homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

POSTINOR-27


#495 2007-11-21 10:31:15

janina
New member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 28

Re: POSTINOR

buna ziua are cineva idee de cat costa un control ginecologic pentu a afla in ce luna sunt insarcinata? va doresc o zi placuta!!

Offline

 



#496 2007-11-21 10:43:51

@adriana
Banat
De la: unde sunt mereu happy
Inregistrat: 2007-09-28
Mesaje: 11432

Re: POSTINOR

eu am dat 50 ron.cred k depinde de oras, cabinet etc.dra presupun ca un jurul acestei sume.

Offline

 

#497 2007-11-21 10:47:12

janina
New member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 28

Re: POSTINOR

buna ziua as dori si eu sa aflu cat costa un control ginecologic pentru a afla in cat sunt insarcinata !!va multumesc o zi buna

Ultima oara a fost editat de janina (2007-11-21 10:48:50)

Offline

 

#498 2007-11-21 10:51:04

cata
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-07-19
Mesaje: 303

Re: POSTINOR

Si eu am fost la un control normal in care iti spune si asta dc e cazul si a fost 60 ron, deci cum a zis si Adriana,in jurul sumei se invarte...succes


"Destinul alearga dupa noi ca un nebun cu briciul in mana"
                                                         Arsenii Tarkovski

Offline

 

#499 2007-11-21 11:05:29

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

nu ti trebuie neaparat un control ginecologic pt a afla ca esti insarcinata...oricum nici nu ti poate spune acest lucru daca nu ai macar 6 saptamani de sarcina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#500 2007-11-21 16:52:41

Bubu_02
New member
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 6

Re: POSTINOR

fetelor stiu ca v-am sacait cu niste intrebari stupide saptamana trecuta dar eram foarte panicata pentru ca o facusem exact la ovulatie si nu ma protejasem..........am luat postinor dar a doua pastila o luasem la 8 ore si nu la 12. faza e ca dupa 7 zile mi-a venit ciclul sau cel putin asa cred eu deoarece elimin si membrana, nu e numai sange dar totusi a venit cam devreme. mai exista riscul sa fiu insarcinata?

Offline

 

#501 2007-11-21 16:55:06

Bubu_02
New member
Inregistrat: 2007-11-12
Mesaje: 6

Re: POSTINOR

fetelor stiu ca v-am sacait cu niste intrebari stupide saptamana trecuta dar eram foarte panicata pentru ca o facusem exact la ovulatie si nu ma protejasem..........am luat postinor dar a doua pastila o luasem la 8 ore si nu la 12. faza e ca dupa 7 zile mi-a venit ciclul sau cel putin asa cred eu deoarece elimin si membrana, nu e numai sange dar totusi a venit cam devreme. mai exista riscul sa fiu insarcinata?

Offline

 

#502 2007-11-21 17:00:58

meme
Full member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 719

Re: POSTINOR

hmm...am luat postinor luna trecuta....si normal trebuia sa imi vine menstra in 10..insa a venit in 20...uf...si azi suntem in 21 si inca nimic sad nu am mai avut contacte...si stiu si ca e normal sa se deregleze sau ma rog..nu chiar normal dar e o cauza...insa mai poate exista vreun risc de o eventuala sarcina ?


suntem actori pe o scena dominata de visuri.....

Offline

 

#503 2007-11-21 17:28:28

ivy
Hero member
Inregistrat: 2007-03-21
Mesaje: 3613

Re: POSTINOR

poti sa faci un test de sarcina, ca sa fii sigura ca postinorul ala si-a facut efectul...


Just like a tattoo
I'll always have you...

