homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

CUM RAMAI INSARCINATA!!!-105


#1977 2009-07-21 08:37:30

kat_utza
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-13
Mesaje: 1038

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

sandra eu zic ca varta de 25 de ani e suficienta pentru a fi pregatita sa cresti un bebe smile sa fie intr-un ceas bun si sa ai grija de tine si de sarcina ta!
toate cele bune!

Offline

 



#1978 2009-08-12 20:36:21

lavinia_18
New member
De la: Baia Mare
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Buna Seara va salut pe toate sunteti niste scumpe. Am o intrebare pt doctoressa: Daca iau anticonceptionale Yasmin de 3 ani de zile si vreau sa fac un bebe este adevarat ca ar fi bine sa fac o pauza de 6 luni si dupa aia sa vina bebele? A si inca una Daca iei anticonceptionale mai mult de 4 ani nu mai poti sa faci copii? Astept raspunsurile voastre Va pup

Offline

 

#1979 2009-08-12 23:09:09

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

E recomandat sa se astepte 2-3 luni dupa incetarea administrarii de anticonceptionale, dar daca se intampla sa ramai insarcinata mai devreme nu-i nicio problema. Nu-i adevarat k folosirea indelungata a anticonceptionalelor duce la infertilitate. Sunt fete pe forum care au ramas insarcinate si dupa ce au luat 6-7 ani anticonceptionale.

Am citit ca intrebarile ii erau adresate dnei doctor, dar ti-am raspuns si eu.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1980 2009-08-13 09:28:53

lavinia_18
New member
De la: Baia Mare
Inregistrat: 2009-04-23
Mesaje: 16

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Minatgv Multumesc pt raspunsuri, mie mi+a spus cineva ca daca iei anticonceptionale pe o perioada mai lunga e posibil sa nu mai poti avea copii, asa a patit fiica unui prieten a celui care mi+a spus el fiind din Italia la fel si fata respectiva. Oricum eu ma simt bine dupa ac si nu am avut nici o problema pana acum

Offline

 

#1981 2009-08-13 10:11:27

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Nu trebuie sa crezi ce spun prietenele...
Daca intr-adevar nu esti convinsa, poti cere parerea unui medic de planning familial wink
Iti va spune la fel ca si mine.Atata timp cat te simti bine de la ele nu ai nicio problema, stai linistita!


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1982 2009-08-23 11:43:25

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Am denumit avortul hormonal ca fiind acel avort produs de către pilula contraceptivă hormonală (estrogen şi/sau progesteron),  avort ce are loc timpuriu, ?n primele 14 zile de viaţă a embrionului, ?nainte de implantarea lui ?n uter.
         
         După  literatura de specialitate, contracepţia hormonală reprezentǎ  modalitatea de prevenire a sarcinii cu ajutorul hormonilor sexoizi (Progesteron şi Estrogen) administraţi oral (pe gură),  parenteral (injectabil), vaginal sau prin implant intradermic (sub piele). ?n realitate efectul lor contraceptiv este minor ?n comparaţie cu efectul lor abortiv precum şi al efectelor secundare asupra ?ntregului organism.

?S-a pus pe piaţa cel mai sinucigaş medicament care a existat vreodatǎ? - Dr. Rudolf Ehmann, Elveţia

         Pilula contraceptivă conţine doi hormoni sexuali feminini, Progesteron şi  Estrogen. Ce sunt aceşti hormoni?
         
-    hormonii  naturali (estrogen şi progesteron) se secretă de către organism (ovare) sub acţiunea unor stimuli proveniţi de la creier. Ei se inactiveazǎ rapid ?n organism elimin?ndu-se orice cantitate suplimentarǎ a lor ?n timp de 24 de ore;
-    hormonii sintetici (estrogen şi progesteron cu structura chimică modificată , sintetizaţi ?n laborator) au metabolismul modificat, nefiind inactivaţi ?n ?ntregime şi ?ntr-un interval scurt de timp de către organism. Stoc?ndu-se aproape jumătate din cantitatea lor ?n ficat (60din estrogen şi 40din progesteron), ei acţionează vreme ?ndelungatǎ . ?n acest fel se explicǎ de ce şi dupǎ ?ntreruperea administrării lor reacţiile secundare continuǎ sǎ existe, motiv ce a ?ngrijorat pe medici dar nu suficient ?nc?t sǎ se sisteze de tot acest toxic ?medicament?.

