homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-38


#704 2009-12-21 22:31:37

Pink Vampire
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 100

Re: Inflamatiile vaginale

Buna seara fetelor wave  N-am stiut unde sa scriu acest mesaj si l-am postat aici. Sper sa nu deranjeze pe nimeni.
Astazi am fost la consultatie la ginecolog si mi-a recoltat secretie vaginala si mi-a facut cultura col. Tot astazi le-am si dus la Synevo si maine imi face si o analiza de sange. Rezultatele ar trebuii sa le primesc pe 25, dar fiindca este Craciun mi-au spus sa mi le iau pe 28. Acum ce ma ingrijoreaza pe mine este o posibila agravare a "bolii". Am simptomele unei candidoze. Asta spun eu din ce m-am informat si din ce am mai citit si pe la topicul respectiv. Credeti ca se poate agrava intr-o saptamana? Doctorul nu mi-a dat nici un tratament. Mi-a spus ca o sa-mi dea cand ma duc cu rezultatele, iar eu pana atunci ce sa fac? grater Ca am usturimi si mancarimi si mi s-a inflamat zona din jurul vaginului cesafac
Mai am o intrebare: cum ar trebuii sa-mi iasa rezultatele la secretia vaginala si cultura col ca sa fie considerate normale? grater


I hate this part right here...

Offline

 



#705 2009-12-21 22:52:18

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Inflamatiile vaginale

pana atunci te poti da cu crema de galbenele...sau daca vrei poti pune 5 zile iaurt simplu fara fructe,seara inainte de culcare,cu o seringa fara ac...pt reechilibrarea florei vaginale. rau nu are sa-ti faca.

Ultima oara a fost editat de YoHanna (2009-12-21 22:52:55)


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#706 2009-12-21 23:58:54

Pink Vampire
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 100

Re: Inflamatiile vaginale

YoHanna a scris:

pana atunci te poti da cu crema de galbenele...sau daca vrei poti pune 5 zile iaurt simplu fara fructe,seara inainte de culcare,cu o seringa fara ac...pt reechilibrarea florei vaginale. rau nu are sa-ti faca.

Ai mai incercat cu iaurt? Mi se pare cam ciudat... Cam ce iaurt as putea sa pun? N-am decat iaurt Danone, simplu, fara fructe, dar parca e cam aiurea sa pun din-ala nu? Sau e in regula...?


I hate this part right here...

Offline

 

#707 2009-12-22 10:07:26

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Inflamatiile vaginale

Ideal ar fi sa pui iaurt de casa. Daca nu ai, cauta cel mai ieftin iaurt. Acesta este si cel mai putin prelucrat.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#708 2009-12-26 10:29:57

Pink Vampire
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 100

Re: Inflamatiile vaginale

Si stie cineva cum ar trebui sa-mi iasa analizele ca sa fie bune, adica sa nu am vreo boala? supa Aaa si inca o intrebare: Examen microscopic pe frotiu e acelasi cu Papanicolau? Scuzati-mi nestiinta, dar n-am mai facut niciodata testele astea, e abia a 2-a oara cand merg la ginecolog... cesafac


I hate this part right here...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#709 2009-12-26 11:32:22

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

examenul microscopic pe frotiu este examinarea la microscop al unei mostre de secretie vaginala. Examenul Papanicolau se axeaza pe depistarea modificarilor celulelor de la nivelul colului uterin si uneori, in functie de laborator, cuprinde si un examen pe frotiu (asa zisa lama)

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-12-26 11:33:33)

Offline

 

#710 2009-12-26 12:00:19

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Inflamatiile vaginale

Bună!!! Vă rog să mă lămuriţi şi pe mine cu ceva,sunt f ?ngrijorată : de ieri dimineaţă mi-a apărut ?ntre vagin şi anus ca o mică umflătură care la atingere mă măn?ncă,am o senzaţie de jenă...nu ?nţeleg de ce a apărut şi ce poate fi....cu ce să mă dau ca să-mi treacă? trebuie să spun k zona aceea nu mi-e roşie şi nici scurgeri vaginale anormale nu am...sad e vreun motiv de ?ngrijorare ? ce pot face? vă rog să-mi răspundeţi!


