homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-45


#837 2010-11-29 18:16:52

Ariana20
New member
Inregistrat: 2010-02-19
Mesaje: 50

Re: Inflamatiile vaginale

Eu din ce am citit pe internet, simptomele mele se aseamana cu cele in cazul Clamydiei. Peste 3 zile o sa ajung la medic si atunci o sa vad care e problema. Doctoressa, vreau decat sa am o idee despre ce ar putea fi...sunt speriata...sad


Doing wrong, always want to return...but sometimes you realise that there is no going back...

Offline

 



#838 2010-11-29 18:39:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Inflamatiile vaginale

Ariana, e foarte bine ca te duci la medic, lasa cititul pe internet, ca nu-ti face bine
de obicie sangerarea la contactul sexual indica o rana pe col, dar poate la fel de bine sa nu fie nimic... insa in orice caz mergi la medic, ca nu e de stat

Offline

 

#839 2010-11-29 21:30:59

daenarys
Vizitator

Re: Inflamatiile vaginale

Ariana fa cum zice doctoressa.o sangerare dupa contact poate semnala o rana pe col da nu e obligatoriu asa cum bine zice heim smile

 

#840 2010-11-30 14:08:02

Ambergen
New member
Inregistrat: 2008-12-04
Mesaje: 30

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua. Iau de 4 luni Yasmine. Ciclul mi-a venit de fiecare data, timp de 4 luni, in aceeasi zi, adica lunea. Luna acesta, la cel de -al 4 luea blister, observ o scurgere rosiatica, mult mai groasa decat scurgerea de la ciclu, este ca un fel de membrana de culoare maronie.
Ce pot face in cazul asta? Opresc pastilele? Ciclul trebuie sa-mi vina in mod normal luni. Saptaman viitoare.
Este normal? Am avut acum 3 saptamani un contact sexual cu ejaculare in interior, in timpul celor 8 zile de pauza. In ultima zi de ciclu. Urmatoarea zi am inceput noul blister de yasmin. Problema este ca in aceste 8 zile de pauza, am avut diaree si am luat 2, 3 pastilute de ercefuryl. Este posibil sa existe o sarcina?

  Va multumesc.

Ultima oara a fost editat de Ambergen (2010-11-30 14:54:21)

Offline

 

#841 2010-12-01 11:12:50

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

Ambergen a scris:

Buna ziua. Iau de 4 luni Yasmine. Ciclul mi-a venit de fiecare data, timp de 4 luni, in aceeasi zi, adica lunea. Luna acesta, la cel de -al 4 luea blister, observ o scurgere rosiatica, mult mai groasa decat scurgerea de la ciclu, este ca un fel de membrana de culoare maronie.
Ce pot face in cazul asta? Opresc pastilele? Ciclul trebuie sa-mi vina in mod normal luni. Saptaman viitoare.
Este normal? Am avut acum 3 saptamani un contact sexual cu ejaculare in interior, in timpul celor 8 zile de pauza. In ultima zi de ciclu. Urmatoarea zi am inceput noul blister de yasmin. Problema este ca in aceste 8 zile de pauza, am avut diaree si am luat 2, 3 pastilute de ercefuryl. Este posibil sa existe o sarcina?

  Va multumesc.

nu e nici un risc de sarcina
In nici un caz nu opri pastilele. Ia-le in continuare, nu e nici o tragedie daca ai singerarea aceea.
Daca ai neclaritati(si evident ai) foloseste timpul pina la sfirsitul foliei pentru a merge la un medic de planning sa capeti niste lamuriri(insist, la planning nu la ginecolog)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2010-12-15 14:56:12

lavi mary
Membru
Inregistrat: 2010-12-15
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

buna,ma numesc lavinia si am 21 de ani.nu demult am fost la medic si am fost diagnosticata cu vaginita mixta si am primit urmatorul tratament:fluomizin 10g comprimapte vaginale,metronidazol arena 250 mg (mi s-a sp sa le iau dimineata si seara si eu si prietenul meu) si canesten cu care ma dadeam seara inainte de culcare si eu si prietenul.dar nu inteleg de ce si akum mai simt arsusri cand urinez si cateodata si dak nu ma duc la baie.tin sa va spun k am terminat tratamentul de 3 zile si prietenul meu mai are o zi k a uitat sa ia de 2 ori.am citit prospectele si la fluomizin scria k o sa simt ceva arsuri la inceputul tratamentului dar eu ma simtit pe toata perioada tratamentului si akum ceva mai rar dar le simt.vreau sa stiu dak e normal sau nu mi-a trecut inca? tin sa va mai spun k eu numai cu el am avut relatii sexuale si nu am mai avut nici un partener in afara de el dar el a mai avut o partenera inaintea mea.la inceput o perioada destul de lunga am folosit prezervative si de cand nu mai folosim au inceput problemele.nu este an in care sa nu ma duc la ginecolog.el tot spune k il dor rinichii si urina ii e mai inchisa si nu ii e limpede.va rog sa imi spuneti dak e din cauza asta? deja m-am saturat de mine nu stiu ce am,sunt disperata.
cand am fost akum trei luni mi s-a spus ca am o rana pe uter si mi s-a luat de pe rana secretie si am facut analize la care a iesit k am o inflamatie sau ceva de genu si mi s-a facut si testu papa nicolau la care mi-a iesit II.oare ce pot sa am ca am dat o groza de bani pe medicamente?? dak puteti va rog sa-mi spuneti ce inseamna mai pe larg vaginita mixta. va rog sa ma ajutati!! ma spal si ma schimb in fiecare zi.....