         Sunt redate mai jos ambele efecte ale contracepţiei hormonale administrată cu scopul prevenirii unei sarcini, efectul contraceptiv şi cel avortiv:
         
A) Efectul contraceptiv:

-    at?t estrogenul c?t şi progesteronul blocheazǎ secreţia hormonilor din creier (hipofiză), care ?n mod normal induc ovulaţia, eliberarea ovului din ovar. Ca urmare aceasta este inhibată şi nu mai poate avea loc fecundarea. Organismul este de fapt păcălit, el recunoaşte această nouă stare ca o sarcină. O femeie ?nsărcinată nu mai are ovulaţie deoarece se secretă o cantitate mare de hormoni de către placentă. ?n cazul nostru aceşti hormoni sunt introduşi prin intermediul pilulei. O parte din modificările care au loc ?n timpul sarcinii vor avea loc şi la cele care consumă  pilula motiv pentru care apar multe efecte secundare, ?n lanţ. (vezi cursul despre CO).Inhibiţia ovulaţiei se realizeazǎ  numai cu cantitǎţi mari de progesteron,  motiv pentru care şi reacţiile secundare sunt mai mari şi numeroase. De aceea s-a recurs la combinarea celor doi hormoni - progesteron şi estrogen - dar nu au scǎzut efectele secundare deoarece se sumeazǎ şi cele provocate de cǎtre estrogen.

-    progesteronul produce obstacole ?n ascensiunea spermatozoizilor: modifică mucusul secretat de către colul uterin prin ?ngroşarea acestuia, ?mpiedic?nd ?naintarea spermatozoizilor spre uter
-    ?mpiedică penetrarea ovulului de cǎtre spermatozoid prin scǎderea activitǎţii unor enzime;C?nd se folosesc cantităţi mici de hormoni, nu se mai inhibă hipofiza, deci ovulaţia va avea loc. Din acest moment ele nu mai sunt contraceptive ci ?şi vor exercita doar acţiunea lor abortivă.


B.) Efectul abortiv:

-    Asupra trompelor uterine: modifică motilitatea specificǎ a trompei, dependentǎ de un echilibru hormonal estrogeno-progestativ (estrogenii mǎresc peristaltismul tubar, adicǎ contracţiile musculare, iar progesteronul ?l diminuǎ). Astfel, progesteronul sintetic administrat singur ?mpiedică ?naintarea oului care fie că se va opri şi va muri, elimin?ndu-se, fie va ?ncerca să se nideze, adică să se implanteze pe trompele uterine, unde nu va avea suficient loc pentru creşterea şi dezvoltarea lui. Ca urmare se formează o sarcină extrauterină care  va produce o ruptură a trompei cu o hemoragie masivă, deseori fatală pentru femeie.
-    Progesteronul reduce secreţia mucoasei trompei uterine, deci o ?usucă?. Nu se mai secretă substanţele necesare hrănirii copilului ?in cele 3 zile de migrare prin trompe. Aşa cum am arătat ?n capitolul ?dezvoltare?, ?n timpul trecerii prin trompǎ copilul se hrǎneşte prin schimburi nutritive de la acest nivel (glicogen care se descompune ?n aminoacizi şi glucide). Embrionul, din lipsă de hrană, nu se mai divide şi moare, deci se produce din nou un avort hormonal,Asupra mucoasei uterine (a endometrului): estrogenul (mai ales  din pilula microdozată, cu cantităţi mici de hormoni), face mucoasa uterină inaptă pentru implantarea embrionului prin uscarea (atrofierea) glandelor şi a arterelor spiralate ce hrǎnesc embrionul dupǎ nidaţie. Ca urmare, embrionul nu se mai implantează ?n uter şi va fi eliminat, deci are loc un avort hormonal, produs de aşa zisele contraceptive.
C.) Efectul exclusiv avortiv al contracepţiei ?de urgenţă? (pilula  ?de a doua zi?):

