homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-12


#210 2008-07-14 15:41:22

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ET a scris:

Daca dupa 3-4 luni chisturile nu se micsoreaza cu ajutorul tratamentului, urmatoarea optiune este operatia clasica/laparoscopia.

Oricum, in primele 3-4 luni spotting-ul e normal.
Durerile pelvine sunt insotite de febra, greata, varsaturi?

http://www.romedic.ro/boli/Chistul_ovar … 02700.html
Chist luteal sau corp luteal
Uneori insa, in interiorul acestuia se acumuleaza lichid, iar corpul luteal se mareste si devine chist. Desi acest chist dispare de la sine in cateva saptamani, el poate ajunge la 10 cm in diametru, se poate torsiona (rasuci) sau sangera, cauzand durere pelvina sau abdominala.
exact asa a fost si la mine.durerile si usturimile au fost insotite doar de greata si o stare de discomfort cum nu am mai avut vreodata.


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 



#211 2008-07-14 15:44:53

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

eu nu inteleg ce zici raluca. tare greu te urmaresc.
eu as merge la un nou dr. chisturile sunt mari, bine zice ET
dupa tratament nu ai mers la inca un consult?
cauterizarea la ce-ti faci?

cauterizarea se face la rani pe col/negi..in nici un caz la chisturi
ale tale sunt cam mari...cam de operat

of rallu...crek din atata disperara nici nu ma mai afc inteleasa.dupa tratament a zis dr sa ast sa`mi vina menstra,sa iau yasmine si dupa ce imi trece sa merg la cauterizare pt chisturi.el asa mi`a zis...eu acum ce sa mai cred si ce sa mai fac? grater de operat? yikesyikesyikes grater adik sa stau internata?
nu mi`a dat tratament indelungat dr...doar ce am zis,atata tot...


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#212 2008-07-14 15:46:40

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: Chisturi ovariene

Am uitat sa te intreb ce fel de chisturi ti-a spus dr. ca sunt.

Mda, se pot torsiona, de aceea e bine sa te vada un medic, desi daca ar fi fost asa nu puteai sa stai de vorba cu noi acum din cauza durerii. smile

O sa vezi sambata despre ce e vorba si sa-i spui neaparat de sangerare.

Later edit: Asadar sangerarea ai avut-o inainte de a lua contraceptivele, nu?

Ultima oara a fost editat de ET (2008-07-14 15:48:31)

Offline

 

#213 2008-07-14 15:49:01

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ET a scris:

Am uitat sa te intreb ce fel de chisturi ti-a spus dr. ca sunt.

Mda, se pot torsiona, de aceea e bine sa te vada un medic, desi daca ar fi fost asa nu puteai sa stai de vorba cu noi acum din cauza durerii. smile

O sa vezi sambata despre ce e vorba si sa-i spui neaparat de sangerare.

nu mi`a zis ce fel de chisturi sunt.o sa ii zic de tot ce am avut...pana sambata inclusiv
sangerarea da,cu o saptamana inainte sa iau yasmine...timp de o saptamana
aveti idee km kt costa "cauterizarea"?

Ultima oara a fost editat de Raluk_ (2008-07-14 16:12:18)


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#214 2008-07-14 17:06:12

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

am uitat sa va itreb ceva.simt k imi apasa ceva de la abdomen in jos.ce poate fi? e o senzatie km naspa...si durere abdominala...sper sa nu va plictisesc cu problemele mele...dar nu stiu la cine sa apelez...iar in voi am incredere...


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2008-07-14 17:08:43

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Chisturi ovariene

la un dr
ca nu stim ce e in interior
depinde unde faci cauterizarea si pentru ce
pe mine ma enerveaza ff tare ca nu te-a lamurit deloc deloc dr-ul

Offline

 

#216 2008-07-14 17:34:25

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

la un dr
ca nu stim ce e in interior
depinde unde faci cauterizarea si pentru ce
pe mine ma enerveaza ff tare ca nu te-a lamurit deloc deloc dr-ul

locul/orasul unde fac cauterizarea?in iasi la clinica dr. Aursulesei Dragos.ce`i drept m`a cam "fugarit dr...si k nu e nevoie de pap. sad


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#217 2008-07-15 12:18:26

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

azi noapte am vomat...mi`e rau tare...nu`mi trebuie nici sa vad mankrea...ralu,tu stii mai bine situatia mea...sa fac oare un test chiar dak mi`a venit???


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#218 2008-07-15 12:30:45

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

ai inceput pilulele?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#219 2008-07-15 12:32:12

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

crys_ty_na a scris:

ai inceput pilulele?

da...aseara a fost a 2`a...oare de la ele? grater


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#220 2008-07-15 12:33:09

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

da scumpo...cel mai probabil...e unul din efectele secundare...la cate ore dupa ce ai luat pilula ai vomitat?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#221 2008-07-15 12:37:17

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

crys_ty_na a scris:

da scumpo...cel mai probabil...e unul din efectele secundare...la cate ore dupa ce ai luat pilula ai vomitat?

pai la 20:00 am luat pastila(asa o luam si inainte) si la 02:11 am vomat si sufletul din mine...dar mai e ceva:aseara am papat pepene k aveam o pofta.....mama mama...se poate sa fie si de la asta nu?
dak e unul din ef secundare data trecuta knd am inceput ac dc nu am avut asa ceva,ci doar senzatia de voma?


