Pe mine ma dureau ovarele dupa fiecare administrare de duphaston, dar era o durere suportabila.Inteleg ca tu ai terminat tratamentul.Ginecologul la care am fost mi-a spus ca duphaston nu influenteaza sarcina si  am si citit in mai multe locuri ca o fixeaza.Nu stiu sa-ti spun mai multe...dar doua teste pozitive...Si eu am chist pe ovarul stang si mi-a intarziat si mie 2saptamani dar testele imi ieseau negative.Ultimul m-a panicat; un barza la care se vedea foarte vag a doua liniuta rozulie.
   Si eu aveam dureri ca la menstruatie in zilele in care asteptam sa-mi vina.
   A! Am citit pe undeva ca intreruperea actului sexual inainte de a se produce ejacularea este sigura doar in proportie de 65%.
   Nu stiu daca ai citit ce am scris eu zilele trecute.Mie, dupa tratamentul cu duphaston, mi-a venit menstruatia si cred ca am scapat de teama unei sarcini nedorite.

Ultima oara a fost editat de Anca12 (2009-02-05 21:55:35)

Offline

 

#259 2009-02-06 09:07:22

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

Anca12 a scris:

Anca, pe mine ma asteapta doctorul la crio.Crede-ma ca mi-e nu stiu cum sa-i spun ca eu vreau colposcopie....offff...

poti sa faci colposcopia pana atunci, la alt doctor. wink crioterapia e o interventie asupra colului. nu crezi ca e mai bine sa stii exact ce ai acolo? poate trece cu tratament. poti sa mergi si la alt doctor, sa ceri o a 2-a parere. nu e mare lucru daca nu te duci sapt vitoare la crioterapie. daca chiar e nevoie de asa ceva, te programezi pt luna viitoare si bagi o scuza, ca a intervenit ceva. eu una asa as face, nu m-as grabi.

Offline

 

#260 2009-02-15 22:02:40

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

N-am facut crioterapie, dar mi-o recomanda.Mi-a explicat ca "inghetarea" ranii nu inseamna cauterizare(ardere).Trebuie sa fac si colposcopia aceea...

Am rezultatele la Papanicolau:

Diagnostic clinic:cervicita.
Examen citologic : 2 frotiuri.
Microscopic: frotiu conventional, bogat celular, adecvat pentru interpretare, constituit din :
-celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare etalate in placarde si izolat.
-celule epiteliale metaplazicede tip scuamos matur.
-granulocite neutrofile numeroase.
-histiocite.
-hematii.
-citoliza moderata.
Flora bacteriana:bacili Doderlein; coci banali.
Concluzie: CII/ Proces inflamator nespecific.
  Iti dai seama ca n-am inteles nimic;mi-a zis ca rezultatul e bun...

   Si mi-am mai facut o ecografie ca imi era teama de o eventuala sarcina.Inainte de menstruatie chist de 4cm...acum, dupa menstruatie, fibrom.

Offline

 

#261 2009-02-16 09:40:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

rezultatul de la papanicolau e ft bun! nu rezulta ca ai avea rana pe col. neaparat fa colposcopia aceea, ca e posibil sa se insele doctorul la care ai fost.

ai doar o infectie pt care tb sa iei niste antibiotice. mergi cu rezultatul la doctor ca sa iti prescrie un tratament.

sa inteleg ca ai facut 2 ecografii? una inainte si una dupa ciclu? unde ti s-a descoperit chistul? pe unul din ovare? prin fibrom, te referi la fibrom uterin? dupa menstruatie nu s-a mai vazut chistul, ci numai fibromul? e delicat daca ai si chist si fibrom pt ca nu stiu cum le-ai putea trata. de chist scapi cu anticonceptionale, dar la fibrom sunt contraindicate. poti sa fii mai explicita cu rezultatul de la ecografie?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-02-16 09:41:19)

Offline

 

#262 2009-02-16 21:22:43

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Prima ecografie am facut-o cand aveam o intraziere de 2sapt a menstruatiei.Atunci mi-a zis de chist de 4cm pe ovarul stang.Am luat duphaston si dupa menstruatie am facut o a doua ecografie.N-a mai vazut chistul si mi-a zis de fibrom uterin si ca ar trebui sa nasc ca sa nu am probleme.Durerile insuportabile de la ultima menstra( si senzatia de ovare gata sa bubuie) s-au datorat, spune el, spargerii chistului.Nu mi-a dat nici un tratament cu antibiotice, mi-a zis sa merg in continuare  cu elevit si karissa.Si sa ma prezint la crio pt rana mea de pe col.Acum eu ma intreb:daca papanicolau mi-a iesit bun, nu scap de rana de pe col doar cu tratament si fara sa fac "inghetarea"?

Offline

 

#263 2009-02-17 09:18:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

pai din cate vad, nu ti-a dat niciun tratament pt col. doar pt ciclu. sincer am emotii cu anticonceptionalele alea la fibrom uterin. hmm si nici inflamatia aia de la col nu e bine sa o lasi netratata mult timp.
sfatul meu e sa mergi la alt doctor. daca si el vede rana, atunci indicata ar fi o colposcopie. daca si de la colposcopie te trimite la crioterapie, abia atunci zic sa o faci. dar parerea mea e ca ar fi bine sa incerci intai un tratament. iar pt asta ai nevoie de un doctor bun care sa ti-l prescrie. intereseaza-te deci de un medic bun si cere o a doua opinie.

Offline

 

#264 2009-02-17 21:04:16

Anca12
Full member
Inregistrat: 2009-02-02
Mesaje: 345

Re: Duphaston tratament

Chiar trebuie sa aflu si o a doua opinie....
Multumesc smile

Offline

 

#265 2009-02-18 09:13:21

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Duphaston tratament

bafta sa gasesti un medic bun! si sanatate! puss

Offline

 

#266 2009-02-18 19:58:21

Camy82
New member
Inregistrat: 2009-02-16
Mesaje: 30

Re: Duphaston tratament

Buna.
Am luat si eu vreo 2 luni Duphaston, apoi am intrerupt tratamentul. Dupa cateva luni mi-a intarziat mentra vreo 2 saptamani si mi s-a prescris Orgametril. Ne dorim foarte mult un bebe, dar din pacate eu nu am ciclul regulat.
Oare poti ramane insarcinata in timpul tratamentului cu Orgametril? Trebuie sa il iau 4 luni.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.