homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nastere naturala sau cezariana?-11


#191 2009-05-15 10:40:56

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: nastere naturala sau cezariana?

love_t a scris:

dar am o bucurie: cezariana rullez!!  rock  rotfl

rotfl

Offline

 



#192 2009-05-15 20:05:14

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: nastere naturala sau cezariana?

Si eu vreau cezariana, cu toate ca am mai trecut prin asta si stiu ca te refaci greu. Dar ma consolez cu gandul ca voi naste ca o doamna lol, fara sa zbier (ca-s fricoasa ca un matz).
Nu ma tem de durerile de dupa ci ma tem ca mor pe masa si ramane copilul fara mama... Si ma mai tem ca pateste bebele ceva (taie dr aiurea, nu-l poate scoate, etc...) Astea-s cosmarurile mele...


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#193 2009-08-31 14:18:09

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nastere naturala sau cezariana?

buna fetele...ce stiti despre nasterea normala si discopatia lombara?merci..pupici si multa sanatate tuturor..

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-08-31 14:18:18)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#194 2009-08-31 16:11:02

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: nastere naturala sau cezariana?

Discopatie lombara avem aproape toti, cei care stam la birou, mult asezati in scaun...
Poti naste natural, nu exista contraindicatii, mai ales ca miscarea de expulzie e invers pozitiei normale a coloanei (adica acum curbura lombara e accentuata de sarcina iar la nastere te apleci in fata). Daca discul deplasat e pe la ultimile lombare (4-5) exista riscul sa nu/ti reuseasca epidurala.  Daca te vei ingrasa mult sau vei avea burtica mare exista riscul sa apara dureri mari in sarcina, dureri ce vor persista un timp si dupa ce nasti. Trebuie sa ai grija la pozitia corecta a corpului, fara aplecari fantastice....


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#195 2009-09-01 19:21:47

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nastere naturala sau cezariana?

ok...merci lili...sper sa trec cu bine peste toate astea...de ingrasat cred ca nu am exagerat...am 28+ sapt si am pus 8 kg...si despre modalitatea de a naste nu am apucat sa vb cu dr...sa vedem...sunt si prb cu vederea, insa nu f mari...ce ma sperie mai mult e astmul care imi cam da bataie de cap si acum...ma tem de momentul nasterii..reactionez tare urat la dureri de cand ma stiu(evident cu cate o criza de astm;mi se taie respiratia instant cand ma doare ceva...ma chinuiam tare si la menstruatie), iar la operatia de apendicita am intrat in coma pt vreo 7 ore din motive de rahie...asa ca...D-zeu sa ma pazeasca si sper sa fie totul ok, indiferent daca fac cezariana sau nu ca zau ca nu stiu in conditiile astea cum ar fi mai bine de procedat...pupici

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-09-01 19:22:50)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

 Publicitate


loading...

#196 2009-09-02 09:29:12

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: nastere naturala sau cezariana?

vai doamne, m-am ingrozit cand am citit!
fa cezariana cu anestezie totala! (generala).
daca ai astm, mai bine nu te risti.
cum rezisti fara pufuri?ai facut vreo criza in sarcina? iei ventolin?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#197 2009-09-02 23:29:15

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: nastere naturala sau cezariana?

am citit si eu primele pagini de la acest topic si m`am ingrozit lol eram atat de hotarata de mult timp ca atunci cand voi naste, o voi face natural si daca e bine, in apa smile si acum sunt la fel de hotarata insa dintotdeauna temerea mea cea mare a fost faptul ca ma taie sa poata iesi copilul mai bine. nu zic nu, orice ca sa`i fie lui bine..dar credeam ca in secolul 21 se fac alte descoperiri big_smile lol anyway, mai sunt cativa ani pana atunci, mai au timp de "descoperit" big_smile big_smile big_smile

cand te taie, e pe viu? fara anestezie locala? cesafac sau macar cand te coasE? cesafac

pun si eu intrebari de nestiutor sad

Offline

 

#198 2009-09-03 15:45:14

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

mie inca mi-e teama de cezariana decat de nastere normala  big_smile


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#199 2009-09-03 17:03:09

sunshine16
Banat
Inregistrat: 2008-09-01
Mesaje: 8121
Site

Re: nastere naturala sau cezariana?

