homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-25


#457 2009-02-25 15:21:53

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: gardnerella vaginalis

poly a scris:

buna! fac un tratament pt gardnerella( ciprinol, cervugid, nizoral) si eu si partenerul meu.  Acum 6 saptamani am facut si o intrerupere de sarcina. contact sexual nu am avut. De la ovulele acelea sangerez(cred). Am sangerat  in astea 6 saptamani de trei ori, cate 2 zile de fiecare data. ciclu menstrual nu cred k este. Am avut si niste dureri ,asemanatoare durerilor  menstruale. medicul ginecolog mi a zis k nu am rana pe colul uterin dar nu i am spus de sangerarile acestea. o sa ma duc la control  peste o saptamana  cand o sa termin tratamentul sii o sa i spun.

probabil trebuia sa mai astepti putin pana la a incepe tratamentul cu ovule...vaginul,uterul trebuie sa se refaca dupa intrerupere... se mai intampla sa sangerezi,doar ca ar trebui sa te duci la medic,sa-i spui despre ce este vorba...


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 



#458 2009-02-25 15:29:41

poly
New member
Inregistrat: 2009-02-06
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

multumesc, adryana grygo! o sa ma duc la medic.

Offline

 

#459 2009-02-25 15:34:12

adryana grygo
Full member
De la: Ardeal...univers fatal
Inregistrat: 2008-07-18
Mesaje: 382

Re: gardnerella vaginalis

cu multa placere,mai asteapta sfaturi si de la celelalte fete


Cea mai mare intelepciune nu sta in a nu cadea niciodata, ci in a te putea ridica de fiecare data cand ai cazut...

Offline

 

#460 2009-02-26 12:52:51

LovelyIrene
New member
Inregistrat: 2008-12-23
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

ttttt,cum te simti de la ovule feminella vagi?Le-as incerca si eu daca zici ca au dat rezultate....Secretia mea persista si lubrifiata tot nu sunt klumea...Am sa incerc si bioclinul...Crezi ca da vreun rezultat?O fi bun in problema mea?Astept raspuns..mercic mult:*puss


"Arta diplomatiei consta in a-l tine pe adversar in expectativa"!!(Coelho)

Offline

 

#461 2009-02-26 15:23:22

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

imi pare rau sa iti zic ca eu nu le-am putut termina pt ca mi-au revenit usturimile GROAZNICE
nu mai stiu ce sa fac
aum ma ustura si cand urinez , ma duc sa imi fac o urocultura , cu toate ca ultima a iesit sterila
in cazul meu nu au fost de ajutor ovulele , dar asta pt ca nu a dispararut infectia presupun...
eu am e coli in secretie , asa a aparut la ultima cultura de secretie , si banuiesc ca a recidivat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#462 2009-03-03 07:52:24

poly
New member
Inregistrat: 2009-02-06
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

de la gardnerella pot avea si sangerari. eu am dar foarte putin. medicul mi a zis k de la gardneralla am, dar eu n am auzit pe nimeni sa aiba sangerari de la gardnerella. spuneti mi o parere. multumesc

Offline

 

#463 2009-03-03 08:22:25

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

nu prea cred ca da sangerari garned , sau nu ar trebui
asteapta si alte pareri

Offline

 

#464 2009-03-03 11:07:28

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

gardnerella e o dereglare a florei...deci nu ar avea dc sa dea sangerari...cum sunt? mai deschise la culoare?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#465 2009-03-03 11:30:00

poly
New member
Inregistrat: 2009-02-06
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

da. dar nu inteleg de ce. probabil mai am si o infectie??. acum 2 luni am facut si o intrerupere de sarcina, dar medicul mi a zis k e ok. mi a facut si ecograf intravaginal si mi a zis k nu am vreo problema. se vedea si k tr sa mi vina si menstruatia. dar eu am sangerarile astea mai demult. de aproximativ 2 sapt

Ultima oara a fost editat de poly (2009-03-03 11:34:04)

Offline

 

#466 2009-05-12 09:27:13

puyut
New member
Inregistrat: 2008-09-23
Mesaje: 34

Re: gardnerella vaginalis

Buna fetelor. Am si eu o intrebare legata de Gardnerella Vaginalis. Vreau sa incerc tratamentul cu lactobacilus acidophillus si nu stiu exact cum se face. Nu am gasit nicaieri pe forum si nici pe internet. Am cumparat pilule gelatinoase cu Acidopillus si am inceput sa iau 3 pe zi, dar vreau sa incep si tratament cu iaurt natural, am cumparat lapte de la tara si am facut iaurt din el, nefierbandu-l, am inteles ca asa raman vii fermentii. Insa nu stiu daca pot sa iau si pilulele si iaurt in acelasi timp, mi-e sa nu dau in alte alea...   Si nu stiu exact nici schema de tratament local. Am inceput sa introduc o pilula gelationasa in vagin, seara inainte de culcare, dar nu stiu daca e de ajuns, daca nu cumva trebuie 3 pilule, sau daca e mai bun iaurtul. Si nu stiu daca trebuie sa fac spalaturi vaginale inainte sa introduc pilula.
Pe scurt, toata lumea vorbeste de tratamentul cu iaurt, dar nimeni nu spune exact cum se face, cantitate, schema de tratament.
Daca ma puteti ajuta, va rog frumos, ma chinui de ani de zile sa scap de boala asta. grater


Invatati de la stanci sa sperati
De la cer sa luminati
De la nor sa credeti in zbor
De la ploaie sa turnati peste altii dragoste si impacare...

