homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-24


#438 2009-02-20 09:43:04

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

pai si eu pateam la fel , se intareste secretia pe peretii vaginului : urmarea : nu esti lubrifiata
eu am primit tartament cu tergynan si am luat eu dupa mintea mea metronidazol , si mi-a mai trecut , dar eu stiam cauza am e coli , si am fost la medic
asa ca daca nu e grav si medicul nu iti da tratament poti sa iei si tu niste ovule pe baze de plante naturale , sau pt refacerea florei

eu iau acum niste ovule  feminella vagi c , sunt special facute pt a reface flora si ph vaginal , lupta impotriva germenilor anaerobi
aceste ovule nu sunt vazute ca medicamente : uite ce zice pe prospec:
comprimate vaginale feminella vagi c sunt create pentru a oferi o protectie naturala a mediului vaginal prin mentinerea sau refacerea naturala a mediului vaginal prin mentinerea sau refacerea ph-lui fiziologic .Aplicarea comprimatelor vaginale reinstaureaza rapid valorile normale ale mediului vaginal ceea ce nu mai permite cresterea de germeni nedoriti anaerobi responsabili de dezvolatrea vaginitelor bacteriene, fiind  utile mai ales la paciente cu recidive si dupa tratamentul cu antibiotice
nu vreau sa fac reclama , abia mi-am pus aseara un ovul si sunt incantata imi pun sperante in ele , o sa iti zic cum ma simt dupa ce le pun pe toate 6
din ce am mai citi pe forum  fetele am vazut ca au mai folosit ovule cu lactobacili , dar la tine sunt prezenti lactobacilii

Offline

 



#439 2009-02-21 16:48:47

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Mercic mult de informatii...Chiar te rog sa imi spui si mie cum te simti de la ovulele acelea ca as vrea sa le incerc si eu...Ma gandeam sa mai fac un tratament cu iaurt ca rau din cate am inteles nu are ce sa faca...Doctorul si asistenta de la laboratorul unde am facut analiza, au zis ca e bine si ca nu am nimik..Dar atunci de ce oare am secretia asta branzoasa si alba...
Ma gandeam sa mai repet o data tratamentul cu polyginax preventiv...Credeti ca m-ar ajuta cu ceva??


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#440 2009-02-23 08:41:51

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

eu inca sunt confuza legat de ovulele feminella , sunt f bune , in sensul ca evident dupa ce se topeste ovulul ma simnt mult mai bine , dar inca persista o senzatie ciudata
ele sunt bune , dar cred ca numai pt reglarea florei , daca e prezenta o infectie , nu cred ca ajuta
dar per tottal sunt multumita pana acum de ele
mai am 2

Offline

 

#441 2009-02-23 15:18:22

nefertiti0005
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 10

Re: gardnerella vaginalis

Ziua buna tuturor! Sunt noua pe aici si as vrea sa stiu o parere si o recomandare.
  Acum 3 luni am facut gardnerella, se pare ca a reaparut, la ultimul examen pe buletinul de analize scrie asa :
  Celule epiteliale - frecvente , > 30% aspect de "clue-cells"
  Reactie inflamatorie - moderata - relativ frecvente polimorfonucleare
  Hematii: absente
  Flora Dorderlein: absenta
  Flora cocobacilara Gram variabila: frecventa ( Gardnerella vaginalis - like )
  Levuri: nu se observa
  Trichonomas vaginalis - nu se observa

  Atunci doctora mi-a prescris timp de 10 zile ovule Tergynan si Tinizol in doza unica de 500mg , si partenerului tot in doza unica , odata cu mine.

  Dupa trei luni mi-a revenit nebunia asta de gardnerella....si nu-mi dau seama de ce! nu folosesc irigator, ob-uri, spalaturi si ale cele...oare ce fac gresit sau ce nu fac? Va multumesc.

P.S. Diagnosticul pus pe baza analizei : Gardnerella si pe reteta am vazut ca a scris colpita [ se refera la o reactie inflamatorie? ]. Oare diagnosticul e corect?

