homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-37


#685 2009-11-14 11:59:22

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Inflamatiile vaginale

lavinia , nu se vede f bine , nu prea imi dau seama
este ecografie transvaginala ? sau abdominala?

Offline

 



#686 2009-11-14 12:52:11

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

las' ca trec ele si astea 3 zile smile bafta multa

Offline

 

#687 2009-11-16 02:01:44

lavinia85
New member
Inregistrat: 2009-11-12
Mesaje: 10

Re: Inflamatiile vaginale

gargarita a scris:

las' ca trec ele si astea 3 zile smile bafta multa

Multumesc frumos Gargarita!  par

Offline

 

#688 2009-11-19 04:18:44

lavinia85
New member
Inregistrat: 2009-11-12
Mesaje: 10

Re: Inflamatiile vaginale

lavinia85 a scris:

gargarita a scris:

las' ca trec ele si astea 3 zile smile bafta multa

Multumesc frumos Gargarita!  par

Salut, am revenit.
Am reusit sa ajung la doctor, zice ca ceva este in neregula, dar ca nu am chisturi sau ceva asemanator...am mai multa incredere in ea decat in medicul meu de familie.
Mi-a recoltat lama si cultura de col, deocamdata am primit rezultatul analizei de lama, care se pare ca e schimbat fata de data trecuta:

- frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
- relativ frecventi bacili gram negatici cu aspect de enterobacterii
- rari lactobacili doderlein

Mie nu imi suna prea bine. sad

Daca isi poate da cineva cu parerea pana merg la interpretarea analizelor..din nou. sad

Offline

 

#689 2009-11-19 09:58:52

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Inflamatiile vaginale

bacili gram negativ , eterobacterii , se gasesc in mod normal in intestinul gros , ai grija cu toaleta , sau , daca practici sex anal , sper sa o faci cu prezervativ
o sa primesti tratament , dar apoi sa refaci si flora vaginala , pentru ca lactobacili doderlain rari nu e de bine , ei trebuie sa fie frecventi
acele leucocite nu isi au locul , erai cumva in apropierea sau dupa terminarea  menstrei ?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-11-19 09:59:12)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#690 2009-11-19 20:05:59

lavinia85
New member
Inregistrat: 2009-11-12
Mesaje: 10

Re: Inflamatiile vaginale

tttttt a scris:

bacili gram negativ , eterobacterii , se gasesc in mod normal in intestinul gros , ai grija cu toaleta , sau , daca practici sex anal , sper sa o faci cu prezervativ
o sa primesti tratament , dar apoi sa refaci si flora vaginala , pentru ca lactobacili doderlain rari nu e de bine , ei trebuie sa fie frecventi
acele leucocite nu isi au locul , erai cumva in apropierea sau dupa terminarea  menstrei ?

Multumesc pt. raspuns,

tttttt scuza-ma te rog ca nu am raspuns la postarea anterioara cand intrebai de ecografie, nu stiu cum, dar nu am vazut ca scrisesei ceva. E ecografie abdominala, intre timp am fost la  medicul meu ginecolog, care m-a asigurat ca nu avea cum sa se vada la eco abdominala colul. Nici nu stiu ce sa mai cred.

Nu se pune problema de sex anal, nu practic lol, iar cu toaleta mi se pare foarte ciudat pentru ca dezinfectez tot, fac dus cum trebuie. Probabil e vorba de ecoli, cu care din pacate am mai avut probleme, am urmat tratament, pentru un an  jumatate nu am mai avum niciun fel de problema, iar acum se pare ca m-am infectat din nou. Nici data trecuta nu am putut sa imi explic cum de am reusit sa ma procopsesc cu ecoli.Crezi ca are vreo legatura cu constipatia? Am niste probleme groaznice de cateva luni. E sarbatoare cand reusesc sa merg la toaleta. lol
Si referitor la leucocite, raspunsul este da, mi s-a recoltat proba chiar dupa terminarea menstruatiei.
Am mai citit cateva din postarile tale si din cate tin minte si tu ai avut/ai probleme cu ecoli.( sper sa nu ma insel)
Ai descoperit care era cauza la tine?
Ecoli se poate lua de la dus, daca nu e dezinfectat cum trebuie? Am stat 2 ani in camin, pe perioada facultatii si atunci am facut prima oara.
Cam asa arata analizele mele, la distanta de cateva luni:

Prima - celule epiteliale, rare polimorfonucleare, bacili doderlein prezenti

Cea de saptamana asta: - frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
- relativ frecventi bacili gram negatici cu aspect de enterobacterii
- rari lactobacili doderlein

Mi se pare cam mare diferenta. sad

Mai am o intrebare. Am citit pe internet ca ecoli se poate stabiliza si in vezica/urina, e adevarat? In cazul asta, cum ajunge in urina din intestinul gros? Daca e adevarat asta ar fi o alta explicatie pentru faptul ca a ajuns si in vagin, e mai prbabil.

Later edit: Seara trecuta dupa ce am postat am primit si rezultatul si pt. cultura de col:
- nu s-au dezvoltat germeni mcrobieni
- absente specii de levuri si mucegaiuri

E cam in contradictie cu ex. bacteriologic, asa este?

