homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?-2


#20 2006-06-21 16:21:52

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

doctoressa a scris:

Sigur ca da, cu conditia sa ai sustinere materiala, dar, eliana25 nu pare a se bucura de o atare sustinere pina mai una alta....asadar pentru ea s-ar putea sa fie foarte importanti banii aia

Imi cer scuze, nu am vrut sa fiu necioplita.... Eu vorbeam din persectiva unei mame care a pierdut prima sarcina, si care a devenit foarte sensibila la subiectul copii.

Offline

 



#21 2006-06-21 16:23:40

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25 a scris:

Deci pana la urma e mai complicat in ceea ce priveste concediul de maternitate.... Daca nu este cine sa te ajute poti sa iti iei la revedere si sa dormi pe strada daca te incumeti ...

Discuta cu parintii tai. Singele apa nu se face! Si apoi, poate te ingrijorezi degeaba. Si mie mi s-a intimplat des sa am intirziieri lungi de ciclu.

Offline

 

#22 2006-06-21 16:25:06

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Si am sa iti mai spun ceva.... Poate ca  ar fi ei furiosi, la inceput. Dar, cind vor vedea mica minune, se vor imblinzi, crede-ma!!

Offline

 

#23 2006-06-21 16:26:39

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Doamne ajuta sa nu fie nimic ... Ce sa mai zic ...

Offline

 

#24 2006-06-21 16:27:09

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Eliana, contrar a ceea ce crezi tu, mamele singure nu mai sunt privite de mult cu ochi rai, ba dimpotriva, oamenii incep sa constientizeze ca iti trebuie foarte mult curaj sa decizi sa faci un copil fara a avea un barbat  alaturi.
S-ar putea sa existe organizatii care sustin mamele singure, sigur si statul ajuta familia monoparentala(insa suntem un stat sarac si atunci si ajutorul este saracacios).
Eliana, daca menstruatia nu vine si daca esti insarcinata, ne vom gindi si vom cauta impreuna toate variantele pentru ca tie si puiului tau sa va fie cit mai usor.


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2006-06-21 16:27:55

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25 a scris:

Doamne ajuta sa nu fie nimic ... Ce sa mai zic ...

Eu astept vesti de la tine, ca parca mi-ai transmis starea ta..... Iti doresc curaj si noroc!

Offline

 

#26 2006-06-21 16:51:21

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Uff tocmai acum mi-a picat si netul
Multumesc foarte mult pentru sprijin. Acum parca am alt curaj sa infrunt lucrurile.
Am sa revin cu vesti. Deocamdata nu imi ramane decat sa astept un rezultat clar.

Offline

 

#27 2006-06-22 13:37:29

Diana
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-03-23
Mesaje: 1049

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25, suntem toate alaturi de tine. Nu sunt in masura sa dau sfaturi cu privire la asta, dar poate ar trebui sa te gandesti ca exista foarte multe cupluri care isi doresc un copil si nu apare inca de la primul contact sexual neprotejat, chiar daca e in perioada fertila. Sper ca nu e dracul atat de negru si sa ti se intample tie asta...dar eu fac comparatie cu cazul unor prieteni care au incercat mult sa faca un copil si a venit greu. Asa ca poate ai noroc, pentru ca depinde de la organism la organism...imi pare rau ca poti discuta cu noi, niste straine, si nu cu parintii sau cel care a contribuit la situatia asta (prieten, iubit nu ii pot spune)...dar daca ai nevoie de ajutor, conteaza pe sprijinul nostru neconditionat. Bafta multa!


Razboiul sexelor este singura conflagratie mondiala in care combatantii celor doua tabere dorm noapte de noapte in acelasi pat - Quentin Crisp

Offline

 

#28 2006-06-22 13:54:22

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Daca ar fi sa aleg intre a avea fetita, dar a nu avea sot, si a avea un sot cindva, dar a nu avea copilul, eu as alege copilul, indiferent de ceea ce ar crede oamenii despre mine. E atita bucurie in a vedea ochisorii aceia inocenti .... Fetita mea are doar doi ani, am pierdut prima sarcina, si, mult timp m-am simtit vinovata, chiar daca nu am spus nimanui nimic. Cel mai mult am suferit nu cind am pierdut sarcina, ci cind am ramas din nou, insarcinata. Unde mai pui si teama permanenta ca poate se va intimpla din nou, la fel. Eram atit de inspaimintata ca voi pierde din nou sarcina, incit nici sa pling nu putea. Asteptam in fiecare zi sa se intimple ceva....

Ultima oara a fost editat de Marlyn (2006-06-22 13:55:25)

Offline

 

#29 2006-06-23 10:02:53

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Va multumesc mult pentru sprijin.

