homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-3


#39 2006-10-27 14:12:57

lucica1976
Membru
Inregistrat: 2006-10-27
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Tocmai am primit rezultatele analizelor si mi sa spus ca am Gardnerella vaginalis. Puteti va rog sa imi explicati si mie va rog ce este aceasta boala si cum se trateaza? eu vreau sa fac un copil si as dori sa stiu daca este indicat sa raman insarcinata avand acest diagnostic? Va multumesc mult.

Offline

 



#40 2006-10-27 15:11:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

lucica, citeste la postul la care ai scris si la celelalte posturi pe tema(foarte multe)...daca mai ai intrebari, dupa aceea, raspundem cu placere la ele. Pina una alta, apuca-te sa te tratezi(daca ai primit vreun tratament, asa ar fi fost normal)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#41 2006-11-09 21:20:24

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

buna sunt noua aici...mi-a placut tare mult ce am vazut aici si fiind femeie, avand aceleasi probleme ca voi toate am zis ca e super sa putem vb..

Offline

 

#42 2006-11-09 21:24:35

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: gardnerella vaginalis

bun venit, dabigabi.


Nobody home

Offline

 

#43 2006-11-09 21:25:46

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

pt doctoressa: te rog mult..am o problema...am nevoie de un ajutor..azi am fost sa imi iau analizele secretiei vaginale si papanicolau...era sa am scandal cu puiul meu acasa pt ca mi-au gasit candida si gardnerella...noroc cu tine ca l-ai imbunat...noi avem incredere maxma dar eram suparati ca medicul a zis ca doar prin transmitere sexuala...mi-a dat un tratam si pt mine si pt el..vroiam sa stiu ce parere ai de tratament inainte sa il cumpar: te rog..daca mi-ai putea lasa un mail pe gabrielleax@yahoo.com ti-as fi vesnic recunoscatoare..poate voi putea intoarce favoru cumva ca vad ca stii multe..deci tratamentul este:fanugym parca 0,5 doza unica 4 odata si pt partener, klion pt mine ovule intravaginale si tantum rosa cutie-irigator vaginal..cica 10 zile tratament dar mai e o problema si mi-e rusine sa recunosc ca nu stiu ce se face cu irigatoru..nu sti cu spalaturile astea...te rog mullllltttt...multumesc

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2006-11-09 21:27:25

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

buna nashira...doar tu esti online?stii ceva de doctoressa?se pare ca problemele nu aduc numai belele ci si prieteni:P tre sa ies putin voi reveni pupici

Offline

 

#45 2006-11-09 21:29:14

persifona
Vizitator

Re: gardnerella vaginalis

Dizolvi pliculetul de Tantum Rosa in cata apa scrie acolo (cred ca jumatate de litru) si introduci tija irigatorului in vagin. Ai desenat pe cutia irigatorului in ce pozitie poti sa stai. Introduci pana la capat si strangi irigatorul ca sa tasneasca apa.

 

#46 2006-11-09 21:32:58

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: gardnerella vaginalis

pai doctoressa e acasica acum, de unde nu intra pe forum. va intra maine.
spune-i prietenului tau asa: candida se face din multe motive si pe cale sexuala se ia foarte greu (doctoressa spunea ca e bagata cu fortza in categora bolilor sai unfectiilor cu transmitere sexuala). gardnerella se face de la prea mult spalat in vagin. deci sa se calmeze.
pentru candida, e un tratament pe orum aici care cica da rezultate. eu zic totusi sa-l faci pe-asta recomandat de medic si daca nu da rezultate sa incerci si cu ce zic fetele (parca era flucovim 1 pastila, gynozol 3 ovule sau 6, in functie de cantitate si o crema. da o cautare, ca sigur gasesti exact).