Offline

 

#843 2011-01-02 18:18:33

lenia
New member
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 47

Re: Inflamatiile vaginale

La multi ani,fetelor!va doresc un an nou cu multa sanatate!big_smile....am nevoie de sfatul vostru..de cateva saptamani am dureri in zona pelviana nu foarte puternice ,dar suparatoare si odata cu durerea asta vad ca a aparut si o scurgere inchisa la culoare,cam la fel cu cea pe care o am la inceputul menstruatiei..problema e ca am cam umblat dezbracata si cred ca este o infectie..acum nu stiu voi ce ziceti?astept sa treaca perioada asta ca sa-mi fac programare la ginecolog :-(iar offff.astept parerile voastre si sfaturile.Multumesc frumos!

Offline

 

#844 2011-01-03 19:39:50

ramontza
New member
Inregistrat: 2010-03-10
Mesaje: 19

Re: Inflamatiile vaginale

Salut fetelor.As avea nevoie si eu de unele lamuriri la testul PAP.Mi-a iesit asa:
-celule epiteliale scuamoase,superficiale,intermediare cu modificari reactive inflamatorii.
-componenta endocervicala de aspect normal.
-fond iritativ cu numeroase frambocite? ventrofile?(daca am inteles corect),mai rare histrocite?
-flora bacteriana bacilara?.polimorfa
-rare de E coli

Diagnostic :NILM-aspect inflamator

Multumesc.

Offline

 

#845 2011-01-04 01:12:57

sandy90
Membru
Inregistrat: 2011-01-04
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

buna,am si eu o curiozitate,acum o saptamana am fost diagnosticata cu colpita acuta,i-au tratament cu cirvugid si spalaturi cu tantum rosa,faza e ca pe reteta mai erau prescrise 4 tablete de un medicament care nu l-am gasit pe nicaieri deoarece au fost interzise fiind cancerigene,nu mai stiu cum se numeau,ceva cu a.....,intrebarea e daca pot scapa de aceasta inflamatie a colului uterin cu candida si trichomonas fara acele pastile?tinand cont ca ma simt bine si mai am 4 zile de tratament

Offline

 

#846 2011-01-28 21:56:35

Dezastreea
New member
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 10

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua.
As avea nevoie de un sfat. In urma unor consulturi ginecologice mi s-a zis ca am facut un fel de infectie de la secretia abundenta si cistita. Mie mi-au fost date ovule, antibiotice si pastile, iar pentru prietenul meu mi-a fost prescris macmiror unguent. as vrea sa stiu daca pastilele macmiror ar putea inlocui acea crema, sau ce alte medicamente poate folosi pentru ca ii este teama sa foloseasca crema din moment ce este "pentru femei" si pe ea scrie aplicare intravaginala. nu stiu cum sa il conving si stiu ca boala va recidiva daca nu se trateaza corespunzator. Multumesc.

Offline

 

#847 2011-01-29 12:12:06

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

lavi mary a scris:

buna,ma numesc lavinia si am 21 de ani.nu demult am fost la medic si am fost diagnosticata cu vaginita mixta si am primit urmatorul tratament:fluomizin 10g comprimapte vaginale,metronidazol arena 250 mg (mi s-a sp sa le iau dimineata si seara si eu si prietenul meu) si canesten cu care ma dadeam seara inainte de culcare si eu si prietenul.dar nu inteleg de ce si akum mai simt arsusri cand urinez si cateodata si dak nu ma duc la baie.tin sa va spun k am terminat tratamentul de 3 zile si prietenul meu mai are o zi k a uitat sa ia de 2 ori.am citit prospectele si la fluomizin scria k o sa simt ceva arsuri la inceputul tratamentului dar eu ma simtit pe toata perioada tratamentului si akum ceva mai rar dar le simt.vreau sa stiu dak e normal sau nu mi-a trecut inca? tin sa va mai spun k eu numai cu el am avut relatii sexuale si nu am mai avut nici un partener in afara de el dar el a mai avut o partenera inaintea mea.la inceput o perioada destul de lunga am folosit prezervative si de cand nu mai folosim au inceput problemele.nu este an in care sa nu ma duc la ginecolog.el tot spune k il dor rinichii si urina ii e mai inchisa si nu ii e limpede.va rog sa imi spuneti dak e din cauza asta? deja m-am saturat de mine nu stiu ce am,sunt disperata.
cand am fost akum trei luni mi s-a spus ca am o rana pe uter si mi s-a luat de pe rana secretie si am facut analize la care a iesit k am o inflamatie sau ceva de genu si mi s-a facut si testu papa nicolau la care mi-a iesit II.oare ce pot sa am ca am dat o groza de bani pe medicamente?? dak puteti va rog sa-mi spuneti ce inseamna mai pe larg vaginita mixta. va rog sa ma ajutati!! ma spal si ma schimb in fiecare zi.....

