homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-26


#476 2009-07-16 20:51:00

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: gardnerella vaginalis

mi am luat si eu analizele azi de la laborator...scrie asa :
frotiu colorat Gram-evidentiaza cocobacili Gram variabili cu aspect microscopic de Gardnerella vaginalis(flora anaeroba)
pe mediile de cultura nu s a dezvoltat flora microbiana patogena in aerobioza
eu am fost la control si doctorita mi a dat sa iau isoprinosine si ovule cerviron..mi a pus un diagnostic de hpv discret (microcondiloame) .asta inainte sa imi vina rezultatele culturii...
dar din cate vad eu din rezultate nu e hpv...
?????
mai are rost sa mai continui cu tratamentu ce mi l a dat..sa nu cumva sa dauneze ...


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 



#477 2009-07-18 11:06:47

georgi2009
Membru
Inregistrat: 2009-07-18
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

buna!am si eu o mica intrebare legat de acest subiect...mi a iesit ca rezultat la test flora tip 3 si gardnerella, este prima oara cand mi se intampla si as dori sa stiu ce tratament este cel mai indicat pentru tratarea ei..pe langa asta am mai facut si o anexita..medicul mi a dat pt moment spalaturi si m a rechemat la consult peste o luna...dar constat ca nu ma ajuta..

Offline

 

#478 2009-07-18 11:36:56

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: gardnerella vaginalis

pt anexita ai nevoie de antibiotic si antiinflamator, iar pt gardnerella, antibiotice pe cale orala+ovule
noi nu iti putem prescrie tratament pe forum, mergi la alt medic

Offline

 

#479 2009-07-18 13:07:41

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: gardnerella vaginalis

mi am luat si eu analizele azi de la laborator...scrie asa :
frotiu colorat Gram-evidentiaza cocobacili Gram variabili cu aspect microscopic de Gardnerella vaginalis(flora anaeroba)
pe mediile de cultura nu s a dezvoltat flora microbiana patogena in aerobioza
eu am fost la control si doctorita mi a dat sa iau isoprinosine si ovule cerviron..mi a pus un diagnostic de hpv discret (microcondiloame) .asta inainte sa imi vina rezultatele culturii...
dar din cate vad eu din rezultate nu e hpv...
?????
mai are rost sa mai continui cu tratamentu ce mi l a dat..sa nu cumva sa dauneze ...


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#480 2009-07-20 09:56:37

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

cultura nu indica prezenta condiloamelor , daca ea ti-a dat tratament insemna ca le-a vazut cu ochul liber , deci eu te sfatuiesc sa iei isoprinosine , si daca ai bani si consideri necesar poti face testul hpv , pt a vedea exact ce tulpini ai

Offline

 

 Publicitate


loading...

#481 2009-07-20 15:25:55

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: gardnerella vaginalis

multumesc smile


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#482 2009-07-20 22:46:52

ioanafbr
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 53

Re: gardnerella vaginalis

buna,
sunt noua, azi am gasit site0ul.
o sa fiu cat pot de scurta. Am mers la doctor si dupa analiza secretiei am primit urmatorul rezultat:frotiu bogat celular cu placarde CEPS +CEPI, nc (cred) liberi, rare PMN, pseudohife candida, gardnerella present, flora cocobacilara. In urma cu o saptamana la control inainte de rezultatul secretiei, am fost diaogosticata cu metroanexita bilaterala si vaginita si am primit urmatorul tratament pt 5 zile: ampicilina 500mg 1cp la 6 ore, oxacilina 500mg 1 la 6 ore, metronidazol pastile 2 la 12 ore, diclotard 1 cp pe zi, cervugid ovule 1 pe zi pt 12 zile. Azi dupa rezultatul secretiei dna doctor spune ca nu mai trebuie sa-mi dea medicamente deoarece cele pe care mi le-a dat sapt trecuta actioneaza f bine si pt asta. Acum vad din ce ati scris voi ca si sotul meu trebuia sa ia ceva. Ajuta-ma te rog dat fiind faptul ca dansa de maine merge in concediu. sa ia si el metronidazol sau altceva? si daca da cum? si zi-mi te rog daca analizele sunt grave. dna doctor zice ca nu sunt. si mai spune ca tratamentul cu antibiotice si metronidazol il mai repet si cand imi va veni ciclul , adica pe 1 aug, pt siguranta. spune0mi te rog ce sa fac cu sotul meu, pentru ca vrem sa facem un bebe cand totul va fii ok. multumesc!


cine zambeste atunci cand greseste, inseamna ca a gasit pe cine sa dea vina!!!  tummenupp

Offline

 

