homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-10


#172 2008-06-05 18:14:07

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Chisturi ovariene

Duphaston

Offline

 



#173 2008-06-05 18:39:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

nu sunt probleme...cate trebuie sa ia pe zi? 2?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#174 2008-06-05 18:43:21

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Chisturi ovariene

Multam! Nu stiu detalii, dar cred ca da.

Ultima oara a fost editat de ET (2008-06-05 18:45:26)

Offline

 

#175 2008-06-05 18:45:37

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

am mai vazut si cu 1...si de aia intrebam tongue


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#176 2008-06-06 15:37:37

lavinia sotoc
Membru
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 2

Re: Chisturi ovariene

buna, acum am descoperit si eu ca am un chist de 4/2,65 cm, am fost foarte dezamagita pt ca noi incercam de aproape 1 an sa raman insarcinata dar fara succes. Am fost la doi medici caremi-au spus ca totul e ok si sa incerc ca va fi bine dupa prima parere a primului medic dupa cam 5 luni am fost la ce-l de al doile unde la fel imi spune ca e ok si din cauza stresului.Tin sa va spun  ca la fiecare am facut analize dar nu mi-au spus nimic. Acum la ce-l de al treilea mi-a descoperit problema cu chistul plus o infectie numita Chlamidia (ceva de genul ). Am nevoie de ajutorul vostru se poate sa ajung sa am si eu copil ?

Astept raspuns,

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2008-06-06 15:45:09

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Chisturi ovariene

evident ca da, dupa ce faci tratamentul smile probabil Chlamydia era de vina ca nu reuseai sa ramai insarcinata

Offline

 

#178 2008-06-06 16:06:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Chisturi ovariene

si dupa ce repeti analiza pt chlamydia. NEAPARAT


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#179 2008-06-06 17:22:18

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Chisturi ovariene

si partenerul trebuie sa faca analiza, eventual si tratament


mami de minuni hjarta

Offline

 

#180 2008-07-03 17:12:08

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Chisturi ovariene

Buna ziua la toata lumea,

Scriu aici pt ca se pare ca am si eu un chist ovarian. Maine fac ecografie sa vad.
Intre timp as dori sa pun cateva intrebari ref la problemele mele carora nu le dau de cap.
Am luat anticonceptionale timp de aproape 5 ani fara pauze. In nov 2007, le-am intrerupt in ideea unei viitoare sarcini. Dupa intrerupere in prima luna ciclul a venit ca pe anticonceptionale, ulterior s-a dereglat venind la 30-33 zile. Au inceput dureri de ovare si abdomen inferior, secretie abundenta, cu firisoare de sange o data. Am ajuns la medic cu durerile caci nu mai puteam sa stau in fund pe partea stanga.
Rezultatul a fost boala inflmatorie pelviana pt care am luat antibiotice (2 tipuri) injectabile si la PAP mi-a iesit CII celule endocervicale si organisme - candida, diagnostic - candidoza vaginala pt care am luat nistatin si ovule.
Tot atunci la ecograf mi s-a spus:
- ovar drept dimensiuni 39.7/31 mm continand numeroase formatiuni mici tronsonice,
- ovar stang dimensiuni 35.9/34 mm cu aceeasi structura ca celalalt, si diagnostic ovare micropolichistice pt care mi s-a dat Diane 35 timp de 3 luni.
Analizele hormonale totusi erau in limitele normale:
- testosteron 0.49 (val normale 0.09-1.3);
- DHEA 88.4 (val normale 80.2-339.5).
Diane 35 le-am avut pana in Mai (ultima folie) a venit cilclu apoi nu am mai luat. Acum in Iunie, a venit la 38 zile dupa ce am avut dureri de ovare, uneori ma durea mijlocul si pe picior (dar astea l-am pus pe seama scoliozei duble si a faptului ca am fost intepenita de la mijloc catva timp). Ciclul a fost de culoare maro-negricios, in cantitate mica, mi-a curs max 3 zile, nu s-a orpit insa brusc ci a continuat apoi o secretie din ce in ce mai alba. Nu sunt insarcinata, caci mi-am facut test.
Am ajuns la medic, care m-a luat la rost ca nu trebuia sa intrerup patilele pana nu ajungeam la ea si ca la palpare se pare ca am un chist destul de marisor pe ovarul stang si sa fac un 3D maine, plus ca se pare ca am o rana pe col (cu toate ca acum 2 luni la colposcopie mi-a spus ca ar fi in proces de vindecare). Rana am avut acum 6-7 ani si am cauterizat-o atunci. Am facut testare ADN pt HPV si nu am HPV. La consult am avut dureri dar nu foarte mari in ambele parti si in centru.