parerea mea e ca medicul care a pus diagnosticul e cel care stie ce a vrut sa spuna...nu ai de ce sa fii satula de tine, nu cred ca porti vreo vina...mai bine mergi sa vorbesti cu alt medic...in ceea ce priveste durerile si urina partenerului, sa faca o urocultura cu antibiograma sa vada ce are.

ramontza presupun ca ai aflat intre timp ca ai o infectie vaginala ce trebuie tratata si sper ca ai si tratat-o deja

sandy90 raspunsul e nu, insa cred ca l-ai aflat deja

Dezastreea eu nu inteleg despre ce fel de boala e vorba din ghicitoarea ta, deci nu stiu daca va recidiva sau nu daca partenerul tau nu isi da cu crema macmiror(parca inclin sa cred ca nu are de ce sa isi dea)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#848 2011-01-29 13:21:30

Dezastreea
New member
Inregistrat: 2011-01-28
Mesaje: 10

Re: Inflamatiile vaginale

Eu am urmatorul tratament: ovule Macmiror, Ciprobay XR, Flamexin, No-spa. Atat mi s-a spus ca am secretie abundenta (pentru care luam ovule) si intre timp am facut si o cistita. Eu vroiam sa stiu cu ce se poate inlocui unguentul Macmiror pe care mi-a zis ca trebuie sa il foloseasca neaparat partenerul.

Offline

 

#849 2011-02-15 17:20:23

alina_jrc
Membru
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

am si eu o mica mare problema  grater de vreo trei luni mi`am inceput viata sexuala. acum 2 saptamani sa zic am avut contact sexual ultima data si de atunci e ceva in neregula. aseara mi`am dat seama ca e ceva..destul de grav  supa  cred  neutral de aseara am labiile inflamate, secretia nu mai e ca de obicei adica are alta consistenta si pielea sau cum sa zic din capatul labiilor catre vagin si chiar si la intrare in vagin e asa.. sunt ca un fel de bubite, dar nu bubite, ca un fel de zgrabunte mai mari, sunt mici umflaturi una langa alta, una langa alta si arata foarte ciudat  si e mai deschisa la culoare zona aia cu umflaturile.. nu ma dor dar ma deranjeaza si inflamatia nu se retrage deloc. sad un sfat, ceva sad
eu inca nu i`am spus mamei pt ca va vrea sa vina cu mine la ginecolog si nu vreau sa stie ca mi`am inceput viata sexuala..


p.s. ultimul contact sexual nu a fost unu in adevaratul sens al cuvantului..adica..tipu` m`a penetrat doar de cateva ori, fara prezervativ..si in rest..atat .. neutral

Offline

 

#850 2011-02-15 20:11:20

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

de ce nu te duci direct la ginecolog, singura?

Offline

 

#851 2011-02-15 20:12:54

alina_jrc
Membru
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

pai pana la urma, asta o sa fac..
dar  vreau sa ma pregatesc unpic psihic si deaia intreb, ce ar putea fi acele chestii  supa

Offline

 

#852 2011-02-15 20:42:27

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

cu siguranta o infectie. din pacate nu am cum sa-mi dau seama dintr-o descriere, este nevoie de consult si analize.
succes si multa sanatate iti doresc.

Offline

 

#853 2011-03-04 21:35:14

andreearaicu
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 53

Re: Inflamatiile vaginale

fetelor..aceste unguiente..am pirmit clotrimazol de la doctorita sa ilfolosesc la fiecare contact sexual..trebuie sa-laplic si inauntru ,in vagin sau doar la suprafata?

Offline

 

#854 2011-03-05 23:32:04

andreearaicu
New member
Inregistrat: 2010-10-25
Mesaje: 53

Re: Inflamatiile vaginale

mi l-a dat dupa ce am facut tratament pt tricomoniaza..si nu prea m-am tinut d el k nu prea am avut contacte.asa mi-a zis doctorita

Offline

 

#855 2011-03-11 20:50:50

september
New member
Inregistrat: 2009-10-14
Mesaje: 65

Re: Inflamatiile vaginale

Buna seara,
nu stiu sigur unde ar trebui sa postez insa Va rog disperata sa ma lamuriti si pe mine in ceea ce priveste o infectie la nivelul colului uterin
dupa ce ma lupt de un an cu LSIL si infectie cu Ecoli ma trezesc mai nou cu o infectie cu klebsiella pneumoniae spp pneumoniae!!! e posibil asa ceva la nivelul colului???? e grav? nu am inca ultimul rezultat pap in urma tratamenului pt lsil si ecoli insa nu ma asteptam sa mai dau in altele. va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste klebsiella pneumoniae asta, e grav la nivelul colului? e posibil asa ceva???

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.