La cezariana nu simti nimic. in 45 de minute ai scapat. Si nici copilul nu e traumatizat.
Am fost treaza cand mi-au facut operatia si daca ar fi sa mai nasc de 10 ori, tot cezariana as alege.
Dupa cateva ore de la operatie m-am ridicat din pat big_smile


True sophistication lies in simplicity!

www.bubulinagospodina.com

Offline

 

#200 2009-09-03 17:17:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

deealexx a scris:

am citit si eu primele pagini de la acest topic si m`am ingrozit lol eram atat de hotarata de mult timp ca atunci cand voi naste, o voi face natural si daca e bine, in apa smile si acum sunt la fel de hotarata insa dintotdeauna temerea mea cea mare a fost faptul ca ma taie sa poata iesi copilul mai bine. nu zic nu, orice ca sa`i fie lui bine..dar credeam ca in secolul 21 se fac alte descoperiri big_smile lol anyway, mai sunt cativa ani pana atunci, mai au timp de "descoperit" big_smile big_smile big_smile

cand te taie, e pe viu? fara anestezie locala? cesafac sau macar cand te coasE? cesafac

pun si eu intrebari de nestiutor sad

uneori te aneasteziasa la coasere... dar nu mereu. la taietura nu. dar cica nu mai simti nimic oricum, esti "anesteziata hormonal" din cauza durerii tongue

si mie tot de asta (epiziotomie se cheama) mi-e frica din tot procesul nasterii... tot ma rog sa nu fie cazul (chestie cu "sa iasa copilul mai bine" e valabila doar in unele cazuri, adica in alea in care NU TE DILATI suficient. daca dilatatia e ok, dar iti fac epiziotomie... se cheama ca te taie "din oficiu", ca sa evite o eventuala ruptura, care e mai laborioasa la coasere pt ei sad )

si mie mi-e frica de o eventuala cezariana.... sper sa nu o faca bebe pe nebunu' taman atunci big_smile si sa iasa pe unde.. a intrat tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#201 2009-09-03 22:22:27

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: nastere naturala sau cezariana?

bre nu sparia cupilu! te anesteziaza cu xilina si la taiere si la coasere. iar epiziotomia nu se face pt ca nu te dilati calumea pt ca dilatatia completa de 10 se refera la dilatarea colului or ei iti taie perineul. la cate nasteri am vazut nu mai am nic impotriva epiziotomiei big_smile nu stiu cat ii ajuta pe ei - dr - insa pe bebe sigur il ajuta. oricum sunt nesanse sa te rupi inainte sa te taie tongue oricum katami stai flex ca dr. holicov face anestezie big_smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#202 2009-09-03 23:03:00

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: nastere naturala sau cezariana?

o sa am grija sa specific oricum ca vreau anestezie lol ca doar n`o fi nebuni sa bage acul in carne vie cesafac

ma gandeam si eu ca este anesteziata si de la mama natura..dar tot vreau in plus lol

ms mult fetele de raspuns. mai revin aici cand va fi cazul big_smile cred.. tongue

Offline

 

#203 2009-09-04 12:04:20

fleurette
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-29
Mesaje: 3111

Re: nastere naturala sau cezariana?

stiu ca dupa cezariana nu ai voie sa ridici si sa faci efort, iar eu cu 2 copii nu cred ca-mi permit sa stau cuminte supa


mamica de gemeni: Darius si Clarisa al9leacer

Offline

 

#204 2009-09-04 13:04:31

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nastere naturala sau cezariana?

lili pala a scris:

vai doamne, m-am ingrozit cand am citit!
fa cezariana cu anestezie totala! (generala).
daca ai astm, mai bine nu te risti.
cum rezisti fara pufuri?ai facut vreo criza in sarcina? iei ventolin?

o sa vb cu dr.....criza in adevaratul sens al cuvantului nu am facut...doar asa insuficienta respiratorie, mai ales cand era f cald...am noroc ca locuiesc la poalele muntelui si nu a fost exagerat de cald...am si ventolin si inca un inhalator adus din afara(anul trecut am stat cateva luni in Italia si mi l-a prescris un medic de acolo), insa am evitat sa le folosesc...am incercat sa ma linistesc de cate ori mi-a fost rau si nu le-am luat ca nu vreau sa-i fac rau lui bebe...in copilarie si adolescenta m-a tratat un dr(cred ca o fi si mort acum saracul) care la randul lui era astmatic si de la el am invatat ca e foarta importanta autosugestia in boala asta, mai ales in episoadele de criza...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-09-04 13:04:55)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#205 2009-09-04 15:39:19

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

o'hara a scris:

bre nu sparia cupilu! te anesteziaza cu xilina si la taiere si la coasere. iar epiziotomia nu se face pt ca nu te dilati calumea pt ca dilatatia completa de 10 se refera la dilatarea colului or ei iti taie perineul. la cate nasteri am vazut nu mai am nic impotriva epiziotomiei big_smile nu stiu cat ii ajuta pe ei - dr - insa pe bebe sigur il ajuta. oricum sunt nesanse sa te rupi inainte sa te taie tongue oricum katami stai flex ca dr. holicov face anestezie big_smile

eu stiu numa de cazuri in care nu s-a facut nicio anestezie  hmm dar daca se face, pare rau de dezinformare. si cu atat mai bine (asta daca nu ai alergie la xilina tongue)

m-ai inteles gresit, mie nu mi-e frica de taietura aia pt ca doare ATUNCI... si asa atunci te dor destule... mi-e frica de ea DUPA... ma doare numa cand ma gandesc sad

cat despre dr holicov... ma bucur din ce in ce mai mult ca am ramas la ea... ne intelegem f bine smile si pana acum mi-a placut ce a facut si in domeniu profesional tummenupp

Ultima oara a fost editat de katami (2009-09-04 15:42:50)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#206 2009-09-09 16:44:35

georgyoana
Membru
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 3

Re: nastere naturala sau cezariana?

