homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Lomexin ovule - mod de administrare-4


#58 2009-05-07 11:40:15

Lililala
New member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 95

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

E posibil ca D-na Doctor sa-mi fi prescris 4 ovule Lomexin?
Nu sunt expert, dar mi se pare cam mult.
Pot cumpara Lmexin si fara reteta medicului?


The !! will be whatever we make it wink

Offline

 



#59 2009-05-10 13:01:02

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

vine cam tarziu mesajul meu dar poate este de folos Liliana.. am avut exact acelasi tratament ca si tine.. 2 ovule Lomexim (de 600 mg) [vine unul in cutie] si 2 pastile Flucovim (care tot asa sunt una in cutie). Nu ti-a prescris 4 ovule ci 2 deci! Si se pare ca iei unul intr-o zi (gen luni) si urmatorul peste trei zile (gen joi), in prima saptamana ai o pastila de flucovim (tot luni sa zicem) si a 2a pastila lunea viiitoare. Ciudat ca medicul nu a explicat schema desi e f simpla. Mie asa mi-a zis..babeste big_smile Iar la mine tratamentul a avut efect, l-am avut anul trecut, si nici pana in ziua de azi nu am mai avut probleme cu candidoza. (ce-i drept, l-am luat la nici o saptamana de la primele simptome). Succes!

Offline

 

#60 2009-05-13 23:59:23

Lililala
New member
Inregistrat: 2009-01-28
Mesaje: 95

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Multumesc pentru raspuns.
la mine candidoza cand este cand nu este. Acum iar mi-a aparut. Azi am luat Flucovin, chiar inainte sa intru pe forum sad. Maine incep atunci ovulele(la farmacie au vrut sa-mi dea 4 pastile, de aceea am intrebat si pe forum. Prin urmare, nu le-am cumparat, doar fluvovinul).


The !! will be whatever we make it wink

Offline

 

#61 2009-06-06 19:12:43

emamuela
Membru
Inregistrat: 2009-06-06
Mesaje: 3

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Salut. de cate ori am o problema  medicala la care nu ii cunosc raspunsul ajung la acest site, si de foarte multe ori gasesc raspunsul ... Acum am o problema destul de grava care ma scoate din sarite si culmea e ca sunt si in perioada de sesiune si nu ma lasa sa invat... Am fost diagnosticata cu candida acum 5 luni doctorul mi-a dat Lomexin Ovule sa pun 2 la interval de 3 zile, totul bine si frumos mi-a trecut atunci nu mai aveam nici un simptom insa acum o luna am mers la baie si am urinat iar dupa aceea am inceput sa am o usturime parca aveam "foc" inauntru si niste intepaturi groaznice... vazand ca in seara aceea persista simptomele am zis sa merg sa-mi iau un ovul de lomexin sa vad daca are efect, neavand cum sa ajung la doctor atunci, mi-am cumparat si un unguent cotrimazol si dupa doua zile incepuse sa se amelioreze situatia... apoi am mers la doctor acesta mi-a dat in continuare 6 ovule de cervugid si se liniste-se de tot.... Apoi mi-a venit menstruatia si in ultima zi cand aproape sa se termine au inceput iar simptomele acelea groaznice, asta a fost acum o saptamana, am fost la doctor si mi-a dat iar LOMEXIN sa pun unul in seara aceea si unul peste 5 zile insa faza proasta e ca mie nu-mi trece deloc senzatia aceea de usturime si de intepaturi si nu mai stiu ce sa fac imi vine sa o i-au razna am sunat doctorul si mia zis sa ma spal cu ceai de musetel la exterior sa-mi pun o sticla cu apa calda si sa i-au un no-spa. Insa mie nu-mi trece cu nimic si nu mai stiu ce sa fac imi afecteaza toata starea generala si plus ca am de invatat o groaza. Va rog ajutati-ma cu un sfat ca mie jena sa-mi sun din nou doctorul sa il intreb ce sa fac, si de la ce s-ar fi putut face aceasta ingrozitoare situatie. Mentionez ca am o relatie sexuala activa si o fac mereu cu prezervativ. Va multumesc.

Offline

 

#62 2009-06-06 21:27:17

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

in tot acest timp o analiza de secretie ai facut? eu zic ca asta ar fi primul lucru pe care ar trebui sa-l faci pt a stii exact cu ce te confrunti. si daca iese tot candida, fa o antifungigrama sa vezi la ce medicamente e sensibila

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-06-06 21:57:45

emamuela
Membru
Inregistrat: 2009-06-06
Mesaje: 3

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Da am facut in prima faza, adica acum 5 luni si imi iesise candida si stafilococ auriu . Va multumesc pentru interesul acordat.
As mai avea o intrebare oare ar putea sa fie din alta cauza ? o sensibilitate la hartia igienica sau eu stiu din alta cauza sau posibilitatea cea mai mare este sa fie din cauza candidei? Iar usturimea aceasta sa nu fie tratata cu nimic, in sensul ca orice as face, poate am noroc si imi trece jumatate de zi,  iar apoi apare cand merg din nou la toaleta si urinez ...

