homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chisturi ovariene-21


#381 2008-07-31 17:04:23

gili2008
New member
Inregistrat: 2008-04-06
Mesaje: 37

Re: Chisturi ovariene

doctoressa a scris:

gili2008 a scris:

multumesc de raspuns doctoressa. asa am zis si eu sa nu le iau. imi recomanzi sa iau anticonceptionalele pentru a ma proteja de bebe sau pentru reglare hormonala? eu iau si mastodynon pentru durerea de sani.

si pentru protectia contraceptiva dar si pentru a evita reaparitia chisturilor(care fiind functionale vor reaparea)

oare pot sa fac si altceva pentru a ma ptroteja de aparitia chisturilor? de bebe ma protejez cu prez. am citit si despre alte anticonceptionale si sunt la fel de derutata... toate au reactii adverse f. grave si imi este frica sa incerc. oare un tratament homeopat ma va ajuta sa ma reglez hormonal impotriva chisturilor? a mai incercat cineva aceasta metoda?

Offline

 



#382 2008-07-31 17:18:58

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

gili2008 a scris:

doctoressa a scris:

gili2008 a scris:

multumesc de raspuns doctoressa. asa am zis si eu sa nu le iau. imi recomanzi sa iau anticonceptionalele pentru a ma proteja de bebe sau pentru reglare hormonala? eu iau si mastodynon pentru durerea de sani.

si pentru protectia contraceptiva dar si pentru a evita reaparitia chisturilor(care fiind functionale vor reaparea)

oare pot sa fac si altceva pentru a ma ptroteja de aparitia chisturilor? de bebe ma protejez cu prez. am citit si despre alte anticonceptionale si sunt la fel de derutata... toate au reactii adverse f. grave si imi este frica sa incerc. oare un tratament homeopat ma va ajuta sa ma reglez hormonal impotriva chisturilor? a mai incercat cineva aceasta metoda?

eu una fac tratament cu ac yasmine si ma simt bine,am si slabit.reactii adverse sunt km in primele 3 luni pana se obisnuieste organismul cu ele.dc sa te risti cu prez?noi ne simtim super bine c ac smile


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#383 2008-08-05 21:37:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

drusk33 a scris:

drusk33 a scris:

buna fetelor...a cam lipsit de aici..am fost internata 3 zile k am avut niste dureri de la chistu dermoid care il am la ovaru drept..acum trebuie sa astept telefon sa ma duc la operatie..o chestie curioasa..cand am ajuns azi acasa si mam uitat pe foile care mi lea dat de la spital am vazut k miau scris la ovaru stang asa...scriu in spaniola raspunsu k in romaneste nu stiu cum sal traduc..poate se aseamana termenii...
poate ar putea sa imi raspunda doctoressa
scrie asa CUERPO L?TEO HEMORR?GICO..mam cam panikat...e ceva grav k nu mia zis nimik doctoru despre asta...

dr evelyn sau altcineva care se pricepe ma poate lamuri si pe mine..va implor..chiar k sunt disperata..pe doctoru meu nu il pot intreba ca este in vacantza
pupici

e vorba de corp luteal hemoragic....nimic grav, e bine insa sa te operezi ca sa nu mai ai problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#384 2008-08-08 02:05:50

raxanitas10
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 19

Re: Chisturi ovariene

sal all:) .... sunt noua p forum si as avea si eu o problema:/ .... absolut intamplator am mers l ecograf si mi-am descoperit un chist ovarian de 7 cm pe ovarul stang ... se pare k este umplut cu lichid iar doctorul ginecolog mi-a recomandat dianne-35. Eu am si dereglari hormonale in sensul k nu prea imi vine menstruatia la timp (in special vara:butter:). Este bine sa iau aceste anticonceptionale? eu am incercat si cu un tratament naturist mai intai ... cu niste picaturi de la plafar si akum urmeaza sa ma duc sa vad dc a mai scazut.

Offline

 

#385 2008-08-08 09:10:04

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Chisturi ovariene

Medicul nu ti-a spus ce fel de chist este? Dianele ajuta in astfel de probleme, insa mi se par o solutie cam drastica daca este un chist functional. Exista anticonceptionale cu o concetratie mai mica de hormoni care au dat rezultate bune in astfel de probleme. Oricum nu te astepta sa dispara dupa o luna. Tratamentul este de durata.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#386 2008-08-08 13:55:14

raxanitas10
New member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 19

Re: Chisturi ovariene

ms mult pt raspuns ... si as mai avea o nelamurire .... am citit pe alte forumuri ca anticonceptionalele pot face rana pe col ... e adevarat?.... eu sunt si virgina (am 17 ani) si nu cred k se poate face Papanicolau ... asa e?

Offline

 

#387 2008-08-08 13:57:35

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: Chisturi ovariene

sincer eu nu am auzit asa ceva despre ac..sa cauzeze rana pe col! nu vad cum ar putea..