Offline

 

#504 2007-11-24 18:40:39

ylly
Membru
Inregistrat: 2007-11-24
Mesaje: 3

Re: POSTINOR

nu stiu daca am nimerit bine aici , dar am o problema si sper sa ma ajutati: pe data de 22.10 am avut un contact sexual neprotejat si am luat imediat Postinor2 respectand instructiunile.Pe data de 27.10 mi-a venit menstruatia normal(era data la care trebuia sa apara).Luna aceasta trebuia sa-mi vina pe 23 si de obicei aveam simptome premenstruale cu cateva zile inainte(ma durea usor burta, la fel si sanii) insa acum nu prea erau prezente.Pe data de 9.11 am avut un alt contact sexual neprotejat dar a ejaculat afara, insa m-am gandit ca poate s-a intamplat ceva atunci si pe 20.11 am facut un test de sarcina, dar seara(am inteles ca e mai bine sa fie facut dimineata cand urina a mai concentrata.)Testul a iesit negativ ,iar intre timp au inceput sa ma doara si burta si sanii usor.In concluzie, mi-a intarziat 1 zi si as vrea sa stiu daca poate fi din cauza Postinorului desi luna trecuta mi-a venit regulat, sau e posibil sa fiu insarcinata si sa fi fost facut testul prea devreme?Trebuie sa mentionez ca de ceva vreme am si o scurgere albicioasa si mancarime in zona genitala,insa cu cateva zile inainte de data la care ar fi trebuit sa-mi vina(23) mancarimile au incetat si secretia nu mai este f abundenta.

Offline

 

#505 2007-11-24 18:52:13

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: POSTINOR

postinorul deregleaza,si poate sa iti intarzie din cauza lui...testul de sarcina pe care l-ai facut pe 20.11 nu e relevant pt ca tb sa il faci la 3 sapt de la contact(nu trecusera 3 sapt de la cel de pe 9.11).repeta testul cu urina de dimineata peste cateva zile.


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#506 2007-11-24 19:07:39

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

si ylly...dute la medic pt secretia aia si pt numele lui Dumnezeu...folosete prezervativul sau mergi pt anticonceptionale...nu inteleg dc iti place sa te joci...chiar vrei sa ajungi la avort?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#507 2007-11-24 19:12:40

ylly
Membru
Inregistrat: 2007-11-24
Mesaje: 3

Re: POSTINOR

of sad..am zis ca ma duc la medic dar dupa ce-mi trece menstruatia asta care nu mai apare:((..si folosesc prezervativul, dar s-a intamplat...sper totusi sa fie bine pana la urma:-<

Offline

 

#508 2007-11-26 18:56:30

ylly
Membru
Inregistrat: 2007-11-24
Mesaje: 3

Re: POSTINOR

yuupyy..mi-a venit!!!a intarziat doar o zi, atat.nu-mi mai trebuie sperietura ca asta NICIODATA!!!PROTECTIE PROTECTIE PROTECTIE!!!!!

Offline

 

#509 2007-11-26 20:39:26

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

ma bucur...si sper sa te ti de cuvant smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#510 2007-11-29 16:14:16

anda_me
New member
Inregistrat: 2007-11-29
Mesaje: 20

Re: POSTINOR

daca eram in a 14-a zi a ciclului( perioada fertila) si s-a rupt prezervativul (nici nu se mai poate spune ca ne-a protejat in vreun fel), la o ora am luat postinor prima pilula , la 12 ore urmatoarea, care sunt sansele sa raman insarcinata? si testele de sarcina nu sunt relevante decat dupa 2-3 saptamani (avand in vedere ca pe ambalaj scrie ca sunt relevante dupa 7 zile de la contactul sexual, sau din prima zi de intarziere a ciclului)? va multumesc tuturor wink) si de acum hotarat pt antibebe + prez
ah.. si interactioneaza cumva subst activa cu , codeina (am luat vreo 3-4 pastilute in decurs de cateva zile pt tuse)

alte informatii despre postinor :

POSTINOR, compr.
Substanta activa:  levonorgestrelum     Producator:  Richter Gedeon

Indicatii:
Contraceptie orala, destinata în exclusivitate femeilor cu contacte sexuale ocazionale si/sau neplanificate. Femeilor care au contacte sexuale mai frecvente, le este recomandata administrarea continua de contraceptive combinate.

