homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Inflamatiile vaginale-47


#875 2011-07-12 11:43:23

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Inflamatiile vaginale

hope_goddess sunt ciudate bubitele de care zici tu la intrare in vagin. Vaginita nu da bubite.Consulta un alt medic , mi se pare destul de ciudat.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2011-07-12 13:48:47)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 



#876 2011-07-12 13:36:37

hope_goddess
Membru
Inregistrat: 2011-05-31
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

Multumesc mult pentru raspunsuri ! Ideea e ca eu am mai facut inainte un test papanicolau la un cabinet de planning si a avut rezultatul vaginita-condilomatoza vaginala . Nu prea a dat importanta doctorita, nu mi-a explicat bine ce inseamna si mi-a dat tratament doar pentru vaginita. La maxim o luna am observat bubitele plus mancarimile, mirosul urat si m-am speriat. Am fost la un doctor particular, alt test Papanicolau, rezultat diferit. Si examinandule, doctorul mi-a zis ca lui nu ii pare a fi papiloma virus.
   Imi vine sa las medicii ginecologi si sa ma duc la un dermatolog. Nu stiu ce sa mai cred, ce sa mai fac.

Offline

 

#877 2011-07-12 13:52:16

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Inflamatiile vaginale

deci sunt condiloame ar trebui tratate si nu trecute cu vederea. Ar trebui sa faci genotiparea HPV sa vezi exact ce tulpini ai. Sanatate


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#878 2011-07-12 14:05:50

hope_goddess
Membru
Inregistrat: 2011-05-31
Mesaje: 4

Re: Inflamatiile vaginale

Intersant e cum la primul test mi-a iesit hpv si la al doilea nu. Cred ca o sa ma duc si la un al treilea medic ginecolog, al treilea test Papanicolau si voi face tot ce este necesar in functie de rezultat ...

Si multumesc la fel !

Ultima oara a fost editat de hope_goddess (2011-07-12 14:06:45)

Offline

 

#879 2011-07-12 14:36:21

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: Inflamatiile vaginale

Cand mergi la medic zii ca vrei sa-ti faci genotiparea hpv. Vezi ca e cam scumpa genotiparea. La Papanicolau iese suspiciune de hpv , medicul trebuia sa te indrume de atunci. Asa sunt unii medici , mai mult le pasa de bani decat de viata unui om.


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2011-09-05 12:56:34

Kalinda
Membru
Inregistrat: 2011-09-05
Mesaje: 1

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua,
As dori si eu un raspuns la o problema. Am facut un test Papanicolau si rezultatul a fost : Modificari celulare reactive usoare asociate cu inflamatie. Dr mi-a dat sa fac tratament cu fluomizin ovule o folie dupa care viviflor ovule tot o folie. Problema este ca leucoreea abundenta si pastoasa a ramas si nu stiu ce sa fac. Sa reiau tratamentul? Sa incerc cu altceva? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc

Offline

 

#881 2011-09-06 20:47:44

eueu10
Full member
Inregistrat: 2010-10-09
Mesaje: 336

Re: Inflamatiile vaginale

Sa faci o analiza la secretia vaginala,cu cultura si apoi vezi daca e nevoie alt tratament..


pc

Offline

 

#882 2011-09-16 16:50:33

DitaRina
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 17

Re: Inflamatiile vaginale

Buna ziua. De mult urmaresc forumul dar abia azi m-am inregistrat. Cum de multe ori am gasit raspunsuri la intrebarile mele...as avea si eu una peste care nu prea am dat pan acum.
De mica am avut un fel de scurgere vaginala albicioasa. Nu ma deranja sub nici oforma si nici mama nu a fost interesata sa imi rezolve problema. Cand am mai crescut am mers singura la un medic ginecolog,. Medicul a presupus ca e o candidoza, am facut si un test dar mi-a iesit negativ pt candidoza. Ceva timp mai tarziu am si contactat o infectie (nu era candidoza, ci ceva ce s-a luat de la un cearsaf). Dupa tratamentul respectiv mi-a aparut pe langa secretia alba inca o secretie transparenta gelatinoasa. Stiu ca normal aceast tip de secretie apare in timpul ovulatiei (sau dupa), dar eu o am in fiecare zi. Cand le spun medicilor ginecologi cand mai merg la control , primesc raspunsuri de genul:"probabil asa e secretia ta naturala" sau mai nou "nu te cred". Mentionez ca la testele de cultura nu imi iese decat candida cand e  cazul (ca recidiveaza nenorocita) sau nimik. Va rog sa imi spuneti daca ma are cineva problema asta. Merci.

