homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Coitul intrerupt-4


#58 2009-05-09 21:22:09

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: coitul intrerupt

Buna! la ultimul contact am folosit si eu aceasta "metoda contraceptiva" cu o zi inainte sa-mi vina (marti 5 mai)...si...ciclul inca nu vine. e adevarat e o intarziere mica (3 zile), simptome premenstruale sunt...numai "domnul" lipseste. Pana azi, timp de 10 zile am luat un antialergic "xyzal" care e destul de puternic (cica). Voi ce stiti? Poate inhiba aparitia ciclului? (am facut si un test de sarcina azi de dimineata, desi poate e cam dreveme, si a iesit negativ)

Offline

 



#59 2009-05-09 21:25:06

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: coitul intrerupt

probabil e o mica dereglare, asteapta sa vina. ai cm regulat? in rest te-ai protejat?

Offline

 

#60 2009-05-10 00:46:28

bella-yzaura
Full member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-04-06
Mesaje: 728

Re: coitul intrerupt

kzkazuia93 a scris:

Buna! la ultimul contact am folosit si eu aceasta "metoda contraceptiva" cu o zi inainte sa-mi vina (marti 5 mai)...si...ciclul inca nu vine. e adevarat e o intarziere mica (3 zile), simptome premenstruale sunt...numai "domnul" lipseste. Pana azi, timp de 10 ]zile am luat un antialergic "xyzal" care e destul de puternic (cica). Voi ce stiti? Poate inhiba aparitia ciclului? (am facut si un test de sarcina azi de dimineata, desi poate e cam dreveme, si a iesit negativ)

la fel ca si lady in black eu zik k este o dereglare , nu te mai stresa si ai sa veizi k o sa fie bine..


Daca am fi picaturi de ploaie/N-am avea nevoie de lacrimi/Daca am fi cuvinte/N-am avea nevoie de marturisiri/Dar cum suntem oameni/Avem nevoie de dragoste!!!

Offline

 

#61 2009-05-10 01:21:18

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: coitul intrerupt

multumesc pentru mesaje... in general este regulat... si in general folosim protectie pt primul raport si pt al 2-lea....nu..pana la jumate sa zic asa big_smile n-am avut niciodata probleme dar na.. nici nu s-a intamplat sa intarzie. astept oricum, ma gandesc ca daca am acest sindrom prem. e ok (ma dor sanii d nu mai pot si putin burta..)

Offline

 

#62 2009-05-10 14:04:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: coitul intrerupt

kzkazuia93 a scris:

multumesc pentru mesaje... in general este regulat... si in general folosim protectie pt primul raport si pt al 2-lea....nu..pana la jumate sa zic asa big_smile n-am avut niciodata probleme dar na.. nici nu s-a intamplat sa intarzie. astept oricum, ma gandesc ca daca am acest sindrom prem. e ok (ma dor sanii d nu mai pot si putin burta..)

din nefericire astea sunt in egala masura semne de sarcina...
modalitatea voastra de protectie contraceptiva e mult prea putin eficienta...cred ca ai avut noroc pina acum
contactul sexual din 5 mai nu e cu risc....
test de sarcina zic sa faci la 7 zile de intirziere


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-05-10 14:51:50

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: coitul intrerupt

multumesc doctoressa pt raspuns. asa voi proceda!

Offline

 

#64 2009-05-10 15:02:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: coitul intrerupt

kzkazuia93 a scris:

multumesc doctoressa pt raspuns. asa voi proceda!

tin pumnii sa fie asa cum vrei tu
te rog insa pe viitor sa folosesti o metoda eficienta de contraceptie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#65 2009-05-10 16:50:17

MarmotaVesela
New member
Inregistrat: 2009-03-31
Mesaje: 14

Re: coitul intrerupt

Buna am si eu o intrebare 2 sapt in urma am facut intrerupere. si acuma sunt bine cat de cat m'am refacut problema e ca nu voi putea lu anticonceptionale si doctorul mi'a prescris contracept-m sau pharmatex care sunt ovule.. as vrea sa stiu exista o anumita perioada pe care le pot lua sau nu? si.. ce sanse sunt de a raamane din nou insarcinata cu aceste ovule!? Multumesc

Offline

 

#66 2009-05-11 11:17:31

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: coitul intrerupt

MarmotaVesela a scris:

Buna am si eu o intrebare 2 sapt in urma am facut intrerupere. si acuma sunt bine cat de cat m'am refacut problema e ca nu voi putea lu anticonceptionale si doctorul mi'a prescris contracept-m sau pharmatex care sunt ovule.. as vrea sa stiu exista o anumita perioada pe care le pot lua sau nu? si.. ce sanse sunt de a raamane din nou insarcinata cu aceste ovule!? Multumesc

in primul rind de ce nu vei putea lua anticonceptionale orale?
in al doilea rind, spermicidele amintite de tine, folosite foarte corect, asigura protectie in aprox 70% din cazuri


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#67 2009-09-22 15:43:23

krisssstina
New member
Inregistrat: 2009-02-28
Mesaje: 57

Re: coitul intrerupt

brunetzik a scris:

eu nu am avut efcte secundare de la anti, decat o sarcina nedorita sau in cel mai rau caz avort , mai bine anti, prezervativul se mai rupe, la coitul intrerup sunt sanse de 70 % sa se intample un lucru nedorit

cum adik ?pur s simplu?sau nu le-ai luat bine? k m-am speriat...

