homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-22


#400 2008-12-08 12:28:16

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Nu ma spal in interior decat dupa contacul sexual.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 



#401 2008-12-22 23:57:24

La.Flame
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 161

Re: gardnerella vaginalis

asa.. imi vine sa mor. am terminat tratamentul.. a fost ok, m-am simtit bine 3 zile si acum iar mi-au revenit simptomele .. innebunesc.. cand o sa scap naibii de gardnerella asta?grater( nu mai suport, ma afecteaza psihic de acum.. e al doilea tratam care nu da rezultate..

Offline

 

#402 2008-12-23 00:09:32

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

la flame pune 3-4 zile iaurt intravaginal...vezi daca te ajuta...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#403 2008-12-23 21:42:06

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Buna seara!Am ajuns pe acest site cautand informatii despre aceasta boala numita Gardnerella..Am si eu aceeasi problema.Am fost depistata cu gardnerella si nu stiu cum sa mai scap de ea...am fost la 2 medici pana acum si nimik..Ultimul tratament pe care l-am luat a fost:Azytrox de 500gr timp de 3 zile si eu si partenerul meu si ovule polygynax unul seara...Nu mai am intepaturile si mancarimile dar scurgerea albiciasa inca mai persista fara un miros foarte puternic si deloc abundenta..Mai e o problema...nu ma umezesc deloc in timpul contactului sexual si uneori ma si doare...Iar dupa contact cand urinez, ma ustura...nu mai stiu ce sa mai fac...Va rog dati-mi un sfat ca simt nu mai pot...Astept un raspuns de la voi...Va multumesc!


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#404 2008-12-23 22:50:09

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

gaednerella e o dereglare a florei vaginale
ai putea sa incerci tratamentul cu iaurt 3,4 zile, iar dupa sarbatori cel mai bine ar fi sa mergi la medic sa mai faci o analiza de secretie si daca nu a trecut sa repeti tratamentul..si ai grija cu spalaturile vaginale care duc de multe ori la aceasta dereglare
durerea si lipsa de lubrifiere se datoreaza cel mai probabil tot gardnerellei, iar usturimea la urinat e din cauza lispei de lubrifiere

Offline

 

 Publicitate


loading...

#405 2008-12-24 00:54:11

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Multumesc mult de raspuns...Ma gandeam sa mai incep inca o data tratamentul dar numai cu ovulele ..dar am sa incerc cu iaurt asa cum mi-ai recomandat...Sper sa imi treaca...



Mai am o intrebare...tratamentul care mi-a fost prescris e bun?ca am vazut alte tratamente...si aceste pastilute nu le-am intalnit pe acest forum...Dar ovulele?

Ultima oara a fost editat de LovelyIrene (2008-12-24 01:11:50)


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#406 2008-12-24 09:05:23

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

De Azitrox sincer nu stiu ce sa zic. dar gardenerella reactioneaza foarte bine la metronidzol. Iar ovulele pe care le-ai pus tu (poligynax) trateaza candidoza.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#407 2009-01-26 21:20:38

rosaura
Membru
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

conteaza ce geluri intime folosim? am inteles ca este bine ca tot ce folosim pentru igiena intima sa aiba ph-ul neutru, este adevarat?

Offline

 

#408 2009-01-26 21:23:29

rosaura
Membru
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

buna! sunt un nou membru si ma intereseaza foarte mult despere gardnerella! am citit toate comentariile despre aceasta dar nu pot sa inteleg de unde am asa ceva! irigatorul nu il folosesc foarte des, ob nu am folosit, am acelasi partener de 2 ani si acum 2 luni am inceput sa am secretia foarte abundenta si urina sa imi mirosa incredibil de urat. am fost la ginecolog si mi-a recomandat ovulele 'klion-d 100'. ce ma intereseaza: partenerul poate contacta si el? de unde stiu sigur ca nu mai am( mirosul urinei dupa tratament a disparut )? cum pot sa ma protejez sa nu mai apara? va multumesc> orice sfat imi este de mare ajutor.

