homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

POSTINOR-82


#1540 2008-12-10 10:45:18

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: POSTINOR

bai fete, eu avort nu fac, asta sa fie clar din capu locului lol
si tinand cont ca relatia e in pom, chiar nu as avea nevoie de complicatii acum hmm
"prostii" din astea am mai facut eu, dar stiind ca riscul e f mic, si daca se intampla nu e ataaaat de mare tragedia, nu mi-am facut probleme.
acum nush ce sa zic.. poate isi mai da cineva cu parerea..si eu as zice ca mai bine nu iau, ca dupaia numa ma stresez cu intarzieri si spottinguri.
merci heim si andreea puss


hjarta

Offline

 



#1541 2008-12-10 10:50:55

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: POSTINOR

Love ii las link doctoressei. Poate intra dansa si te lamureste sigur.

Insa tinand cont ca iei anticonceptionale de mult timp si erai in prima zi de menstra, eu zic sa nu iei.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1542 2008-12-10 10:55:19

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: POSTINOR

merci puss


hjarta

Offline

 

#1543 2008-12-10 10:56:01

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: POSTINOR

Cu mare placere.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1544 2008-12-10 15:22:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: POSTINOR

Loveable a scris:

eu iau ac de ani buni..
luna asta le-am luat tare aiurea.. luni la 22, marti la 12 noaptea, miercuri la 3 noaptea si tot asa.. si pana la urma le-am tot decalat pana am ajuns marti sa o iau pe cea de luni...deci practic am sarit peste o pastila, dar nu a fost o zi in care sa nu o iau deloc...ci doare le-am luat asa, la 28-30 de ore distanta..
acum sunt in pauza intre 2 folii, ieri a fost prima zi de menstra si am facut "prostii"
intrebarea mea e: are rost sa iau postinor? tongue

nu are rost sa iei Postinor..
atita tot ca nu inteleg de ce le-ai decalat, ca chiar daca le iau azi la 3 noaptea, miine tot la 10 seara ca de obicei o iau...ma rog...si si daca ai ajuns marti cu cea de luni iei doua marti nu lasi uina pe folie....
mai gindeste-te si la varianta de a trece pe la un medic de planning cu care sa discuti despre cum se iau pastilele ca asa am o impresie eu ca iti scapa cite ceva


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1545 2008-12-10 16:59:22

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: POSTINOR

stiu perfect cum se iau pastilele, doar ca mi s-a cam "rupt" de cateva luni incoace, pt ca oricum nu exista nici un risc, nu am avut contacte sexuale.
si le luam cand apucam. atata tot..
si daca am luat 2 marti, miercuri iar le decalam...
merci mult doc.


hjarta

Offline

 

#1546 2008-12-11 09:57:35

tikai
Membru
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 1

Re: POSTINOR

Buna ziua. Am si eu o intrebare: dupa un contact sexual neprotejat, la aproximativ 1-2 ore am luat Postinor. In urma unui alt contact, avut dupa 1,5 ore de la administrarea primei pilule Postinor, aceasta isi mai produce efectul? Deci, cel de-la doilea contact a fost intre cele doua pilule, la 1,5 ore dupa prima pilula.
In cat timp is face efectul prima pilula? Este ea eficienta si pentru ce-al doilea contact, survenit la 1,5 ore?
Multumesc.

Offline

 

#1547 2008-12-11 10:01:37

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: POSTINOR

Cele doua pilule de Postinor te protejeaza in cazul unui singur contact sexual, ce ai facut tu se cam cheama inconstienta... Pe de alta parte nu poti sa mai iei inca 2 pastile, asa ca ia a doua pastila la timpul potrivit si sa speram ca totul o sa fie ok.

Offline

 

#1548 2008-12-11 22:45:49

honeyica
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 1423

Re: POSTINOR

mi a venit!!!!!
ufff...doamne ajuta! mi a intarziat 12 zile...sper sa mi l fi dereglat doar luna asta, nu si in urmatoarele sad
deci, a fost bun Postinorul...dar chiar nu e recomandat, m am simtit ff rau aproape 2 sapt din kuza lui sad....dar sunt recunoscatoare lui Doamne Doamne k am scapat smile Si o sa ma tin departe de probleme.


time is precious.....