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#711 2009-12-29 01:38:25

m_e_c_a_m_y
New member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 61

Re: Inflamatiile vaginale

buna am si eu o intrebare c puteti sa imi spuneti despre herpes genital? de curand am avut relatii sexuale q pr meu rotejat numai ca a inceput sa ma incomodeze in zona vaginului ca o iritatie. nu ma incomodeaza in mod permanent numai la anumite miscari .....imi e frica sa nu fie herpes mentionez ca secretia este perfect normala! daca e herpes mai pot avea vreodata contacte sexuale neprotejate? :-S

Offline

 

#712 2009-12-29 03:18:47

m_e_c_a_m_y
New member
Inregistrat: 2009-05-28
Mesaje: 61

Re: Inflamatiile vaginale

jasmina cred k avem ac ppbl numai k mie nu mi s umfla.... nush c sa zic

Offline

 

#713 2009-12-29 03:41:15

Savannah
Full member
Inregistrat: 2009-12-03
Mesaje: 778

Re: Inflamatiile vaginale

Herpesul genital il poti lua de obicei, prin contact sexual cu o persoana infectata care are leziuni ulcerative.Stiu ca se transmite si prin contact oral si anal..Poate fi transmisa si in cazul in care leziunile nu sunt vizibile.Din cate stiu eu si din cate am citit arata exact ca herpesul din zona cavitatii bucale..
Din ce am citit pe internet..
- pielea din jurul sau de pe organul genital se inflameaza
- pielea poate fi calda, dureroasa sau poate fi pruriginoasa (mancarimi)
- apar vezicule in jurul sau pe organele genitale
- veziculele se sparg, fac crusta dupa care se vindeca

Jasmina..daca Doamne fereste este vorba de herpes..din cate stiu eu nu exista tratament pentru el ci doar unguente, care pot grabi vindecarea leziunilor.

Ultima oara a fost editat de Savannah (2009-12-29 03:42:07)


gravida 37+ Doamne ajuta-ne sa fie bine pana la capat si bebe sa creasca mare! rugaciune
Doamne,iti multumim ca esti langa noi si ne asculti rugaciunile rugaciune rugaciune

Offline

 

#714 2009-12-29 13:05:57

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Inflamatiile vaginale

m_e_c_a_m_y a scris:

daca e herpes mai pot avea vreodata contacte sexuale neprotejate? :-S

Daca e herpes, ceea ce deocamdata nu se stie smile vei putea avea relatii sexuale neprotejate in absenta veziculelor si leziunilor. Plus de asta, inteleg ca ai avut relatii cu prietenul tau, consecinta acestui fapt fiind simptomele. De  unde deducem ca el ar fi deja infectat si purtator de herpes virus, deci nu trebuie sa ii porti de grija. Totusi, daca nu existau leziuni vizibile - ceea ce ma indoiesc ca nu ai fi observat - la prietenul tau, ma indoiesc ca este vorba despre herpes.

Parerea mea - desi repet, nu se poate pune un diagnostic pe forum - este ca nu este vorba despre herpes, dar evident ar fi bine sa te vada un medic.

Multa sanatate!

Offline

 

#715 2009-12-31 17:06:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

Jasmina a scris:

Bună!!! Vă rog să mă lămuriţi şi pe mine cu ceva,sunt f ?ngrijorată : de ieri dimineaţă mi-a apărut ?ntre vagin şi anus ca o mică umflătură care la atingere mă măn?ncă,am o senzaţie de jenă...nu ?nţeleg de ce a apărut şi ce poate fi....cu ce să mă dau ca să-mi treacă? trebuie să spun k zona aceea nu mi-e roşie şi nici scurgeri vaginale anormale nu am...sad e vreun motiv de ?ngrijorare ? ce pot face? vă rog să-mi răspundeţi!

eu zic sa nu te panichezi...sa nu fie o simpla rosatura...poate a si trecut intre timp\
daca nu, cel mai bine e ca, dupa sarbatori, sa mergi sa te vada un medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#716 2010-01-03 14:37:05

simonica83
Membru
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

buna...la ultima consultatie ginecologca mi s-a pus diagnosticul de vaginiat si anexita dreapta. Doctorita nu mi-a dat antibiotice ci doar supozitoare Movalis si plicuri flamexim pe perioada ciclului timp de trei luni. Dupa prima luna ma intepa inca ovarul. Oare dupa trei luni va trece sau poate trebuia sa imi dea un antibiotic? Nu stiu daca e pe topic dar infectiile vaginle au vreo legatura cu durerile de rinichi? Am facut analize si nu s-a gasit infectie urinara, insa fc tratament de spalaturi si unguiente pentru vaginita.

era sa uit..la movalis nu se consuma mancaruri sarate si bauturi acidulate?..nu mi-a zis farmacista sinici doc nimic, dar am vazut undeva pe net

Offline

 

#717 2010-01-03 15:15:34

Pink Vampire
Full member
De la: Constanta
Inregistrat: 2009-12-20
Mesaje: 100

Re: Inflamatiile vaginale

Si mie pe langa tratament cu ovule si pastile mi-a dat Diclofenac supozitoare si farmacista mi-a spus sa nu consum sarat si acidulat


I hate this part right here...

