homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

POSTINOR-86


#1616 2009-01-11 21:41:07

cristina p
New member
Inregistrat: 2008-08-15
Mesaje: 32

Re: POSTINOR

buna ..stiam k trebuie luat postinorul cel mult de doua ori pe an...dar eu am luat dupa doar 2-3 luni altul(acu o luna)..iar cred k acuma am ceva efecte secundare...acuma ,am crampe,parca ma doare si colonul,ma doare cand urinez, urina ii mai inchisa la culoare,am avut cateva mici sangeraturi...cat despre menstruatia viitoare nustiu cand o sami mai vina,pt ca nu-mii regulata..totusi acu 2 sapt mi-a venit dar mai putin si cantitativ si calitativ..

Offline

 



#1617 2009-01-12 10:22:11

raluca2005
New member
Inregistrat: 2006-05-22
Mesaje: 13

Re: POSTINOR

Am vazut ca e subiect special pentru Postinor asa ca scriu aici si sper ca nu am facut o prostie. Am luat Postinor sambata 3 ianuarie, ca la carte, prima pastila aproape imediat dupa contact si a doua la 12 ore. Vineri 9 ianuarie, deci la cam 5 zile am inceput sa sangerez. De joi am inceput sa am niste pete maronii si de vineri dupa amiaza a inceput sa imi curga sange. Nu abundent, insa totusi se umplea jumatate de tampon. A curs vineri, sambata si duminica, insa nu doar niste pete, nici cantitatea de la ciclu, dar destul. Ideea e ca eu sunt pe antibiotic tot de vineri de dimineata, iar sambata seara am inceput prima folie de yasmine, fiindca am inteles inclusiv de la un medic ginecolog ca ce am eu e un fel de menstruatie falsa si pot incepe pastila si la fel ca si in cazul unui ciclu obisnuit, o pot lua si din a doua zi de menstra cu mentiunea ca 7 zile nu sunt protejata. Am facut o tampenie? Daca da, mai pot face ceva? Avand in vedere ca nu am luat din prima zi pastila si ca sunt si pe antibiotice si la ora asta pana miercuri sau marti, depinde cum mai vindec, de cand voi fi protejata de Yasmine si voi fi sau luna asta imi iau adio pana intrerup folia si astept sa imi vina menstruatia normala?

Offline

 

#1618 2009-01-12 11:23:39

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: POSTINOR

Raluca dupa parerea mea trebuia sa astepti menstra normala, nu cea falsa indusa de postinor. Asta ca sa elimini 100% existenta unei sarcini. Dar acum ca le-ai inceput ... termina folia. Vei fi protejata dupa ce inghiti corect sapte pastilute de le terminarea tratamentului cu antibiotic.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1619 2009-01-12 12:04:52

raluca2005
New member
Inregistrat: 2006-05-22
Mesaje: 13

Re: POSTINOR

andreea_andy2 a scris:

Raluca dupa parerea mea trebuia sa astepti menstra normala, nu cea falsa indusa de postinor. Asta ca sa elimini 100% existenta unei sarcini. Dar acum ca le-ai inceput ... termina folia. Vei fi protejata dupa ce inghiti corect sapte pastilute de le terminarea tratamentului cu antibiotic.

Deci totusi voi fi protejata la 7 zile de la terminarea pastilei. Sincer Postinor l-am cam luat degeaba, cum fac majoritatea dintre noi, de frica. L-am luat dintr-o tampenie. Nici macar nu am avut contact sexual pana la capat sau o perioada indelungata. Am facut doar sex oral si la un moment dat fiind deasupra, m-am jucat nitel, introducand de vreo 2 ori penisul lui in vagin. Eram cam in ziua a saptea sau a sasea a ciclului menstrual si dupa el a zis ca crede ca avea deja lichidul acela seminal cum se numeste, pre...etc care lubrefiaza si la ei. Si atunci eu ca proasta m-am speriat si am luat aceasta bomba hormonala dupa parerea mea chiar inutil, mai ales ca mai eram si deasupra lui, nici nu a intrat pana la capat si sa fi stat inauntru cate o secunda, maxim doua, de vreo 2 ori. Acum ideea era daca dupa ce termin antibioticul nefiind o menstra in adevaratul sens sunt macar protejata dupa cele 7 zile, daca zici ca da, stau linistita. Ca asta ar mai lipsi. Sa iau atatea si mai si raman smile

Offline

 

#1620 2009-01-12 21:11:30

cristina p
New member
Inregistrat: 2008-08-15
Mesaje: 32

Re: POSTINOR

si totusi..mie nu-mi raspundeti?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1621 2009-01-13 12:33:29

claudia_
Membru
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 2

Re: POSTINOR

Buna ziua! Eu iau Karissa de aproximativ doi ani. De curand am inceput o folie noua, insa am omis primele doua pastile (trebuia sa incep vineri si eu am luat pastila duminica seara).   Stiu ca trebuie folosita protectie suplimentara timp de o saptamana, ceea ce am si facut, insa prezervativul s-a rupt. De atunci au trecut cam 13 ore. Nu stiu daca Postinorul e o solutie in acest caz si ce se intampla daca il iau: cum ar interactiona cu ac, la cat timp reiau ac dupa ce iau Postinor si cand ar trebui sa imi vina menstruatia. Va rog frumos daca este posibil sa ma ajutati cu un raspuns, pentru ca orele trec repede...

