homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Laurina?!????-25


#457 2011-03-23 19:40:51

ILARIA_CFG
Membru
Inregistrat: 2011-03-23
Mesaje: 3

Re: laurina?!????

bUNA SEARA TUTUROR!
Sunt noua pe site si ca orisicare fata intru cu o problema
Vreau de luna aceasta sa iau contraceptive laurina, am intales ca ajuta foarte mult tenul, dar am o mica dilema,  frica de ingrasare.
Am luat in trecut  triquilar de la care m-am ingrasat 8 kg in 3 luni, fiind la fel pastile in 3 culori,  imi este frica sa nu aiba acelasi efect. Mentionez ca intre timp am luat si yasmine si nu am avut probleme cu greutatea. Nu mai iau contraceptive de aproximativ 2 ani, dar acum am nevoie pentru curatarea tenului, mi s-a explicat ca problema este din interior si se poate rezolva cu LAURINA.  Sper sa ma puteti ajuta cu un sfat. Pot sa iau Laurina o luna sa vad efectele si apoi sa renunt in caz de schimbare a greutatii?

Offline

 



#458 2011-03-23 23:53:15

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: laurina?!????

ILARIA_CFG ai warn pt postare multipla.
citeste te rog regulamentul si respecta-l.

Offline

 

#459 2012-10-11 22:13:44

denisa123
Membru
Inregistrat: 2012-10-11
Mesaje: 2

Re: laurina?!????

Buna seara.
Am si eu o nelamurire si sper sa ma puteti ajuta sau sa ma sfatuiti. Iau laurina de aproximativ 2 ani si nu am facut pauza...am fost la medicul ginecolog de 3 luni si a spus ca le pot lua in continuare.
Nu am uitat nici o tableta sau daca nu le-am luat la ora fixa nu am intarziat mai mult de 3 ore....eu cand am terminat blisterul adica duminica trebuia sa imi vina menstra vinerea care urma si dura pana duminica cel tarziu luni, dar a venit putin mai repede cu 2 zile...adica miercuri si a durat pana vineri iar sambata nu a curs deloc si duminica a mai curs putin. Poate fi un semn de ingrijorare pt ca am facut un test de sarcina si inainte de menstra si azi (dupa 4 zile) . In schimb dupa menstra a 3-a respectiv a 4-a zi aveam dimineata ameteli si stari de greata dar fara varsaturi si ma deranjeaza unele mirosuri precum parfumul pe care il folosesc si alte mirosuri care nu le prea bagam in seama pana acuma. Mentionez ca ambele teste au iesit negative si menstra a fost la fel si in cantitate cat si culoarea.!
Am avut contacte sexuale cu prietenul meu cu care is impreuna de un an dar nu a ejaculat niciodata in mine!
Astept un sfat.
Multumesc anticipat.

Ultima oara a fost editat de denisa123 (2012-10-11 22:32:50)

Offline

 

#460 2012-10-11 23:46:15

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: laurina?!????

Ziua aia in care iti venea de obicei nu este batuta in cuie..pauza asta poate veni in  prima zi,in cealalta pauza in a 7a.

Ti-a venit=nu esti insarcinata..nu conteaza ziua in care vine


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#461 2012-10-12 02:04:45

denisa123
Membru
Inregistrat: 2012-10-11
Mesaje: 2

Re: laurina?!????

OK multumesc frumos big_smile si daca a venit normal in cantitate si culoare nu cred ca ar putea fi vorba despre menstra peste sarcina...? sau? pt ca era ziua aia de pauza in care nu a curs deloc si pe urma cealalta zi doar cativa picuri....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2012-10-12 19:22:22

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: laurina?!????

cand iei pastile nu exista menstra peste sarcina..ori vine ori nu


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#463 2013-02-25 11:48:59

always shyne
New member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 6

Re: laurina?!????

Buna! Am si eu o problema, am luat timp de doi ani Diane 35 pentru tratarea acneei, la recomandarea unui medic de la planning si cat timp le-am folositi fata mea arata perfect, nu aveam nici un cos. Dupa doi ani m-am hotarat sa fac o pauza de 4 luni timp in care m-am umplut pe fata gat si  spate dinou de cosuri. Intre timp mi-am schimbat si medicul de planning, si dupa cele 4 luni de pauza mi-au fost recomandate Laurina, sub pretextul ca sunt mult mai usoare decat Diane si trateaza acneea. Am inceput sa iau Laurina si mai putin termin prima folie, dar rezultatele intarzie sa apara, acneea mea persista sad.
Crede-ti ca e prea de vreme si ac-urile inca nu au inceput sa isi faa efectul in tratarea acneei? Sau pur si simplu sunt mai slabe decat Diane 35 si niciodata nu va fi rezultatul la fel? Pls, help me!

Offline

 

#464 2013-02-25 12:59:39

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: laurina?!????

diane 35 sunt medicamente utilizate doar pentru tratamentul problemelor la ovare.
in principiu toate anticonceptionalele reduc acneea, dar ar fi ok sa faci o ecografie sa vezi daca nu are legatura cu vreo problema la ovare.

ps: pauzele se fac doar daca ai probleme de sanatate sau vrei bebe, altfel sunt contraindicate.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#465 2013-02-25 19:35:58

always shyne
New member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 6

Re: laurina?!????

Pauza mi-a fost recomadata de medicul de la planning la care mergeam si care a zis ca doi ani de zile fara pauza e prea mult. Cat despre Diane 35 la fel, medicul mi le-a prescris spunandu-mi ca sunt cele mai bune in tratarea acneei pe baza hormonala.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.