homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Veruci :(((


#1 2007-03-28 23:13:01

Ciolo
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 66

veruci :(((

in urma unui control ginecologic am fost diagnosticata cu veruci si o forma usoara de candida. Am primit tratament cu Cervugid ovule, Cuminol (5 zile) si Vitamina A. Diagnosticul a fost f surprinzator avand in vedere ca folosesc intotdeauna prezervativul si nu inteleg de unde am contactat virusu. Dupa terminarea tratamentului am observat o usoara ameliorare, insa la o zi dupa incetarea tratamentului am avut un contact sexual si au reaparut si mi se pare ca sunt si mai pronuntate. Nu am mai ajuns la ginecolog, si am reinceput o tura de tratament,dar sunt foarte ingrijorata!!! Medicul mi-a vorbit de electrocauterizare in caz k nu imi trec de la tratament. Puteti sa-mi spuneti va rog ce ar insemna asta?Nu exista alta medoda de a scapa de veruci? cum sa evit imbolnavirea prietenului meu? v-as fi foarte recunoscatoare pt un raspuns

Offline

 



#2 2007-03-29 15:33:51

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: veruci :(((

sfatul meu e sa mergi la un dermatolog, e cel mai bine


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-03-29 17:21:33

Ciolo
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 66

Re: veruci :(((

Multumesc pentru raspuns.
Sa renunt la programarea de la ginecolog si sa merg direct la dermatologie?acolo as primi un tratament mai bun?as putea obtine o vindecare mai rapida? e posibil sa treaca totusi doar cu tratamentu si sa numai fie nevoie de cauterizare?

Offline

 

#4 2007-03-29 17:23:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: veruci :(((

da, poti merge direct la dermato
e posibil sa treaca numai cu tratamentul, dar asta depinde si de tratament si de cum va reactiona organismul tau.
bafta!


mami de minuni hjarta

Offline

 

#5 2007-03-29 18:28:19

Ciolo
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 66

Re: veruci :(((

in cazul in care verucii sunt localizati si in vagin se pot depista la dermato? imi poate spune cineva va rog cum se desfasoara un consult la dermato, pentru ca nu am fost niciodata. e ca la ginecolog? nu ar trebui sa-mi fac si un test Pap, odata ce am virusul asta?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-03-30 16:08:20

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: veruci :(((

Ciolo, dermatologul te va indruma catre toate investigatiile pe care le considera necesare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#7 2007-03-30 21:59:40

Ciolo
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 66

Re: veruci :(((

am inteles. dupa cate am mai citit virusul acesta ramane in organism. Dar e o certitudine ca o sa-mi reapara verucile si daca acum o sa treaca cu tratament?cam cat de des o sa apara? as vrea sa incep sa iau si anticonceptionale, ginecologul mi-a recomandat Novynette,dar mi-e teama ca daca o sa incep sa le iau si nu o sa mai folosesc prezervativul o sa se imbolnaveasca si prietenul meu. cum ar fi cel mai bine sa procedez? si ce imi puteti spune despre Novynette?o sa-mi reduca abundenta lichidului menstrual si durata?mentionez ca de obicei dureaza 5 sau 6 zile

Offline

 

#8 2007-03-30 22:06:54

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: veruci :(((

ce sunt aceste veruci?care-s simptomele?


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#9 2007-03-30 22:15:03

Ciolo
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-03-28
Mesaje: 66

Re: veruci :(((

sunt negi genitali. la mine au aparut pe labiile mici si in vagin. simptome sunt mancarimile si probabil or mai fi si altele, dar nu stiu care anume

Offline

 

#10 2007-03-30 22:23:32

blue_elf
Hero member
De la: BUCURESTI
Inregistrat: 2006-08-09
Mesaje: 2475

Re: veruci :(((

hmm.. ce nasooll...si de la ce cse fac?


