homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-10


#172 2007-09-24 15:10:56

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

AncaC-pentru ca sa te siguri ca tratamentul este cit poate el de eficient sa fie e bine sa eviti contactele sexuale. gardnerella in timpul sarcinii inseamna ce inseamna si acum: dereglare de flora vaginala. Nu o poti trata pe sarcina


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#173 2007-09-24 15:48:47

Anca C.
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-08-28
Mesaje: 78

Re: gardnerella vaginalis

doctoressa a scris:

AncaC-pentru ca sa te siguri ca tratamentul este cit poate el de eficient sa fie e bine sa eviti contactele sexuale. gardnerella in timpul sarcinii inseamna ce inseamna si acum: dereglare de flora vaginala. Nu o poti trata pe sarcina

si daca nu scap de ea si raman insarcinata? care sunt riscurile pt copil?


mamica de octombrie 2008 !!!

Offline

 

#174 2007-09-24 16:04:42

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

nu sunt


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#175 2007-09-25 23:57:13

A_l_y
New member
Inregistrat: 2007-09-25
Mesaje: 6

Re: gardnerella vaginalis

buna!
Am si eu o rugaminte...M'am dus la ginecolog pentru o analiza de secretie si am primit urmatorul rezultat:
Epitelii frecvente
Leucocite frecvente
Flora grad 3
candida albicans absenta
trichomonas vaginalis abs
neisseria diplococ abs
gardnerella vaginalis prezenta
Tratamentul il voi primi maine pentru ca astazi am ajuns prea tarziu si doamna doctor plecase. Dar ce e cu epiteliile si leucocitele? E bine sa fie frecvente, sau nu?

Offline

 

#176 2007-09-26 10:37:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

sunt frecvente leucocitele pentru ca ai infectie vaginala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2007-09-26 20:56:20

A_l_y
New member
Inregistrat: 2007-09-25
Mesaje: 6

Re: gardnerella vaginalis

si epiteliile la fel?

Offline

 

#178 2007-09-26 21:17:33

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

infectiile se insotesc de inflamatie. inflamatie inseamna printre altele si eritrocite. in mod normal n-ar trebui sa fie acolo. fa tratamentul ca infectie e sigur


mami de minuni hjarta

Offline

 

#179 2007-09-26 21:35:05

rbd}{
New member
De la: timisoara
Inregistrat: 2007-01-22
Mesaje: 51

Re: gardnerella vaginalis

buna!am fo si eu la o analiza de secretie din cauza secretiei ciudate pe care o aveam si am microbul Haemophylus(Gardnerella)....am primit tratament cu pastile tinizol si eu si pretenu,doza unica de 4 pastile si dupa 7 zile inca 4 pastile si ovule Klion-D....sper sa fie bine...problema ii ca sapt viitoare imi vine mestruatia,pe prospect la ovule nu scrie nik de menstruatie....le pot lua??sau cum fac....??vreau sa incep tratamentu cat mai repede...

Offline

 

#180 2007-09-27 12:33:54

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

poti sa l incepi acum...sa l opresti cat te tine menstra si sa l continui dupa...sau sa astepti sa l incepi dupa menstruatie...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#181 2007-10-02 00:12:25

Ramona_gl
Sr. member
De la: Galati
Inregistrat: 2007-08-29
Mesaje: 1270

Re: gardnerella vaginalis

Buna Doctoressa!
Revin si eu cu o noua problema:dupa tratamentul pentru gardnerella (fasigin + flagyl ovule),am facut 5 zile instilatii cu iaurt,perioada in care m-am simtit relativ ok.Insa dupa aceasta scurta perioada,am inceput sa am o stare de discomfort si mai accentuata decat inainte,in sensul ca daca simptomele gardnerellei erau niste scurgeri galbui-verzui(oarecum ca puroiul),acum am niste scurgeri albicioase,dar nu branzoase,care nu sunt asa fluide (ca in cazul gardnerellei) si care sunt relativ reduse cantitativ,adica nu "murdaresc " foarte mult chilotelul,ele mai mult "stau inauntru".Si in plus,ma simt foarte iritata pe labii,am usoare mancarimi si usturimi,iar pe alocuri simt niste mici intepaturi care se intind pana spre anus.Pana sa ajung la medic,imi poti da un sfat,te rog mult?Sa fie oare candida,despre care spuneai si tu ca "devine mai evidenta",dupa ce tratam gardnerella?
Multumesc anticipat!
Voi fetelor v-ati confruntat cu aceasta problema dupa tratamentul pentru gardnerella?

