homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-19


#343 2008-07-21 14:37:00

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Chisturi ovariene

Pe timpul tratamentului mai bine protejaza-te. Si sarcina nu se pierde din cauza chisturilor. Poate din cauza uterului retrovers ...


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#344 2008-07-21 14:46:46

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

Pustiks a scris:

Buna! Sunt noua pe forum, dar am si eu o intrebare. Acum 2 luni am pierdut o sarcina prin avort menstrual si de atunci au aparut dereglari destul de mari. Adica mi-a venit menstruatia la 12 zile dupa prima si m-a tinut mult. Doctorul mi-a zis ca am uterul retrovers si 2 chisturi mici ovariene. Mi-a dat tratament cu utrogestan si flamexin si a zis sa revin peste 2-3 luni. Ceea ce n-am inteles este daca am voie si pot sa raman insarcinata in aceasta perioada, pt ca imi doresc mult un bebe, dar imi este si teama ca o sa pierd din nou sarcina din cauza chisturilor.

srry de intrebare,dar cum e avortul asta menstrual?simptome...ceva???


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#345 2008-07-21 14:55:23

Pustiks
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 15

Re: Chisturi ovariene

Multumesc pt sfaturi. Doctorul a mai zis si ca am uterul scurt.
La avortul menstrual nu sunt simptome speciale. Eu am avut dureri de burta mari ca la menstruatie. Inainte am avut vreo 2 zile greata si sete. Mi-a intarziat 4 zile asa ca am facut test de sarcina si a iesit pozitiv. L-am repetat si a iesit tot pozitiv. Seara mi-a venit menstruatia. Dupa ce mi-a trecut am fost la doctor, testul iesea slab pozitiv, dar nu era sarcina. Doctorul zicea ca poate iesi testul pozitiv cam 2 sapt dupa ce pierzi sarcina.

Offline

 

#346 2008-07-21 15:45:27

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Chisturi ovariene

asa e

Offline

 

#347 2008-07-21 15:46:37

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

Pustiks a scris:

Multumesc pt sfaturi. Doctorul a mai zis si ca am uterul scurt.
La avortul menstrual nu sunt simptome speciale. Eu am avut dureri de burta mari ca la menstruatie. Inainte am avut vreo 2 zile greata si sete. Mi-a intarziat 4 zile asa ca am facut test de sarcina si a iesit pozitiv. L-am repetat si a iesit tot pozitiv. Seara mi-a venit menstruatia. Dupa ce mi-a trecut am fost la doctor, testul iesea slab pozitiv, dar nu era sarcina. Doctorul zicea ca poate iesi testul pozitiv cam 2 sapt dupa ce pierzi sarcina.

sad scuza`ma dak te`a deranjat intrebarea ce ti`am adresat`o! numai bine! puss


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

 Publicitate


loading...

#348 2008-07-21 19:30:58

Pustiks
New member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-07-21
Mesaje: 15

Re: Chisturi ovariene

Nu e nicio problema. Cred ca cu cat stii mai multe cu atat poti sa rezolvi problemele mai bine, asa ca toate ar trebui sa fim informate. Acum am aflat ca daca mergeam la spital din prima zi existau sanse sa tin sarcina.
Multumesc pt urari!
Acum o sa o iau usurel: sa scap de chisturi si apoi va veni bebele. Sper sa fie bine si la voi ca daca gandim negativ ne facem singure rau

Offline

 

#349 2008-07-22 09:52:09

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

Pustiks a scris:

Nu e nicio problema. Cred ca cu cat stii mai multe cu atat poti sa rezolvi problemele mai bine, asa ca toate ar trebui sa fim informate. Acum am aflat ca daca mergeam la spital din prima zi existau sanse sa tin sarcina.
Multumesc pt urari!
Acum o sa o iau usurel: sa scap de chisturi si apoi va veni bebele. Sper sa fie bine si la voi ca daca gandim negativ ne facem singure rau

asa e!eu una pot sa spun cu mana pe inima k am fffffffffff multe de la fete.pana cand si din mustruluielile din partea ralucai am inv cate ceva...si cel mai imp k trebuie sa fiu sanatoasa pt a avea un copil...e cel mai bine asa pt aman2...dar deja suntem offtopic


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#350 2008-07-22 09:53:17

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Chisturi ovariene

Cu ce te-am mustruluit? rotfl

Offline

 

#351 2008-07-22 10:02:08

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

Cu ce te-am mustruluit? rotfl

da numai o data? rotfl joke...o data si bine de nu`mi mai trebuie big_smile m`ai trezit la realitate.acum vreo 2 sapt inainte de cauterizare k dak is normala,cum sa nu ma protejez...eehhh...k banuia eu ceva ceva de bebe dar a trecut si tare bine mi`a prins pusspuss kram


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#352 2008-07-22 10:03:28

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Chisturi ovariene

Raluk_ a scris:

ralluka a scris:

Cu ce te-am mustruluit? rotfl

da numai o data? rotfl joke...o data si bine de nu`mi mai trebuie big_smile m`ai trezit la realitate.acum vreo 2 sapt inainte de cauterizare k dak is normala,cum sa nu ma protejez...eehhh...k banuia eu ceva ceva de bebe dar a trecut si tare bine mi`a prins pusspuss kram

rotflrotflrotfl
pusspusspuss
eu am muscat-o...asa ca mai bine avertizez pe altii

Offline

 

#353 2008-07-22 10:13:15

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

Raluk_ a scris:

ralluka a scris:

Cu ce te-am mustruluit? rotfl

da numai o data? rotfl joke...o data si bine de nu`mi mai trebuie big_smile m`ai trezit la realitate.acum vreo 2 sapt inainte de cauterizare k dak is normala,cum sa nu ma protejez...eehhh...k banuia eu ceva ceva de bebe dar a trecut si tare bine mi`a prins pusspuss kram

rotflrotflrotfl
pusspusspuss
eu am muscat-o...asa ca mai bine avertizez pe altii

offtopic stiu...de asta e bine sa asculti makr parerile si sfaturile celor din jur.faci tratament ralu?am inteles bine?abia ast sa treaca anul asta.poate ne ajuta Doamne Doamne cu bebe


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#354 2008-07-22 10:31:34

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Chisturi ovariene

Eu o sa refac un tratament, dar nu de fertilitate. eu raman repede...dar le tin greu smile

Offline

 

#355 2008-07-22 10:38:09

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

Eu o sa refac un tratament, dar nu de fertilitate. eu raman repede...dar le tin greu smile

aaaaa...sad da de ce?influenteaza ceva?


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#356 2008-07-22 10:45:14

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Chisturi ovariene

de la toxoplasmoza Ralu...
Am avut toxoplasmoza si am pierdut. Acum o tratam si speram sa fie ok
Chisturi nu, uter ok, col ok
Trebuie doar refacut tratamentul pentru toxo

Offline

 

#357 2008-07-22 11:02:39

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

de la toxoplasmoza Ralu...
Am avut toxoplasmoza si am pierdut. Acum o tratam si speram sa fie ok
Chisturi nu, uter ok, col ok
Trebuie doar refacut tratamentul pentru toxo

succes!! puss

Ultima oara a fost editat de Raluk_ (2008-07-22 16:08:16)


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#358 2008-07-22 16:38:32

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Chisturi ovariene

ralluka a scris:

?! cu cine vb? cu mine?

cu raluka cealalta vorbeam nu stiam k si tu vrei bebe,,,atunci la amandoua va doresc sa aveti bebe cat mai repede


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

#359 2008-07-22 16:49:37

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

drusk33 a scris:

ralluka a scris:

?! cu cine vb? cu mine?

cu raluka cealalta vorbeam nu stiam k si tu vrei bebe,,,atunci la amandoua va doresc sa aveti bebe cat mai repede

as vrea eu kt mai repede dar nu pot decat dupa 1 an sad asta e...important e sa fim sanatosi


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#360 2008-07-23 22:14:33

drusk33
New member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 34

Re: Chisturi ovariene

Raluk_ a scris:

drusk33 a scris:

ralluka a scris:

?! cu cine vb? cu mine?

cu raluka cealalta vorbeam nu stiam k si tu vrei bebe,,,atunci la amandoua va doresc sa aveti bebe cat mai repede

as vrea eu kt mai repede dar nu pot decat dupa 1 an sad asta e...important e sa fim sanatosi

trece repede un an..dupa cele 9 luni trec fulger...si maine poimaine face un an copilasuu


..eu stiu k ma pot depasi...dar tu??sperantza moare ultima..viatza te pune la incercare demonstreaza-i k poti depasi orice obstacol...diana

Offline

 

#361 2008-07-25 08:56:26

iubitzica77
New member
Inregistrat: 2008-07-25
Mesaje: 7

Re: Chisturi ovariene

Buna ziua!
Ieri am facut o ecografie endovaginala, al carei rezultat este:
"UTER IN POZITIE INTERMEDIARA, DAP=33mm, STRUCTURA OMOGENA, FARA PROCESE LOCALIZATE
ENDOMETRU TRILAMINAR, 7 mm LA NIVELUL CORPULUI, FARA COLECTII INTRACAVITARE
COL UTERIN=23 mm TRANSVERS, PREZINTA UN CHIST NABOTH DE 5 mm.
OVARUL DREPT, PREZINTA O FORMATIUNE CU ASPECT CHISTIC DE 33 mm DIAMETRU CU NUMEROASE SEPTURI INTERNE, FINE.
OVAR STANG PLONJAT IN DOUGLAS=25mm/16mm, PREZINTA CATIVA FOLICULI MICI.
COLECTIE IN CANTITATE MEDERATA IN DOUGLAS.
VEZICA URINARA FARA CALCULI."
Marti pe 29 iulie voi merge cu acest buletin ecografic la un doctor, dar pana atunci nu stiu ce sa mai cred;
Ma punteti ajuta cumva, va rog!
D-na DR. EVELYN CRISTESCU, imi puteti spune daca este grav ceea ce am eu?
VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.