Offline

 

#718 2010-01-03 15:39:27

EasternPrincess
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 708

Re: Inflamatiile vaginale

moksha a scris:

m_e_c_a_m_y a scris:

daca e herpes mai pot avea vreodata contacte sexuale neprotejate? :-S

Daca e herpes, ceea ce deocamdata nu se stie smile vei putea avea relatii sexuale neprotejate in absenta veziculelor si leziunilor. Plus de asta, inteleg ca ai avut relatii cu prietenul tau, consecinta acestui fapt fiind simptomele. De  unde deducem ca el ar fi deja infectat si purtator de herpes virus, deci nu trebuie sa ii porti de grija. Totusi, daca nu existau leziuni vizibile - ceea ce ma indoiesc ca nu ai fi observat - la prietenul tau, ma indoiesc ca este vorba despre herpes.

Parerea mea - desi repet, nu se poate pune un diagnostic pe forum - este ca nu este vorba despre herpes, dar evident ar fi bine sa te vada un medic.

Multa sanatate!

fiindca simptomele descrise la herpes seamana intrucatva cu ce am eu,yikes pana la analize si diagnostic (ceea ce va fi maine-poimaine) as vrea sa intreb ref.ce s-a spus mai sus...

Daca e herpes se mai poate avea contact neprotejat in absenta leziunilor... Inteleg ca virusul de herpes odata contractat ramane cumva latent in corp si poate recidiva. Nu exista risc de contaminare a partenerului chiar in perioada "sanatoasa" (fara leziuni)?  Dar in perioada cu leziuni se poate face sex protejat? (pt ca daca se poate probabil ca nu am herpes... Ca in perioada asta - caee ar corespunde celei cu leziuni/inflamatii - cu greu suport orice atingere, nici nu s-ar pune problema sa pot face sex!)

nici partenerul meu nu are nici o leziune...conform acestui criteriu nu e herpes...dar ar mai fi o intrebare: herpesul se poate lua si pe alte cai decat contact sexual? Daca da... Care sunt ele?


Dragostea adevarata este ceea ce surzii pot auzi iar orbii pot vedea (Gabriel Garcia Marquez)
coffestudiu

Offline

 

#719 2010-01-05 13:17:19

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

buna !La multi ani si multa sanatate tuturor!Desi nu am mai intrat de multa vreme aici  am revenit cu o mica problema.....prietenul meu se uda foarte greu  si  preferam  oralul inloc de  lubrifianti doar caflora mea vaginala sufera si  daca nu  iau gwelul de curatare de la bioclean ajung la doctor .Am vazut ca ma simt f bine cu el am incercat si lubrifiantul si  am citit instructiunile foarte bine si spune clar ca nu apar reactii adverse de la el   doar ca eu simt o arsura inauntru daca il folosesc imediat dupa ce ii fac oral ca sa fie mai bine si trebuie sa ma spal de lubrifiant sau el sa se spele si atunci nu ma mai ustura (arde) ..Am aceste senzatii doar cand ii fac oral inainte si folosesc lubrifiantul dupa daca il folosesc doar pe el fara oral nu am nimic.Si nu inteleg de ce
Poate ma poate lamuri cineva cu vro informatie

Offline

 

#720 2010-01-05 13:38:48

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Inflamatiile vaginale

si eu am un gel de la bioclin care il folosesc ca si lubrifiant...si uneori ma ustura alteori nu...dar asta nu se datoreaza oralului pe care il fac eu partenerului...ci de situatia din vaginul meu de la momentul respectiv...in sensul k...at cand incepe sa apara candidoza...ma ustura...iar cand n-am nici o pb...nu ma ustura.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#721 2010-01-06 00:23:42

hellgirl
New member
Inregistrat: 2008-12-17
Mesaje: 69

Re: Inflamatiile vaginale

eu am citit si despre carii ca daca ai si faci oral i astea duc la infectii si de asta na tit gabdesc pentru ca ultimile 2 dereglari le am avut din cauza asta ............cred ca sunt f sensibila oare sau alergicca??de la lubrifiantii durex mi s a dereglat jos tot si am incercat asta!poate si la mine ma ustura de fiecare data cand vrea sa  mi se deregleze jos ceva


santa  santa  santa  santa  santa  santa  santa  santa  santa  santa  santa  santa

Ultima oara a fost editat de hellgirl (2010-03-15 20:27:28)

Offline

 

#722 2010-01-06 00:25:12

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: Inflamatiile vaginale

ori alergica...ori ai ceva infectie.
ai facut recent o analiza de secretie ?


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.