Mentionez ca asta s-a intamplat in ziua 8 a ciclului, iar din cate stiu eu cu formula aceea de calcul perioada fertila ar fi dintr-a 10-a zi. Nu as vrea insa sa-mi asum un astfel de risc...

Ultima oara a fost editat de claudia_ (2009-01-13 12:50:32)

Offline

 

#1622 2009-01-14 15:40:35

cristina p
New member
Inregistrat: 2008-08-15
Mesaje: 32

Re: POSTINOR

poi..is ingrijorata cu schimbarile din organismu meu,si cred ca din cauza postinorului luat prea des,sa fie asa?

Offline

 

#1623 2009-01-14 16:39:05

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: POSTINOR

Se poate ca organismul tau sa sufere anumite schimbari datorita cantitatii mari de hormoni care se gaseste in Postinor.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1624 2009-01-14 16:51:01

your.dream
Insomniac member
Inregistrat: 2008-06-06
Mesaje: 5368
Site

Re: POSTINOR

claudia_ a scris:

Buna ziua! Eu iau Karissa de aproximativ doi ani. De curand am inceput o folie noua, insa am omis primele doua pastile (trebuia sa incep vineri si eu am luat pastila duminica seara).   Stiu ca trebuie folosita protectie suplimentara timp de o saptamana, ceea ce am si facut, insa prezervativul s-a rupt. De atunci au trecut cam 13 ore. Nu stiu daca Postinorul e o solutie in acest caz si ce se intampla daca il iau: cum ar interactiona cu ac, la cat timp reiau ac dupa ce iau Postinor si cand ar trebui sa imi vina menstruatia. Va rog frumos daca este posibil sa ma ajutati cu un raspuns, pentru ca orele trec repede...

Mentionez ca asta s-a intamplat in ziua 8 a ciclului, iar din cate stiu eu cu formula aceea de calcul perioada fertila ar fi dintr-a 10-a zi. Nu as vrea insa sa-mi asum un astfel de risc...

eu as fi luat postinor in locul tau si continuam si cu anticonceptionalele. Faptul ca nu ai luat 2 zile anticonceptionalele protectia a fost scazuta.


Iubesc si sunt iubita

Offline

 

#1625 2009-01-14 18:12:37

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: POSTINOR

claudia_ a scris:

Buna ziua! Eu iau Karissa de aproximativ doi ani. De curand am inceput o folie noua, insa am omis primele doua pastile (trebuia sa incep vineri si eu am luat pastila duminica seara).   Stiu ca trebuie folosita protectie suplimentara timp de o saptamana, ceea ce am si facut, insa prezervativul s-a rupt. De atunci au trecut cam 13 ore. Nu stiu daca Postinorul e o solutie in acest caz si ce se intampla daca il iau: cum ar interactiona cu ac, la cat timp reiau ac dupa ce iau Postinor si cand ar trebui sa imi vina menstruatia. Va rog frumos daca este posibil sa ma ajutati cu un raspuns, pentru ca orele trec repede...

Mentionez ca asta s-a intamplat in ziua 8 a ciclului, iar din cate stiu eu cu formula aceea de calcul perioada fertila ar fi dintr-a 10-a zi. Nu as vrea insa sa-mi asum un astfel de risc...

perioada fertila nu exista cand iei ac, dar cand uiti o pastila se poate produce ovulatia si de aici riscul de sarcina in acele zile
cu ac continui normal si dupa postinor, nu le influenteaza
menstra se poate deregla de la postinor, dar luand ac ar trebui sa vina in pauza
poti sa ai o sangerare la cateva zile dupa postinor, dar nu o confunda cu menstra

Offline

 

#1626 2009-01-14 20:55:28

claudia_
Membru
Inregistrat: 2009-01-13
Mesaje: 2

Re: POSTINOR

Multumesc pentru raspunsuri. Am luat postinorul ieri, cam la 15 ore prima pastila si urmatoarea la fix 12 ore insa nu am luat si pilula de ieri. Din ce intelesesem eu ar fi trebuit sa astept pana la mestruatie cand urma sa incep o folie noua. Se pare ca am inteles gresit. Daca le reiau, dupa ce inghit 7 pastilute ar trebui sa revina lucrurile la normal? Oricum, cred ca doua luni de aici inainte "suflu si-n iaurt" si imi iau o cutie sa o am mereu in casa.