De ai mei nu vreau sa mai zic nimic pana la proba contrarie. Pana acum ei m-au ajutat foarte mult, mai ales cu scoala, ca sa pot sa imi fac o cariera, dar si cu sfaturi de viata. As fi totusi rea sa imi blamez atat parintii si sa spun ca m-ar da afara, dar am sa explic de unde groaza asta a mea cand vine vorba sa apelez la ei si sa le spun adevarul.
Pana acum in familie daca incercam sa pomenesc ceva de a avea relatii sexuale inainte de casatorie reactia era ceva de genul "cum ai putea sa faci asa ceva?". 
Un exemplu despre "feelingul" la mine in familie pe tema relatiilor sexuale in afara casatoriei e urmatorul. Matusa mea, (unchiul e fratele mamei) s-a dus cu vorba pe la bunica , spunandu-i ca verisoara mea (fata surorii mamei mele) ar fi "umblat" cu nu stiu cine. Din acel moment pentru bunica era catalogata drept "curva". Acum ea s-a casatorit si are un baietel. S-au mai linistit lucrurile, insa pentru bunica tot a ramas un fel de scarba cand vorbeste despre verisoara mea.
Mama cred ca mi-ar ierta orice, desi si ea are adanc inradacinate parerile de la bunica. Mama insa este bolnava si cu atat mai mult ma simt vinovata si mi-e groaznic sa ii fac asa "bucurie".
Parerea despre mine era ca sunt copila pura si nevinovata si ca ma voi casatori cu un print si toate vor fi bune si frumoase. Sa vin cu o asa veste ar insemna sa daram un idol, iar asta ar avea mare rasunet.
Tata chiar nu stiu cum ar reactiona. Si el tine la mine, dar e foarte influentat de familia lui care o uraste pe mama si deci eu as fi o arma numai potrivita sa spuna despre ea ca nu e o mama buna si ca e curva (asa cum vroia sa insinueze bunica, desi mama a fost virgina la casatorie si tata, normal, stie asta).
Cazul in care el m-ar indemna sa fac avort poate fi evitat prin a nu ii spune decat dupa 3 luni cand ar fi prea tarziu sa mai pretinda asta, desi chiar nu stiu, nu pot spune despre el cu certitudine ca mi-ar cere asta, nu am nici cea mai mica idee cum ar reactiona. Este un om imprevizibil.
Un alt lucru este ca matusa mea, l-a "mancat" de bani pe tata de cand eram eu mica si de aici numai certuri si tensiune intre ai mei. Tare mi-e teama ca matusa-mea sa nu reuseasca sa il intoarca si impotriva mea cu ocazia asta, ca sa se poata bucura ea in voie de banii lui.

Bineinteles ca m-am gandit si eu ca daca ii pun pe ai mei in fata faptului implinit nu vor mai avea ce face si daca ma vor vedea ca mor in strada nu cred ca ar putea sa ma lase si sa nu ma ajute. As vrea totusi sa evit cazul in care eu ar trebui sa ma duc sa stau cu ei acasa si sa ma vada toti vecinii cu burta la gura si fara verigheta.
In ochii alor mei as fi ultima femeie desi poate nu mi-ar spune asta verbal.
Dupa ce ca imi vine sa imi dau palme si sa ma strang de gat ca am fost atat de idioata sa am incredere intr-un nenorocit fara suflet, sa mai suport si presiunea de a fi tratata drept ultima femeie nu stiu cum as rezista.
Plus ca daca nu ma angajez acum si pierd legatura cu piata muncii foarte greu imi va fi sa imi revin.

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-23 10:47:26)

Offline

 

#30 2006-06-23 10:10:58

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Am vorbit ieri cu o prietena a mea care e angajata si mi-a spus ca poate ar putea sa ma recomande la ea la firma. Va intreba azi pe seful ei de proiect cum mai stau lucrurile pe acolo si imi va spune mai clar diseara. Sper sa fie o veste buna.
Ironia sortii este ca aceasta prietena a mea se va casatori la sfarsitul lui iulie. Ieri cauta pe net rochii de mireasa si coafuri de mireasa. M-a tinut tot timpul langa ea sa imi explice. Imi venea sa lesin. Normal ca ma bucuram pentru ea, dar mie imi venea sa intru in pamant.
Si o alta ironie e ca eu de fapt nu am implinit inca 25 ani. Ii voi implini pe 28 iunie. Oare care va fi cadoul de ziua mea? Care dintre vesti? cea cu bebe sau cea fara bebe?

