homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-14


#248 2007-12-13 19:50:54

LaMihaela
Membru
Inregistrat: 2007-11-25
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

doctoressa te rog sa ma ajuti si pe mine.... am facut acum 2 luni un examen de secretie vaginala, doctora mi-a zis k am gardnerella si am facut un tratament cu metronidazol si meclon, atat eu cat si partenerul meu......acum 2 saptamani am facut din nou examenul de secretie vaginala.
Problema este ca doctora este in concediu acum si sunt programata abia la sfarsitul lunii ianuarie. as vrea sa ma ajuti si sa-mi zici cum ti se pare acest rezultat, te rog mult, pentru ca sunt nelinistita si vreau sa stiu daca a dat vreun rezultat bun tratamentul: flora cocica saprofita prezenta, bacili dordelein prezenti, celule epiteliate superficiale foarte frecvente, candida absent, trichimonas absent
Iti multumesc anticipat doctoressa

Offline

 



#249 2008-01-09 16:17:44

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: gardnerella vaginalis

Buna,
ma confrunt si eu cu problema asta de ceva vreme; poate ma puteti ajuta cu o parere. Hai sa detaliez un pic: in 2005 am facut un ex de secretie pentru o scurgere cu miros neplacut. Rezultatul: vaginita nespecifica/colpita mixta. Am facut tratament cu Doxiciclina (eu si sotul) si Poligynax ovule. Nu mi-a trecut, am repetat analiza, am primit un nou tratament: Ciprinal/ciprinol (nu mia stiu exact) tablete si ovule preparate la farmacie (mai retin din componente Nistatin, augmentin, Metronidazol). Vazand ca nu are nici tratamentul asta efect am facut o noua analiza la Buc (eu sunt din provincie) unde am aflat ca era Gardnerella si am primit tratament: Metronidazol tablete - uff, am rasuflat usurata, a trecut.
La sfarsitul lui 2007, din nou o secretie, de data asta fara miros dar foarte abundenta. Merg la ex de secretie: vaginita nespecifica. (iar nu zicea nimic altceva, dar nefiind insotita de miros, cred ca nu mai e Gardnerella). Tratament: doza unica de Metronidazol si ovule KlionD. Nu a trecut, alta analiza, alt tratament: Fasigyn tablete. Parea sa fie ok, acum iar a aparut secretia, mai putin abundenta, fara miros, alb-transparenta, parca e usor aerata (cu bule mici daca te uiti atent). Deja nu-mi mai vine sa merg la doctor: alt ex de secretie, alt tratament ineficient! Oare o fi recidivat vaginita? Doctoressa, fetelor, credeti ca-mi puteti da un sfat, o parere? Multumesc


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#250 2008-01-09 17:15:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

trebuie mers la dr, dar la unul bun, iar la analiza de secretie trebuie ceruta si antibiograma daca se gaseste ceva ca sa poti face un tratament tintit. nu poti merge asa pe ghicite.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#251 2008-01-10 11:52:13

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: gardnerella vaginalis

Multumesc ptr raspuns. Ce ma framanta e insa de ce medicii nu s-au gandit/nu au recomandat efectuarea antibiogramei, mai ales ca eu dupa episodul 2005 am schimbat medicul la care mergeam de ani buni.
Antibiograma asta se face la orice laborator care recolteaza secretie?


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#252 2008-01-10 12:01:55

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

asa ar trebui.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#253 2008-01-10 12:11:04

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: gardnerella vaginalis

eu_vreau a scris:

asa ar trebui.

Ms mult, o sa incerc si asa.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#254 2008-01-11 00:06:44

amorsita
Membru
Inregistrat: 2008-01-10
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Buna.Acum 2 ani am avut ptr prima oara Gardnerella,am fost la doctor care mi-a prescris Lomexin(mai intai ovule,apoi unguent).Am facut tratamentul,dar degeaba,secretia a continuat.Asa ca am intrat pe net si o gramada de fete vorbeau de metronidazol.Am luat timp de o sapt si mi-a trecut...Anul asta mi-a reaparut secretia,am luat iar metronidazol si mi-a trecut.Dupa o luna,cand am fost la doctor(ca sa-mi fac testul Papanicolau,ca sa-mi pot face vaccinul contra cancerului de col uterin) mi-a iesit din nou Gardnerella si nu inteleg de ce.Igiena intima este normala,nu folosesc ob-uri decat la ocazii,nu-mi fac spalaturi vaginale niciodata.In fine,doctorul mi-a recomandat din nou Lomexin unguent,dar iar nu a avut succes.Acum am auzit de niste ovule cervucid,dar nu stiu daca e bine sa le iau deoarece mi-am facut deja a doua doza din vaccin si cum ovulele astea sunt si pt tratamentul de Papilloma ma gandesc ca ar putea sa scada efectul vaccinului.Metronidazol nu am vrut sa iau,deoarece cred ca nu si-a facut efectul cum trebe.Adica mi-a aparut dupa o luna de la administrare...Sau e posibil ca partenerul meu sa fii avut inca virusul si sa mi-l fii retransmis?
Dar intrebarea finala este:pot sa iau aceste ovule cervucid fara sa-mi afecteze efectul vaccinului? Sau sa iau tot metronidazol?Oare trebuie sa ia si partenerul ca sa aibe efect garantat? Scuze ca am pus atatea intrebari,dar sper sa ma puteti sfatui. Va multumesc.