Offline

 

#883 2011-09-16 17:06:59

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Inflamatiile vaginale

poate intradevar ai o secretie vaginala mai abundenta, daca spui ca alte simptome nu ai ...


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#884 2011-09-16 17:58:45

DitaRina
New member
Inregistrat: 2011-09-16
Mesaje: 17

Re: Inflamatiile vaginale

Dar nu e abundenta, e o cantitate mica dar gelatinoasa, si apare dimineata de obicei..in restul zilei poate sa nu fie deloc. E clar ca se deosebeste de restul secretiei care ar fi cea normala si e oarecum separata de aia si nu am mai avut-o inainte de primul tratament (asta se intampla prin 2004).
Ar mai fi ceva: la ecografie mi s-a spus ca am uterul deplasat spre dreapta iar ovarul drept nici macar nu l-a putut gasi...sa fie o conditie ceva pe ovarul drept a carui rezultat poate fi secretia asta?

Ultima oara a fost editat de DitaRina (2011-09-16 17:59:13)

Offline

 

#885 2011-10-03 22:26:45

luci08
Membru
Inregistrat: 2011-10-03
Mesaje: 1

Re: Inflamatiile vaginale

Buna!
Am si eu o mica problema pe care nu am resit sa o rezolv la ginecolog... Mi-am facut un test Papanicolau ptr ca aveam o secretie albicioasa vascoasa, nu foarte urat mirositoare, iar in timpul contactului sexual si mai ales dupa aveam o usturime , roseata si simteam ca se cresteaza pielea din jurul vaginului. In urma testului mi-a iesit Infectii: Cocobabili si Observatii: frotiul indeplineste criteriul de celularitate minima, celulele zonei de transformare/endocervicale absente, prezenta de celulue superficiale si celule intermediare fara atipii nucleare, dispuse in placare izolate, celule parabazale rare, hematii prezente in nr moderat crescut, rare RMn-uri izolate, celule acoperite de coci si  concluzia FROTIU INFLAMATOR. Mi s-a dat tratament pentru 6zile cu: cervugyd ovule seara, poligynax ovule dimineata si spalaturi vaginale cu tantum rossa. Am luat tratamentul o data si acum am mai cumparat reteta inca o data si nu am scapat de problema cu secretia alba si mai ales de usturime, doar de problema urat mirositoare. Dati-mi un sfat pentru acea usturime... Ce este?

Offline

 

#886 2011-10-03 23:09:52

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Inflamatiile vaginale

luci, examenul papanicolau se face o data pe an, independent de eventualele simptome pe care le-ai putea avea.
cand apar probleme in genul celei pe care o acuzi tu, trebuie facut examen de secretie si culturi pentru a avea un diagnostic clar si posibilitatea de face un tratament adecvat, pe baza antibiogramei sau antifungigramei, dupa caz.
noi chiar nu avem cum sa ne dam seama, din ce povestesti, ce ai putea avea. putem doar presupune, lucru care tie nu cred ca-ti este de folos.
sanatate multa!

Offline

 

#887 2011-10-04 13:25:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Inflamatiile vaginale

DitaRina a scris:

Dar nu e abundenta, e o cantitate mica dar gelatinoasa, si apare dimineata de obicei..in restul zilei poate sa nu fie deloc. E clar ca se deosebeste de restul secretiei care ar fi cea normala si e oarecum separata de aia si nu am mai avut-o inainte de primul tratament (asta se intampla prin 2004).
Ar mai fi ceva: la ecografie mi s-a spus ca am uterul deplasat spre dreapta iar ovarul drept nici macar nu l-a putut gasi...sa fie o conditie ceva pe ovarul drept a carui rezultat poate fi secretia asta?