Offline

 

#1549 2008-12-12 21:32:53

OpunctTpunctIpunct
Membru
De la: Iasi
Inregistrat: 2008-12-12
Mesaje: 4

Re: POSTINOR

probabil au mai fost intrebari de genul acesta, dar situatiile poate sunt diferite de la caz la caz. Acum 6 zile am avut contact sexual protejat,dar s-a rupt prezervativul din nefericire si prima solutie care mi-a venit in minte a fost sa iau Postinor cat mai repede (l-am luat la jumatate de ora dupa moment si al doilea comprimat fix la 12 ore) problema mare este ca am luat si acum 3 luni aceleasi pastile atunci fiind prima mea experienta sexuala, care a fost si neprotejata (desi contactul nu a fost dus pana la capat). La cam 4 ore dupa ce am luat al doilea comprimat am avut ameteli si stare de voma care a tinut 2 3 zile. Normal pe 11 trebuia sa imi vina, dar mi-a intarziat cu o zi. Intrebarile mele ar fi urmatoarele:

1. daca mi-a venit menstruatia trebuie sa imi mai fac griji ca as putea fi insarcinata?

2. ar fi vre-o problema daca m-as apuca de luat anticonceptionale de acum?


Va multumesc anticipat!


:: Tananana, vine primavara...in curand ::

Offline

 

#1550 2008-12-13 09:12:44

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: POSTINOR

1. Daca mesntra e normala cantitativ si calitativ, nu se pune problema de sarcina.

2. Da, poti lua anticonceptionale. Daca le iei din prima zi de menstra esti protejata de la prima pastila, daca le iei din oricare alta zi esti protejata dupa sapte pastilute inghitite corect.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1551 2008-12-13 17:03:57

Bi
New member
Inregistrat: 2008-01-26
Mesaje: 14

Re: POSTINOR

honeyica a scris:

mi a venit!!!!!
ufff...doamne ajuta! mi a intarziat 12 zile...sper sa mi l fi dereglat doar luna asta, nu si in urmatoarele sad
deci, a fost bun Postinorul...dar chiar nu e recomandat, m am simtit ff rau aproape 2 sapt din kuza lui sad....dar sunt recunoscatoare lui Doamne Doamne k am scapat smile Si o sa ma tin departe de probleme.

Buna!

Ma bucur pt tine si abia astept (si sper) sa ma pot si eu bucura la fel ca tine.

Stiu ca dupa acest Postinor fiecare organism reactioaneaza poate diferit.
La mine au trecut 6 zile de cand l-am luat. Nu m-am simtit rau decat cateva ore dupa a2a pastila (ameteala si stare de voma).
Inca astept cu sufletul la gura verdictul.
Intrebarea mea acum este: daca e sa nu si fi facut ceva postinorul ar fi trebuit sa simt ceva in aceste zile? si daca si a facut...l afel...trebuia ca organismul meu sa mi dae vreun semnal?... sau abia dupa 2 saptamani de la contact am sanse sa imi dau seama cat de cat ce se intampla cu mine?...
recunosc ca pun o intrebare... putin fara sens asa... dar poate imi raspundeti... sa mai fie asa "o doza de liniste" pt mine raspunsurile voastre... asa cum au fost si prima data.

multumesc!!

Offline

 

#1552 2008-12-13 19:26:39

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: POSTINOR

Nu se poate stii daca si-a facut efectul postinorul decat atunci cand vine menstra;desi poate intarzia.Pentru linistea ta poti face un test de sarcina la 3 saptamani de la contactul cu postinorul.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1553 2008-12-13 19:34:17

alinuutza_81_23_11
Hero member
De la: vest de carpati
Inregistrat: 2008-01-14
Mesaje: 4085

Re: POSTINOR

Bi daca ai luat corect postinorul sansele de sarcina sunt reduse. Poate sa iti intarzie menstra , poti avea spotting .. toate efecte adverse ale postinorului....
Pt linistea ta poti face un test de sarcina la 3 sapt dupa contactul cu risc, atunci vei stii exact.