Deci, am ovare micropolichistice avand in vedere ca hormonal sunt in regula, sau am luat pastile aiurea pt niste foliculi..?
Ce ar trebui sa apara pe rezultatul de la PAP care sa sugereze o rana, caci nu mai stiu ce sa cred, ba am , ba nu am si e in proces de vindecare..:f?rv?nad:
A, uitam, la colposcopie mi-a spus ca am 2 polipi de col si de accea am facut testul ADN. Era normal sa-l fac daca la PAP nu iesise nimic?
La o eco normala nu s-ar fi vazut chistul?
Care ar fi cauza aparitei acestor chisturi/sau ovare micropolichistice? Oare faptul ca am intrerupt pastilele?
Exista risc de infertilitate cu problemele pe care le am?

Gata, ca am pus cam multe intrebari, scuze...

Multumesc mult.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#181 2008-07-04 11:12:57

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Chisturi ovariene

Nu stie nimeni sau nu am postat unde trebuie?:f?rv?nad: Trebuia topic nou?
Tks,


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#182 2008-07-04 11:18:30

rrammonna
Diamond member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2007-11-07
Mesaje: 44383

Re: Chisturi ovariene

e bine si aici,probabil nu ti s-a raspuns pentru k multe dintr noi nu stim ce sa iti spunem.asteapta sa iti raspunda doctoressa sau una dintre moderatoare


Nu ştiu care este cheia succesului , dar cea a eşecului este să încerci să mulţumeşti pe fiecare.....

Offline

 

#183 2008-07-04 11:40:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

Juli a scris:

Buna ziua la toata lumea,

Scriu aici pt ca se pare ca am si eu un chist ovarian. Maine fac ecografie sa vad.
Intre timp as dori sa pun cateva intrebari ref la problemele mele carora nu le dau de cap.
Am luat anticonceptionale timp de aproape 5 ani fara pauze. In nov 2007, le-am intrerupt in ideea unei viitoare sarcini. Dupa intrerupere in prima luna ciclul a venit ca pe anticonceptionale, ulterior s-a dereglat venind la 30-33 zile. Au inceput dureri de ovare si abdomen inferior, secretie abundenta, cu firisoare de sange o data. Am ajuns la medic cu durerile caci nu mai puteam sa stau in fund pe partea stanga.
Rezultatul a fost boala inflmatorie pelviana pt care am luat antibiotice (2 tipuri) injectabile si la PAP mi-a iesit CII celule endocervicale si organisme - candida, diagnostic - candidoza vaginala pt care am luat nistatin si ovule.
Tot atunci la ecograf mi s-a spus:
- ovar drept dimensiuni 39.7/31 mm continand numeroase formatiuni mici tronsonice,
- ovar stang dimensiuni 35.9/34 mm cu aceeasi structura ca celalalt, si diagnostic ovare micropolichistice pt care mi s-a dat Diane 35 timp de 3 luni.
Analizele hormonale totusi erau in limitele normale:
- testosteron 0.49 (val normale 0.09-1.3);
- DHEA 88.4 (val normale 80.2-339.5).
Diane 35 le-am avut pana in Mai (ultima folie) a venit cilclu apoi nu am mai luat. Acum in Iunie, a venit la 38 zile dupa ce am avut dureri de ovare, uneori ma durea mijlocul si pe picior (dar astea l-am pus pe seama scoliozei duble si a faptului ca am fost intepenita de la mijloc catva timp). Ciclul a fost de culoare maro-negricios, in cantitate mica, mi-a curs max 3 zile, nu s-a orpit insa brusc ci a continuat apoi o secretie din ce in ce mai alba. Nu sunt insarcinata, caci mi-am facut test.
Am ajuns la medic, care m-a luat la rost ca nu trebuia sa intrerup patilele pana nu ajungeam la ea si ca la palpare se pare ca am un chist destul de marisor pe ovarul stang si sa fac un 3D maine, plus ca se pare ca am o rana pe col (cu toate ca acum 2 luni la colposcopie mi-a spus ca ar fi in proces de vindecare). Rana am avut acum 6-7 ani si am cauterizat-o atunci. Am facut testare ADN pt HPV si nu am HPV. La consult am avut dureri dar nu foarte mari in ambele parti si in centru.

Deci, am ovare micropolichistice avand in vedere ca hormonal sunt in regula, sau am luat pastile aiurea pt niste foliculi..?
Ce ar trebui sa apara pe rezultatul de la PAP care sa sugereze o rana, caci nu mai stiu ce sa cred, ba am , ba nu am si e in proces de vindecare..:f?rv?nad:
A, uitam, la colposcopie mi-a spus ca am 2 polipi de col si de accea am facut testul ADN. Era normal sa-l fac daca la PAP nu iesise nimic?
La o eco normala nu s-ar fi vazut chistul?
Care ar fi cauza aparitei acestor chisturi/sau ovare micropolichistice? Oare faptul ca am intrerupt pastilele?
Exista risc de infertilitate cu problemele pe care le am?

Gata, ca am pus cam multe intrebari, scuze...