Ultima oara a fost editat de krisssstina (2009-09-22 15:43:47)

Offline

 

#68 2009-09-22 16:17:28

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: coitul intrerupt

nu ai inteles bine krisssstina. brunetzik spune ca decat o sarcina nedorita sau un avort mai bine ia anticonceptionale.

Offline

 

#69 2009-09-22 17:28:30

krisssstina
New member
Inregistrat: 2009-02-28
Mesaje: 57

Re: coitul intrerupt

aaaaaa.....scuze....am inteles total aiurea...ms mult

Offline

 

#70 2009-10-04 23:07:46

MariaLuiza
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-04
Mesaje: 16

Re: coitul intrerupt

Am citit mesjele voastre..si am hotarat sa ma inscriu si eu.Iau diane 35 de aprope 2 ani la recomandarea medicului din cauza unor probleme hormonale.Pana acum am folosit si prezervativul in paralel de frica unei sarcini nedorite,insa s-a intamplat odata fara prezervativ pentru k am ramas fara,folosind coitul intrerupt.Am vorbit cu prietenul meu si am inteles k pentru el este o diferenta intre cu prezervativ si fara,si ultima data nu am folosit prezervativ insa de dara asta m-a intrebat unde termina..si am observat k a fost un pic km dezamagit cand i-am zs sa termine afara.Eu asi vrea sa termine inauntru..nu numai ptr el ci si ptr mn,insa imi este frica de o sarcina.Din cate ma citit pe forum daca sunt luate corespunzator au un nivel de protectie de 99% dar tot imi este frica.Ce ma sfatuiti sa fac?multumesc anticipat!


The world is a camera so please smile!big_smile

Offline

 

#71 2009-10-04 23:09:07

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: coitul intrerupt

daca iei pastilutele corect, esti protejata impotriva sarcinii, deci poti renunta la prezervativ linistita

Offline

 

#72 2009-10-04 23:26:11

MariaLuiza
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-10-04
Mesaje: 16

Re: coitul intrerupt

Multumesc mult!


The world is a camera so please smile!big_smile

Offline

 

#73 2009-10-05 09:31:51

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: coitul intrerupt

am avut un partener cu care am fost 5 ani si intotdeauna m-a ferit el ..si nu am ramas insarcinata , cu prietenul actual iau pastile(pt ca nu ma las in baza lui deoarece in cazul unei sarcini eu am de tras nu el ) si nici el nu-si da drumul inauntru ...ca n-o avea incredere in pastile sau ca le iau incorect sincer nici nu conteaza nici nu ma intereseaza ,  mie imi convine ca nu trebuie sa dau fuguta la baie sa ma spal dupa fiecare contact(aici ma refer la vreo candiduta micuta si draguta) ..de urinat ...da...urinez dupa fiecare contact ca am "veceu de serviciu" dar sa traversez toata casa pana la baia principala in vazul alor mei mi se pare aiurea...so...pt mine este excelent ca nu isi da drumul in mine...si app de prezervativ , in relatia aia de 5 ani am incercat de 2 ori asa ca amuzament si de 2 ori a trebuit sa iau pastila de a2a zi deoarece s-a rupt ...ca sa nu mai zic ca nu am simtit nimic niciunul si ca m-am ales si cu o oarecare iritatie de la "caciuciucul "ala

Offline

 

#74 2009-10-05 09:35:51

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: coitul intrerupt

norocul tau ca nu ai ramas insarcinata in aia 5 ani...

pt tine e excelent ca nu tre sa fugi la baia datorita coitului intrerupt, dar peste el nu va fi excelent peste ceva ani....

Offline

 

#75 2009-10-05 11:05:19

sleeping_beauty
Addicted member
Inregistrat: 2006-11-23
Mesaje: 13453

Re: coitul intrerupt

camysh , nu i-am cerut eu acest lucru (dar nici nu am obiectat la alegerea lui de a ejacula in afara) si ..da..sunt obijunita cu sexul "curat "ca sa zic asa , de spalat iti dai seama ca ma spal si eu cu degetelul acolo cat se poate , dar nu imediat dupa contact , si cine are viata sexuala de mai mult timp stie foarte bine ca daca nu te speli imediat dupa ejaculare si lasi gen 3-4 ore sau mai mult vaginul efectiv capata miros de peste imputit , si nu exagerez . Lasand la o parte norocul meu in aia 5 ani , eu am ovare micropolichistice in special dreptul si ma gandesc ca oricum voi ramane mai greu insarcinata si dpdv al fertilitatii sa  iau pastilele degeaba , dar ma simt bine cu anticonceptionalele, nu mi se mai ingrasa fata , parul(nu atat de rau ca pe vremuri) plus ca in loc sa imi vina menstra la 30-45-50 zile imi vine regulat , eu iau antibebe pt orice alte motive decat contraceptia. Sincer mi-e groaza cand voi decide sa fac un bebe si voi renunta la ele , am mai renuntat la ele , si tare nasol ma simt...si sa am bafta sa raman peste 1 an doi trei.... grater(

Ultima oara a fost editat de sleeping_beauty (2010-09-20 20:09:47)

Offline

 

#76 2009-10-05 11:20:21

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: coitul intrerupt

am inteles luminitza, dar coitul intrerupt nu e deloc sanatos pt el, asta incercam sa-ti spun...

ciudat cu mirosul dupa contactul sexual... eu nu am patit asta niciodata si am viata sexuala de mult timp...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.