Această pilulă nu se administrează ?n scop preventiv, deci nu o putem numi contracepţie. Ea se adminstrează c?nd concepţia deja a vut loc, ?n primele 72 de ore de la concepţie (contactul sexual) c?nd  embrionul format este la nivelul trompei uterine şi ?ncepe migrarea cǎtre uter. Doza mare de hormoni (valabilǎ pentru c?teva luni, ?n mod normal!) ?ncetineşte mişcǎrile trompei uterine pentru a ?mpiedica ?naintarea copilului. Mucoasa uterinǎ şi cea a trompelor uterine se atrofiază şi copilul nu se mai poate hrăni. Dacǎ totuşi supravieţuieşte p?nǎ ?n uter aici nu se va putea nida şi va fi avortat.


dr. Christa Todea-Gross

Offline

 

#1983 2009-08-28 19:12:00

raluca_ioana
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 12

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Sunt destul de noua pe forum dar citesc ceea ce scriu fetele si sunt destul de stresata din cauza asta pentru ca vad cate griji isi fac. Asa ca am o intrebare. In 17 iunie  am avut un contact sexual cu risc. Am luat postinor dar stiu ca el deregleaza organismul. Menstruatia mi-a venit de 3 ori de atunci pe 29.06, 27.07 si 22.08 adica la 24, 29, 27 zile. A durat cam cu o zi mai putin decat inainte de pastila desi a fost la fel de abundent. Am avut de fiecare data inainte de menstruatie dureri de sani cateva zile, crampe chiar mai puternice decat de obicei in prima zi de menstruatie. Am facut si un test de sarcina la 3 sapt dupa acel contact si a iesit negativ. De atunci eu si prietenul meu nu am mai avut probleme cu prezervativul. Cred ca ar fi absurd sa imi mai pun problema unei sarcini in aceste conditii cu toate ca mentionez ca am impresia ca burtica e mai mare si asta se poate datora faptului ca am un stomac lenes care nu digera numai cand doreste si ma balonez frecvent. Sper ca intr-adevar judec corect si imi fac griji degeaba. Sper sa imi raspunda cineva la mesaj...

Ultima oara a fost editat de raluca_ioana (2009-08-28 19:14:32)

Offline

 

#1984 2009-08-28 20:10:20

mmaayyaa20
Full member
De la: Bucuresti/Braila
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 181

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

raluca_ioana a scris:

Sunt destul de noua pe forum dar citesc ceea ce scriu fetele si sunt destul de stresata din cauza asta pentru ca vad cate griji isi fac. Asa ca am o intrebare. In 17 iunie  am avut un contact sexual cu risc. Am luat postinor dar stiu ca el deregleaza organismul. Menstruatia mi-a venit de 3 ori de atunci pe 29.06, 27.07 si 22.08 adica la 24, 29, 27 zile. A durat cam cu o zi mai putin decat inainte de pastila desi a fost la fel de abundent. Am avut de fiecare data inainte de menstruatie dureri de sani cateva zile, crampe chiar mai puternice decat de obicei in prima zi de menstruatie. Am facut si un test de sarcina la 3 sapt dupa acel contact si a iesit negativ. De atunci eu si prietenul meu nu am mai avut probleme cu prezervativul. Cred ca ar fi absurd sa imi mai pun problema unei sarcini in aceste conditii cu toate ca mentionez ca am impresia ca burtica e mai mare si asta se poate datora faptului ca am un stomac lenes care nu digera numai cand doreste si ma balonez frecvent. Sper ca intr-adevar judec corect si imi fac griji degeaba. Sper sa imi raspunda cineva la mesaj...