Bafta multa !!!


Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole.Prove me wrong...

big_smile big_smile big_smile

Offline

 

#1554 2008-12-16 18:36:55

honeyica
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 1423

Re: POSTINOR

Bi a scris:

honeyica a scris:

mi a venit!!!!!
ufff...doamne ajuta! mi a intarziat 12 zile...sper sa mi l fi dereglat doar luna asta, nu si in urmatoarele sad
deci, a fost bun Postinorul...dar chiar nu e recomandat, m am simtit ff rau aproape 2 sapt din kuza lui sad....dar sunt recunoscatoare lui Doamne Doamne k am scapat smile Si o sa ma tin departe de probleme.

Buna!

Ma bucur pt tine si abia astept (si sper) sa ma pot si eu bucura la fel ca tine.

Stiu ca dupa acest Postinor fiecare organism reactioaneaza poate diferit.
La mine au trecut 6 zile de cand l-am luat. Nu m-am simtit rau decat cateva ore dupa a2a pastila (ameteala si stare de voma).
Inca astept cu sufletul la gura verdictul.
Intrebarea mea acum este: daca e sa nu si fi facut ceva postinorul ar fi trebuit sa simt ceva in aceste zile? si daca si a facut...l afel...trebuia ca organismul meu sa mi dae vreun semnal?... sau abia dupa 2 saptamani de la contact am sanse sa imi dau seama cat de cat ce se intampla cu mine?...
recunosc ca pun o intrebare... putin fara sens asa... dar poate imi raspundeti... sa mai fie asa "o doza de liniste" pt mine raspunsurile voastre... asa cum au fost si prima data.

multumesc!!

bi, eu nu stiu ce ti s a intamplat k n am gasit sa citesc, dar ca sa te mai linistesc...dk ai luat Postinorul corect , sunt sanse de  99% sa functioneze, cel putin la mine asa a fost. Din pacate eu am mai avut o data probl, s a spart prezervativul anu trecu si a treb sa iau Postinor, atunci nu am avut mai nimic...nici sangerare, nici stare de voma, ci doar de somnolenta in ziua in kre am luat o ....si atat!
De data asta a fost fff naspa, mi a fost rau aproape 2 sapt...mi a dereglat menstra si mi a venit la 12 zile dupa data la kre trebuia sad
Deci...e vb de cum reactioneaza organismul nostru, dar eu zic sa stai linistita...mai ales dk l ai luat corect  si dk intarzie, fa un test ptr linistea ta....desi nu cred ca ai dc smile
Multa bafta puss, sa ma tii la curent.!


time is precious.....

Offline

 

#1555 2008-12-16 21:51:21

Bi
New member
Inregistrat: 2008-01-26
Mesaje: 14

Re: POSTINOR

Multumesc pt detalii, pt raspuns, pt incurajare. smile
Pe scurt s-a intamplat ca s-a rupt prezervativul (prima data cand mi s-a intamplat asa ceva) si a picat intr un moment foarte prost, in perioada fertila. Am luat postinorul corect, prima pastila la nici 3 ore dupa intamplare, a2a pastila la 12 ore de la prima.
Acum astept. Am sa fac un test curand... am sa va spun rezultatul la care ajung...

Offline

 

#1556 2008-12-18 00:25:32

honeyica
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-04
Mesaje: 1423

Re: POSTINOR

asa sa faci, bi smile
bafta si incearca sa nu te stresezi smile


time is precious.....

Offline

 

#1557 2008-12-18 23:55:13

monicanicoleta
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 79

Re: POSTINOR

Daca am avut doar spottinguri , in locul unei menstruatii normale, pot fi insarcinata?
Mentionez ca am folosit Postinor.

Offline

 

#1558 2008-12-19 08:46:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: POSTINOR

adica ai avut doar mici sangerari ? un test de sarcina ai facut ?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.