homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-2


#20 2008-11-13 12:55:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Mi s-a descoperit si mie acest streptococ, in urma unei analize de culturi din col sad Spuneti-mi va rog, cum altfel se mai poate lua decat cum a explicat doctoressa? Eu mereu am grija cu igiena, ma spal dupa fiecare scaun, cum am putut sa-l fac?

E posibil ca el sa existe si in sange/urina? Ar tb sa fac niste analize suplimentare? La adult poate da meningita daca e prezent in sange? Nu de alta, dar mi se intampla destul de des sa am dureri de cap.

Am citit ca se transmite de la mama insarcinata la copil si ca in astfel de cazuri copilul poate face meningita. E valabil si pentru adult?

Am mai citit ca streptococul asta ar fi ceva polizharos, sau asa ceva. E posibil sa-l fi facut dintr-un exces de dulciuri? Sau sa am diabet?

Exista tratament care sa il scoata pentru totdeauna din secretia colului? Am de foarte mult timp o secretie destul de abundenta. E posibil sa fie din cauza acestui streptococ?

Ce inseamna faptul ca e de grup B? E mai greu de tratat?
E posibil sa-l fi facut in urma administrarii de ovule (Cervucid iar apoi unele preparate in faramcie care contineau inclusiv Metronidazol) sau in urma "tratamentului" cu iaurt? Se gaseste acest streptococ in iaurt?

Va rog, dati-mi un raspuns ca sa stiu ce ar tb sa fac. Multumesc.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-11-13 12:57:08)

Offline

 



#21 2008-11-13 21:13:55

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca i am lasat doctoressei linkul...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#22 2008-11-14 20:13:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca9 a scris:

Mi s-a descoperit si mie acest streptococ, in urma unei analize de culturi din col sad Spuneti-mi va rog, cum altfel se mai poate lua decat cum a explicat doctoressa? Eu mereu am grija cu igiena, ma spal dupa fiecare scaun, cum am putut sa-l fac?

E posibil ca el sa existe si in sange/urina? Ar tb sa fac niste analize suplimentare? La adult poate da meningita daca e prezent in sange? Nu de alta, dar mi se intampla destul de des sa am dureri de cap.

Am citit ca se transmite de la mama insarcinata la copil si ca in astfel de cazuri copilul poate face meningita. E valabil si pentru adult?

Am mai citit ca streptococul asta ar fi ceva polizharos, sau asa ceva. E posibil sa-l fi facut dintr-un exces de dulciuri? Sau sa am diabet?

Exista tratament care sa il scoata pentru totdeauna din secretia colului? Am de foarte mult timp o secretie destul de abundenta. E posibil sa fie din cauza acestui streptococ?

Ce inseamna faptul ca e de grup B? E mai greu de tratat?
E posibil sa-l fi facut in urma administrarii de ovule (Cervucid iar apoi unele preparate in faramcie care contineau inclusiv Metronidazol) sau in urma "tratamentului" cu iaurt? Se gaseste acest streptococ in iaurt?

Va rog, dati-mi un raspuns ca sa stiu ce ar tb sa fac. Multumesc.

anca9...la intrebarea "cum am putut sa il fac " nu avem intotdeauna raspuns...dar
1. da, e posibil sa existe si in singe2. eventual fa un exudat faringian3. nu, nu da meningita la adult, iar durerile tale de cap nu sunt meningita deasemenea
4..asa e cu structura  lui, cum ai citit, doar ca nu e cazul sa tragi concluzii absolut aiurea, nu e in legatura cu diata ta si nici nu e vreun semn ca ai avea o boala de metabolism...
5. se face tratament antibiotic si da, e posibil ca secretia ta sa fi fost modificata din pricina lui
6. faptul ca e de grupul B inseamna, asa, foarte simplu si pe inteles, cam ce ar insemna daca am spune de ex ca tu faci parte din familia Popescu...
7. categoric nu se gaseste nici in ovule nici in iaurt....