Multumesc mult.

ce e foarte sigur e ca ai luat Diane-35 airea pentru niste foliculi
era normal sa faci testul ADN pentru ca ex. Papanicolau da doar o eventuala suspiciune nu o certitudine...desi...paote ca si asta e o mica exagerare
Nu ai nici un risc de infertilitate...ovarele micropolichistice nu sunt totuna cu sindromul de ovare polichistice....deci nu te stresa si nu mai lua Diane-35.
chisturile sunt foliculi ovarieni sau mici cicatrici ramase dupa ce ovulul a fost eliberat...ma risc sa spun ca toata lumea are


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#184 2008-07-04 12:19:15

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Chisturi ovariene

Va multumesc mult Doctoressa pentru raspuns.
Astazi am facut eco 3D si m-a speriat rau doctora.
Mi-a zis ca am chisturi, rezultatul ecografiei fiind:
- Uter AFV contur regulat ecostructura omogena; axul lung 67 mm, diametrul anteroposterior  33 mm; transversal 41 mm;
- Endometru 4 mm;
- Ovar stang: 33.6/30 mm cu formatiuni tronsonice asezate in sirag;
- Ovar drept 30/23.5 cu formatiuni tronsonice numeroase de 5-13 mm diametru.

Mi-a aratat eco, am facut si poze si mi-a zis ca ovarele mele sunt pline, arata franjurate.
Am vazut si eu pe poza ca aratau ca niste gauri multe una langa alta, mai ales la ovarul stang. Mi-a zis ca nu ar fi problema de infertilitate ci de sterilitate yikes ca de exemplu daca ar incerca sa stimuleze ovarul stang nu ar reusi pt ca e plin....am inebunit cand am auzit.....
I-am zis ca nu pot fi foliculi ovarieni? Mi-a zis ca nu, ca foliculii sunt mai mari si arata altfel, nu au continutul care s-a vazut la mine la eco. Asa ca mi-a prescris iarasi Diane 35 3 luni.
E normal sa doara la consult si la eco ovarele, caci pe mine m-a durut? Uneori mai ma doare in laterale spre inghinal uneori si in spate, dar am pus pe seama scoliozei. De ce ma dor?

Nu as vrea sa ma indop din nou cu pastile, ce ma sfatuiti? Ce am oare? Ca de cand cu scolioza asta nu mai stiu pe seama a ce sa pun durerile in spate si uneori pe picior....

Va multumesc,


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#185 2008-07-04 12:23:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

te sfatuiesc sa mai vezi si alt medic
doare daca e vreo inflamatie anexiala...nu de la vreun chist
zau mai intreaba si alt medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#186 2008-07-04 12:26:37

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Chisturi ovariene

Va multumesc mult,
Chiar ma gandeam sa consult alt medic, sa vad.
S-ar putea sa am candida, caci am simptome, in rest altele nu am caci mi-am facut analize.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#187 2008-07-06 15:40:30

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Chisturi ovariene

Am fost si la alt medic.
Doctoressa ai avut dreptate, am boala inflamatorie pelviana, dar nu stiu sigur de la ce e (probabil candida) si mi s-a dat flamexim.
Am intradevar ovare micropolichistice dar doctora mi-a zis sa nu mai iau Diane si mi-a recomandat duphaston si vit E (ca sunt prea slaba la 1.68 am aproape 46 kg).

As dori sa intreb ce este acest duphaston si la ce imi ajuta?
De ce uneori secretia care imi curge este putin parca portocalie spre maro? La control prima doctora mi-a zis ca se pare ca am rana iar cea de-a doua mi-a zis ca este curat colul. Atunci de la ce e secretia aceea? Mentionez ca nu sunt in apropierea menstruatiei.
Este ok tratamentul dat?
Boala inflamatorie pelviana este vreo problema caci mai mereu ma procopsesc cu ea?
Multumesc mult.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#188 2008-07-06 22:59:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

acele mici sangerari ar putea fi de la microchisturi...am o prietena care avea sangerari intre menstre din cauza lor...si pt ele nu doar diane e solutia (ca nu ai SOPC) ci orice tip de anticonceptionale...e ok si duphastonul dar dp meu de vedere pilulele ar fi fost mai bune...faptul ca esti mai slaba nu mi se pare un impediment...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#189 2008-07-07 09:22:13

Juli
Hero member
Inregistrat: 2008-07-03
Mesaje: 2472

Re: Chisturi ovariene

Multumesc Cristina puss
Nu am inceput inca nici un tratament si ma gandesc sa le las asa, sa nu mai iau nimic.
Eu am luat anticonceptioanle 5 ani neintrerupt si dupa ce nu le-am mai luat se pare ca au inceput aceste probleme.
Plus ca acum nu scap nici de boala inflamatorie pelviana. Sa fie oare de la candida??
Ce probleme poate cauza boala inflamatorie pelviana?

Multumesc.


Are mama un baiat tare frumusel - Razvan Andrei

Offline

 

#190 2008-07-07 09:27:32

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Chisturi ovariene

infertilitate...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.