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-07-11 00:53:45)

Offline

 

#31 2006-06-23 10:29:49

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25, de angajat este clar ca trebuie sa te angajezi acum, indiferent daca esti sau nu insarcinata. Vei merge si vei aplica pentru job-urile pe care le ai in vedere, si vei merge la interviuri. Vei prinde un post bun, pentru ca esti fata desteapta si gata. Concediu de maternitate vei avea indiferent ce, daca va fi cazul, problema este cea a stimulentului acela pe care il da statul. Nu vei sta acasa doi ani, ci doar 6 luni, vei primi de la firma la care vei lucra bon de cresa, vei duce copilul la cresa, si va veti descurca.
Parintii te vor ajuta precis, eu nu am nici un dubiu. Bunicii, daca zici ca sunt asa cum sunt, nu au de ce sa afle. Oricum, presupun ca ti-e clar si tie ca, parintii au avut atitudinea pe care au avut-o cu privire la viata sexuala gindindu-se ca in felul asta te feresc taman de problemele pe care le ai acum. Au gresit cred eu, poate ca daca discursul lor ar fi fost altul, acum ai fi luat anticonceptionale si nici nu am fi discutat despre eventualitatea unei sarcini. Insa intentia lor a fost constant cea de a te feri pe tine de necazuri, pentru ca te iubesc, si vor ce-i mai bine pentru tine. Si nu ai fi ultima femeie in ochii lor, ai fi doar fetita lor naiva si cuminte pe care a pacalit-o un nenorocit si eventual se vor intreba unde au gresit, cum ar fi trebuit sa faca pentru ca tusa nu ajungi sa treci prin asta. Te vor sustine indiferent ce alegi, chiar daca nu vor fi de acord cu decizia ta. Si vor iubi copilul neconditionat.
Te rog sa ma crezi, stiu ce zic, in primul rind pentru ca sunt mama si pentru ca odata ajunsa in pozitia asta am realizat ce anume inseamna de fapt dragostea unui parinte. Nu stiu sa-ti spun cu cuvintele mele asa fel incit sa intelegi exact de ce le acord eu atit de mult credit parintilor tai, dar am sa-ti spun o povestioara a lui Antoine de Saint Exupery, intitulata "Dragoste de mama". Descriere mai precisa a intensitatii sentmentului pe care il au parintii fata de copii, eu nu stiu sa existe. Iata asadar povestioara.
Un baiat iubea foarte mult o fata, iar fata aceea i-a cerut sa ii aduca, ca dovada a iubirii ce i-o poarta, inima mamei lui. Baiatul a mers acasa, a scos inima din pieptul mamei sale, si a plecat alergind sa o duca fetei. Pe scari s-a impiedicat, a cazut si a scapat inima din mina. Dinspre inima s-a auzit o voce care a spus:Te doare, baiatul mamei?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#32 2006-06-23 10:55:05

Marlyn
Full member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 504

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25 a scris:

Am vorbit ieri cu o prietena a mea care e angajata si mi-a spus ca poate ar putea sa ma recomande la ea la firma. Va intreba azi pe seful ei de proiect cum mai stau lucrurile pe acolo si imi va spune mai clar diseara. Sper sa fie o veste buna.
Ironia soartei este ca aceasta prietena a mea se va casatori la sfarsitul lui iulie. Ieri cauta pe net rochii de mireasa si coafuri de mireasa. M-a tinut tot timpul langa ea sa imi explice. Imi venea sa lesin. Normal ca ma bucuram pentru ea, dar mie imi venea sa intru in pamant.
Si o alta ironie e ca eu de fapt nu am implinit inca 25 ani. Ii voi implini pe 28 iunie. Oare care va fi cadoul de ziua mea? Care dintre vesti? cea cu bebe sau cea fara bebe?

Ba sa nu iti vina sa intri in pamint! Dupa felul  in care scrii, esti o fata cu foarte mult bun simt, si mai ales cu un avansat simt al raspunderii. Faptul ca s-a intimplat ceea ce s-a intimplat, nu iti schimba tie nici valoarea, nici calitatiile umane! In viata nu stim niciodata ce ni se poate intimpla.

Ceea ce ti s-a intimplat tie, se poate intimpla oricarei fete! Poate acum intelegi mai bine severitatea parintilor tai - asa cum am inteles-o si eu, foarte tirziu.... Parintii tai, tocmai de astfel de situatii au vrut sa te fereasca. Dar nu inseamna ca daca ai ajuns intr-o situatie critica, ei te iubesc mai putin!

Daca nu esti insarcinata - si eu sper din suflet sa se rezolve astfel situatia, promite-ti tie insati ca vei fi mult mai atenta in privinta prevenirii sarcinilor!... Si, poate ca, a fost doar o lectie de viata. Baiatul asta putea sa iti mai pape vreo trei ani din viata, numai bine ajungeai la... 28, si aflai ca inca nu e copt pentru casatorie...