Ultima oara a fost editat de claudia_ (2009-01-14 21:00:53)

Offline

 

#1627 2009-01-14 20:59:43

cristina p
New member
Inregistrat: 2008-08-15
Mesaje: 32

Re: POSTINOR

multumesc mult andreea...sper sa-mi revin rapid..si oare din cauza asta m-am si ingrasat ?

Offline

 

#1628 2009-01-14 21:48:22

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: POSTINOR

cristina p ai grija cu postinorul, nu`l lua prea des ca iti dereglezi organismul. de 2 ori pe an maxim poti sa il iei. e posibil sa iti fi dereglat ceva. nu stiu daca e musai de la postinor, dar...poti sa ai mai multa grija cu mancarea de acum inainte o perioada.

Ultima oara a fost editat de Danae (2009-01-14 21:48:57)


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#1629 2009-01-15 10:45:39

ioanajianu19
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 15

Re: POSTINOR

Va citesc de mult timp si de-abia acum mi-am facut curaj sa va scriu fiindca vad ca inca o fata mai sus a patit la fel ca mine. Si eu am luat Postinor si dupa ce am citit despre el as da timpul inapoi sa nu mai fi facut prostia si fiindca vorbisem cu prietenul meu sa incep sa iau ac sa nu mai stam cu grija, am confundat sangele care mi-a curs dupa Postinor cu ciclul si am inceput sa iau folia de ac. Mi-a curs mai multe zile si de-asta am crezut ca e ciclu dar de fapt ciclul ar fi trebuit sa imi vina mult mai tarziu. Nici nu am luat din prima zi ca prima zi a fost mai putin nu a curs cine stie ce. Am luat tot din a doua, seara la ora 21.00. Acum imi e frica sa nu iau degeaba pastilele astea si sa nu aiba niciun efect si sa nu folosim prezervativ si sa dam de belea. Daca nu imi mai vine ciclul nici dupa ce intrerup folia fiindca le-am zapacit si am luat la gramada diverse? Pe folia de ac scrie ca se iau in prima sau a doua, a treia zi de ciclu, dar asta daca nu a fost chiar un ciclu mai au efect?

Ma scuzati am scris cam mult dar sunt foarte speriata si nu stiu ce sa fac.

Offline

 

#1630 2009-01-15 11:06:28

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: POSTINOR

Au efect dupa ce inghiti corect sapte pastilute. Daca le luai din prima zi de menstra, erai protejata de la prima pastiluta. Doar ca e posibil sa apara unele dereglari care nu sunt de speriat. Continua folia.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1631 2009-01-16 17:15:53

ioanajianu19
New member
Inregistrat: 2009-01-15
Mesaje: 15

Re: POSTINOR

Multumesc mult. Mi-a fost teama ca nu sunt protejata fiindca nu a fost ciclul meu obisnuit.

Offline

 

#1632 2009-01-17 17:43:39

alessandra.ada
Full member
Inregistrat: 2008-01-12
Mesaje: 119

Re: POSTINOR

acum 12 zile am luat postinor...si ieri mi-a venit.. ar mai trebui sa ma ingrijorez?

Offline

 

#1633 2009-01-17 17:48:22

klarissa
Full member
Inregistrat: 2007-06-27
Mesaje: 186

Re: POSTINOR

daca ai luat postinorul corect dupa cum era scris pe prospect, nu cred ca ai motive sa iti faci griji.

Offline

 

#1634 2009-01-19 09:34:57

daphne
Membru
Inregistrat: 2009-01-19
Mesaje: 4

Re: POSTINOR

buna! avand in vedere ca intrebarea mea are legatura cu Postinorul 2 am decis sa postez aici. Am citit mai tot foruml cred, dar fiind de felul meu mai panicoasa a trebuit sa scriu si eu.
problema sta in felul urmator, am avut un contact neprotejat pe 1 ian, nefinalizat, in ultima zi a perioadei fertile (cel putin asa am calculat eu, ciclul meu avand 30-32 de zile), la fel la 2 zile am avut aceeasi problema, nefinalizat(stiu de pericolul lichidului preejaculator, dar eram in perioada nefertila). Faza este ca din mult prea multa paranoia am luat postinor. Menstra mi-a venit insa normal cu durerile de rigoare a tinut normal, insa intrebarea mea vine acum: am observat ca areolele sanilor mei sunt moi si umflate iar mameloanele retrase(am citit ca r fi vorba de semne de sarcina in stadiul primar), ar putea fi acestea reactii de la postinor , desi a trecut mai bine de o saptamana jumate de cand l=am luat? testul de sarcina, avand in vedere ca mie mi-a venit menstra normal, il voi putea face de abia joi(atunci se implinessc ce;e 3 saptamani de la contactul cu risc), dar pana atunci innebunesc, plus ca acum is si foarte stresata cu sesiunea, si u faptul ca am slabit destul de mult...Ma uit permanent la sani si imi iau campii nu alta.
va rog ajutati/ma cu un sfat daca este posibil
multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.