homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

POSTINOR-41


#761 2008-02-09 00:06:21

ramoncita
New member
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 14

Re: POSTINOR

si o parere...daca am sau nu de ce sa imi fac griji...nu imi dati si mie ? grater vreau sa pot sa dorm...big_smile

Offline

 



#762 2008-02-09 00:09:01

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

daca esti sigura ca nu erai in parioada fertila nu prea are cum fi sarcina...dar e de buna regula sa faci un test la 7 zile de la intarziere...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#763 2008-02-09 00:13:13

ramoncita
New member
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 14

Re: POSTINOR

multumesc mult crys_ty_na si da...o sa fac testul

Offline

 

#764 2008-02-09 00:15:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

cu placere...si te asteptam sa ne spui ce si cum smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#765 2008-02-09 00:16:50

meme
Full member
Inregistrat: 2007-10-16
Mesaje: 719

Re: POSTINOR

janninna07 a scris:

smile buna fetelor.....mai sar si eu cu cate o intrebare smile
   daca se administreaza 2 doua ori postinor la interval de o luna...este posibil ca acest lucru sa faca ca  pastilutele sa nu-si mai faca efectul?

din cate stiu eu ...daca sunt luate corect isi fac efectul...eu as fi mai degraba ingrijorata de dereglarile la care te'ai expus ...fetele daca nu zic bine corectati'ma


suntem actori pe o scena dominata de visuri.....

Offline

 

 Publicitate


loading...

#766 2008-02-09 01:07:48

roxy_roxana
New member
Inregistrat: 2008-02-09
Mesaje: 8

Re: POSTINOR

am o intrebare?nu e legat de postinor vs marvelon, doar d postinor.am facut-o cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul,am luat dupa nici o ora postinor shi am zis sa intru p net sa ma informez mai bine despre ce se intampla dupa c i-au postinorul.am citit k dupa 5-7 zile dupa c am luat postinor ar trebui sa-mi apara o sangerare (nu e obligatoriu).vreau sa shtiu knd o sa apara sangerarea, sau dak o sa apara.o prietena mi-a spus k poate sa-mi apara shi imediat dupa c am luat pastila (avand in vedere k acum jum d ora am luat-o inca nu stiu ce se va intampla shi mai ales cum).
v-ash multumi pt un raspuns.

Offline

 

#767 2008-02-09 01:17:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

roxy_roxana ai warn pt posturi multiple...citeste te rog regulile...daca ai citit deja ca POATE sau NU sa apara o sangerare...mai multe nu avem ce sa ti spunem...nu avem cum sa ghicim daca o sa sangerezi sau nu...totul tine de organismul tau...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#768 2008-02-09 01:46:52

roxy_roxana
New member
Inregistrat: 2008-02-09
Mesaje: 8

Re: POSTINOR

oke...sry pt postul multiplu...poate is prea nerabdatoare pt un raspuns...numai k eu maine am d umblat prin orash shi ash vrea sa shtiu dak sa ma ingrijorez deja k o sa ma patez sau nu,mai ales k am auzit k sangerarea e posibil sa apara dupa 5-7 zile de la administrare.ms

Offline

 

#769 2008-02-09 10:10:26

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: POSTINOR

poate sa apara sau nu la 7 zile de la administrare,nu avem de unde stii cum o sa reactioneze organismul tau dupa postinor...
poti folosi un protejslip pt siguranta..


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#770 2008-02-09 17:14:54

ramoncita
New member
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 14

Re: POSTINOR

cu intarziere 2 zile...dar a venit big_smile problema e acum ca sper sa fie menstra...si nu acea sangerare,avand in vedere ca au trecut 5 zile de cand am luat postinor

Offline

 

#771 2008-02-10 22:49:25

ramoncita
New member
Inregistrat: 2008-02-07
Mesaje: 14

Re: POSTINOR

daca ma gandesc mai bine...sunt intr-o dilema foarte mare sad prima zi ( adica ieri ) a curs extrem de putin si a avut o culoare extrem de inchisa...maro. azi se pare ca si-a "revenit", atat la cantitate cat si la culoare. dar cum pot fi sigura ca e menstra...sau e acea scurgere ? adica....scurgerea aceea nu poate tine mai mult de 2 zile...nu ?

Offline

 

#772 2008-02-10 22:53:08

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: POSTINOR

pai vezi cum decurge...daca la sf va fi ca o menstra obisnuita atunci asa opoti considera...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#773 2008-02-11 08:56:42

janninna07
New member
Inregistrat: 2008-02-06
Mesaje: 9

Re: POSTINOR

meme a scris:

janninna07 a scris:

smile buna fetelor.....mai sar si eu cu cate o intrebare smile
   daca se administreaza 2 doua ori postinor la interval de o luna...este posibil ca acest lucru sa faca ca  pastilutele sa nu-si mai faca efectul?