Pastreaza-ti cugetul
clar si linistit,ca apele unui lac adanc,transparent ca lumina ochilor de
corb.Deasupra,apele sunt linistite.Nu are rost sa-l rascolesti acum si sa-l tulburi.In
acest suflet netulburat-umbrele evenimentelor acestei lumi se vor topi singure.

Offline

 

#11 2007-04-27 16:27:05

reallycat
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 12

Re: veruci :(((

negii genitali se pot depista si la analiza secretiei?

Offline

 

#12 2007-04-27 16:44:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: veruci :(((

indiferent cum le spui sunt produse de HPV.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-04-27 17:03:52

reallycat
New member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2007-04-26
Mesaje: 12

Re: veruci :(((

si daca pe labii sunt prezente niste excerscente asemanatoare negilor genitali, e posibil sa fie altceva si nu negi genitali?

Offline

 

#14 2007-04-27 17:05:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: veruci :(((

cred ca e bine sa mergi la medic: dermatolog sau ginecolog, el iti va spune ce ai


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#15 2007-06-26 17:41:08

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: veruci :(((

nashpa boala...am avut si eu veruci pe degete acum 1-2 ani shi voia doctoritza sa ma cauterizeze dar nu am acceptat pt k shtiam k o sa ma doara f tare.Am folosit Duofilm...o solutie care se aplica numai pe veruci dar e cam dificil de folosit si nu stiu daca se utilizeaza si in zona genitala.Verucile trebuie inmuiate in apa calduta~10 min dupa care se aplica pe ele Duofilm(cu pensula din sticluta),substantza este incolora dar la cateva secunde dupa aplicare se face alba.Apoi trebuie sa pui leocoplast deasupra shi sa lashi asha...iar, la urmatoare aplicare(se aplica de doua ori pe zi) trebuie sa dai cu pila pe ele k sa cada(asta dupa ce le-ai inmuiat)...este un procedeu mai greu shi pe deasupra tratamentul se face pana la 3 luni si de doua ori pe zi(in plus...dupa un timp...ma ustura fff tare dupa ce aplicam solutzia.Cel mai bn este sa mergetzi la dermato pt astfel de probleme si repet:AM FOLOSIT TRATAMENTUL PT VERUCI PE MANA NU IN ZONA GENITALA.


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 

#16 2007-06-27 12:47:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: veruci :(((

nu se aplica blue*girl...multumim pentru intentia buna insa diferenta e mare


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2007-06-27 13:18:34

blue*girl
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-26
Mesaje: 1373

Re: veruci :(((

smile de aia am shi scris la sfarshit cu litere mari: "AM FOLOSIT TRATAMENTUL PT VERUCI PE MANA NU IN ZONA GENITALA."....deci dermatologul e cel mai in masura sa aleaga un tratament.....


~ _orice sfarsit e un nou inceput_~

Offline

 

#18 2007-06-29 10:34:11

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: veruci :(((

Nu este o certitudine ca o sa iti repara verucile daca faci tratament...este posibil sa nu iti mai apara niciodata daca ai grija de sistemul tau imunitar.
Eu am avut in 2001 si mi-a recrescut unul in 2005...dar asta fiindca am trecut printr-o perioada mai grea..stres, nu prea mancam...

Inca o chestie...prezervativul nu te protejeaza de hpv....din pacate. Fiindca prin mucoasa se transmite....daca pot sa zic asa...doctoressa corecteaza-ma te rog daca este cazul.

Dar da...cel mai important este sa consulti un medic dermatolog...

Daca nu o sa iti treaca...va trebui sa le scoti altfel: cauterizare, criogenare. (habar nu am unde se face criogenare la noi)

Chiar...ce culoare au verucile acum?

reallycat: nu se depisteaza la analiza secretiei. Daca nu sunt semne vizibile (condiloame=negi=veruci) atunci se poate depista doar printr-un test de hpv)

Ultima oara a fost editat de Xeli (2007-06-29 10:36:24)

Offline

 

#19 2007-06-29 10:43:58

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: veruci :(((

prezervativul TE PROTEJEAZA de hpv


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.