homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nastere naturala sau cezariana?-9


#153 2009-04-05 13:33:53

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nastere naturala sau cezariana?

stiu ca medicul, insa mai stiu ca in ultima perioada se duce o politica anticezariana si multi pot fi destul de refractari in ceea ce o priveste...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-04-05 13:33:59)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 



#154 2009-04-05 16:16:45

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: nastere naturala sau cezariana?

politica anticezariana?
mie, din contra, mi se pare ca se duce o lupta contra nasterii naturale: gravidutele aleg asa pt ca scapa de dureri, iar medicii pt ca le e mai usor: nu mai sunt treziti noaptea si chemati la spital, pt ca au apucat-o pe doamna nasterile, nu mai stau sa astepte dilatatie si pe langa asta o cezariana aduce mai multi bani decat o nastere naturala...


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#155 2009-04-05 16:39:08

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nastere naturala sau cezariana?

hmm..depinde de dr probabil...

Ultima oara a fost editat de walkiria_c (2009-04-05 16:39:14)


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#156 2009-04-05 16:43:36

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: nastere naturala sau cezariana?

probabil, ca asa e.
dar daca ma uit in jurulmeu,  stiu 5 mamicute care au nascut in 2007-2008. si patru au facut cezariana, doar una a nascut natural.
daca ma mai uit si pe forum, iarasi majoritatea fetelor au nascut cu cezariana.
am numarat rapid pe forum, 8 fete cu cezariana si 3 cu naturala lol
se poate sa nu fie nr exact, ca le-am numarat in minte, dar oricum dif e destul de mare smile

Ultima oara a fost editat de pokemon (2009-04-05 16:47:55)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#157 2009-04-05 18:30:55

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: nastere naturala sau cezariana?

eu sunt pt nastere naturala! ( pt cine nu este nevoita sa faca cezariana...); parerea mea este ca cezariana se face doar in cazuri speciale; eu una, nu as face; sunt multe aspecte negative in privintza cezarianei.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2009-04-05 18:34:54

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: nastere naturala sau cezariana?

si eu tot nastere naturala as vrea, la mom respectiv.
dar daca din x motiv nu ar fi posibil, nu as avea nicio problema.
am citit ca e mult mai bine si pt copil si pt mama sa fie nasterea naturala, ii ajuta in plan psihologic pe amandoi. si, in afara de asta, cred ca organismul isi revine mai repede dupa o nastere naturala, pt ca el este construit pt asa ceva.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#159 2009-04-05 19:10:19

denyela_14
New member
Inregistrat: 2008-02-18
Mesaje: 62

Re: nastere naturala sau cezariana?

buna! am o intrebare ...la cat timp dupa antibebe ati ramas insarcinate? eu le-am intrerupt in octommbrie...si m-am pazit vreo 3 luni ...si in februarie si martie am avut contacte neprotejate ...dar nici un semn de bebe....credeti ca e vreo problema sau e normal? astept  un raspuns...? va pup.


nu mai vrea nimeni sa mai imi raspunda la intrebare?

Ultima oara a fost editat de denyela_14 (2009-04-09 20:17:41)

Offline

 

#160 2009-04-05 20:07:58

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: nastere naturala sau cezariana?

Eu am ramas insarcinata dupa 10 luni de la intreruperea anticonceptionalelor(pe care le luasem 6 ani fara intrerupere).Depinde de fiecare organism in parte;poti ramane imediat dupa ce le lasi,sau poate sa dureze mai multe luni.Daca trece mai mult de un an,atunci poti sa incepi sa te intrebi daca o fi vreo problema.Deocamdata e devreme,stai linistita


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#161 2009-04-06 11:18:45

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: nastere naturala sau cezariana?

walkiria_c daca ai probleme cu vederea, oricat de mici, mai mult ca sigur ti se va face cezariana. pt ca in timpul nasterii naturale dioptriile iti vor creste f mult.

Offline

 

#162 2009-04-06 21:37:21

walkiria_c
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2008-03-08
Mesaje: 739

Re: nastere naturala sau cezariana?

de-ar fi numai astea...dar am scris ca mai sunt si altele...reactionez tare urat la durere, la boala in general...am un istoric tare incarcat dpdv medical...dar acum ma gandesc si la anestezie, ca sunt alergica..mi-am adus aminte ca la operatia de apendicita am intrat in coma din cauza rahiei si m-am trezit dupa 7 ore...tot dr o sa hotarasca pana la urma...merci pt raspunsuri ...va pupik


Perfectiune, pisc de lacrimi greu...te stie numai D-zeu.
mami de Eduard Andrei

Offline

 

#163 2009-04-06 21:59:18

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: nastere naturala sau cezariana?

camysh a scris:

walkiria_c daca ai probleme cu vederea, oricat de mici, mai mult ca sigur ti se va face cezariana. pt ca in timpul nasterii naturale dioptriile iti vor creste f mult.

Nu e chiar asa.Sora mea avea miopie (-3) si i-a spus ginecologului ca vrea cezariana,la care acesta i-a spus:"mai vedem",si a lasat-o sa nasca normal.In plus,citisem undeva ca trebuie sa fie miopia foarte avansata(adica de la -8 incolo),ca sa se justifice cezariana.Cred ca depinde de doctor si de politica fiecarui spital.A,bineinteles ca surorii mele i-au crescut dioptriile... sad

Ultima oara a fost editat de rozik (2009-04-06 22:02:15)


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

#164 2009-04-09 17:58:31

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: nastere naturala sau cezariana?

pai vezi rozik? medicul acela trebuia sa-i faca cezariana. o prietena de-a mea a patit la fel, doar ca ea nu i-a spus medicului ca are miopie, si acum i s-a cam dublat sad
samy, o utilizatoare de pe forum vroia sa nasca natural. si medicul i-a gasit un 0,5 dipotrie si a ales sa-i faca cezariana...
eu port ochelari, si decat sa-i transform in funduri de borcane cand voi face un bebe, mai bine nasc prin cezariana...

