homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sex inainte de 18 ani.-3


#39 2007-06-04 23:47:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Sex inainte de 18 ani.

si eu...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#40 2007-06-05 07:41:36

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: Sex inainte de 18 ani.

da imi cer scuze dar tineam mortis sa raspund si eram cam obosit si ma si cam grabeam........deci subiectu.......zici ca nu e vb deloc aici de experienta atunci sa punem problema alfel......io sunt baiat nu stiu nimic despre sex si am o prietena virgina.......si ne hoataram sa o facem pai normal ca eu o sa ii provoc dureri is o gramada de chesti.......pana ajungi intr-un moment cand nu m-ai sti ce trebuie sa faci.......ma rog acum parerea mea UNUL din parteneri TREBUIE SA AIBE CEVA EXPERIENTA (faza e ca tocamai mie mi sa intamplat contrariul) io unu am luato ca o gresala dar acum e totul ok.........sti daca stau putin sa ma gandesc poate si chiar daca nu au amandoi experienta poate ca asta e o metoda de a strange relatia si a invata din mers cum am facut eu.................

Ultima oara a fost editat de yoo_bogdan89 (2007-06-05 07:42:47)

Offline

 

#41 2007-06-05 12:47:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Sex inainte de 18 ani.

draga bogdan...aici crede ma chiar nu e vb de experienta...bineinteles conteaza...dar nu ajuta neaparat...eu prima oara cand m am hotarat ca gata...acum e momentul (dupa ce pe alti tipi de dinaintea lui ii lasasem in pat, dezbracati si cu ochii in soare pt ca asa mi se sculase mie)...si desi era un tip cu experienta...care stia cum sa ma ia si tot...nu s a intamplat...n a vrut nicicum sa intre tongue si intr un final eu m am dat batuta...actualul meu iubit si primul barbat din viata mea era lipist de experienta si cu toate astea aveam o relatie grozava (inclusiv dpdv sexual)...e adevarat ca ne am chinuit umpic la inceput dar a meritat pt ca vroiam cu adevarat...nu regret...si acum chiar ma bucur de toate datile precedente (cu altii ) care au esuat...asa ca, chiar nu e vb de varsta fizica optima sa ti incepi viata sexuala...ci de cea psihica...si aia poate fi si 15 ani dar si 25 de ani...si crede ma ca  o incepere a vietii sexuale inainte de varsta psihica optima duce la tot felul de probleme psihice si emotionale mai tarziu (si chestiile astea nu eu le am inventat ci sunt studii facute care mi sustin spusele si din care am invatat si eu aceste lucruri)


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#42 2007-06-05 13:24:27

TIFFANY
Full member
Inregistrat: 2007-05-20
Mesaje: 219

Re: Sex inainte de 18 ani.

va dau dreptate cu varsta psihica...
dak t simti pregatita shi esti shi bine informata parerea mea k e ok.din fericire acum s vb mai mult despre asta in media, ai cum sa t informezi, fata d acum cativa ani, knd nu vb decat cu prietenii...


People say I'm crazy, but the voices in my head say I'm not.

Offline

 

#43 2007-06-05 13:42:18

yoo_bogdan89
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-04
Mesaje: 461

Re: Sex inainte de 18 ani.

deci am avut dreptate cand am zis ca daca nu exista eperienta se ajunge a strange relatia(a va iubi mai mult) dar faza e ca eu nu am avut experienta la inceput si ma-m chinuit la inceput si am luato ca pe o gresala dar separe ca nu a fost asa MULTUMIRII........ori cum sunt de acord cu sexul sub 18 ani

Ultima oara a fost editat de yoo_bogdan89 (2007-06-05 13:42:41)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#44 2008-02-07 03:25:22

MariaM
New member
Inregistrat: 2008-02-03
Mesaje: 69

Re: Sex inainte de 18 ani.

yoo_bogdan89 a scris:

da imi cer scuze dar tineam mortis sa raspund si eram cam obosit si ma si cam grabeam........deci subiectu.......zici ca nu e vb deloc aici de experienta atunci sa punem problema alfel......io sunt baiat nu stiu nimic despre sex si am o prietena virgina.......si ne hoataram sa o facem pai normal ca eu o sa ii provoc dureri is o gramada de chesti.......pana ajungi intr-un moment cand nu m-ai sti ce trebuie sa faci.......ma rog acum parerea mea UNUL din parteneri TREBUIE SA AIBE CEVA EXPERIENTA (faza e ca tocamai mie mi sa intamplat contrariul) io unu am luato ca o gresala dar acum e totul ok.........sti daca stau putin sa ma gandesc poate si chiar daca nu au amandoi experienta poate ca asta e o metoda de a strange relatia si a invata din mers cum am facut eu.................