#483 2009-07-21 08:55:31

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

ioanafbr a scris:

buna,
sunt noua, azi am gasit site0ul.
o sa fiu cat pot de scurta. Am mers la doctor si dupa analiza secretiei am primit urmatorul rezultat:frotiu bogat celular cu placarde CEPS +CEPI, nc (cred) liberi, rare PMN, pseudohife candida, gardnerella present, flora cocobacilara. In urma cu o saptamana la control inainte de rezultatul secretiei, am fost diaogosticata cu metroanexita bilaterala si vaginita si am primit urmatorul tratament pt 5 zile: ampicilina 500mg 1cp la 6 ore, oxacilina 500mg 1 la 6 ore, metronidazol pastile 2 la 12 ore, diclotard 1 cp pe zi, cervugid ovule 1 pe zi pt 12 zile. Azi dupa rezultatul secretiei dna doctor spune ca nu mai trebuie sa-mi dea medicamente deoarece cele pe care mi le-a dat sapt trecuta actioneaza f bine si pt asta. Acum vad din ce ati scris voi ca si sotul meu trebuia sa ia ceva. Ajuta-ma te rog dat fiind faptul ca dansa de maine merge in concediu. sa ia si el metronidazol sau altceva? si daca da cum? si zi-mi te rog daca analizele sunt grave. dna doctor zice ca nu sunt. si mai spune ca tratamentul cu antibiotice si metronidazol il mai repet si cand imi va veni ciclul , adica pe 1 aug, pt siguranta. spune0mi te rog ce sa fac cu sotul meu, pentru ca vrem sa facem un bebe cand totul va fii ok. multumesc!

pseudohife candida = prezenta candidozei
gardnerella = dezechilibrul florei vaginale , ce consta in dezvolatrea in exces a unor bacterii gen coci , bacili - pt asta partenereul nu trebuie tratat
nu e nimic grav , dar atentie : antibioticul intretine candida , pt ca in mod normal bacteriile si ciupercile(candida) trebuie sa fie in echilibru , dar cand intervine antibioticul si omoara bacteriile , se dezvolta in exces candida , si invers
asa ca eu zic in timp ce iei antibiotic sa iei si niste probiotice de la plafar , pt flora intestinala ,  sunt bune pt tot organismul, si dupa tratament sa iei niste ovule cu lactobacili - sanitarii vaginului


eu te sfatuiesc sa o suni pe doctorita si sa o intrebi daca e ok sa iei o pastila de flcovim 150 tu , la inceputul tratamentului cu antibiotic , si una sotul ( pt el e mai mult sa te asiguri , dar nu e obligatoriu sa aiba si el candida)

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-21 08:56:53)

Offline

 

#484 2009-07-21 09:13:45

ioanafbr
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 53

Re: gardnerella vaginalis

multumesc pt sfaturi. nu vreau sa par toanta, ce sunt ovulele cu lactobacili?
mi-e tare rusine s-o sun, dumneaei a pleca in concediu, si dupa 24 august o sa refacem analiza la secretie si papanicolau.


cine zambeste atunci cand greseste, inseamna ca a gasit pe cine sa dea vina!!!  tummenupp

Offline

 

#485 2009-07-21 09:17:20

ioanafbr
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 53

Re: gardnerella vaginalis

si am uitat sa mai spun ceva: eu deja am terminat tratamentul duminica. Sotul nu a luat nimic pentru ca nu a fost in localitate si nici n-o sa fie pana vineri. Nu am avut contact sexual pe parcursul tratamentului, dar trebuie sa stiu daca el ma poate reinfecta cu ceva cand revine vineri. Stiti si voi cum e cu nerabdarea dupa 2 saptamani...


cine zambeste atunci cand greseste, inseamna ca a gasit pe cine sa dea vina!!!  tummenupp

Offline

 

#486 2009-07-21 09:24:02

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

nu cred ca te poate infecta , ti-am zis , depinde daca are si el candida sau nu , d-aia e bine sa ia preventiv tratament pt ca la barbati nu se prea manifesta
atunci lasa totul asa , si  o sa vedeti la analiza de pe 24 ,pt ca daca e sa luati acum flucovim trebuie sa nu aveti contact o saptaana , sa isi faca efctul , asa ca... mai bine intrebi doctora
ovulele cu lactobacili sunt ovulele pt refacerea florei vaginale normale o sa iti zic cateva denumiri , dar acum imi scapa , o sa ma uit pe acasa , sa vad ce am folosit eu

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-21 09:26:18)

Offline

 

#487 2009-07-21 09:31:51

ioanafbr
New member
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 53

Re: gardnerella vaginalis

multam!


cine zambeste atunci cand greseste, inseamna ca a gasit pe cine sa dea vina!!!  tummenupp

Offline

 

#488 2009-07-21 15:32:59

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

doctoressa a scris:

tratamentul clasic pentru gardnerelle este metronidazol(flagyl) atit pe cale orala cit si ovule intravaginal. Poti sa incerci si cu betadine(care se insoteste de spalaturi cu tantum rosa)

si daca eu am primit meclon ( de fapt am luat meclodin caci nu se mai face meclon) e ok? caci am vazut in mai multe locuri ca se recomanda flagyl
si meclodinul are la baza metronidazol , dar sunt un pic in ceata , as putea lua flagyn tinand cont c are la baza aceeasi substanta activa ? e mai bun ?
mersi fetele

pt cele care stiu povestea mea : candidoza recurenta , bacili gram negativi ( la cultura a reiesit e coli ) si cocobacili gram variabili

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-21 15:34:28)

Offline

 