Efectul exclusiv avortiv al contracepţiei ?de urgenţă? (pilula  ?de a doua zi?):

Această pilulă nu se administrează ?n scop preventiv, deci nu o putem numi contracepţie. Ea se adminstrează c?nd concepţia deja a vut loc, ?n primele 72 de ore de la concepţie (contactul sexual) c?nd  embrionul format este la nivelul trompei uterine şi ?ncepe migrarea cǎtre uter. Doza mare de hormoni (valabilǎ pentru c?teva luni, ?n mod normal!) ?ncetineşte mişcǎrile trompei uterine pentru a ?mpiedica ?naintarea copilului. Mucoasa uterinǎ şi cea a trompelor uterine se atrofiază şi copilul nu se mai poate hrăni. Dacǎ totuşi supravieţuieşte p?nǎ ?n uter aici nu se va putea nida şi va fi avortat.

Offline

 

#1985 2009-08-28 20:18:53

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Auzi... daca tot nu esti de acord cu anticonceptionalele si incurajezi fetele sa faca copii... chiar daca nu au conditii si nu au ce sa le ofere... de ce nu te duci la casele de copii sa ii infiezi pe toti???

Ultima oara a fost editat de love_t (2009-08-28 20:19:41)


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#1986 2009-08-28 20:47:55

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

raluca_ioana a scris:

Sunt destul de noua pe forum dar citesc ceea ce scriu fetele si sunt destul de stresata din cauza asta pentru ca vad cate griji isi fac. Asa ca am o intrebare. In 17 iunie  am avut un contact sexual cu risc. Am luat postinor dar stiu ca el deregleaza organismul. Menstruatia mi-a venit de 3 ori de atunci pe 29.06, 27.07 si 22.08 adica la 24, 29, 27 zile. A durat cam cu o zi mai putin decat inainte de pastila desi a fost la fel de abundent. Am avut de fiecare data inainte de menstruatie dureri de sani cateva zile, crampe chiar mai puternice decat de obicei in prima zi de menstruatie. Am facut si un test de sarcina la 3 sapt dupa acel contact si a iesit negativ. De atunci eu si prietenul meu nu am mai avut probleme cu prezervativul. Cred ca ar fi absurd sa imi mai pun problema unei sarcini in aceste conditii cu toate ca mentionez ca am impresia ca burtica e mai mare si asta se poate datora faptului ca am un stomac lenes care nu digera numai cand doreste si ma balonez frecvent. Sper ca intr-adevar judec corect si imi fac griji degeaba. Sper sa imi raspunda cineva la mesaj...

Stai linistita ca nu esti insarcinata, din moment ce ai avut 3 menstre de atunci wink


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1987 2009-08-28 20:50:39

raluca_ioana
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 12

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Iti multumesc mult pentru raspuns. Logica imi spune ca sunt ok, dar uneori incep sa fiu paranoia.

Offline

 

#1988 2009-08-28 22:28:17

otilia19
New member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 44

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

fetelor eu nu am nimic impotriva anticonceptionalelor,dar nu poti stii niciodata cum va reactiona organismul tau daca iei anriconceptionale timp indelungat.....asa ca fetelor folositi prezervativul,poate nu va place la ineput dar dupa cateva incercari nu veti simtii nici o diferenta...nu vreti copii????????aveti grija inainte cum va protejati!!!!!!!!peste cativa ani va veti dori...........si poate organismul vostru nu a suportat anticonceptionalele foarte usor si au distrus ceea ce va trebui mai tarziu......nu exista reguli,dar exista riscuri......
aveti grija...si mai usor cu pilula de a doua zi, nu e vitamina C

Offline

 

#1989 2009-08-28 23:37:32

raluca_ioana
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 12

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Cred ca s-a vorbit destul de mult despre pastila de a doua zi. Dar cu toate masurile de precautie prezervativul poate sa dea gres si sa ai nevoie de ea...e un lucru extrem de neplacut, dar necesar...cred ca nimeni nu isi doreste sa isi distruga organismul sau sa treaca printr-un asemenea stres...nu sunt de acord cu lipsa prtectiei si asumarea unor riscuri inutile...dar iata ca si folosind prezervativul poti avea surprize neplacute....