Nobody home

Offline

 

#47 2006-11-09 22:18:40

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

fetelor sunteti tare dulci...multumesc...
am vbt cu prietenul meu..e putin cam suparat ca in ultima vreme am avut diverse probleme...daca nu am avut probleme de sanatate am avut altele..important e ca noi nu ne prea certam...sau cel putin nu din orice..l-am vazut cam suparat dar sper sa inteleaga pana la urma ca indiferent ca provine de la mine...nu sunt vinovata:(

Offline

 

#48 2006-11-09 22:22:14

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

este super ca femeile se mai si inteleg:))
si mi-am dorit intotdeauna sa putem sa ne depasim temerile si sa le demonstram barbatilor ca nu suntem doar cum cred ei..slabe de inger...fricoase...la cratita...proaste soferite...
mi-as dori uneori o revolutie in privinta asta...ma enerveaza ca pana si salariile le avem mai mici...pe bune

Offline

 

#49 2006-11-10 11:54:26

alexandra.da
New member
De la: Ploiesti
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 55

Re: gardnerella vaginalis

uffff, tot citesc si recitesc... sad am candida si gardnerella... mi-au fost prescrise betadine (FARA spalaturi), lomexin 2 ovule si doxiciclina la 12 ore,eu si partenerul...grater
da tot vad aici ca fara spalaturi nu se poate...nu mai inteleg:( aseara am bagat primul ovul de betadine si primul de lomexin si am folosit un tampon obisnuit,sa nu patey lenjeria, iar de dimineata acesta era plin de ceva galben...o fi normal?big_smile
greu e cand nu esti informat cum trebuie:(

Offline

 

#50 2006-11-10 11:58:53

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

cum sa nu se poata fara spalaturi? Unde ai citit una ca asta???? Se poate si chiar e cazul sa respecti aceasta recomandare...in ceea ce priveste ceva-ul galben....de aia ti s-a recomandat sa pui tamponul pe chilot, ca sa nu patezi lenjeria cu el. Ovulele introduse in vagin se topesc, o parte curge afara....e firesc...iata explicatia ceva-ului galben


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#51 2006-11-10 12:31:30

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

neata!!! am o rugaminte...se pare ca e invazie de candida si gardnella...toate am patit-o...aveam si yo o rugaminte...draga doctoressa..mi s-a prescris o reteta si vroiam sa stiu daca e ok..fasigynul(parca-nu prea inteleg scrisu) 0,5 doza unica 4 odata si pt partener, klion pt mine ovule intravaginale si tantum rosa cutie-irigator vaginal..cica 10 zile tratament cred ca am si spalaturi..i-am zis dr ca am auzit ca nu sunt bune spalaturile dar a zis ca in cazul in care exista o problema sunt bune...acu..nu sti ce sa mai zic..medicii de la municipal au spus ca nu e bine..in fine..tratam meu este si pt partener..e obligatoriu sa il faca?

Ultima oara a fost editat de dabigabi (2006-11-10 12:38:23)

Offline

 

#52 2006-11-10 12:33:01

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

e bine ca mai vbm si noi despre ce ne sperie pt ca doctorii nu prea au timp sa explice sau sa te linisteasca

Offline

 

#53 2006-11-10 12:55:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: gardnerella vaginalis

e bine sa se trateze si partenerul(pentru ca, la o adica, daca se constata esecul, sa nu se poata da vina pe faptul ca el nu s-a tratat)....altfel, cele 2 au mult mai degraba alte cauze decit transmiterea sexuala....imi ceri sa contrazic experienta clinica a unui confrate...ma tem ca nu pot face asa ceva. Eu zic sa faci tratamentul, sa repeti examenul secretiei vaginale dupa tratament si, daca problema nu s-a rezolvat, sa consulti si alt medic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#54 2006-11-10 18:50:05

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

multumesc

Offline

 

#55 2006-11-10 20:45:05

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

fetelor am si yo o rugaminte la voi...care stiti : am de luat cate un ovul intravaginal seara, dar tot seara tre sa fac spalaturi intravaginale cu tantum rosa..de la farmacie am uitat sa intreb dar cred ca e logic....ce se face intai?
apalatura cu tantum si inainte de culcare bag ovulul?habar n-am

Ultima oara a fost editat de dabigabi (2006-11-10 20:46:04)

Offline

 

#56 2006-11-10 20:47:10

dabigabi
New member
Inregistrat: 2006-11-09
Mesaje: 15

Re: gardnerella vaginalis

pls help ca tre sa incep tratamentul in seara asta si habar nu am...daca e il incep maine...ma simt atat de tuta ..dar asta e omu cat traieste invata

Offline

 

#57 2006-11-10 20:49:58

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: gardnerella vaginalis

cred ca spalatura. ca ovulul tre' sa stea acolo.


Nobody home

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.