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 

#388 2008-08-08 13:58:30

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Chisturi ovariene

anticonceptionalele singurele nu cauzeaza rana pecol...stai linistita smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#389 2008-08-08 13:59:25

Raluk_
Hero member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 4808

Re: Chisturi ovariene

b_oana a scris:

sincer eu nu am auzit asa ceva despre ac..sa cauzeze rana pe col! nu vad cum ar putea..

dak ar face ac`urile rana pe col pt ce dupa cauterizarea ranii dr da tratament cu ac?deci nu are nici o logik si sunt convinsa k nu are cum sa faca rana pe col de la ac


Acum e doar un vis, dar maine o sa fie realitate

Offline

 

#390 2009-04-24 16:26:34

little_sunrise
New member
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 11

Re: Chisturi ovariene

buna as avea si eu o problema am ajuns la ginecolog si avand un chist ovarian mi-a indicat sa imi fac markerul CA125 care mi-a iesit 945u/ml, mentionez k am ajuns in urgenta datorita unei dureru puternice in hipocondru, in urma durerii am ramas cu o contractura musculara, aceasta a trecut dupa o zi, nu poate da si o anexita chistica, endometrioza sau o peritonita valori atat de mari, m-am mai documentat pe net dar nu am auzit pe nimieni cu valori atat de mari...nu prea stiu ce sa cred, nu am nici un fel de simptome, nu mi-a schimbat culoarea pielii, nu am scazut in greutate, nu am abdomenul bombat, un sfat va rog frumos daca se poate si doctoressa sa imi dea o sugestie

Offline

 

#391 2009-04-28 11:56:40

mariyna
New member
Inregistrat: 2008-07-10
Mesaje: 58

Re: Chisturi ovariene

buna .am facut o eco si mia gasit un chist de 4 cm p ovarul drept,cine este din campina sa imi recomande si mie un dr bun,va multumesc.

Offline

 

#392 2009-04-28 12:08:45

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Chisturi ovariene

Am lasat link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#393 2009-05-03 21:31:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

little_sunrise a scris:

buna as avea si eu o problema am ajuns la ginecolog si avand un chist ovarian mi-a indicat sa imi fac markerul CA125 care mi-a iesit 945u/ml, mentionez k am ajuns in urgenta datorita unei dureru puternice in hipocondru, in urma durerii am ramas cu o contractura musculara, aceasta a trecut dupa o zi, nu poate da si o anexita chistica, endometrioza sau o peritonita valori atat de mari, m-am mai documentat pe net dar nu am auzit pe nimieni cu valori atat de mari...nu prea stiu ce sa cred, nu am nici un fel de simptome, nu mi-a schimbat culoarea pielii, nu am scazut in greutate, nu am abdomenul bombat, un sfat va rog frumos daca se poate si doctoressa sa imi dea o sugestie

mergi urgent inapoi la medic pentru decizie terapeutica...
povestile cu culoarea pielii, abdomen bombat si mai stiu eu ce tin de faza terminala...ceea ce nu e cazul...
iti tinem pumnii


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#394 2009-05-08 22:31:36

little_sunrise
New member
Inregistrat: 2008-12-20
Mesaje: 11

Re: Chisturi ovariene

am fost la un consult specializat si mi s-a indepartat laparoscopic chistul, nu a fost usoara operatia dar acum sunt bine

Offline

 

#395 2009-05-28 12:27:16

alinakrmen
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

daca ma poate ajuta doctoressa sau cineva cu niste sfaturi.....luam AC marvelon de 3 ani jumate dupa care m am trezit cu o hemoragie de toata frumusetea , la consultatie mi s a spus ca am avut un avort spontan nefinalizat  urmat de un chiuretaj dupa care am luat un tratament cu antibiotic... la doua saptamani dupa chiuretaj am fost chemata de d na doctor careia  nu i convenea ceva am facut o ecografie vaginala la care mi s a descoperit lichid in cavitatea uterina(nu stiu ce a vrut sa insemne) am facut si un beta-hcg a carei valoare a fost 4,1 deci nu eram insarcinata apoi a urmat alt tratament de 7 zile cu arthrotec, zanocin si indometacin... la o luna (asta fiind vineri 22.05)dupa chiuretaj am facut o alta ecografie in care d na doctor mi a spus ca uterul arata bine dar ceea ce ma ingrijoreaza e ca in buletinul de ecografie mi a scris lama de lichid in douglas si ovar drept cu aspect polichistic dimensiuni 40-49mm cu >12 foliculi<1cm(ceea ce explica ,cred, durerile pe care le am in partea dreapta jos , sunt in asteptarea  menstruatiei ca apoi sa mi fac si un test papanicolau ) si un tratament de 2-3 luni cu yasmin sau marvelon...in momentul de fata vreau sa fac o pauza de la AC (in prezent metoda de protectie utilizata este prezervativul) , asa ca nu intentionez sa iau ceea ce mi  a scris d na doctor, mai astept macar o luna.....fac bine? in prezent nu imi doresc copii desi ii iubesc la nebunie...vreau sa stiu daca acest episod care vi l am relatat imi va afecta in mod negativ organismul in momentul cand ma voi decide sa am un bebe?ce treb sa fac sa fie totul bine? si sunt deschisa si la sugestii de tratament homeopatic pentru ovarul cu aspect polichistic....daca nu in continuare astept menstruatia ca sa pot incepe tratamentul cu yasmin....intre 4-6 saptamani trec sa vina menstruatia dupa un chiuretaj!?asta din cate stiu eu....