Offline

 

#33 2006-06-24 17:40:32

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Am fost azi la interviu la firma unde lucreaza prietena mea. Seful de proiect va pleca in concediu o saptamana si a vrut sa ma vada chiar azi, pentru ca apoi nu mai avea cand.
Se pare ca m-a agreat. A spus ca o sa vorbeasca la firma cu departamentul de resurse umane si probabil o sa primesc o veste de la ei luni. In principiu mi-a zis de un salariu de 14 mil. jum. sau chiar 15 mil. Asta ar insemna cam 400 euro si ceva.

Daca gasesc o garsoniera cu 150 euro, plus intretinerea 50 maxim, imi mai raman 200 cu care cred ca m-as putea descurca. Slava Domnului !!! Acum orice s-ar intampla cred ca o sa fie ok din punct de vedere al banilor.

M-am mai linistit. Ma voi concentra asupra disertatiei, pana marti cand este sustinerea si apoi de miercuri s-ar putea deja sa merg la serviciu.

Dumnezeu nu m-a lasat nici de data aceasta.

Acum am dat de alta belea Imi cade parul foarte mult. De aproximativ 2-3 ani am probleme, si medicii nu mi-au gasit remediu, insa acum am intrecut orice masura. Il iau cu pumnul din cap. Cred ca de la atata stres. Nu stiu ce sa mai zic.
Deocamdata inca mai arata normal, dar peste un timp nu stiu ce se va intampla.

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-24 18:27:16)

Offline

 

#34 2006-06-24 18:40:32

ela
Full member
Inregistrat: 2006-05-08
Mesaje: 252

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eu am luat (si iau) pentru par nijte pastile se numesc beauty hair de la harmony line  si mie mi-au facut mult bine.cand ma spalam pe cap luam in palme o gramada de par...stiu k e normal sa iti cada parul da nu in cantitati industriale cum pateam eu big_smile am incercat si revalid dar trebuia sa iau 3 pe zi si nu era asa de bine.pastilele care le iau acuma is vreo 230 000 si sunt 50 de comprimate smile  vezi ce mai zic fetele pe forum smile felicitari pentru noul loc de munca big_smile


What do you do when the only person who can make you stop crying is the person who made you cry?  sad

Offline

 

#35 2006-06-24 21:30:25

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Merci mult ela,
o sa incerc si eu sa mai iau niste vitamine. E posibil sa ajute si asta.
Eu in general incerc sa mananc cat mai sanatos, dar in ultimul timp nu prea am mai avut grija de mine, mai ales in ceea ce priveste somnul.

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-25 09:46:14)

Offline

 

#36 2006-06-26 22:41:35

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

doctoressa,

Doamne nici nu imi vine sa cred ce dreptate ai avut .... ca voi intampina mari presiuni din partea lui ca sa ma decid pentru varianta avortului ... Doamne nu imi vine sa cred ca am auzit tot ce mi-a spus .... Cate jigniri ... cata raceala ... Mi-e atat de rau.

Maine am sustinerea si nu pot sa ma mai concentrez de nici un fel parca sunt aeriana de durere in suflet. Stiu ca sunt o idioata si merit tot ce mi se intampla. Am facut alegerile cele mai proaste de la un capat la altul. Nu stiu ce a fost in mintea mea. Stiam toata teoria despre anticonceptionale si toate cele. Mai si auzisem diverse intamplari asemanatoare ale femeilor. Stiam si despre barbati ce le poate pielea. Parca am fost beata, nu stiu ce a fost cu mine.

Doamne ajuta-ma sa scap ! Mai aveam pe aici un test de zilele trecute (femina) si bineinteles ca nu am avut rabdare si mi l-am facut. Duminica dimineata (adica ieri). A iesit negativ. Inainte nu aparea nici o liniuta. Acum a aparut doar una. Astazi e ziua 24 si nu s-a intamplat nimic. Nu mi-a venit inca.

Ultima oara a fost editat de eliana25 (2006-06-26 22:53:40)

Offline

 

#37 2006-06-26 23:08:38

Infinity
Hero member
Inregistrat: 2006-01-02
Mesaje: 3368

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

eliana25 fii tare si nu te lasa invinsa de greutatile vietii..asa a fost sa fie, nu te mai gandi in urma..va fi bine.. concentreaza-te asupra lucrarii de disertatie! Multa bafta !

Offline

 

#38 2006-06-26 23:14:26

eliana25
New member
Inregistrat: 2006-06-21
Mesaje: 55

Re: sunt sau nu sunt insarcinata? - cand se face un test de sarcina?

Merci Infinity Voi incerca, desi mintea mea parca e in afara mea acum ...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.