homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cum sa fac?????


#1 2007-03-12 14:34:22

alissa
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-03-11
Mesaje: 23

cum sa fac?????

prietena mea a ramas insarcinata...a fct testul de sarcina si a iesit pozitiv!!!nu poate pastra copilul pt ca e minora si ai ei oricum nu trebuie sa afle de asta!!am discutat mult pe tema asta si am ajuns la concluzia ca nu poate pastra copilul!!cum poate face avort daca e minora??pot sa imi asum eu raspunderea ca fiind majora??se poate asta sau trebuie acordul unuia dintre parinti??stiti vreun cabinet unde se poate face asta??


forever trust in who u are....and nuth else matters!!!

Offline

 



#2 2007-03-12 14:39:02

vonda
Platinum member
Inregistrat: 2006-12-09
Mesaje: 19313

Re: cum sa fac?????

http://forum.anticonceptionale.ro/viewt … 16&p=1 aici s'a discutat aceeasi problema. In principiu,din cate stiu eu..doar tutorele copilului poate sa isi asume raspunderea.In ce calitate ai vrea tu sa iti asumi raspunderea? Se poate face avort,dar subliniez ca acest lucru ESTE ILEGAL la minori.

Offline

 

#3 2007-03-12 14:57:12

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: cum sa fac?????

Cred ca in astfel de cazuri, trebuie asumata responsabilitatea faptului... Asta implica o discutie deschisa cu parintii, pentru ca de obicei ei stiu ce emai bine. Nu intotdeauna dar ma rog, de cele mai multe ori. Si spun asta pentru ca o intrerupere de sarcina poate implica multe probleme. Nu vreau sa va sperii, dar cred ca sunt multe ladies aici pe forum care pot confirma acestfapt!
Luati-va de manuta, mergeti la mamica si discutati problema!
Basca faptul ca va trebui sa dea semnatrura le medic... Si din moment ce zici ca doresti ca acest act (intreruperea sarcinii) sa se faca sub raspundere ta... (???) atunci poti sa mergi sa dicuti situatia cu parintii ei!
Mult succes si sanatate maxima!

Offline

 

#4 2007-03-12 17:41:51

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: cum sa fac?????

eu zic sa incerci sa vb cu parintii fetei,e minora,sunt riscuri si nu cred ca ai vrea sa o ai pe constiinta. si cum zici tu ca ar putea sa faca intrerupre pe raspunderea ta?daca pateste ceva ii redai tu sanatatea?sau cum?parintii trebuie sa stie...

Offline

 

#5 2007-03-12 21:09:22

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: cum sa fac?????

e treaba ei ce face.. avortul se poate face si la minore


You think you know but you have no idea

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-12 21:13:30

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: cum sa fac?????

lolita
Asta e fix parerea ta! Daca fatuca crapa pe masa... cine raspunde? Robotul telefonic? Hai sa fim armoniosi! Daca nu sti, mucles! Nu da sfaturi de-ampooleea! Te rog eu... in numele tuturor celor care au nevoie sfaturi si chestii PLAUZIBILE!!!
Sau cum zice un smiley.... PLZ DIE!

Offline

 

#7 2007-03-12 21:19:20

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: cum sa fac?????

sincer vorbind acum nu este viata alissei la mijloc ci a colegei ei, ca atare e treaba ei ce face, daca le spune parintilor asa cum e normal ori nu.. danut in primul rand acesta este un forum decent unde nu se injura asa k ar fi bine sa iti controlezi cuvintele.. post-ul meu a fost doar un punct de vedere.. evident k cea mai inteleapta decizie e sa vb cu parintii.. dar eu una fiind alissa nu le-as spune parintilor acestei fete despre sarcina.. imi place sa nu ma amestec in problemele altora


You think you know but you have no idea

Offline

 

#8 2007-03-12 21:20:17

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: cum sa fac?????

deci ce fel de medic face un avort fara acordul parintilor...deci ilegal...eu pe un asemenea medi nu l as lasa sa se apropie de mine...parintii se vor supara o v or pedepsii dar in final e fata lor si o vor sprijinii...sa discute cu ei...sau macar cu unul dintre ei...nimeni nu zice ca va f roz...dar nici dracul nu e asa de negru...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#9 2007-03-12 21:23:27