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2008-11-17 11:40:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

crys_ty_na, multumesc frumos pt ajutor.

doctoressa, multumesc mult pt raspunsurile punctuale. o singura intrebare as mai avea: cervucidul sau ovulele preparate pot distruge acest streptococ sau nu-l influenteaza in niciun fel? intreb pt a-mi face o idee cam de cand il am.

Offline

 

#24 2008-11-19 09:24:12

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

care tratament vi se pare mai bun?

1. amoxicilina, 1,5g/zi, 7 zile
sau
2. amoxiclav, 2g/zi, 3 zile, in timpul menstruatiei
?

am fost la 2 medici si nu stiu ce tratament sa aleg.

cervucidul poate combate streptococul asta? mi s-a prescris cervucid pt secretia abundenta si dupa 8 ovule (1 la 2 seri), mi-a disparut secretia. e posibil sa fi scapat asa de streptococ? mai e nevoie sa fac si tratamentul cu antibiotic? daca da, pe care ma sfatuiti sa-l urmez?

la amoxicilina, e neaparat nevoie de 7 zile? daca iau doar 3 zile in timpul menstruatiei e putin? mi-e teama sa nu fac candida. ce as putea sa iau simultan cu antibioticul ca sa previn asta?

multumesc.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-12-04 09:52:59)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-11-19 22:21:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

streptococul se transmite de la un partener la altul? am facut tratament cu augumentin (doar eu) dar tot mi-a iesit la analize.
partenerul ce analiza ar trebui sa faca pentru a afla daca are acest streptococ?

Offline

 

#26 2008-11-20 11:04:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu stiu ca se transmite foarte usor. mai ales ca streptococul asta se poate gasi si in gat, deci cred ca il poti lua si prin sarut. plus ca el se gaseste in organism in mod normal, in intestin. deci il poti aduce in vagin prin simplul mers la toaleta. trebuie avuta mare grija cu folosirea hartiei.
tratamentul cu augmentin cred ca trebuia facut si de partener. mie mi s-a prescris amoxicilina (nu stiu cat e de buna) atat pt mine, cat si pt partener.
legat de ultima intrebare, si eu as vrea sa aflu. sigur poate sa faca un exudat faringian sa vada daca il are in gat. eu nu am insa incredere in exudate. eu am facut si nu mi-a iesit nimic la exudat.
insa pt zona genitala, nu stiu ce analiza tb sa faca.

Offline

 

#27 2008-11-20 23:00:58

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

multumesc anca

Offline

 

#28 2008-11-21 10:32:18

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pt putin

Offline

 

#29 2008-11-21 13:47:10

Leo
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 1276
Site

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca9 a scris:

care tratament vi se pare mai bun?

1. amoxicilina, 1,5g/zi, 7 zile
sau
2. amoxiclav, 2g/zi, 3 zile, in timpul menstruatiei
?

am fost la 2 medici si nu stiu ce tratament sa aleg.

Treaba e ca amoxicilina e... amoxicilina si amoxiklavul e o mixtura de amoxicilina si acid clavulanic. Combinatia asta face o smecherie.
Ezixta niste bacterii care nasc beta-lactamaza. Adica bacteria incearca sa i-o taga amoxicilinei, gen sa lase bacteria in pace. Si-atunci ... vine acidu' clavulanic si i-o trage lactamazei, care-o lasa in pace pe scumpa si dulcica Amoxi. Star Wars am facut aici lol

Ideea e ca Amoxiclavul actioneaza pe un spectru mai larg de bacterii.
Dupa parerea mea de quasiavizat, e mai bine sa iei amoxi simpla, ca terapie tintita. In felul asta, eviti ca amoxiclavul sa-ti distruga o mai mare parte a florei vaginale. Doctoressa... zic bine?

Offline

 

#30 2008-11-21 14:22:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

multumesc frumos pt raspuns. nu ma mai asteptam sa-mi raspunda cineva.
imi mai raspunzi te rog frumos la cateva intrebari?