Offline

 

#255 2008-01-11 15:00:23

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: gardnerella vaginalis

Vezi ca mai sus am "atacat" si eu exact problema ineficientei tratamentelor prescrise impotriva vaginitei bacteriene. Eu zic sa asculti si tu de sfatul dat de eu_vreau, sa refaci secretia si sa ceri antibiograma. Eu voi face zilele astea treaba asta.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#256 2008-01-11 17:41:14

no more
Membru
Inregistrat: 2008-01-11
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

BUNA! As vrea sa stiu daca in cazul unui diagnostic de garnerella, este necesar sa faca si partenerul tratament. Si as mai dori sa stiu daca este DOAR o bola cu transmitere sexuala, SAU poate apare si pur si simplu datorita unui dezechilibru al florei vaginului. Iar in cazul in care nu face trament partenerul, daca devine purtator de gardenrela si daca mi-o poate transmite inapoi. multumesc frumos!

Offline

 

#257 2008-01-11 17:47:25

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: gardnerella vaginalis

nu se transmite sexual.nu e necesar si tratamentul partenerului.


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#258 2008-01-12 02:35:00

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

daca aveti relatii fara prezervativ e nevoie sa ia si el ceva...nu pt ca ar fi bts...ci pt ca e posibil sa ti o de a el inapoi dupa ce ai scapat de ea...gardnerella ca si candida sunt dereglari ale florei vaginale dar care se pot transmite (mai greu ce i drept) si partenerului...dar nu are rost sa ti faci ganduri ca te a inselat sau cine stie ce...nu e cazul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#259 2008-01-12 22:09:51

amorsita
Membru
Inregistrat: 2008-01-10
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

merci de informatii.Sper totusi sa primesc un raspuns si la intrebarea aia despre ovulele cervucid.Mi-e frica sa le iau asa de capul meu,mai ales ca am facut vaccinul ala...

Offline

 

#260 2008-01-23 16:30:32

andreeai
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

buna seara, felicitari doamnelor care modereaza acet forum, este foarte util. sper ca ma puteti ajuta si pe mine. iata problemele mele, din pacate sunt mai multe. sad
mi-am facut toate analizele care tin de secretia vaginala, si am urmatoarele:
- un streptococ grup B - examenul microbiologic secr. vag
- haemophilus v (am inteles ac e vechea deumire a gardnerellei )- a iesit in testul papanicolau (CII) 
- o rana pe col - am facut colposcopie, iar pe rezultat medicul a scris: OEC punctiform, JSC vizibila, colpita foarte intensa, zone de epiteliu aceto alb
Aveam  o secretie groasa, branzoasa, cam galbena, mancarimi ingrozitoare. acum 2 sapt, la 2 zile dp contact sexual cu noul meu prieten ( cu prezervativ), mi-a aparut o iritatie in zona genitala terribila, o roseata intensa, cu puterinca usturime, inflamarea zonei,  avaginului.... urat oricum... medicul mi-a spus ieri, la control, ca lui ii pare a fi candida acea secretie, desi la analiza de secr nu a iesit nimic, iar eu de la data prelevarii secr nu am mai facut nimik....deci personal exclud candida. in schimb, din cate am citit pe net, dupa ce am vazut ca am gardnerella, deduc ca atat secretia cat si iritatia siinflamarea s-ar datora acesteia. mi-am dat seama ca ieri medicul nu a citit rezultatul pap deloc,  pt ca nu a vazut ca am aceasta bacterie.
recomandarea a fost:
- sa iau augmentin pt streptococ 10 zile
canesten  ovule si crema + nizoral capsule - pt candida ( pe care nu o am)
nimic pt gardnerella - asa ca mi-am luat flagyl ovule.
de asemenea, mi s-a rec ca dupa trat acesta, sa-mi fac testul pt genotipare HPV, pe care crede medicul ca il am, ca urmare a ceea ce a vazut la colposcopie.
va rog mult sa-mi spuneti daca are rost la iau trat pt candida cd eu am gardn, si daca prin augmentin acopar si trat pt gardnerella sau ar mai tb sa iau si alte pasile impreuna cu flagyl.
va rog sa imi dati un sfat, intrucat pe mine una m-a daramat  pur si simplu multitudinea de probleme pe care le am.... sad desi nu am avut pana acum o viata sexuala prea activa, ba din contra, din an in paste... daca ma intelegeti... sad
multumesc si multa santate!