Ultima oara a fost editat de nefertiti0005 (2009-02-23 15:20:18)

Offline

 

#442 2009-02-23 15:27:30

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

da e corect , colpita e o afectiune a colului , adica prezenta unei infectii in vagin
se scapa greu de gardnerella , vezi ca s-a scris mult pe forum despre asa ceva , da si tu o cautare
cel mai bine ar fi sa repeti analiza si fa si o cultura din secretie sa vezi la e iti cedeaza , si iarasi taratament

Offline

 

 Publicitate


loading...

#443 2009-02-23 15:29:06

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

colpita e n inflamatie a colului si vaginului, la tine provocata de gardnerella..e corect diagnosticul
nu pot sa-ti spun de ce a reaparut..poate nici nu a trecut dupa primul tratament, insa ceea ce vad eu in analiza de secretie e ca nu ai deloc lactobacili care ar trebui sa predomine in secretia vaginala
de aceea dupa ce faci tratamentul cu ovule si antibiotic ar fi bine sa faci si un tratament pentru refacerea florei(al lactobacililor) fie cu iaurt sau cu ovule cu lactobacili

Offline

 

#444 2009-02-23 15:31:06

nefertiti0005
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 10

Re: gardnerella vaginalis

Ms. exact asa se cheama ? cultura din secretie. ca eu am facut un fortiu-secretie vaginala. Of sunt analfabeta cu analizele astea in fata. Acum caut alt doctor ca nu am rezonat prea bine cu domnisoara doctor. Uf...

Offline

 

#445 2009-02-23 15:38:06

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

analiza secretiei sau lama , arata din ce e formata secretia vaginala , asa cum ti-a zis si tie , flora cocobacila
cultura arata ce creste pe mediile insamantate adica exact ce reprezinta acei cocbacili
in urma culturii se face la cerere si o antibiograma , adica la ce antibiotice reactioneaza infectia ta
si asa poti merge la sigur
nu te stresa prea tare , nu e nimic grav si nu e cu treansmitere sexuala , partenerul a primit ca sa mergeti la sigur
se scapa mai greu de ea , dar asa cum a zis si lady trebuie sa faci ceva pt refacerea florei , ca altfel va recidiva , tocmai pt ca nu ai bacilii curateniei , si anume doderlain , acestia mentin un echilibru

Offline

 

#446 2009-02-23 15:41:49

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

pt garnderella nu prea se face antibiograma caci ea nu raspunde la multe..tratamentul clasic e cu metronidazol si daca nu trece, sigura solutie e sa-l repeti

Offline

 

#447 2009-02-23 15:42:15

nefertiti0005
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 10

Re: gardnerella vaginalis

multumesc tttttt, am sa-mi fac o programare si am sa cer o cultura si o antibiograma! sa stiu un lucru si sa merg la sigur. Doctora mea, m-a intrebat " si ce mai vrei sa-ti fac?" "dar de ce vrei sa-ti faci si secretie?" " ce nu ai incredere in mine?" Mi-a lasat un profund sentiment "amar" , cum sa te comporti asa..in fine... imi caut alt cabinet si de data asta sa dau peste cineva mai de Doamne Ajuta. Iti multesc pentru promptitudinea raspunsului. Maine ma duc la control si de data asta am vrut sa fiu mai informata ca poate iar dau peste un doctor care ma intreaba ce sa-mi faca lol

Offline

 

#448 2009-02-23 15:43:44

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

fii atenta ce zice lady
nu am stiut ca nu prea se face antbiograma
asa ca mergi pe mana lu lady , stie mai bine decat stiu eu

Offline

 

#449 2009-02-23 15:47:41

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

tttttt a scris:

fii atenta ce zice lady
nu am stiut ca nu prea se face antbiograma
asa ca mergi pe mana lu lady , stie mai bine decat stiu eu

ttttt, asa citisem mai demult intr-un post pe forum(daca nu ma insel cred ca era chiar al doctoressei)
oricum, trebuie urmat tratament si apoi facut ceva cu lactobacilii tongue

Offline

 

#450 2009-02-23 15:50:23

nefertiti0005
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 10

Re: gardnerella vaginalis

Adica sa repet tratamentul cu tergynan si tinizol?  Iar dupa tratament sa iau ceva pt lactobacili? La mine doctora a cam sarit in sus...ca asta ar fi trebuit sa dea rezultate...

