homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian


#1 2007-05-16 14:04:05

andrutza
Vizitator

chist ovarian

Buna ziua. In urma cu un an si jumatate am fost la ginecolog si mi-a descoperit un chist pe ovarul drept de 3 cm, am urmat 3 luni de zile cu harmonett, dupa care mi-am facut echo si era la fel. Pana astazi mi-am facut o gramada de echografii si transvaginala si in diferite perioade ale ciclului, iar in decembrie era 2,8 cm, astazi am mers la o doamna doctor ecografist si mi-a zis ca are 4 cm chistul. Am fost si la Buc cu toate analizele, eu am pb si cu tiroida, medicul mi-a zis sa nu iau pilule tinanad cont ca m-am simtit f rau de la ele si starile mele s-au agravat, mi-a dat sa iau 3 luni de zile movalis dupa care sa-mi fac echo. Acum eu sunt putind ezamagita ca a crescut si as vrea sa stiu ce trebuie sa fac si daca e periculos tinand cont ca a crescut. Eu azi mi-am facut echografia pe ciclu pt ca asa am fost sfatuita de medicul endocrinolog, iar doctorita care mi-a facut echo a zis ca in timpul ovulatie chistul acesta clar are 4 cm jumate si ca daca ajunge la 5 cm tb operat. Ce parere aveti doctoressa?

 



#2 2007-05-16 14:12:44

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

am urmatoarea parere: care e structura chistului? daca e chist functional nu trebuie operat. daca e de alt fel, trebuie operat, indiferent daca ajunge sau nu la 5 cm. Daca e chist functional, se rezolva cu contraceptive, dar nu in 3 luni ci in minim 6 si nu cu harmonette...ma rog. Endocrinologul ti-a zis sa nu iei contraceptive pentru ca i-a fost lui lene sa ajusteze trat pentru tiroida....of


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2007-05-16 14:13:52

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

chist simplu asa mi s-a spus

 

#4 2007-05-16 14:26:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

ei bine, ti-am spus parerea mea


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#5 2007-05-16 14:30:21

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

pai chist simplu ce inseamna ca e functional sau nu? mie mi-a pus diagnosticul de chist simplu la echo pelvina....mai exista si alte investigatii?

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-05-16 18:39:20

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

stiti cumva in ce perioada a ciclului este cel mai bine sa faci eco?

 

#7 2007-05-17 15:04:27

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

nu mai exista si ale investigatii....e bine sa nu faci echo in preajma ovulatiei ca sa nu se simta domnii doctori tentati sa diagnosticheze drept chist un folicul ovarian care sta sa elibereze ovulul


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#8 2007-05-17 17:10:23

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

am inteles....si pana la urma daca al meu e simplu inseamna ca e functional?

 

#9 2007-05-17 17:11:37

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

cred ca da....nu am cum sa fiu sigura...habar nu am ce intelege omul care ti-a facut echografia prin simplu....oricum, ca terminologie, din cite stiu eu, chist simplu nu exista


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#10 2007-05-17 17:19:00

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

uitati ce am gasit eu pe net....precizeaza si ceva de simplu....

 

#11 2007-05-17 17:39:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

nu am primit nimic....deci, ce ai gasit pe net?


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#12 2007-05-17 17:49:22

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

 

#13 2007-05-17 18:33:28

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

deci e un chist folicular....deci functional....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#14 2007-05-31 12:19:44

andrutza
Vizitator

Re: chist ovarian

Sapt trecuta mi-am mai facut un eco era a 9-a zi de ciclu, mi-am facut transvaginal si mi-a zis ca e de 2,8 mm nu de 4 cm cum spusese femeia aceea acum 2 sapt la eco normal, a zis ca nu pune pb si ca daca ma duc la Buc la endocrinolog sa vad ce imi spune si mediculd e acolo. Ieri am fost la endocrinolog pt pb mea cu tiroida, i-am aratat si ecografia la ovar si a spus ca daca vreau pot sa iau yasmine din a 2-a zi de ciclu menstrual, eu am mai luat harmonett si nu m-am simtit bine, dar doctoritza mi-a spus ca nu de la ele m-am simtit rau pt ca aveau hormoni in cantitate f mica....intrebarea mea este daca voi lua yasmine imi va disparea chistul sau il opreste doar din evolutie? Si as mai vrea sa aflu daca dau ceva reactii adverse, gen ameteli si stari depresive? E bine dia a2-a zi sau tb din prima zi de ciclu incepute? Multumesc

 