#489 2009-07-22 12:48:38

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: gardnerella vaginalis

tttttt a scris:

doctoressa a scris:

tratamentul clasic pentru gardnerelle este metronidazol(flagyl) atit pe cale orala cit si ovule intravaginal. Poti sa incerci si cu betadine(care se insoteste de spalaturi cu tantum rosa)

si daca eu am primit meclon ( de fapt am luat meclodin caci nu se mai face meclon) e ok? caci am vazut in mai multe locuri ca se recomanda flagyl

si meclodinul are la baza metronidazol , dar sunt un pic in ceata , as putea lua flagyn tinand cont c are la baza aceeasi substanta activa ? e mai bun ?
mersi fetele

pt cele care stiu povestea mea : candidoza recurenta , bacili gram negativi ( la cultura a reiesit e coli ) si cocobacili gram variabili

help  kapitulation

ori eu nu gasesc taratamentu adecvat , ori asa vrea sa ma chinuie pe mine aceasta vaginita mixta
deci imi ies mereu cocobacili variabili , e coli si acum la urma  a aparut si frumoasa candida
am tratat candida , dar ramane e coli , ma gandesc , sa fie vorba de un dezechilibru al vaginului ,  cand tratez candida sa apara prea multe bacterii rele ( e coli), si cand tratez bacteriile cu antibiotic favorizez candida
pana acum nu am gasit o cale de mijloc .....sa scap si eu
poate nu am anlizat problema in ansamblu , si mi s-a dat mereu tratament pt una din afectiuni

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-07-22 13:09:22)

Offline

 

#490 2009-07-23 12:07:48

Onair
New member
Inregistrat: 2007-02-03
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

Am analizele! Am bacili si micelii.sad Doamna doctor mi-a scpus ca e doar o ciupercuta si nu e grav. Ca urmare nu am intrebat-o de la ce s-a facut. Stiti voi cumva? Of! Am primit Fluconazol 150 doza unica, la fel si pt el si pt mine inca niste Canesten Gyn 3 de 200 mg pt 3 zile. Am citit pe forum ca timp de o saptamana dupa ce luam fluconazoul nu trebuie sa ai contact sexual. E adevarat? Am uitat: PAP II Infiltrat leucocitar bogat. Celule parabazale si metaplazice. Ce inseamna? Abia acum am vazut in josul paginii asta. Multumesc!

Ultima oara a fost editat de Onair (2009-07-23 12:17:46)

Offline

 

#491 2009-07-31 15:44:11

ioana.cristina83
Full member
De la: cluj napoca
Inregistrat: 2008-11-06
Mesaje: 479

Re: gardnerella vaginalis

eu mi am facut analiza secretiei si am gardnerella...mi a dat tratament macmiror 5 zile / 4 pastile pe zi...oare e de ajuns?
am tot citit pe aici...si am vazut tratamente diferite..nustiu


one day we're gonna get somehow...rodnar

Offline

 

#492 2009-09-15 21:22:06

elena85
Membru
Inregistrat: 2009-08-06
Mesaje: 4

Re: gardnerella vaginalis

salutare!
am si eu putin ajutor in interpretarea unor analize. trebuie sa precizez intai ca acum 1 luna am avut parte de o cistita  urmata de candida (cu toate eforturile de a nu interactiona si cu acesta)

Urocultura a iesit < 1000 ufc/ml (negativ)
Cultura secretie vaginala: culturi necrescute in 48 h
Examen micologic: levuri- absente
Ex secretie vaginala:
-celule epiteliale- frecvente
-reactie inflamatorie absenta
-hematii- absente
-flora- Doderlein- absenta
          Cocobacili si bacili Gram negativ- frecventi (GARDNERELLA- like)
-levuri- nu se observa
-trichomonas- nu se observa

Ar trebui sa ma ingrijoreze aceasta gardnerella si sa ma duc la doctor pt un eventual tratament? In ultimele 2 saptamani m-am simtit foarte bine iar scurgeri vaginale nu am avut (cand am facut analizele acestea existau dar au disparut in mod natural).

Multumesc anticipat!

Offline

 

#493 2009-09-16 10:01:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: gardnerella vaginalis

ar trebui facut un tratament...mai ales ca bacilii doderline lipsesc cu desavarsire...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#494 2009-09-29 00:11:22

Carmen_carmen
Membru
Inregistrat: 2009-09-27
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine pentru ca sunt disperata !! Am gardnerella , am facut un tratament acum cateva luni cu spalaturi cu tantum rosa si am mai luat niste ovule pe care din pacate numai stiu cum se numesc... iar tratamentul nu a avut nici un efect... nu mi-a trecut. Acum am fost la o alta doctorita si mi-a dat sa iau ovule meclon timp de 14 zile... atata tot. Stiti cumva daca sunt bune? iar mie mi se pare foarte putin... avand in vedere ca prima oara cand am facut tratament si cu spalaturi nu mi-a trecut...dar pai doar cu ovule ...

Si mai am o intrebare... daca imi fac analizele de sange o sa-mi apara si aceasta infectie??

Multumesc frumos in caz ca imi raspundeti... !

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.