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: cum sa fac?????

crys_ty_na.. spune tu.. nu-i asa k e mai bine k tipa care e insarcinata sa vb cu parintii ei despre asta decat colega ei? gandeste-te cum ar fi sa fi tu maica-sa spre exemplu si sa vina la tine colega ei: stii, fiica-ta e insarcinata si vrea sa faca avort.. e aiurea


You think you know but you have no idea

Offline

 

#10 2007-03-12 21:27:25

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: cum sa fac?????

e f aiurea...nu vreau sa judec pe nimeni dar nu mi se pare normal ca sa "faca avort pe raspunderea ei" sau sa ii informeze ea pe parintii ei...eventual sa fie cu ea...s o sprijine cand le va da vestea...o prietena te ajuta sa ti rez problemele...te sprijina nu incearca ea sa ti le rezolve...asa ca dak vrey sa i fi alaturi sfatuieshte o sa vb cu parintii si sprijin o...chiar dak ea o sa refuze...styu ca e greu...dar e spre binele ei...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#11 2007-03-12 21:29:52

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: cum sa fac?????

nu are o matusa sau un unchi cu care se intelege mai bine si cu care poate sa vorbeasca?ma gandesc ca daca nu poate sa discute asta cu parintii ei,macar sa fie totusi cineva din familie...nu stiu...zic si eu
eu una nu mi-as asuma o responsabilitate atat de mare sad

Ultima oara a fost editat de mika (2007-03-12 21:30:17)

Offline

 

#12 2007-03-12 21:29:59

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: cum sa fac?????

lolita... am vb frumos... nu am injurat si nu am jignit (?) pe nimei! Dar p[unctul tau de vedere a fost atat de jalnic si ex[primat intr-o maniera atat de cretina, incat m-a frapat! Si nu am gasit cuvinte mai academice... dar pot reconstitui postul pentru tine!
RECONSTITUIRE:
Stimate user lolita...
Va rog respectuos sa va revizuiti expirmarea parerilor pe un forum public, pentru ca exprimarile unor pareri de acest gen pot dauna grav sanatatii! Ar fi util pentru comunitatea acestui forum, daca inainte de a posta astfel de raspunsuri, care corespund perfect punctelor dvs de vedere, sa va documentati cu legislatia romaneasca privind intreruperile de sarcina la o persoana care nu a implinit inca varsta de 18 ani.
De asemenea, stimate user lolita, imi prezint scuze pentru exprimarea mea anterioara, care poate v-a lezat privirea (nu si cugetul)...
Va doresc o seara mirifica in compania celor din jurul dvs!
Cu deosebit respect (de protocol, evident)
al dvs.
Danut (roman verde)

Offline

 

#13 2007-03-12 21:31:54

mika
Insomniac member
Inregistrat: 2006-06-17
Mesaje: 9256

Re: cum sa fac?????

Danut aici nu jignim pe nimeni...si tu tocmai ai folosit expresia "maniera atat de cretina".hai sa nu ne certam si sa ne gandim la o solutie pt fata asta ok?

Offline

 

#14 2007-03-12 21:34:25

morow
Sr. member
De la: Iasi
Inregistrat: 2006-10-29
Mesaje: 1687

Re: cum sa fac?????

ce tare esti.....eu mi-am luat ban numa k ma certam tu mai si injuri ....BRAVOOOO.....HAI CU TARLAUAAA DANUT

Ultima oara a fost editat de morow (2007-03-12 21:34:42)


Munca innobileaza omul ....dar nici lenea nu-l omoara

Offline

 

#15 2007-03-12 21:34:59

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: cum sa fac?????

nu am fost destul de specifica atunci cand am spus "treaba ei ce face" si ca atare s-a interpretat gresit.. e treaba tipei insarcinate ce face cu corpul ei, viata ei, nu k "treaba ei ce face alissa".. nu e normal si cred k nici nu e legal sa semneze altcineva decat tuturele/unul dintre parinti.. cu toate asta am spus k se poate face avort si la minore, nu am sfatuit-o sa faca avort.. "e treaba ei ce face" (ori nu face nimic, ori face avort); in fond si la urma urmei cred eu k e suficient de matura pt a decide ce face de acum incolo.. k mare dreptate ai crys_ty_na: "o prietena te ajuta sa ti rez problemele...te sprijina nu incearca ea sa ti le rezolve.."


