homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Gardnerella vaginalis-42


#780 2012-06-22 17:17:32

GianaG
New member
Inregistrat: 2012-06-22
Mesaje: 14

Re: gardnerella vaginalis

wave

bine v-am gasit
am citit despre gardnerella si la noi problema e ca i s-a depistat sotului in secretia uretrala(identificare rapida de germeni patogeni)
spune ca e pozitiva, atat

stiu ca trebuie sa fac si eu tratamentul insa acum sunt la menstruatie si pana trece, pana fac si vine rezultatul la analiza dureaza mult si as vrea tratamentele sa fie concomitente
ce ma sfatuiti ?
fac rau daca iau metronidazol fara sa mai fac si eu analiza si gata ?!  supa
va multumesc

Offline

 



#781 2012-06-22 20:10:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: gardnerella vaginalis

eu as face analiza si daca ar fi cazul as urma tratament prescris de doctor. gardnerella nu este un bau-bau asa de mare, sotul tau mai poate astepta cu tratamentul fara sa se intample nimic.
sau poate face tratamentul si va protejati cu prezervativ intre timp.

Offline

 

#782 2012-06-22 23:31:19

GianaG
New member
Inregistrat: 2012-06-22
Mesaje: 14

Re: gardnerella vaginalis

multumesc pt. raspuns
sotul e musai sa se trateze cat mai repede
are o prostatita veche, care nu a raspuns la niciun tratament
abia acum din determinarea asta rapida de germeni am gasit acolo mai multe(stafolococ, streptococ si gardnerella) si va face tratamentul prescris

mai mult ca sigur le am si eu si abia astept sa se termine menstruatia sa pot face si eu analiza

Offline

 

#783 2012-07-06 15:58:21

elena3795
Membru
Inregistrat: 2012-07-06
Mesaje: 1

Re: gardnerella vaginalis

Buna ziua!
In urma examenului Papanicolau si celui de secretie, am fost diagnosticata cu candida si gardnerella. Pt gardnerella mi s-a dat tratament si pt partener, insa nu am precizat doctorului faptul ca intotdeauna contactul este protejat (prezervativ). Ce credeti, este cazul sa urmeze si el tratamentul?
Pe de alta parte, am vrut sa cer prescrierea unor anticonceptionale, insa ultima oara cand am fost pt interpretarea analizelor, am omis sa mai intreb si despre acest aspect. Prescrierea de anticonceptionale poate fi influentata de diagnosticul pus sau in functie de ce criterii se va stabili care mi-ar fi cele mai potrivite pilule contraceptive, in afara de cele stabilite prin anamneza?
Va multumesc anticipat pt raspuns!
O zi frumoasa!

Offline

 

#784 2012-07-07 01:22:09

zurLia
Membru
Inregistrat: 2011-02-26
Mesaje: 2

Re: gardnerella vaginalis

Buna! Am fost diagnosticata cu gardnerella, iar tratamentul recomandat consta in Zanocin si ovule Cervugid, insa pentru partener nimic... N-ar trebui sa ia si el acelasi tratament sau e putin probabil sa fie afectat ? Mentionez ca suntem impreuna de 4 ani si n-a avut niciunul dintre noi 'escapade' in afara relatiei.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#785 2012-07-12 12:21:08

Giovanni
Membru
Inregistrat: 2012-07-11
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

Stimate doctor, mi sa depistat Gardnerella, si medicul mi-a prescris : Orcipol(ciprofloxacin,ornidazole);Carsil;Adenoprosine , deci spuneti-mi va rog ma vor ajuta aceste medicamente sunt eficiente?

Offline

 

#786 2012-07-16 21:52:35

catutza
New member
Inregistrat: 2007-12-11
Mesaje: 16

Re: gardnerella vaginalis

Buna la toata lumea.

Povestea mea pe scurt cu gardenella e asa:

pana acum 1 saptamana nu am avut niciodata asa cea.
acum 3 sapt in urma unor analize de rutina (paps), colpo si cultura din col + microbiologie secretie am descoperit e coli pe col. Zic de rutina pt ca am avut infectie cu hpv si astea sunt mai nou analize de rutina pentru cativa ani de acum incolo pt mine. Hpv din fericre nu mai este, dar ca sa tratez e coli mi s-a prescris ciprinol (conf antibiogramei), ovule preparate in farmacie cu: metronidazol, amoxicilina si inca un antibio si nistatin, plus urisan forte in paralel. Dupa tratam urma sa iau urovamox si softigyn (sper ca am retinut ok numele) pentru refacere flora. Ideea e ca se pare ca nistatinul ala nu era suficient (eu avand un istoric cam nefericit cu candida....) plus ca din cauza ca ovulele alea nu s-au topit mai deloc am descoperit in ziua 4 (din 6) e suficienta substanta in vagin ca nu mai am loc sa bag unul nou sad Asa ca de capul meu, recunosc, am facut spalaturi vaginale sa scot ce e acolo si nu am mai pus ovule, apoi in 3 zile am fost la menstruatie, motiv pentru care nu am putut baga sentigyn. Asa ca am inceput sa am simptome de candida. Am luat repede diflucan (si eu si sotul). Avand asemenea istoric cu candida stiam la ce imi trece, urmand sa pun ovule cand termin de tot mentruatia. Am scapat de mancarime si am dat de alta nenorocire. Speriata fiind, repde la laborator la sanador si facut tot ce se putea face in materie de analize. Aici aeti rezultatele:

Cultura           
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate s-au identificat relativ frecvente colonii de Candida albicans.
  Ex micr prep proaspat si/sau colorat-diverse prod biol
   - Microscopie           
SECRETIE COL UTERIN
Celule epiteliale poligonale - frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate
si distruse in proportie de 76%.
Celule epiteliale rotunde - rare.
Celule cu aspect de "clue cell" - relativ frecvente.
Leucocite - rare.
Hematii - absente.
Trichomonas vaginalis - absent.
Levuri - relativ frecvente, unele inmugurite, hife, pseudohife - prezente.
Flora microbiana:
- bacili Gram pozitiv (Doderlein) - absenti
- cocobacili Gram la limita, polimorfi - in proportie de aproximativ 98% din flora totala.

Prezenta cocobacililor Gram la limita in proportie de 98% din flora totala intr-un frotiu in care lipsesc Lactobacilii ( Doderlein ) semnifica probabilitatea infectiei cu Gardnerella vaginalis.
  Cultura - secretie vaginala
   - Cultura secretie col uterin           
SECRETIE COL UTERIN
Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat flora patogena.
Pe mediul Sabouraud s-au izolat relativ frecvente colonii de Candida spp.

Pe mediile insamantate nu s-a dezvoltat Streptococ.
  Antifungigrama
   - 5 fluorocitozin     sensibil       
   - Amphotericine     sensibil       
   - Miconazol     intermediar       
   - Ketoconazole     intermediar       
   - Itraconazole     intermediar       
   - Fluconazole     intermediar

Acum intelegerea mea este asa: am facut candida de la antibio prea mult, am scapat (multu lui Dzeu) de E coli de pe col, am tratat intr-un oarecare fel (ca nu ma ustura/mananca) cu diflucan, dar nu suficient si am dat de gardenella.

Asa ca schema de tratam pe care vreau sa o fac este:
fasigyn - doza unicaX2 zile consecutiv de 2 g
flagyl 6 zile ovule.
in a 7-a zi, prima de dupa ce termin tratam asta sa iau unul din alea doua chestii la care e sensibila candida mea si in acelasi timp sa fac tratam cu softigyn 6 zile. Tratat si sotul cu comprimate orale - saracul are si el mirosul ala de 2 lei al gardenellei si pt una si pt alta si sa se dea cu crema vaginala pe penis macmiror.

Apoi la 7 zile sa fac din nou examen de secretie.

Cum vi se pare? Si marea mea problema este ca am tot citit pe net despre cele doua antifungice la care e candida mea sensibila...sunt perfuzabile (una doar asa cel putin) si destul de toxice pt rinichi. Oare sa risc sa fac tratam cu un antifungic cu care am risc sa nu ma tratez?

Oricum asta o sa o vb si cu dr mea, am facut deja programare, oricum ma gandesc ca tratam pt gardenella e universal (cu o oarecare variatiune pe aceeasi tema cu ovulele...) fasigyn sau metronidazol.

Cele care sunteti doctori ma puteti ajuta cu o parere, care e mai ok: metronidazol sau fasigyn. Eu am pus fasigynul primul pt ca pare mai usor de suportat ca si efecte adverse.

Am fost cam lunga, sper sa aveti rabdare de postul meu lung si tare mi-ar prinde bine un raspuns.

Offline

 

#787 2012-07-22 14:16:32

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: gardnerella vaginalis

Buna fetele !!off se pare ca problemele vaginale numai inceteaza....dupa ce m-am vindecat de gardenella si candida,luni am intretiunut raporturi sexuale din pacate neprotejata..sad...si aici e vina mea stiu...cu noul meu prieten,iar azi ,duminica am o usturime si o roseata jos ,si am vazut k din nou am inceput sa am aspectul acela de 'branza'...oare ce o fi?candida sau gardenella??off nu-mi vine sa cred cat de inconstienta am fost sa nu ma protejez...?!sa folosesc lomexim pana ajung la medic?sa ma spal cu musetel?oricum igiena intima o fac doar cu apa si nimik mai mult ....grater(((((((((((((((((

Offline

 

#788 2012-07-22 14:33:58

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: gardnerella vaginalis

daca e branzoasa secretia e candida
poti incerca sa pui niste bioclin gel deocamdata

Offline

 

#789 2012-07-22 16:28:40

bluynna
New member
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

Tot gardnerella mi-a iesit si mie la analize intr un final dupa ce am schimbat primul laborator.Mi-a prescris ovule Macmiror si drajeuri .Vreau sa va intreb daca in perioada menstruatiei se continua tratamentul cu ovule.Multumesc

Offline

 

#790 2012-07-22 16:36:19

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: gardnerella vaginalis

multumesc heimdall!dar in seara asta pot folosi lomexim crema ,si eventual zilele urmatoare?e posibil sa fie de la contactul sexual neprotejat?sa incerc macar 3 zile lomexim in paralel cu ovule cervucid?