1. amoxicilina, fara acid clavulanic, e in stare sa distruga streptococul asta? daca se produce beta-lactamaza, mai ramane ceva din amoxicilina ca sa-l poata omori pe agalactiae?
2. sa inteleg ca amoxiclavul nu e indicat pt ca distruge flora bacteriana?
3. de la care din cele 2 tratamente e mai probabil sa fac candida si ce pot lua ca sa evit asta?
4. ca si perioade de tratament, ti se par ok? (7 zile pt amoxicilina si 3 pt amoxiclav?). mi se pare cam mult 7 zile de antibiotic... mi-e sa nu dau in altceva sau sa distrug flora, cum ai spus si tu.
5. eu am mai auzit de augmentin. dar parca asta e tot un fel amoxiclav din ce am vazut eu in prospect. sunt in dubii pt ca in prospectul de la amoxicilina nu zice nimic de streptococul asta. in schimb, am gasit alte medicamente (cum sunt augmentinul, rulidul) in care scrie clar ca distruge (printre altele) si streptococul agalactiae. nu ar fi mai indicate acestea?
6. daca e sa iau amoxicilina, e indicat s-o incep tot in perioada menstruatiei?

multumesc.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-11-21 14:23:16)

Offline

 

#31 2008-12-05 22:29:47

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca9 a scris:

care tratament vi se pare mai bun?

1. amoxicilina, 1,5g/zi, 7 zile
sau
2. amoxiclav, 2g/zi, 3 zile, in timpul menstruatiei
?

am fost la 2 medici si nu stiu ce tratament sa aleg.

cervucidul poate combate streptococul asta? mi s-a prescris cervucid pt secretia abundenta si dupa 8 ovule (1 la 2 seri), mi-a disparut secretia. e posibil sa fi scapat asa de streptococ? mai e nevoie sa fac si tratamentul cu antibiotic? daca da, pe care ma sfatuiti sa-l urmez?

la amoxicilina, e neaparat nevoie de 7 zile? daca iau doar 3 zile in timpul menstruatiei e putin? mi-e teama sa nu fac candida. ce as putea sa iau simultan cu antibioticul ca sa previn asta?

multumesc.

amoxiklav as zice eu


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#32 2008-12-10 10:07:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am inceput tratamentul cu amoksiklav pt streptococ. iau amoksiklav 1000, 6 bucati (1 la 12h, 3 zile). exista risc mare sa imi dereglez flora cu el? ar tb sa mai iau ceva concomitent pt a preveni aparitia candidei sau dereglarea florei? va rog, sfatuiti-ma ce sa fac. nu vreau sa dau in alte complicatii din tratamentul asta.

a, si inca o intrebare: pe prospect nu scrie nimic de streptococcus agalactiae, oare e bun tratamentul?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-12-10 10:08:37)

Offline

 

#33 2008-12-10 11:08:11

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca 9 fi un pic mai relaxata
si eu am streptococ b si stiu cum e sa stresezi lumea cu intrebarile .
tratamentul a fost recomandat de 2 doctori diferiti din cate am inteles , nu ?
poti lua si un antimicotic sa te feresti de aparitia candidei
zic bine fetele?

acum sa intreb si eu :

strept betahemolitic  grupa b este acelasi cu agalactiae ?

vad ca deja apar tot mai multe pers. cu acest streptococ b betahemolitic ... am mai gasit si pe net ceva despre el .... caci pana acum nu prea gaseai informatii si nici nu prea se stia ca el exista in secretii . intrebarea mea este : se poate sau nu gasi si in gat ? pt ca pe net am vazut ca parerile sunt impartite , unii zic ca in gat se gaseste strep grupa A , si ca cel grupa B este numai in secretii .


acum pt cele care au in secretii acest strept. aveti cumva si senzatii de arsura , de usturime?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2008-12-10 11:12:05)

Offline

 