Offline

 

#1990 2009-08-29 00:00:57

Pearl
New member
De la: Rep. Moldova, Chisinau
Inregistrat: 2009-07-29
Mesaje: 14

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Salut tuturor!!!....am un ciclu neregulat, dar am vazut ca calculati aici perioada fertila dupa careva formula....imi puteti calcula si mei va rog.
ian-11  feb-13  mar-23  apr-13  mai-14  iun-22  iul-31 , in august inca nu am avut. am avut un act neprotejat azi(28.08). imi fac mari griji si stau si ma gindesc sa primesc sau nu  "pilula de a 2 zi"?....doar daca ma conduc dupa ultimele luni degraba ar trebui oricum sa mi se inceapa menstra

Offline

 

#1991 2009-08-29 16:39:25

otilia19
New member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 44

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

eu nu ma refeream la accidente ca rezervativ rupt,dar ??accidente ?precumnne-am jucat un pic si si-a dat drmul in mine.....si crede-ma,eu am folosit prezervativut 2 ani si nu s-a rupt niciodata.....si nu e vorba de marimea penisului sau ceva,trebuie doar sa ai grija sa fie de calitate si sa nu il zgarii cand il scoti din ambalaj.....

Offline

 

#1992 2009-08-29 21:40:51

raluca_ioana
New member
Inregistrat: 2008-11-01
Mesaje: 12

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Sunt de acord cu tine otilia. La acele "accidente " si asumare de riscuri inutile ma refeream si eu...De 3 ani folosesc prezervativul si pana acum nu am avut nici un fel de probleme, cu toate ca era de calitate. Sa speram ca nu vor mai fi incidente de acest tip smile

Offline

 

#1993 2009-08-30 08:35:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

Pearl a scris:

Salut tuturor!!!....am un ciclu neregulat, dar am vazut ca calculati aici perioada fertila dupa careva formula....imi puteti calcula si mei va rog.
ian-11  feb-13  mar-23  apr-13  mai-14  iun-22  iul-31 , in august inca nu am avut. am avut un act neprotejat azi(28.08). imi fac mari griji si stau si ma gindesc sa primesc sau nu  "pilula de a 2 zi"?....doar daca ma conduc dupa ultimele luni degraba ar trebui oricum sa mi se inceapa menstra

aceasta e forumla Pearl:
Metoda calendarului (Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare (aproximativ la mijlocul ciclului menstrual). Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile (si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie. Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi. Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

Indicele de esec este de 15-40%.

Offline

 

#1994 2009-09-01 00:06:01

I0ana_
New member
Inregistrat: 2009-08-31
Mesaje: 17

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

buna tuturor  big_smile 
am si eu o intrebare probabil destul de prosteasca dar sunt momentan foarte agitata si am nevoie de niste pareri avizate daca se poate .Am facut sex in timpul menstruatie ( imi permite ca sa zic asa pentru ca am ffffff putin cantitativ ), de fapt a fost mai mult o incercare de sex pentru ca sunt virgina si el nu a reusit sa ma penetreze pentru ca ma durea destul de tare si a si ejaculat f repede . Problema e ca in timp ce ne-am dezbracat nu mai stiu ff sigur unde mi-a ajuns lenjeria si ma intrebam daca exista pericolul unei sarcini sau de a contacta boli daca ar fi ajuns cumva putina sperma pe absorbant ...

Offline

 

#1995 2009-09-01 00:20:03

Alina Delia
Addicted member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-12-16
Mesaje: 12952

Re: CUM RAMAI INSARCINATA!!!

pai nu prea...aia mor in contact cu altceva..."aia" fiind spermatozoizii...dupa parerea mea sunt aproape 0 sanse de sarcina


Cine rade la urma....gandeste mai incet dumbom

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.