Offline

 

#409 2009-01-26 21:57:14

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

de ce discutam despre mirosul urinei?
gardnerella e un microorganism care se afla in vagin...in conditiile dereglarilor de flora el se poate dezvolta in exces si poate da simptomatologie...secretie abundenta si urit mirositoare...
cu urina e alta poveste, trebuie vazut daca nu cumva ai o infectie urinara
nu stii sigur ca nu mai ai, poate sa reapara....poti avea insa o idee daca faci un examen de secretie
te poti proteja pastrind echilibrul florei vaginale


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#410 2009-01-26 22:28:26

rosaura
Membru
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

multumesc! in legatura cu ce este cel mai indicat sa ne spalam...? a..da, si ce ma mai interesa cel mai mult este daca ar trebui sa ne ingrijoreze foarte tare aceasta gardnerella? vreau sa spun ca eu nu am fost foarte speriata pentru ca recunosc nu stiam ce inseamna si cat de grav este! nu vreau sa par grea de cap ( dar stiu ca sunt:) ) cum imi pot pastra cel mai bine echilibrul florei vaginale?
am vb de mirosul urinei deorece a aparut odata cu celelalte simptome si ma interesa daca sunt singura cu acest simptom in plus pentru ca dupa cum am mai spus a disparut odata cu tratamentul pentru gardnerella!
multumesc anticipat si scuze de stress! pooop u all!

Offline

 

#411 2009-01-26 22:35:07

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

cel mai indicat e sa ne spalam cu apa si nu exagerat de des
nu e grav
pastrezi echilibrul florei evitind spalaturile vaginale prea frecvente/insuficiente, facind protectie antimicotica  cind iei antibiotice


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#412 2009-01-27 08:21:49

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

mirosul urat al urinei dispare cu 2 l de apa pe zi , asta o sa iti zica si cel mai bun urolog ,, stiu un caz , si urologul asta a recomandat , dupa ce fata luase mii de antibitotice

Offline

 

#413 2009-02-09 23:20:34

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Ufff...ne omoara gardnerella asta...am facut am vreo2 luni un tratament cu azitrox si poligonax...am facut si o analiza de secrretie dupa si totul era ok...acum cred ca a revenit...Am o scurgere albicioasa.,branzoasa..mirosul e diferit...Ma voi duce din nou la doctor ptr o analiza sa vedem ce iese...As avea si eu o intrebare...credeti ca anticonceptionalele yasmine ar putea sa modifice secretia?Si cum as putea afla daca e posibil sa fie sperma de vina??Ufff....


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#414 2009-02-10 08:51:03

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Eu tind sa cred ca e acum e vorba de candida, cu care te-ai pricopsit de la antibiotic.

Anticonceptionalele favorizeaza aparitia candidozei, insa nu e o cauza a aparitiei acestei boli. Din ceea ce ai scris tu, tind sa cred ca antibioticul e de vina.

Desi, poligynaxul e tratament impotriva candidozei ... si nu impotriva gardenerrelei. Cel mai sigur repeta analiza de secretie.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#415 2009-02-11 13:31:50

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Si eu cred la fel..nu are mirost atat de intepator ca acum 2 luni...Oricum,ma voi duce la un examen de secretie ptr a fi sigura..Uff..m-am saturat sa tot merg la doctori!!!Mercic mult de rapuns...
Apropo,am tot citit de gelul ala de la bioclin...e eficient?As vrea sa il cumpar si eu dar inainte vreau sa ma asigur ca n-am sa merg iar la doctor dupa aia:(


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#416 2009-02-11 14:09:35

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

da e bun , dar pt echilibru florei
daca ai o infectie doar amelioreaza

Offline

 

#417 2009-02-11 15:43:25

poly
New member
Inregistrat: 2009-02-06
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

buna! sunt cam speriata. aseara am primit rezultatul de le analizele secretiei si mi a rezultat ca am gardnerella vaginalis. stiu ce inseamna dar am auzit ca se scapa ca greu de ea. acum urmez un tratament. mentionez ca eu nu am nici un simptom de al acestei gardnerella. vroiam sa stiu cat este de grava si ce simptome ar trebui sa am.
PS: in perioada acestui tratament am voie sa intretin reletii sexuale? Il iau si eu si prietenul meu.  multumesc

Offline

 

#418 2009-02-11 18:24:43

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: gardnerella vaginalis

Gardenerella e o derglare a florei vaginale si nu e grava. Cu tratamentul adecvat trece si cu o conduita corespunzatoare in ceea ce priveste vaginul, nu reapare. Cred ca dereglarea este abia la inceput daca nu ai simptome. Ceea ce e foarte bina.

Depinde ce tratament faci. Teoretic poti avea contact sexual, dar cu prezervativ. Insa ... depinde foarte mult de tratamentul pe care il faci.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.