stii eu am 16 ani prietenul meu la fel..eram virgini amandoi..acum nu mai e niciunu:))..cand am facut-o prima data a fost ca si cand as fi facut-o cu unu cu experienta,...pt k vorbeam mult.. in tp primului act am vorbit in continuu..e cert k eu nu m-am simtit bn dar asta nu a contat ..a contat k a doua oara a fost frumos...deci in timpul primului act am incercat intai sa stea el deasupra..si l-am dirijat ii ziceam orice amanunt "mai sus , mai jos ,,impinge..ma doare..tot!!"si a fost bn..a doua oara nu a mai fost nevoie de nik..oricum a fost o seara speciala...am plans..asta nu v-am spus pt k am uitat..am plans ..si prietenul meu s-a speriat tare..dar m-am calmat repede...

Offline

 

#45 2008-06-14 17:18:59

miha_g
Banat
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 704

Re: Sex inainte de 18 ani.

nu cred sa fie o asa mare greseala sa incepi viata sexuala inainte de 18 ani,cu conditia sa nu iti para rau dupa,dar ar fii bine totusi ca fetele sa fie majore ca anumiti baieti sa nu profite de faptul ca "suntem mici si proaste" daca o faci cu daruire nu vad care ar fii problema

Offline

 

#46 2008-06-14 18:43:45

my_aa
Insomniac member
Inregistrat: 2007-10-29
Mesaje: 5438

Re: Sex inainte de 18 ani.

?! a scris:

viata sexuala trebuie inceputa doar cand stii toate riscurile pe care le implica (sarcini nedorite, bts, etc) si toate metodele pt a preveni aceste neplaceri
si barbatii se maturizeaza tarziu, chiar daca dau impresia de maturitate de la o varsta frageda ... nici la 30 nu sunt suficient de maturi  si ca exemplu il am pe sotul meu (care are 33 ani) si multi cunoscuti. Si inca o data daca cineva lasa impresia k e matur nu inseamna neaparat k e asa

sunt de acord...intr-adevar am vazut si eu barbati care sunt maturi doar din punct de vedere al varstei si atat.


„Dă tot ce ai mai bun în tine, întrucât totul din viaţa ta îţi aparţine numai ţie.”

Offline

 

#47 2008-06-14 23:34:04

maria-c
New member
Inregistrat: 2008-06-03
Mesaje: 15

Re: Sex inainte de 18 ani.

Eu am comis-o (ca sa zic asa lol ) la 19 ani si aproape o luna tongue. Dar eram (si sunt) impreuna cu el de 2 ani. Stiam ca ma iubeste si il iubesc, ca nu asta dorea de la mine (pentru ca probabil altfel nu ar fi asteptat 2 ani sa o facem o data si apoi pa. chiar azi radeam pe tema asta si spunea ca ar fi intrat in cartea recordurilor pentru cel mai lung preludiu). Am avut un prieten cu care am stat 5 luni, inainte de el. Aveam 16 ani cand am inceput relatia aceea, si desi el spunea ca gata, dupa 18 ani a lui sunt, nu m-am simtit o clipa tentata sa ma gandesc serios la chestia asta.Nu pentru ca nu l-as fi iubit sau nu era atragator, dar ceva imi spunea ca nu ar fi fost bine sa fie asa, ca 18 sau 16..nu era o diferenta asa mare si ca probabil nu vasrta era neaparat problema mea. Dupa mine, 18 ani e doar un prag al maturitatii stabilit prin lege (de parca legea poate sa se joace de-a mama natura). Nu inseamna ca daca ai implinit 18 ai liber. Ah, ca da, se presupune ca esti responsabil de actele tale, asta e o chestie pur formala, dar asa poti fii si la 16 sau poti sa ai  o gandire iesita din sfera desenleor animate la 30 de ani. Presupun ca e relativ si asta cu maturitatea depinde de extrem de multi factori. Recunosc insa, nu agreez ideea inceperii vietii sexuale la varste gen 14, 15 ani. Poate e vb in cazul meu si de educatia de care am avut parte. Nici mie nu mi-ar placea sa-mi vina fie-mea la 13 ani sa-mi spuna ca nu mai e cum o stiam. E adevarat, copii din zilele de azi (pana nu demult eram si eu unul, dar ma simt atat de departe de generatile astea) sunt extrem de precoce, din toata punctele de vedere. Ma uitam la fetele de-a 10-a din liceul meu si cred ca nici cand o sa ajung la 20 si nu o sa arat ca ele. S-ar spune ca sunt mature, ca sunt informate, dar oare cat de mult le ajuta asta cand nimeresc pe mana vreunui idiot si vor ramane pentru totdeauna cu sechele? pentru ca totusi, pentru o fata pasul asta e intotdeauna mai greu si lasa urme mai adanci daca e o experienta nereusita. Matur nu trebuie sa fii doar cand vine vb de ratiune (desi..in cazul asta ar trebui sa primeze), dar si cand e vb de afect. Iubirea sa fie iubire, nu joaca, nu o ametela de copil care abia a scos nasu' in lume si s-a amorezat de primul venit. Aici e vb de o indelungata analiza si apreciere a tot ce ar trebui sa insemne iubirea dintre 2 oameni, iubire bazata in primul rand cred pe incredere, pe deschidere, pe respect. Dorul, dorinta de a-l avea pe acel cineva in brate nu e de ajuns, nu e decat o fata a iubirii, de regula cea care iese in evidenta. Iubirea ar trebui probabil ca imbine ceea ce spuneam mai sus cu manifestarile astea  romantice. DE asta zic ca poate nu e de ajuns sa fii informat despre bts si etc sau sau sa crezi ca esti matur doar pentru ca ai trecut prin nush ce nenorociri in viata ta sau ai deja 18 ani si o zi. Sunt mai multe elemente care puse cap la cap, ar duce probabil la ceea ce se numeste maturitate in adevaratul sens al cuvantului. Si pentru a face asta...e nevoie de timp. (si sorry pentru roman tongue)