Contraindicatii:
Graviditate ori suspiciune de sarcina, sângerare vaginala de origine necunoscuta, afectiuni hepatice sau renale, icter de sarcina, carcinoame de sân, de ovar si de uter, în antecedente.

Precautii:
Se recomanda prudenta în administrarea tabletelor la persoanele suferind de: astm, insuficienta cardiaca, hipertensiune, migrena, epilepsie, disfunctii renale, diabet zaharat, hiperlipemie, depresie, tromboflebite, afectiuni trombembolice si hemoragie cerebrala. Aceeasi prudenta trebuie manifestata si când afectiunile enumerate exista în antecedente. În caz de voma sau diaree, se recomanda suplimentarea cu alta metoda contraceptiva (non-hormonala).

Reactii adverse:
Cele mai obisnuite efecte secundare sunt: greturi, ameteli sau sângerare intermenstruala la 2-3 zile dupa administrare, care înceteaza spontan. Daca sângerarea este profuza sau se prelungeste, este recomandat un examen ginecologic. Rar, pot aparea cefalee si senzatie de tensiune în sâni.

Compozitie:
Fiecare tableta contine 0,75 mg levonorgestrel. Excipient: lactoza.

Actiune:
Levonorgestrel este un progestogen care inhiba implantarea ovulului în endometru, stimuleaza motilitatea tubala si creste vâscozitatea mucusului cervical. Administrat la mijlocul ciclului, el inhiba ovulatia.

Administrare:
1 tableta, în decurs de o ora de la contactul sexual. În cazul repetarii contactului sexual, este recomandata administrarea unei alte tablete, în interval de 8 ore dupa prima. În general, se recomanda 1-2 tablete lunar, dar nu mai mult de 4 tablete. În cazul în care este necesara administrarea mai frecventa, este recomandata aplicarea unei alte metode contraceptive.

  Toate medicamentele din aceasta clasa ATC( g03ac ): aparatul genito-urinar si hormonii sexuali >> hormonii sexuali si modulatorii sistemului genital >> contraceptive hormonale sistemice >> progestogene




e luat de pe romedic... nujt ce sa zic. e ceva diferit de postinor 2? avand in vedere ca prima tableta sa ia in decurs de o ora dupa actul sexual iar a doua in interval de 8 ore dupa prima?



ah.. si fetelor ,cel putin cele aflate la inceput (ca si mine de altfel) evitati sa folositi doar "metoda calendarului" sau retragerea penisului deoarece e mult mai complicat sa ne permitem o sarcina. plus ca metodele naturale sunt eficiente in proportie de 70-90%

Ultima oara a fost editat de anda_me (2007-11-29 18:17:23)

Offline

 

#511 2007-11-29 22:19:24

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

postinor are o marja de eroare de 2% care poate creste in perioada fertila...deci sanse exista...testele sunt relevante la 3 sapt de la contactul cu risc sau la o saptamana de la intarzierea menstrei...si nu are treaba codeina...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#512 2007-11-30 21:21:16

freedom
Full member
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 138

Re: POSTINOR

eu_vreau a scris:

nu. mergi la medic sa iti dea ceva sa iti vina ca a intarziat destul. ai calculat data la care astepti menstruatia dupa sangerarea de la postinor sau dupa ultima menstruatie?

utrogestan e ok?asta mi-a fost recomandat...dar am auzit multe pers vorbind despre duphaston...e diferenta intre ele?

Offline

 

#513 2007-11-30 21:49:29

anda_me
New member
Inregistrat: 2007-11-29
Mesaje: 20

Re: POSTINOR

mi-a venit cu 10 zile mai devreme de la postinor... chiar daca a venit atat de devreme, se exclude posibilitatea unei sarcini? doctorita mea mi-a prescris antibb, deci pot sa le iau in seara asta? (azi mi-a venit)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.