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#222 2008-07-15 12:38:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

pai probabil acum ai si papat ceva ce nu i a priit stomacului...si cu pastilutele s a ajuns la asta...oricum stai linistita smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#223 2008-07-15 12:43:13

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

crys_ty_na a scris:

pai probabil acum ai si papat ceva ce nu i a priit stomacului...si cu pastilutele s a ajuns la asta...oricum stai linistita smile

tot ce e posibil...k la 2 l`am trezit pe yubi si s`a dus sa imi cumpere lamaie....dar de la 3 pana la 9 am dormit k butucul...trageai cu tancul langa mine si nu ma trezeam...multumesc crys!! pusspuss
nu stiu ce ma fac fara voi :-< grater


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#224 2008-07-15 12:49:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

noroc si cu iubi ca se duce la 2 noaptea sa ti cumpere lamai
puss


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#225 2008-07-15 12:51:29

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

crys_ty_na a scris:

noroc si cu iubi ca se duce la 2 noaptea sa ti cumpere lamai
puss

da...hjartahjarta smile


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#226 2008-07-16 02:56:46

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Chisturi ovariene

buna...sunt noua aici pe forum...sunt diana incantata sa va cunosc eu in mmentu de fatza locuiesc in spania cu parintii mei...mie acum un an jumate miau descoperit un chist ovarian pe ovarul din dreapta..am fost la 3 ginecologi particulari(cu aceasta ocazie vreau sa spun cu mana pe inima ca m-am saturat de ei) si miau zis k am un chist de 8 cm care se poate elimina numai prin operatie...au fost 2 variante unu cu laparoscopie(nu stiu daca asta e cuvantu corect)ceva de genu k iti facea doua gaurele si il cauteriza si opertaie normala..taietura si cusut dupa.prima varianta au scoso din calcul deoarece au zis k, chistul este prea mare si ar lua ceva ore pana sa il cauterizeze.ceea ce ma surprinde este k nu ma doare deloc...am avut o programare anul trecut in septembrie dar nu am putut merge din alte probleme...iar acum in 2-3 sapamani ma voi opera....mi-e o frica de mor..as vrea sa  intreb pe cele care sau operat deja cum sau simtit dupa aceea ..simptomele pe care le-au avut..poate asa mai scap si eu de frica si ma duc cu inima deschisa la spital...
im pare ff bine k in sfarsit am gasit acest forum ca sa ma pot descarca si eu aici k pe zii ce trece mai tare este frica
va pupik
diana


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

#227 2008-07-16 12:51:58

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

drusk33 a scris:

buna...sunt noua aici pe forum...sunt diana incantata sa va cunosc eu in mmentu de fatza locuiesc in spania cu parintii mei...mie acum un an jumate miau descoperit un chist ovarian pe ovarul din dreapta..am fost la 3 ginecologi particulari(cu aceasta ocazie vreau sa spun cu mana pe inima ca m-am saturat de ei) si miau zis k am un chist de 8 cm care se poate elimina numai prin operatie...au fost 2 variante unu cu laparoscopie(nu stiu daca asta e cuvantu corect)ceva de genu k iti facea doua gaurele si il cauteriza si opertaie normala..taietura si cusut dupa.prima varianta au scoso din calcul deoarece au zis k, chistul este prea mare si ar lua ceva ore pana sa il cauterizeze.ceea ce ma surprinde este k nu ma doare deloc...am avut o programare anul trecut in septembrie dar nu am putut merge din alte probleme...iar acum in 2-3 sapamani ma voi opera....mi-e o frica de mor..as vrea sa  intreb pe cele care sau operat deja cum sau simtit dupa aceea ..simptomele pe care le-au avut..poate asa mai scap si eu de frica si ma duc cu inima deschisa la spital...
im pare ff bine k in sfarsit am gasit acest forum ca sa ma pot descarca si eu aici k pe zii ce trece mai tare este frica
va pupik
diana

buna diana!incantate de cunostinta si noi!
km in aceeasi situatie sunt si eu,numai k la mine chistul la ovarul drept e de 6/5 cm iar dr mi`a zis k imi face cauterizare si nimic mai mult.sambata merg la iasi pt operatia asta.cum se procedeaza as vrea si eu sa stiu.ce mi`au zis fetele pana acum a fost k aceste chisturi nu se cauterizeaza si asta m`a pus pe ganduri....oare si la mine e operatie normala k la tine? habar n`am k dr nu m`a lamurit prea mult.ia si linisteste`te,conteaza f mult pregatirea psihica a pacientului.sunt cadru medical(asistenta) in devenire si am facut ceva practik prin spitale,asta conteaza,zic eu, 50% pt pacient si starea lui de sanatate,dak nu si mai mult
sanatate iti doresc si fruntea sus!


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#228 2008-07-16 12:52:06

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

buna diana...bine ai venit printre noi smile banuiesc ca in spania ai fost la medic...de ce natura e chistul?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.