Offline

 

#165 2009-04-19 10:33:11

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: nastere naturala sau cezariana?

oricum cred ca mai si trec cehstiile astea.
Era o pustoaica lanaga mine in salon,muuuult a tinut-o si pe ea saracutza dar pana la urma ea a incercat vaginal. Avea ochii rosii si nu exagerez deloc.
Acum cred insa ca e ok.
Nush daca am am mai  scris aici, dar m-ar interesa si pe mine (nu acum peste 2-3 ani sa zic) un medic brasovean tanar si curajos ma gandesc care s-ar "baga" la un VBAC. Anyone?


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#166 2009-04-19 11:11:12

_alexa_
Hero member
De la: ghinioane mi se trage!!
Inregistrat: 2008-03-20
Mesaje: 4172

Re: nastere naturala sau cezariana?

eu am probleme foarte mari cu vederea, si cu toate ca am adus foaie de la medicul oftalmolog pe mine ma lasa sa nasc natural!!! am avut parte de un mare cretin, habar n-avea sa numere saptamanile de sarcina.
eu pe 27 dec intram in sapt 41 de sarcina, si el imi zicea mie ca eu abea pe 6 ianuarie ajung la termen!!! probabil nu vroia sa-si strice sarbatorile. si uite asa am schimbat medicul in ultima secunda, cu spagi groase, care m-a operat imediat.
Pe langa faptul ca aveam probleme cu ochii, aveam si placenta extrem de jos inserata pe col, si copilul n-ar fi avut cum sa iasa din mine. Cand m-a taiat am avut o hemoragie foarte mare, si mi-a spus ca placenta era lipita de abdomen si col. Daca nasteam natural aveam sanse mari sa crap din cauza aceleiasi hemoragii.
Deci, cel mai bine alegeti-va un medic care sa va asculte, si va sa faca pe plac.
Se pare ca eu aveam motive intemeiate sa fiu asa disperata sa ma opereze, simteam ca ceva nu o sa fie ok, instinctul meu imi spunea una, doctorul alta.


Too often we lose sight of life's simple pleasures. Remember, when someone annoys you it takes 42 muscles to make your face frown, BUT, it only takes 4 muscles to extend your arm and bitch-slap that mother @#?*&! upside the head...

Offline

 

#167 2009-04-19 11:19:29

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: nastere naturala sau cezariana?

pai ai putea sa incerci mai multi medici in brasov... acum nu stiu nici eu care are experienta in nasteri normale.. Sunt multe persoane care au reusit sa nasca natural dupa o cezariana deci se poate. O sa incerc si eu dar nu sunt in tara.
Poate in 2-3 ani or sa vina din urma alti medici in brasov care nu s-au afirmat pana acum... o prietena de a mea a nascut natural la maternitate.. cand i-au venit durerile a mers la spital si in 45 de min a nascut cu medicul de garda .. deci nimic deosebit smile Simplu si natural asa cum si trebuie sa fie. din pacate nu ii stiu numele dar mi-a spus ca a fost super cu ea si  i-a refuzat banii care ii avea sa ii dea.

Offline

 

#168 2009-04-19 12:43:19

ani88
Full member
Inregistrat: 2008-06-17
Mesaje: 873

Re: nastere naturala sau cezariana?

Soarele Meu ma bucur sincer pentru prietena ta. Cand o sa stii numele medicului spune-mi-l te rog cumva intr-un fel..sper sa nu-l aglomerez prea tare si sa ramana la fel de fain. Nu ma refer la bani bla bla ci la factorul uman. Eu am baut si ceai de zmeur am mers pe jos etc si cred ca daca m-ar fi lasat sa ma ridic sau sa stau in alta pozitie de cat pe spate tongue mi-ar fi iesit figura natural. Nu mai dezvolt acum dar nu inteleg de ce nu te lasa sa te ridici daca tu simti cum e mai bine pentru tine si cum aproape sigur iese daca incerci. Cred ca data viitoare am sa am mai mult tupeu, definitely.


I love you. Remember. They cannot take it

Offline

 

#169 2009-04-19 15:05:29

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: nastere naturala sau cezariana?

Daca vrei sa ajungi la un medic constiincios si foarte bun dpdv profesional, incearca-l pe dl. Vulcan... Am auzit ca medic mai "om" decat el nu gasesti in Brasov...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#170 2009-04-19 18:14:15

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: nastere naturala sau cezariana?

Vulcan rar face nasteri naturale.. stiu mai multe barfe despre chestia asta dar poti sa il cauti pt controale de rutine ..  la nastere nu se risca la normale. eu una nu il recomand..

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-04-19 18:14:42)

Offline

 

#171 2009-04-20 21:15:39

b_oana
Hero member
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 2737

Re: nastere naturala sau cezariana?

fetelor..care ati nascut natural.. daca v-a cusut..in cat timp vi s-au topit firele?
sora mea a nascut de 2 saptamani..si ink mai simte firele din exterior. e normal?


Viata e scurta, incalca regulile, iarta repede, saruta incet, iubeste cu adevarat, razi necontrolat, si nu regreta nimic care te face sa zambesti!!
..."ai nevoie de cineva ca sa suferi si mai apoi sa te vindeci"...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.