Ultima oara a fost editat de alinakrmen (2009-05-28 12:32:13)

Offline

 

#396 2009-05-28 14:02:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Chisturi ovariene

Ii las link doctoressei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#397 2009-05-28 19:44:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Chisturi ovariene

alinakrmen a scris:

daca ma poate ajuta doctoressa sau cineva cu niste sfaturi.....luam AC marvelon de 3 ani jumate dupa care m am trezit cu o hemoragie de toata frumusetea , la consultatie mi s a spus ca am avut un avort spontan nefinalizat  urmat de un chiuretaj dupa care am luat un tratament cu antibiotic... la doua saptamani dupa chiuretaj am fost chemata de d na doctor careia  nu i convenea ceva am facut o ecografie vaginala la care mi s a descoperit lichid in cavitatea uterina(nu stiu ce a vrut sa insemne) am facut si un beta-hcg a carei valoare a fost 4,1 deci nu eram insarcinata apoi a urmat alt tratament de 7 zile cu arthrotec, zanocin si indometacin... la o luna (asta fiind vineri 22.05)dupa chiuretaj am facut o alta ecografie in care d na doctor mi a spus ca uterul arata bine dar ceea ce ma ingrijoreaza e ca in buletinul de ecografie mi a scris lama de lichid in douglas si ovar drept cu aspect polichistic dimensiuni 40-49mm cu >12 foliculi<1cm(ceea ce explica ,cred, durerile pe care le am in partea dreapta jos , sunt in asteptarea  menstruatiei ca apoi sa mi fac si un test papanicolau ) si un tratament de 2-3 luni cu yasmin sau marvelon...in momentul de fata vreau sa fac o pauza de la AC (in prezent metoda de protectie utilizata este prezervativul) , asa ca nu intentionez sa iau ceea ce mi  a scris d na doctor, mai astept macar o luna.....fac bine? in prezent nu imi doresc copii desi ii iubesc la nebunie...vreau sa stiu daca acest episod care vi l am relatat imi va afecta in mod negativ organismul in momentul cand ma voi decide sa am un bebe?ce treb sa fac sa fie totul bine? si sunt deschisa si la sugestii de tratament homeopatic pentru ovarul cu aspect polichistic....daca nu in continuare astept menstruatia ca sa pot incepe tratamentul cu yasmin....intre 4-6 saptamani trec sa vina menstruatia dupa un chiuretaj!?asta din cate stiu eu....

parerea mea e sa nu te stresezi, aspectul polichistic cred ca e dat de foliculii ovarieni in diferite stadii de dezvoltare(absolut normal) ...
nu mi-e clar cum adica ai avut un avort spontan nefinalizat de vreme ce luai contraceptive(deci nu aveai cum ramine gravida daca le-ai luat corect)
oricum, daca nu doresti sa iei contraceptivele, poti sa nu le iei....insa daca nu iti doresti o sarcina ai grija sa folosesti prezervativul la fiecare contact sexual
da, menstra apare la 4-6 saptamini dupa curetaj


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#398 2009-05-29 07:48:35

alinakrmen
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-05-25
Mesaje: 5

Re: Chisturi ovariene

multumesc doctoressa... cat despre sarcina s a intamplat si doctorita mea si a pus acelasi semn de intrebare nici eu nu mi pot explica,insa in prezent imi doresc sa mi vina menstra, sa fac un tratament homeopat sau cu AC oricare ar fi  si  sa ma fac bine cat mai repede

Ultima oara a fost editat de alinakrmen (2009-05-29 07:53:12)

Offline

 

#399 2009-06-05 11:56:51

alexsandraa
Full member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 400

Re: Chisturi ovariene

buna am si eu unele nelamuriri cu privire la SOPC diagnostic care mi-a fost pus de un medic endocrinolog in urma unor analize.Ce as vrea sa stiu este daca se poate tine sub control aceasta afectiune?Pt ca am inteles k nu se poate vindeca.Am probleme si cu acneea si imi doresc daca nu pot sa vindec macar sa tin sub control problema aceasta care din cate stiu este tot cauzata de problema la ovare.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.