Offline

 

#261 2008-01-23 16:40:33

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

sper sa nu ma insel dar haemophilus e un aerob gramnegativ ca si gardnerella...dar nu cred ca e acelasi lucru...ma va corecta cu siguanta doctoressa sau eu_vreau...candida teoretic s ar putea vedea si fara analiza daca medicul e cu experienta...ciudat e ca nu ti a iesit la secretie...probabil medicul a avut un motiv pt care ti a dat trat (sau a fost doar nepasator)...oricum ar nizoralul e indicat sa l iei din cauza antibioticelor...pt ca daca nu ai candida e probabil sa faci din cauza lor...in rest te va lamuri doctoressa sau eu_vreau...si bafta sa scapi de toate cat mai repede smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#262 2008-01-23 17:08:20

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

augumentinul e pt gardnerella. ea se trateaza cu antibiotice. nu inteleg de ce zici ca nu ti-a dat tratament pt asta. daca nu a iesit la secretie nu vad ce cadida sa ai. simptomele pe care le ai pot fi foarte bine date de gardnerella. ia si nizoralul ca sa nu dai in candida si dupa ce termini tratamentul refa analiza de secretie.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#263 2008-01-23 17:17:54

andreeai
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

nu cred ca a vazut papanicolaul unde scria de gardn - a considerat ca secretia modifiata ar fi candida... a apreciat doar prin ceea ce a vazut, mi-a spus ca trebuie sa tratam streptococul, si nu a mentionat abslut nimik de gardn. dar daca augmentinul acopera si gardn, e perfect. dar ovulele pentru candida, sa le mai iau? sau sa incep trat cu flagyn?
multumesc pentru raspunsuri!

Offline

 

#264 2008-01-23 17:22:38

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

eu nu inteleg de ce crede el ca ochiul lui e mai bun ca analiza de secretie...
ia antibioticul si nizoralul si daca am gresit ma va corecta doctoressa maine.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#265 2008-01-23 17:30:54

daria23
New member
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 23

Re: gardnerella vaginalis

Buna la toata lumea.

am si eu o problema...din pacate toate de pe aici avem cate ceva dar uite asa ne ajutam.
Care este problema mea.eu am fost diagnosticata cu ceva timp in urma cu gardenella si am luat tratament cu fasigin pastile 4 o data si cu ovule cred meclon si spalaturi.am terminat tratamentul si de ceva timp eu cred ca inca nu am scapat.de ce spun asta :uneori am mancarimi si scurgerea e albicioasa si abundenta.Am fost la medic si mi-a zis ca ea nu crede ca mai e nimic dar totusi sa vedem analizele(Am fost la alt medic ,nu cel care m-a depistat cu gard.) tot ea mi-a zis ca se transmite prin contact sexual de cele mai multe ori.acum problema mea este ca inca imi e teama sa nu am ceva ce sa fac?eu cred ca nu e totul ok ca nu e normal sa fie asa secretia mea.
-daca se transmite prin contact sexual si io am facut sex fara prezervativ la inceput  inseamna ca acum are si partenerul meu?ce sa fac sa i spun sau sa nu i spun nimic?suntem impreuna de putin timp si nu as vrea..

va multumesc mult si astept un sfat , ce sa fac?

Offline

 

#266 2008-01-23 17:39:52

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: gardnerella vaginalis

gardnerella e o bacterie care traieste in mod normal in vagin si la un moment dat, in caz de dezechilibru se inmulteste si "da pe afara". nu ai de ce sa te jenezi sa ii explici asta pt ca oricum ar fi bine sa faci sex protejat pana te vindeci ca sa nu o tot iei de la el inapoi. mergi si fa o analiza de secretie ca sa fii sigura ca e asta si nu e altceva.


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.