Nu trebuie sa-ti fie frica de epiziotomie. Eu am nascut normal cu anestezie epidurala, desi dc stau sa ma gandesc, puteam foarte bine sa nasc si fara anestezie... doar ca m-am cam panicat atunci! bang  NU-mi pare rau ca am nascut normal si as mai face-o de 10 ori  punk Am nascut in 2 ore, cu tot cu anestezie, am putut sa merg imediat dupa nastere, m-am dus singura, pe picioarele mele in sala de post-travaliu si ATENTIE!!! NU M-A DURUT NIMIC DUPA!!! Nici epiziotomia nici nimic. Nu am nascut in cine stie ce spital cu super conditii (spit. Caritas), nici nu sunt o uriasa (am 1,60 cm si acum, dupa 4 luni de la nastere 50 kg). Am avut chiar si hipermetropie forte (operata ce-i drept acu vreo 5 ani).

Asa ca: pentru cele care vreti sa nasteti natural- mult succes, sa stiti ca se poate foarte bine si fara dureri happydance

pentru cele care ati nascut prin cezariana - lasati-o mai moale cu popularizarea metodei! Uitati-va si voi pe net sa vedeti ce presupune o cezariana (sectionarea peretelui abdominal+uter - sunt trei tipuri de tesuturi taiate). Plus ca nu poti sa faci decat 2 copii si nu foarte repejor al doilea. Cezariana electiva mi se pare buna pentru tipele sperioase si  care oricum se considera prea sensibile si prea sacrificate chiar  daca fac si un copil! Oricum societatea ar trebui sa i se inchine ca la icoana rotfl

Offline

 

#207 2009-09-09 17:02:46

georgyoana
Membru
Inregistrat: 2009-09-02
Mesaje: 3

Re: nastere naturala sau cezariana?

A, si ma enerveaza rau chestia asta ca "nasti ca o doamna" cu cezariana. Dragele mele, care ganditi asa, vreau sa va spun atat ... credeti ca doctorul, sau moasele, sau asistentii  dr-lui nu au mai vazut femei nascand pana acum? Ce e mentalitatea asta pe voi. E ca si cum as zice ca nu ma duc la ginecolog ca nu vreau sa ma cracesc in fata lui si sa ma simt umilita astfel!!! E un fenomen natural, de milioane de ani femeile au nascut asa. Daca s-ar fi nascut prin cezariana, disparea rasa umana de multe milenii!!! Sa nu va mirati dc ganditi asa ca atunci cand o sa fiti pensionare o sa aveti vecini rromi, pakistanezi, libieni, iranieni. Da, pentru ca in cultura lor o familie este cu atat mai implinita si mai de succes cu cat are mai multi copii. Si copiii astia nu au fost nascuti cu cezariana. Asa ca puneti osu la treaba doamnelor si sa aveti ca target cel putin 3 copii dc vreti sa mai fim romani catava vreme de-acum incolo!

Offline

 

#208 2009-09-09 18:02:21

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: nastere naturala sau cezariana?

georgyoana a scris:

A, si ma enerveaza rau chestia asta ca "nasti ca o doamna" cu cezariana. Dragele mele, care ganditi asa, vreau sa va spun atat ... credeti ca doctorul, sau moasele, sau asistentii  dr-lui nu au mai vazut femei nascand pana acum? Ce e mentalitatea asta pe voi. E ca si cum as zice ca nu ma duc la ginecolog ca nu vreau sa ma cracesc in fata lui si sa ma simt umilita astfel!!! E un fenomen natural, de milioane de ani femeile au nascut asa. !

cu asta sunt perfect de acord cu tine... dar nu cred ca e cazul, totusi, sa dam cu parul in femeile care, dintr-un motiv sau altul, aleg cezariana.... e alegerea lor... si tot copii nasc, nu e asa o crima!

cat despre epiziotomie... am ami spus si repet... nu mi-e deloc frica de durere, rezist destul de bine, zic eu... mi-e frica de ce mi-ar fi frica si la o cezariana: de ideea de taietura, muschi sectionat si blegit dupa, mi-e frica de zona in care se taie (mi se pare greu de tinut "septic" locul dupa, cred ca e un chin si-o jale pana se prinde...)... daca m-ar lasa cineva, as naste ca pe vremea lu' bunica, fara anestezii, fara epiziotomii.....

dar om vedea... va fi cum vrea Doamne Doamne smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#209 2009-09-09 18:48:23

claudia78
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-05
Mesaje: 6876

Re: nastere naturala sau cezariana?

asa-i georgyoana, de milioane de ani....dar din fericire lumea s-a mai emancipat...altfel am naste toate acasa...ca deh....de milioane de ani se naste asa............

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.