#34 2008-12-10 11:32:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pe analiza mea scrie "Streptococ grup B{agalactiae}", nu zice nimic de betahemolitic, nu stiu daca o fi acelasi lucru. secretiile mele erau abundente, galbui, nu ma ustura, nu am arsuri. am luat cervucid si secretia a disparut. de asta eram in dubii daca sa mai iau sau nu amiksiklav-ul. acum l-am inceput insa ma tem de reactii adverse (candida si dereglarea florei vaginale) si de asta vroiam sa stiu ce pot sa iau ca sa previn. oare e suficient nizoral luat concomitent cu antibioticul? dar daca isi anuleaza reciproc efectul? nu stiu ce sa fac.

sunt asa panicata pt ca pb pe care le am in ultimii ani se datoreaza unor tratamente prescrise fara cap de medicii ginecologi.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-12-10 11:32:21)

Offline

 

#35 2008-12-10 11:35:42

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

antimicoticul (nizoral )nu anuleaza antibioticul. din contra sunt luate impreuna
dar cel mai corect e sa iti zica un doctor , si nu renunta la antibiotice , nu cred ca o sa iti treaca  numai cu ovule
mie dupa destul de multe tratamente  cu antibiotic tot imi apare
nu reusesc de cativa ani sa scapt de el

Offline

 

#36 2008-12-10 11:45:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

de nizoral stiu de la un doctor. mi-a prescris odata doxicilina si mi-a zis s-o iau cu nizoral. de la ovule imi trecuse secretia, dar am zis sa fac totusi si tratamentul asta. nu stiu ce contine cervucidul, ca nu mai am niciun prospect. asa ca acum iau amoksiklavul.

legat de faptul ca reapare, doctorita care mi-a dat tratamentul mi-a zis: "asta se trateaza doar inainte sa nasti". initial nu a vrut sa-mi dea tratament. apoi a zis hai sa incercam cu amoksiklav. deci e cunoscut faptul ca il tatezi si tot apare. din ce am citit, streptococul asta se gaseste in mod normal in colon si atunci exista riscul sa intre in vagin la fiecare mers la toaleta pt "treburi mai importante" smile orificiile sunt apropiate si atunci ft usor se extind microbii dintr-o zona in alta, la folosirea hartiei sad. si eu am citit ca se poate gasi si in gat si atunci o alta metoda prin care reapare in vagin m-am gandit eu ca poate fi sexul oral, daca partenerul il are in gat. cam astea cred ca sunt cauzele pt care reapare.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2008-12-10 11:47:26)

Offline

 

#37 2008-12-10 11:55:58

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

da ai dreptate la faza cu sexul oral nu m-am gandit
ideea e ca la cantacuzino mi s-a gasit strep b si mi s-a dat  atunci de catre o doc. doar antibiotice .. eu nu am fot multumita
acum numai pot ajunge iar la bucuresti

am constant usturimi in interiorul vaginului si se accentueaza la menstra ...uneori cu durri la contact .. apetit nu am din cauza disconfortului continuu,,,,, imi tot fac analize si nu imi iese nimik ... nu stiu ce sa imi mai fac
acum mi-am facut la urina sumar si singurul lucru mi- a iesit : rare celule epiteliale, rare leucocite , rar fosfat amorf . astept maine urocultura

Ultima oara a fost editat de tttttt (2008-12-10 11:56:36)

Offline

 

#38 2009-01-21 23:12:54

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Buna fetelor! Sunt destul de noua pe acest forum si as vrea sa stiu daca aveti niste raspunsuri si pt mine.Ca de exemplu....Eu am niste usturimi dupa actul sexual destul de rele iar in timpul actului ma simt foarte imflamata...Are legatura cu streptococul care tocmai ce mi-a iesit astazi la analizele de secretie? Intreb asta deoarece am facut vreo trei tratamente pt candida si am crezut ca am acele usturimi din cauza candidozei dar se pare ca am scapat de ea. Usturimea se regaseste printre simptomele streptococului? Astept raspuns. Va multumesc!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.