nicidecum nu are legatura....nu inteleg insa, cita vreme rezultatele analizelor indica absenta vreunei patologii de ce te stresezi atit. Intrucit medicii au dreptate:poate fi normal, mediul vaginal nu e uscat


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#888 2011-10-09 14:44:06

Anna82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 355

Re: Inflamatiile vaginale

Marti m-am trezit cu mancarimi in zona genitala, joi am fost la doctor si mi-a spus ca am vaginita. Mi-a dat flucoric doza unica, 10 zile macmiror ovule. Am luat flucoric-ul si 2 macmiror. Mancarimile nu s-au atenuat, sunt mai puternice seara si dimineata, am labiile inflamate si o senzatie de discomfort pe care nu am avut-o pana acum. Tratament mi-a dat doar mie, prietenului meu nu i-a dat nimic.
Rezulatatul la analiza de secretie il primesc abia peste 5 zile. Sa continui cu tratamentul sau sa astept rezulatatul analizelor?

Offline

 

#889 2011-10-10 10:08:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Inflamatiile vaginale

mai bine mergi la alt doctor si ii spui ce ai patit. poate iti da un tratament bun.

Offline

 

#890 2011-10-10 15:45:45

Anna82
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-02-14
Mesaje: 355

Re: Inflamatiile vaginale

Doctora mea e in concediu si am fost la alt doctor. Nu vreau sa mai merg la alt doctor pe care nu-l cunosc si sa-mi dea alt tratament.
Astazi vad ca nu mai e asa rau, nu mai e discomfotul si nici mancarimile asa puternice. O sa continui tratamentul si saptamana viitoare ma duc la doctorita mea...

Offline

 

#891 2011-11-03 17:20:27

teodorasm
New member
Inregistrat: 2008-10-20
Mesaje: 23

Re: Inflamatiile vaginale

Fiecare cu problema lui, iata problema mea, care sper sa nu fie defapt problema:)
Ieri am avut contact sexual cu prietenul meu si dupa cand m-am dus sa ma spal cu apa in interior, am simtit niste protuberante  marunte  in vagin in zona din spate(inspre anus). Poate fi o simpla iritatie? pt ca m-a usturat putin in timpul contactului si la intrare si in interior. Mentionez ca iau anticonceptionale de vreo 2 ani, nu am scurgeri sau dureri, in vara am fost la control papanicolau negativ, cultura negativ, ecografie intravaginala ok.
Ce parere aveti?

Offline

 

#892 2011-11-11 03:29:32

georgiana_mir
Membru
Inregistrat: 2011-11-11
Mesaje: 2

Re: Inflamatiile vaginale

Am stat si am tot citit forumul si am sa-l tot citesc pentru ca am gasit cateva "chestii" destul de interesante!
Am cateva nelamuriri si vreau sa stiu cum le pot rezolva si daca exista rezolvare.
Este normal sa ai apetitul sexual scazut ( din punctul meu de vedere destul de mic adica 1 data la 2 saptamani) mie mi se intampla foarte rar sa am dispozitia necesara pentru a face dragoste cu sotul meu si as vrea sa stiu cum as putea remedia problema.
+ ca menstruatia mea asa cum spunea cineva pe forum vine cand isi aduce aminte adica 1-2-3 ori pe an si cu o durere de nu ma pot ridica din pat. Am luat anticonceptionale timp de 5 ani si am renuntat la ele acum 3 ani pentru ca incepusera sa imi dea stari de ameteala si dureri de cap.

Doctora de familie spunea ca e posibil ca organismul meu sa nu secrete destui hormoni pentru a provoca menstruatia.
Ce pot face sa imi reglez menstruatia pentru ca vreau sa fac un bebe in curand.
Multumesc smile

Offline

 

#893 2011-11-11 10:17:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Inflamatiile vaginale

pai sa mergi la ginecolog daca vrei bebe. clar ai nevoie de tratament (prescris de medic, nu din auzite) daca menstruatia ta vine de 2-3 ori pe an. fara sa te ocupi serios de problema, sansele sa concepi un copil sunt ft mici.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.