Offline

 

#48 2008-06-15 00:40:26

Coanachiritza2008
New member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 38

Re: Sex inainte de 18 ani.

care e faza ca atunci cand o sa fie mai mari, fetele care si-au inceput viata sexuala mai devreme, nu vor mai avea placere?... de unde ati scoso? lol
mai bine incepi cand crezi ca esti pregatiita si bineinteles informata. eu chiar nu inteleg pe unii parinti din ziua de astazi. se plang multi ca fiiclele lor vin cu burtile mari acasa. da bine, dar e foarte important sa vorbeasca cu ele despre contraceptie, ceea ce foarte putini o fac, ce pacat....

Ultima oara a fost editat de Coanachiritza2008 (2008-06-15 00:44:07)


The perfect thing 2 type when there`s nothing else 2 say tummenupp

Offline

 

#49 2008-11-25 15:02:56

aade
New member
Inregistrat: 2008-11-19
Mesaje: 20

Re: Sex inainte de 18 ani.

mi-am inceput viata sexuala la 14 ani si vreo cateva luni aproximativ 5....am fost suficient de informata,pregatita si constienta de riscurile pe care mi le asum!


Nu iubesti o femeie pentru ca e frumoasa, dar e frumoasa pentru ca o iubesti...

Offline

 

#50 2008-11-25 15:07:48

Stef
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-09-12
Mesaje: 681

Re: Sex inainte de 18 ani.

Eu eram cam inconstient pe vremea aia.. dar am platit in timp un pret pentru inconstienta. Sunt de acord in circumstantele in care esti informat si suficient de responsabil sa actionezi in a reduce riscurile.

Offline

 

#51 2008-11-25 15:44:41

lucia05
Insomniac member
De la: tara lui Papura Voda
Inregistrat: 2008-09-13
Mesaje: 7708

Re: Sex inainte de 18 ani.

eu am inceput la 20 de ani si cateva luni, avusesem relatii pana atunci si chiar relatii lungi insa nu vroiam o astfel de implicare, am preferat decat sa plang ca ma despart de unul si de altul sa ma distrez cu prietenii prin discoteci si baruri si sa nu am nici o grija. poate nu eram pregatita de o relatie cu o implicare de genul asta si vroiam sa am libertate, sa pot pleca dintr-o relatie atunci cand vroiam si sa ma pot distra. probabil am copilarit insa a fost o perioada frumoasa. nu apartineam nimanui si faceam ce vroiam, repet: iesit cu prietenele sau cafele cu ele ore intregi, iesit pe terase, discoteci. mi s-a parut mai normal asa. stiam ce inseamna, stiam cum trebuie, stiam riscurile dar...nu ma pasiona "evenimentul" rotfl


I am who I am and I choose to be me!

He is your friend, your partner, your defender, your dog / You are his life, his love, his leader
He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart / You owe it to him to be worthy of such devotion!

Offline

 

#52 2008-11-25 15:57:57

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Sex inainte de 18 ani.

eu nu regret varsta, sunt si acum cu primul meu partener, avem aproape 5 ani imreuna. eram amandoi niste...copii...ca sa zic asa...
acum eu am 19, el are 22... nu am ce sa regret...
nu toti te parasesc dupa ce fac dragoste cu tine, chiar daca ai 16-17 ani sau 23-25... nu are nicio relevanta varsta la care incepi

Ultima oara a fost editat de mihaela2289 (2008-11-25 15:58:53)


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.