Offline

 

#64 2009-06-06 23:00:30

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

cel mai probabil e din cauza unei infectii care afecteaza si zona vulvara si de acolo usturimea la urinat. pt stafilococ nu ai facut tratament?

Offline

 

#65 2009-06-07 12:35:42

emamuela
Membru
Inregistrat: 2009-06-06
Mesaje: 3

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Pentru stafilococ am luat azitrox si mi- a dat rezultate bune... cred ca o sa ajung saptamana viitoare la un alt doctor sa mai vad o parere deoarece doctorul la care merg de 6 luni de zile, in fiecare luna deoarece am si un chist, acum nu ma ajutat prea mult, sa mai vad si alta parere.... si sper sa-mi treaca deoarece nu pot sta cu ceaiul si cu pastilele langa mine mereu si cu senzatiile alea groaznice... Va multumesc pentru timpul acordat....

Offline

 

#66 2009-06-10 08:51:33

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

cel mai bine ar fi sa te duci tu la doctor si sa vb cu el si sa ii pui toate aceste intrebari
in primul rand care a fost cauza ranii de pe col ? daca nu tratezi cauza e posibil sa reapara
daca doctorul ti-a zis sa iei ovule probabil ca stie ce zice , nu stiu daca mama ta are dreptate
daca in schimb nu esti multumita de doc. cauta un altul mai bun
sanatate

Offline

 

#67 2009-06-10 21:39:30

beius
Membru
Inregistrat: 2009-06-10
Mesaje: 3

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Salut,am si eu o problema.Am avut mancarimi si scurgere vaginala,mi s-a spus ca am candidoza,si am primit si tratament.DAR mi-e cam ciudat tratamentul...Am primit si eu Lomexin crema si Lomexin 600mg.Din ovule am primit o singura capsula,pe care trebuie sa o introduc si sa o mentin acolo3 zile in continu. Am citit tot ce ati scris voi aici pe forum,dar nu am vazut pe nimeni scriind ca tine acolo 3 zile o capsula. grater
    Astept raspunsul vostru.Va pup!
                            nocry

Ultima oara a fost editat de beius (2009-06-10 21:48:09)

Offline

 

#68 2009-06-10 21:42:03

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

cum sa nu , ba chiar lomeximul , daca numa insel
deci pui azi ovulul si 3 zile fara raport sexual si fara spalaturi interne
asta vrea sa zica ca o ti 3 zile
si mai sunt asa o gramada , cum ar fi gynofortul pe care trebuie sa il ti asa 5 zile

Offline

 

#69 2009-06-10 21:53:58

beius
Membru
Inregistrat: 2009-06-10
Mesaje: 3

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Mersi pentru raspuns! dance
  Dar doctorita mi-a zis sa-l scot dupa 3zile.Am citit aici ca ai o scurgere de la capsula,se topeste?atunci ce mai scoti? Eu n-am mai avut de astea.... sad

Ultima oara a fost editat de beius (2009-06-10 22:36:03)

Offline

 

#70 2009-06-11 09:27:30

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

pai nu stiu ce a vrut  sa zica ... sa il scoti???

Offline

 

#71 2009-06-12 18:35:36

beius
Membru
Inregistrat: 2009-06-10
Mesaje: 3

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

da...a zis ca daca vreau imi scrie pe reteta si o pompa,dar se poate scoate si cu degetul...
   De asta spun ca nu inteleg.

Offline

 

#72 2009-06-12 18:54:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

probabil sa te speli ca sa inlaturi resturile ovulului, dar nu e neaparat necesar

Offline

 

#73 2009-06-18 23:07:54

cuddles
Membru
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 2

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

buna! is noua pe aici, e prima oara cand postez, dar o sa trec direct la subiect smile : dupa un examen de secretie am fost diagnosticata cu candidoza, care revine cam la trei luni. am fost din nou la medic si mi'a spus sa folosesc ovule lomexin 600mg, 1 la 2 zile, crema lomexin si fluconazol 150 mg de doua ori, la interval de o sapt. dupa ce am pus ovulul am avut secretie glabuie branzoasa abundenta, doua zile. aseara am pus al doilea ovul, si astazi la fel, aceeasi secretie. asa actioneaza ovulul?..sau pur si simplu nu isi face efectul?


when your dreams turn into dust, vacuum!

Offline

 

#74 2009-06-19 10:45:15

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Ceea ce numesti tu secretie, este de fapt ovulul care se scurge. Stai linistita ca isi face efectul.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#75 2009-06-19 18:17:07

cuddles
Membru
Inregistrat: 2009-06-18
Mesaje: 2

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

oke, multzumesc smile o sa astept sa vad rezultatele tratamentului


when your dreams turn into dust, vacuum!

Offline

 

#76 2009-10-20 22:53:03

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: Lomexin ovule - mod de administrare

Fetele trebuie sa ma apuc acum de lomexin 2 ovule/600 mg fiecare

Inainte de primul ovul trebuie sa ma spal in vagin?stiu ca pana actioneaza el n-am voie.dar inainte de primul ovul ma spal? plss e  urgent trebuie sa ma apuc acum de tratament


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.