You think you know but you have no idea

Offline

 

#16 2007-03-12 21:40:46

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: cum sa fac?????

@ morrow - arata-mi unde am injurat si pe cine! Ai o bere daca reusesti!
@ lolita - daca esti mai concisa atunci cand postezi si dezvolti ideea, atunci ai sa scapi de "tarlaua" mea... dupa cam frumos ma poieptana morrow! Si e indicat ca atunci cand dai sfaturi sa o faci in cunostinta de cauza. Intreruperea de sarcina la miore intr-adevar, se poate face, dar NUMAI cu acordul parintilor! In oricare alt caz, intreruperea de sarcina intra sub incidenta legii....
Faptul ca tu zici "sa faca ce vrea" nu este o solutie... Eu am avut o parere, am exprimat-o.... si nu a fost cea mai proasta idee....
P.S. morro(n)w... cand tu o sa ai 1% din coerenta mea, atunci accept sa ma certi, pana atunci stai jos, ai 4!
@ moderators... accept ban doar daca il merit! wink
@ alissa.... daca doresti any of my opinion... citeste mai sus, imi pastrez parerea!

Offline

 

#17 2007-03-12 21:45:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: cum sa fac?????

gata odata...deja nu mai e vb de biata fata ci de ideiile voastre egoiste...lolita nu s a exprimat bine si danut si a spus opinia intr un mod prea "brutal" sa zic asa...aici nu e forum pe care sa ne certam...dak asta vreti va fac un forum special...asa ca cereti va scuze...kiss & make up...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#18 2007-03-12 21:51:54

Danut
Sr. member
De la: Around the world - Cruising
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 1325

Re: cum sa fac?????

Nope...In masura in care acest forum de injuraturi... in aceeasi masura nu este forum unde sa se dea raspunsuri in doi peri gen "sa faca ce vrea" .... cine a inceput topicul a vrut o parere, nu un "ce vrea ea" .... fapt pentru care mi-am permis sa ii raspund in aceeasi maniera... grosolan!
Nu cred ca am gresit, m-am coborat la mintea ei, ca sa priceapa ideea mea...
In rest, numai de bine! ::f**k_smiley::
Morro(n)w... mai esti? Imi zici si mie unde am injurat? Ard de nerabdare sa prezint scuze in mod public si sa-mi fac mea culpa! (daca nu sti ce e mea culpa, iti explic... atunci cand iti faci  procese de constiinta, cu doi i, nu y)
Va pup pe nasuc cu bara de la BMW!

Offline

 

#19 2007-03-12 21:57:40

lolita
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2005-10-07
Mesaje: 390

Re: cum sa fac?????

Intamplator cunosc o situatie de genul acesta. Este vorba de colega de banca a unei prietene care a ramas insarcinata (fiind in cls a 9a, minora) si nu a spus nimic pana ce a ajuns in luna a 4a si sarcina se vedea.. A vorbit cu prietena asta a mea, iar aceasta a vorbit cu mama ei, care a vorbit cu mama colegei ei de banca si s-a dus la un medic cunoscut de mama prietenei mele (care ii facuse avort fiind tot in luna a 4a cu multi ani in urma) Rezultatul: fata respectiva a avortat, dar si-a stricat relatia de prietenie cu prietena aceea a mea.. Eu m-as gandi mai mult la consecinte.. Poate k mama acestei fete ii va interzice Alissei sa mai umble cu fiica ei, poate ele se vor certa, sunt f multe de poate.. Parerea mea ar fi, insist, sa ii spuna tipa insarcinata mamei ei despre asta si nu colega ei.. Asta e concluzia si mai bine scriam doar atat de la inceput si gata. Iar Danut, stiu k suna ciudat, dar eu am auzit si de cazuri in care avortul la minore se poate face si fara semnatura cuiva..


You think you know but you have no idea

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.