Offline

 

#467 2009-05-12 16:43:34

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

puyut, in primul rand doar iaurtul nu te scapa de gardnerella. intai trebuie sa faci tratament cu antibiotic si ovule, iar apoi sa refaci flora prin tratamentul cu iaurt
cumperi seringi de 5 ml si 5 seri la rand pui seara inainte de culcare iaurt,iar dimineata te speli
in legatura cu pilulele cu lactobacili nu stiu cum se administreaza. unde le-ai gasit? nu au prospect?

Offline

 

#468 2009-05-18 12:20:26

Alirox
Full member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 345

Re: gardnerella vaginalis

Am mai scris intr-un alt post despre problema mea, anume ca la analiza secretiei vaginale iesise ca am candida si leptotrix, iar prietenul meu gardnerela. Dupa tratamente de vreo 2 luni pt candida si leptotrix , care nu au avut nici un succes, am repetat analiza si acum, culmea...am candida si gardnerela big_smile , nu leptotrix, iar tratamentul care i l-a dat prietenului pt gardnerela este sumamed in doza unica si dalacin timp de 4 zile 2/zi, iar mie acum mi-a dat sa iau 4 zile, de 2/zi dalacin, dupa care mi-a zis ca-mi trece si sa-mi refac analizele...
Va rog din suflet sa ma ajutati ca nu mai suport sa ma duc la tot felul de analize si sa iau tot felul de medicamente care nu au efect. Din cate am observat, tratamentul pt gardnerela e mult mai complex si nu cred ca din 8 capsule mi se trateaza problema...presupun doar ca se cronicizeaza si devine mai rezistenta la tratament.. Oricum Doctoresssa TE ROG sa ma ajuti, sa-mi spui ce tratament trebuie sa iau pt candida si gardnerela, ca nu mai am incredere in altcineva...

Offline

 

#469 2009-05-18 12:29:20

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: gardnerella vaginalis

pana iti raspunde doctoressa...pot sa-ti zic k si eu am fost in situatia ta...cu candida si gardnerella ...si am facut tratament pt gardnerella cu tinidazol(doza unica-4 pastile) + ovule flagyl apoi dupa ce am terminat cu ovulele flagyl am pus ovule pentru candidoza... (lomexin) si am scapat de amandoua.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#470 2009-05-19 18:52:35

Alirox
Full member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 345

Re: gardnerella vaginalis

YoHanna, multumesc mult.. cred ca am sa incerc si asa, ca deja am ajuns la capatul rabdarii. e groaznic sa te patezi continuu, sa mergi la doctor sa dai o gramada de bani si pe consultatii, analize, sa faci tratamente pentru diverse boli care oricum nu le ai, sa-ti mai si incurce analizele si sa-ti spuna k nu stie la ce reactioneaza microbul si k trebuie sa incerci medicamente la nesfarsit pana isi va face unul efectul, etc... Cred ca mai am putin si-mi  fac specializare in ginecologie, la cate am citit..grater

Offline

 

#471 2009-05-19 21:33:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

Alirox a scris:

YoHanna, multumesc mult.. cred ca am sa incerc si asa, ca deja am ajuns la capatul rabdarii. e groaznic sa te patezi continuu, sa mergi la doctor sa dai o gramada de bani si pe consultatii, analize, sa faci tratamente pentru diverse boli care oricum nu le ai, sa-ti mai si incurce analizele si sa-ti spuna k nu stie la ce reactioneaza microbul si k trebuie sa incerci medicamente la nesfarsit pana isi va face unul efectul, etc... Cred ca mai am putin si-mi  fac specializare in ginecologie, la cate am citit..grater

cunosc sentimentul lol

Offline

 

#472 2009-07-07 08:43:15

Onair
New member
Inregistrat: 2007-02-03
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Buna tuturor. Am nevoie de ajutor ...mare. De 3 ani am garderella. Prima data a iesit la un examen de rutina, nu am avut nici un simptom(nu mai stiu cu ce am facut tratament-ceva ovule portocalii si ceva pastila); a doua oara am avut simptome si am facut tratament cu flagyl (pastile si ovula)...a treia oara e anul asta - acelasi tratament si deasemenea am simtome. Ce sa fac? Nu imi fac spalaturi si nu am probleme cu sistemul imunitar. Imi este frica sa nu cumva sa dezvolt si altfel de probleme din cauza asta. Multumesc pentru orice raspuns.

Offline

 

#473 2009-07-07 10:59:59

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

onair, in cazul gardnerellei nu prea ai ce sa faci decat sa repeti tratamentul
dar esti sigura ca nu mai ai si alte infectii?

Offline

 

#474 2009-07-07 11:37:00

Onair
New member
Inregistrat: 2007-02-03
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

voi afla saptamana viitoare cu exactitate. Sper ca nu. Sad face-ul asta sad  nu e deajuns sa descrie cat de sad sunt sad

Offline

 

#475 2009-07-07 16:02:13

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: gardnerella vaginalis

nu trebuie sa te impacientezi. se va rezolva. fa analize sa vezi exact ce ai.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.