Offline

 

#182 2007-10-02 08:12:50

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: gardnerella vaginalis

eu gardnerella nu am facut in schimb tot fac candida.secretiile alea cred ca in timp or sa devina mai abundente si or sa semene si mai mult a candida cam asa se intampla.cat despre intepaturile alea si eu le am si dau vina pe candida.la analize asta mi-a iesit in rest sunt curata ca sa zic asa smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#183 2007-10-02 10:33:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

e foarte posibil despre candida sa fie vorba...se trateaza, nu e problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#184 2007-10-02 16:27:19

alexandra_alexutza
Membru
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

buna!!!am o problema care pt mn a ajuns sa fie o obsesie...d mult timp imi curge aceasta secretie urat mirositoare,am fost la doct si mi-a spus k pana nu-mi incep viata sexuala nu are c sa-mi faca(asta acum cativa ani)si mi-a dat un tratament cu ceai d galbenele,intre timp mi-am inceput viata sexuala(acum am 19 ani)si tot nu am scapat d aceasta secretie care a ajuns sa ma fak sa-mi fie sila d mn.partea rea e k nu are cn sa ma sfatuiasca pt k parintii mei nu stiu k mi-am inceput viata sexuala si nu am cum sa le spun pt k ei vor sa ma marit virgina si nu vreau sa ma gandesc la c o sa se intample dak le spun k nu mai sunt virgina,mama stie d aceasta secretie si i-am spus k vreau sa consult un doct dar mi-a spus k nu are c sa-mi fak pt k si ea stie k eu sunt virgina.vraeu sa consult un doct sa-mi spuna c sa fac dar pana atunci vreau sa stiu dak pot scapa si cum pt k nu mai suport

Offline

 

#185 2007-10-02 16:30:00

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: gardnerella vaginalis

mergi la alt doctor si vb.cu el despre problema ta.altceva nu ai ce sa faci.iat untratament nu putem sa iti dam avand in veder ca nici nu stim ce ai. smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#186 2007-10-03 13:56:49

deea87
Full member
Inregistrat: 2007-07-30
Mesaje: 263

Re: gardnerella vaginalis

doctoressa nu stiu ce sa fac...aseara am pus ultimul ovul de flagyl insa parca tot mai prezint simptome de gardenerella..in sensul ca scurgerea aceea urat mirositoare tot mai este...ce sa fac in continuare? dumneavoastra mi-ati prescris si ovulele gynozol pt candidoza.sa incep din seara aceasta cu ele? sau sa mai alte ovule de flagyl?mentionez ca tratamentul cu ovule l am intrerupt la un mom dat din cauza menstruatiei si l am reluat apoi.acum ce sa mai fac? multumesc


bine.multumesc frumos!

Ultima oara a fost editat de deea87 (2007-10-03 15:30:57)

Offline

 

#187 2007-10-03 15:24:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

gynozol de 400mg si apoi iaurt sau actigel(ce preferi)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#188 2007-10-04 11:32:46

roxa13
New member
Inregistrat: 2007-10-02
Mesaje: 28

Re: gardnerella vaginalis

As dori o parere de la doctoressa!!!!!!!
La ult control ginecol am fst diagn. cu vaginita microbiana (gardnerella) si mi-a fst recomandat urmatorul tratament:
doxicilina(2/zi, 10pastile total)
fasigyn (4past doza unika)
flagyl - ovule+irigatii cu septovag
Ideea este ca mi-e cam teama de ac antibiotice, sa nu fac altceva...........
Este fasigynul un "protector"in lupta cu antibioticele astea??Adika sa protejeze pt a nu face altceva,,,,,,,

Offline

 

#189 2007-10-04 11:34:26

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

nu, nu e...
si sincer cred ca e un abuz sa iei si fasigyn si doxiciclina...ori una, ori alta...nu ambele odata


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#190 2007-10-04 17:49:19

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: gardnerella vaginalis

buna din nou:)
am si eu ,ca toata lumea de altfel o intrebare:am fost diagnosticata cu gardnella vaginalis...doamne cate persoane pot avea acesta  infectie!!!...asa si mi s-a prescris tratamentul:fasigin (pastile 4 o) si meclon(ovule) 10 zile si spalaturi cu septonal.
dupa 8zile de la inceperea tratamentului mi-a venit menstruatia adica cam cu 2 saptamani mai devreme,ceea ce m-a facut sa nu mai introduc  si restul de ovule...
acum ce fac??de ce mi a venit atat de repede menstruatia(luam si anticonceptionalle microginol,pe care apoi le am oprit )
si cred ca nu am scapat de aceasta boaladeoarece inca mi se pare abundenta si cu un miros ciudat..nu urat dar ciudat...ce sa fac?si unde sa ma duc?analizele mi le-am facut la cantacuzino si apoi reteta mi a dat o un medic la care am fost tot asa prin cunostinte dar, lucreaza in spital si nu ma pot duce decatcand are garzi..
as avea si eu nevoie de un medic stabil pe care sa l intreb toate aceste probleme..cum si ce sa fac doctoresa si fetelor??va multumesc,daria

Ultima oara a fost editat de daria23 (2007-10-04 17:52:14)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.