Ultima oara a fost editat de lavinia85 (2009-11-20 10:46:14)

Offline

 

#691 2009-12-08 16:08:09

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Inflamatiile vaginale

Intrebare: pot sa fac examen de secretie la 4 zile dupa ce am terminat un tratament cu ovule?


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#692 2009-12-08 16:58:01

b0n1ta
New member
De la: ...bucuresti
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 28

Re: Inflamatiile vaginale

mai asteapt 2 zile, eu am  citit ca la 5 zile.. vezi si alte pareri

Offline

 

#693 2009-12-08 17:32:52

b0n1ta
New member
De la: ...bucuresti
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 28

Re: Inflamatiile vaginale

am si eu o intrebare : frotiu inflamator nespecific cu modificari ractive .. poate fi gardnerella? pe pap nu este bifat la nici una din ele, mai scrie flora alcatuita din lactobacili  negativ pentru leziuni maligne, iar la modificari celulare reactive asociate cu Inflamatia.   secretia: epitelii frecvente, bacili gram pozitiv, numerosi, forme medii.  frecvente celule superficiale etalate.  analizele le-am luat pe 2 decembrie 2009 big_smile iar inainte de ele am facut un tratament pt gardnerella, cu care ma lupt de doi ani. o sa merg maine la interpretarea analizelor, dar vroiam o parere, tratament a facut si partenerul. recunosc ca am grasil la partea cu spalatul, dar acum am invatat lectia, si am luat si un supliment din america cu acidophilus B, sa speram ca o sa fac ce trebuie.. singura chestie e ca analizele le-am facut cu 1 zi inainte sa imi vina,  fara sa stiu, credeam ca oa sa mai am 1 saptamana pana atunci.. poate sa fie si din cauza asta inflamatia de la pap? desi observ ca si secretia a devenit alb galbuie iar, dar nu mai miroase a peste, nu miroase rau deloc si e si in cantitati mici

Offline

 

#694 2009-12-08 18:24:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Inflamatiile vaginale

Mersi pt raspuns. Sincer, la tine nu cred ca e gardnerella, problema e reprezentata de bacilii aia gram pozitivi...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#695 2009-12-08 18:27:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

bacilii gram pozitivi fac parte din flora normala... din analizele astea nu rezulta ca ai avea ceva, desi inflamatie nespecifica inseamna gardnerella...

Offline

 

#696 2009-12-08 18:59:52

b0n1ta
New member
De la: ...bucuresti
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 28

Re: Inflamatiile vaginale

ma gandeam eu ca cei pozitivi sunt ok.. asa am gasit si intr-un dictionar.. dar  nespecific stiam si eu ca e tot gardnerella... ufff, acum o sa vad maine ce zice dr. merg la altcineva, la clinica  Graal, de langa mall vitan, nu o cunosc dar acum am si eu o intrebare, ca am citit pe undeva cum ca la gardnerella nu se face antibiograma.  eu nu am facut never ceva de genul, imi dadeau tratament dupa cum aveau chef.  asta se face  cand iti faci si analizele celelelte, secretie+ pap ? si cat costa aproximativ. iar am auzit un termen pe care nu l-am inteles : LAMA . cum adica sa te duci tu cu lama la spital ? sau se face oriunde.. si ce presupune, sa duci recipientul pe care s-a recoltat de la tine in alta parte, sau cum? help

Offline

 

#697 2009-12-09 09:00:34

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Inflamatiile vaginale

Lama inseamna examen de secretie vaginala. Se recolteaza in acelasi fel. Intr-adevar, la gardenerella si eu stiu ca nu se face antifingigrama, insa mai stiu ca tratamentul cu cele mai bune rezultatea este cel pe baza de metronidazol.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#698 2009-12-09 12:33:48

b0n1ta
New member
De la: ...bucuresti
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 28

Re: Inflamatiile vaginale

mersi andreea si  fetelor care mi-au raspuns  : )

Offline

 

#699 2009-12-19 08:14:41

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Inflamatiile vaginale

e posibil ca lubrifierea sa nu fie suficienta, sa fie un contact mai lung ca durata....

Offline

 

#700 2009-12-20 12:29:00

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: Inflamatiile vaginale

Dupa unele acte sexuale mi se inflameaza f mult labiile interioare si ma dor oarecum. Ma indoiesc ca tine de lubrifiere pt ca eu nu am probleme cu lubrifierea. Am observat ca asta se mai intampla ca insist mai mult spalatul cu sapun, sa fie ceva cu ph-ul...nu stiu...ma poate ajuta cineva?

Offline

 

#701 2009-12-20 12:35:02

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Inflamatiile vaginale

si mie mi se umfla cateodata...dupa contact...
probabil depinde cum e contactul...durata lui....stiu yo... smile eu niciodata nu mi-am facut griji...avand in vedere k dispare inflamatia in cateva ore smile
in legatura cu sapunul...e f important sa fie unul creat special pentru igiena intima.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#702 2009-12-20 12:37:57

Dreea
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-04-18
Mesaje: 44

Re: Inflamatiile vaginale

Multam fain YoHanna... o sa ma duc sa-mi cumpar un sapun special. Cat despre cealalta " problema" , m-am linistit.

Offline

 

#703 2009-12-20 13:02:46

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Inflamatiile vaginale

cu mare placere puss


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.