Offline

 

#791 2012-07-22 16:37:52

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: gardnerella vaginalis

bluynna, intrerupi ovulele in perioada menstruatiei
mihaela, poti folosi crema la exterior, eu ovule nu as pune pana cand nu as sti sigur despre ce e vorba
se poate sa fie de la contact, fiindca sperma deregleaza ph-ul vaginului si cand echilibrul e mai delicat pot sa apara candida sau gardnerella

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-07-22 16:38:48)

Offline

 

#792 2012-07-22 16:43:19

bluynna
New member
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 27

Re: gardnerella vaginalis

Mersi mult pentru raspuns,pe prospect nu e nimic precizat  .

Offline

 

#793 2012-07-22 16:47:42

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: gardnerella vaginalis

eu nu folosesc anticonceptionale deci nu si-a dat drumul in mine ,a folosit metoda coitus intrerupt.....deci alta gresala din partea mea ptr ca risc si o sarcina nedorita in afara de eventualel BTS...grater...pfff,asta inseamna euforia momentului!am sa folosesc lomeximul  momentan pana reusesc sa ma programez la dr ....

Offline

 

#794 2012-07-26 19:17:44

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: gardnerella vaginalis

Fetelor daca m-am dat cu lomexim crema azi de dimineata si de atunci nu m-am mai dat si intre timp am facut si dus si m-am spalat inauntru,pot sa fac sex cu prezervativ in noaptea asta?sad

Offline

 

#795 2012-10-04 23:56:39

Ewelina
Full member
Inregistrat: 2008-12-29
Mesaje: 201

Re: gardnerella vaginalis

Buna tuturor,

Eu locuiesc in afara, si venind in Romania am decis sa-mi fac analize de rutina din care a reiesit ca am gardnerella vaginalis. Mai precis scrie pe examenul bacteriologic-lama ca e prezenta. Doctorita mi-a zis tratament 3 zile de Azitrox cate 2 pastile impreuna pe zi, iar pentru parterner acelasi lucru timp de 3 zile pentru amandoi. Apoi eu mai trebuie sa folosesc Ovule Polygynoxe timp de 12 zile. Credeti ca e un tratament corespunzator. De asemenea mentionez ca daca nu imi faceam analiza de rutina nici nu stiam ca am pentru ca eu secretie vaginala nu am (adica o am doar pe cea pe care am avut-o de cand ma stiu care e normala) si nici urat mirositoare nu e, iar de mancarimi sau dureri nici nu se pune problema. Ce parere aveti? De asemenea, acum 1-2 luni am suferit de infectie urinara si am urmat un tratament cu antibiotice destul de indelungat...am citit pe internet ca asta ar putea fi cauza infectiei. Analizele de BTS au fost facute si pentru mine si pentru el si a iesit totul negativ, desi asistenta a zis ca sigur de la el am luat. Sunt putin surprinsa ca am avut acest rezultat.

Offline

 

#796 2012-10-05 10:29:52

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: gardnerella vaginalis

in general asta e schema clasica de tratament, un antibiotic plus ovulele respective care la randul lor contin antibiotic. ce mi se pare ciudat este faptul ca n-ai simptome de nicio natura, in general gardnerella se manifesta prin secretii abundente, urat mirositoare. in urma unui tratament cu antibiotice, cum zici ca ai facut pentru infectia urinara, de regula te alegi cu candida, nu cu gardnerella, asa ca n-as zice ca asta ar fi cauza.
gardnerella nu este BTS, este o dereglare a florei vaginale, respectiv mediul devine alcalin si permite astfel proliferarea bacteriei respective, in niciun caz n-ai luat boala de la partenerul tau. in ceea ce priveste partenerul: sunt medici care aleg sa-l trateze si pe el cu antibiotic si medici care nu recomanda tratament decat femeii.
daca ai dubii atunci repeta analiza de secretie, altceva nu stiu sa te sfatuiesc.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#797 2013-03-04 20:13:43

costy_32
Membru
Inregistrat: 2013-02-25
Mesaje: 3

Re: gardnerella vaginalis

buna seara tuturor!!..partenera mea urmeaza un tratament pentru gardnerela (metronidazol..pe care l am luat si eu..si ovule), insa astazi i a venit menstruatia!...cum ar trebui sa procedeze cu ovulele pe perioada menstruatiei?..si le mai administreaza sau asteapta pana dupa ce se termina menstruatia?..multumesc anticipat pentru orice sfat!

Offline

 

#798 2013-03-05 16:51:16

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: gardnerella vaginalis

le intrerupe si le reia dupa menstruatie

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.