  Multumesc Lady

Offline

 

#451 2009-02-23 15:54:20

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

pai din analiza e cam clar ca asta ai si ca nu a trecut deci va trebui sa refaci tratamentul dar poate iti da mai multe zile sau cine stie...tratamente nu recomand tongue vorbeste cu medicul
si apoi da, te ocupi de refcerea florei

Offline

 

#452 2009-02-23 15:54:59

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

si eu la fel stiam de metronidazol , asa e , doctoressa asa recomanda , ai dreptate
dar faza cu antibiograma nu am stiut-o
nefertiti  eu nu stiu ce sa zic , daca sa repeti sau nu tratamentul dar cultura eu zic ca trebuie sa o faci totusi sa mergi la sigur , iti zice o patita
si cat despre doctora , poate sa sara cat o vrea in sus , daca nu a trecut inseamna ca nu e bun tratamentul asta , deci mai multe investigatii trebuiesc facute , sau schimbat tratamentul

Offline

 

#453 2009-02-23 15:56:33

nefertiti0005
New member
Inregistrat: 2009-02-23
Mesaje: 10

Re: gardnerella vaginalis

Ok. Asa am sa fac. Multam. Iau analizele cu mine si ma duc la alt doctor. O zi buna si v-am pupat. A si sa nu uit, pentru refacerea florei ce se recomanda? am vazut ca s-a scris pe aici de Feminella vagi c...

Offline

 

#454 2009-02-23 19:40:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

nefertiti0005 a scris:

Ok. Asa am sa fac. Multam. Iau analizele cu mine si ma duc la alt doctor. O zi buna si v-am pupat. A si sa nu uit, pentru refacerea florei ce se recomanda? am vazut ca s-a scris pe aici de Feminella vagi c...

eu stiu de varianta clasica cu iaurt si biotics sau bioclin gel(testate de mine) iar fetele mai vorbeau de ceva ovule

Offline

 

#455 2009-02-24 08:39:12

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

nefertiti0005 a scris:

Ok. Asa am sa fac. Multam. Iau analizele cu mine si ma duc la alt doctor. O zi buna si v-am pupat. A si sa nu uit, pentru refacerea florei ce se recomanda? am vazut ca s-a scris pe aici de Feminella vagi c...

sunt ovule diferite , depinde ce vrei sa refaci , momentan trebuie tratament , apoi poti sa o intrebi pe doctora , la tine nu cred ca se potriveste feminella vagi c , pentru ca aceste ovule refac acidul si ph -ul din vagin , daca ai mediu alcalin , il reface in acid , asa cum e normal , dar tu trebuie sa iti iei ovule ce contin  doderlain cam astea sunt pe piata: gyniel , colpotrophine , gynophilus,, sau iaurt natural cu seringa 5 zile

Offline

 

#456 2009-02-25 12:52:09

poly
New member
Inregistrat: 2009-02-06
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

buna! fac un tratament pt gardnerella( ciprinol, cervugid, nizoral) si eu si partenerul meu.  Acum 6 saptamani am facut si o intrerupere de sarcina. contact sexual nu am avut. De la ovulele acelea sangerez(cred). Am sangerat  in astea 6 saptamani de trei ori, cate 2 zile de fiecare data. ciclu menstrual nu cred k este. Am avut si niste dureri ,asemanatoare durerilor  menstruale. medicul ginecolog mi a zis k nu am rana pe colul uterin dar nu i am spus de sangerarile acestea. o sa ma duc la control  peste o saptamana  cand o sa termin tratamentul sii o sa i spun.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.