din cate stiu eu ...daca sunt luate corect isi fac efectul...eu as fi mai degraba ingrijorata de dereglarile la care te'ai expus ...fetele daca nu zic bine corectati'ma

sad sunt constienta...si sper ca pastilele sa-si faca efectul.E f naspa cand stai si astepti sa treaca zilele pt a putea face un test sa vezi daca e vreo sarcina sau nu sad...Crede-ma ca nu am deloc rabdare sa treaca cele 3 sapt ...asa ca mai fac din cand in cand cate un test...de ex am facut si in dim asta si a iesit negativ.smile stiu ca nu ma pot baza pe rez de acum....ca au trecut abia 15 zile dar na ,ma gandesc ca daca in cazul unei sarcini acel hormon creste in organism de la zi la zi poate testul arata lucrul asta.
   mai stiu si ca din cauza postinorului nu ma pot baza pe acel calcul facut de mine ca as fi fost in perioada nefertila(a 7 zi de ciclu)....dar nici accidentul care s-a intamplat in timpul actului sexual nu a fost sa se rupa prezervativul....ori sa ejaculeze in mine ....Pur si simplu la al doilea prezerv folosit in momentul cand a iesit din mine s-a rasucit la baza prezervativul,varful ramanand bine la locul lui.....si nici nu ejaculase.Insa am crezut ca ar trebui sa iau postinor ca sa fiu protejata sad.
   Fetelor sa stiti ca e asa bine cand stiti ca totul e facut cu cap ....e pacat sa trebuiasca sa trecem prin astfel de momente de asteptare.

Offline

 

#774 2008-02-11 13:47:43

stefanutz
New member
Inregistrat: 2008-02-05
Mesaje: 22

Re: POSTINOR

buna fetelor..
am mai fost candva pe aici..si am avut si eu o problema..aq..revin..cu continuarea..
prietenei mele..ia venit ieri menstruatia..cu toate k normal trebuia sa ii vina pe 16..si poate k sa se deregleze asa? k ii vina mai repede cu o saptamana aproape?!
acum ma intreb..aia e menstruatia sau e acea sangerare despre care se vehiculeaza k ar trebui sa vina dupa postinor..cu toate k au trecut 2 saptamani de cand a luat postinor..
astept un raspuns..
multumesc..

Ultima oara a fost editat de stefanutz (2008-02-11 13:49:54)

Offline

 

#775 2008-02-11 13:55:56

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: POSTINOR

poate fi si una si alta. daca arata si dureaza cat o menstra normala atunci e menstra. daca nu e sangerarea de dupa postinor


mami de minuni hjarta

Offline

 

#776 2008-02-11 14:12:11

stefanutz
New member
Inregistrat: 2008-02-05
Mesaje: 22

Re: POSTINOR

si daca e sangerare..inseamna k e ok..nu?
adik nu vor fi probleme.. tongue
am sa o intreb..caci eu nush cum arata o mentruatie.. tongue
multumesc mult!

Offline

 

#777 2008-02-11 14:49:54

bii
New member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 13

Re: POSTINOR

legat de postinor...as vrea sa va povestesc o intamplare de a mea.cam acum un an...eram la debutul vietii sexuale si ne protejam cu prezervativul.insa o data am facut-o in dush fara prezervativ,dar f putin...1 minut.a doua zi,speriata, am mers sa imi iau pilula de a 2a zi...postinor.peste vreo 2 saptamani iar am avut contact sexual si s-a rupt prezervativul,insa el nu ejaculase.tot m-am speriat,asa ca iar am luat postinor.asa am ajuns ca in doua saptamani eu sa iau 2 postinor.peste vreo 2 saptamani mi-a venit ciclu..desi nu sunt sigura k a fst un ciclu...pentru ca a durat 2 saptamani:| .pare incredibil,dar timp de 14 zile eu am avut sangerari.nu abundente,dar trebuia sa imi pun un absorbant.am mers apoi la doctorul gicolog.trecuse cam 1 luna jumate de la acea ssangerare si mie nu imi venise ciclul.era primul meu consult ginecologic,dar m-a traumatizat.mi s-a facut o ecografie si prima reactie a fost:tu esti insarcinata??la 16 ani juma sa iti zica k esti insarcinata...e o trauma.am facut un test de sarcina..era negativ,insa nu se gasea o alta explicatie pentru ce vazuse doctorul in uter.mi-a zis k s-ar putea sa fie niste resturi de sarcina.am luat apoi duphaston sa imi vina ciclu....am revenit la doctor si nu mai se vedea nimik ciudat la ecograf.de atunci iau anticonceptionale k sa ma protejez.asa ca fetelor nu mai riscati si protejati-va eventual suplimentar(prezervativ si pilule) pentru k este unul din cele mai groaznice sentimente ca la varsta de 16-17-18 ani sa stai cu grija si teama ca esti insarcinata.

Offline

 

#778 2008-02-11 16:42:31

1girl
New member
Inregistrat: 2008-02-11
Mesaje: 18

Re: POSTINOR

buna ...sunt noua pe aici...as avea si eu o nelamurire...am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu si cam la 5 ore dupa acesta am luat prima pastila de postinol2si la 12 ore am luat-o pe a doua. nu am avut dureri de cap...stari de voma...dar aseara...adik la aprox 4 zile dupa am avut o sangerare la inceput minoradar apoi s-a intensificat...practic ca o menstruatie...din cate am inteles e normal...dar totusi imi e cam teama...oare e vreun risc sa fi ramas insarcinata?

Offline

 

#779 2008-02-11 16:43:46

brunetzik
Insomniac member
De la: cluj-napoca
Inregistrat: 2007-02-23
Mesaje: 7332

Re: POSTINOR

nu exista risc dak ai luato coreect
sangerarea e spoting


dragostea este ceea ce tine doi oameni impreuna.......dragostea este o boala fara de care nu poti fi sanatos

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.