#15 2007-05-31 12:51:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

andrutza....e bine si din a 2-a zi(cu contraceptie suplimentara 7 zile)....yasmin poate da fix aceleasi reactii secundare ca orice alt contraceptiv. Chistul ala va disparea sub contraceptive, e un chist functional si nu inteleg de ce te impiedici in el atita....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#16 2007-06-25 15:37:37

loredaname
Full member
De la: Arabia saudita
Inregistrat: 2006-04-20
Mesaje: 141

Re: chist ovarian

buna ziua ,

am 25 de ani acum 6 ani si ceva am avut un Hodgkin , pe care prin trament chemioterapeutic l am vindecat , iar la 2-3 ani fac cite un control de rutina cu o analiza a singelui completa si un examen de CT complet . Anul acesta respectiv acum 1 saptamina in urma examenului de CT toate au fost bune si frumoasa , multumesc lui Dumnezeu , doar ca sectiunea pelvina s a pus urmatorul comentariu :

   LATEROUTERIN STG. FORMATIUNE INLOCUITOARE DE SPATIU , HIPODENSA SPONTAN, NEIODOFILA, CU DENSITATE LICHIDIANA, CU DIMENSIUNI DE  4,3 / 2,7 CM - OBS. CHIST OVAR STING .

Am fost la doctorul de specialitate , ginecolog, mi s a facut o ecografie , si un examen vag. la care dinsul mi a prescris Microgynon timp de un an iar dupa 4 luni de tratament sa merg din nou sa fac un ecograf sa vedem dimensiunea acestuia . Din cite imi aduc aminte nu cred ca e un chist functional .

Ce parere aveti ...? exista sanse ca in 4-6 luni sa retraga cu pastile contraceptive?? Daca nu se retrage dupa 4 luni de pastile ar trebui operat in cazul in care a crescut? Si daca se retrage numai putin , ar mai trebui sa astept dupa acele 4 luni inca ceva timp si iar sa merg la control ? Va multumesc

Offline

 

#17 2007-06-25 21:54:50

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

hm... se pare ca natura chistului tau este mai complicata mai bine asteptam un raspuns de la doctoressa in mod normal un chist care nu are probleme.... se resoarbe ku pastilute dupa 3-4 luni si eu fac tratament si astept.. sper sa se resoarba... dar cu ocazia asta am o intrbare ptr doctoressa. Daca se resoarbe dupa cele 3-4 luni v-a trebui sa continui tratamentul ku anticonceptionale ca sa nu se faca un nou chist?

Offline

 

#18 2007-06-26 11:32:46

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

loredaname....daca nu e chist functional, tratamentul cu contraceptive e perfect inutil...asadar eu cred ca functional e(altfel de ce sa iti fi dat ginecologul contraceptive?)...daca insa nu e chist functional, solutia e operatia, evident nu neaparat acum...nu dispare altfel. Chisturile functionale se resorb cam in 6 luni sub contraceptive....asadar eu zic sa le iei minim atit....in caz ca ai nevoie si de protectie impotriva sarcinii, nu vad care ar putea fi problemele
pisica, chisturile functionale apar cind ovarul functioneaza...de indata ce opresti contraceptivele, ovarul reincepe sa functioneze si reapar chisturile....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2007-07-11 10:12:35

loredaname
Full member
De la: Arabia saudita
Inregistrat: 2006-04-20
Mesaje: 141

Re: chist ovarian

buna ziua

am postat si eu un mesaj mai sus ....era vorba de chistul meu de 4 cm pe care l am descoperit pe 20 iunie , dureri nu am avut  slava Domnului , dar dupa cum v am zis doctortul mi a prescris Microgynon , ultima menstruatie am avut o pe 7 iunie 2007 deci urmatoarea la 28 de zile normal trebuia sa vina pe 5 iulie 2007 si deci sa incep si eu anticonceptionalele , 6 zile au trecut si ciclul nu a venit ,,,,azi dimineata mi am facut un test  de sarcina  SURE CHECK si a ieshit ca NU SUNT INSARCINATA .
  Intrebarea mea este sa astept pina imi vine ciclul nu conteaza cind? Sau este un termen anume la care daca nu vine si nici nu sunt insarcinata sunt anumite injectii pastile care se iau pentru ca menstruatia sa vina??Este posibil si de la chist sa fie dereglata menstruatia?Am uitat sa mentionez ca 90% menstruatia mea este regulata , prin martie s a intimplat sa mi vina la 35 de zile in rest nu am avut probleme.

Va multumesc si va rog  chiar astept acest raspuns!!!smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.