homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-4


#58 2009-01-22 13:46:30

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

este posibil ca streptococul sa se ia cand iti ia secretie cu betisorul acela?

Offline

 



#59 2009-01-22 13:47:30

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

de regula "betisorul" ar tb sa fie steril. mai degraba de pe "despartitoare", daca nu sunt sterilizate bine.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-22 13:55:25)

Offline

 

#60 2009-01-22 16:25:13

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Fetelor mai am inca o intrebare... Mai aveti si alte simptome?... Cum ar fi... Secretia ciudata? Sau orice alte simptome. puss

Offline

 

#61 2009-01-22 16:31:03

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu am aceeasi secretie de mult timp si a ramas la fel si dupa tratament: usor galbuie, vascoasa, cateodata abundenta, fara miros anume. nu stiu daca e sau nu de la streptococ. la tine cum e?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-22 16:32:05)

Offline

 

#62 2009-01-22 16:54:40

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

D-asta intrebam...Pt k si la mine e oarecum abundenta si putin galbuie si destul de groasa... Doctorul imi spunea ieri caeste din cauza streptococului..Insa dupa atatea tratamente pt candida sunt putin paranoica...Deci in concluzie se poate datora prostiei asteia.. Pe tine te jeneaza in vreun fel? Adica simti usturimi mancarimi sau alte nenorociri?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2009-01-22 17:00:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu nu am niciun alt simptom. am luat antibiotic puternic pt streptococul asta in timpul menstruatiei. imediat dupa tratament, deci cum s-a terminat ciclul, secretia a reaparut. nu stiu ce sa cred. ori mai am streptococul, ori asa e secretia mea... alta analiza n-am mai facut ca sunt satula.

Offline

 

#64 2009-01-22 17:10:43

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Stiu ce zici..T cred si t inteleg..Oricum eu cred k ai scapat pt k ai avut tratament destul de puternic din ce am vazut k ai scris....Iar cervugidul l-am folosit si eu pt candida si este singurul care m-a scapat si il iau si acum in timpul tratamentului pt acest streptococ..Eu cred k esti in regula..N-ai avea de ce sa nu fii puss

Offline

 

#65 2009-01-22 17:17:02

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ms, ktytza puss
totusi ramane secretia asta care imi da de gandit  roll

Offline

 

#66 2009-01-22 17:21:53

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Cu cat te gandesti si o analizezi mai mult cu atat ti se va parea mai ciudata k si eu fac la fel. Asa k stai linistita! Totusi fa-ti la un moment dat curaj sa faci o analiza de secretie...IAR....k sa fii tu sigura. Sanatate multa! t pup

Offline

 

#67 2009-01-22 17:31:52

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu ma opresc un pic din tratamente. termin cervugidul si apoi fac pauza sa vad exact cum ma simt.daca nu-i ok repet analiza pt streptococ si iau tratamentul....

Offline

 

#68 2009-01-22 20:46:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ktytza a scris:

D-asta intrebam...Pt k si la mine e oarecum abundenta si putin galbuie si destul de groasa... Doctorul imi spunea ieri caeste din cauza streptococului..Insa dupa atatea tratamente pt candida sunt putin paranoica...Deci in concluzie se poate datora prostiei asteia.. Pe tine te jeneaza in vreun fel? Adica simti usturimi mancarimi sau alte nenorociri?

mie mi-a spus dr ca secretia asta nu e de la streptococ, ca acesta nu provoaca modificarea secretiei.
n-ar fi o treaba sa se pun a si ei deacord cumva?!!! noi ce sa mai intelegem?

astept si eu rezulatatul de la analiza sa vad ce-mi mai iese

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-01-22 20:48:26)

Offline

 

#69 2009-01-22 23:17:55

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

sad nu stiu ce sa zic mey fetelor... Cu secretia imi fac si eu griji... Kiar nu stiu ce sa zic..N-am gasit nicaieri niste simptome clare. Gargarita secretia ta e skimbata in vreun fel? :-/

Offline

 

#70 2009-01-22 23:33:23

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

da, secretia mea e usor galbuie. dar este in cantitate normala. dr mea zice ca e o hipersecretie a glandelor colului  neutral. dar nu-s prea convinsa. poate asa o fi secretia mea normala...

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-01-22 23:34:09)

Offline

 

#71 2009-01-22 23:51:19

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Daca asa ti-a zis inseamna k asa e. Nici nu stiu ce sa mai cred k n-am gasit doi doctori care sa imi zica acelasi lucru pana acum... Eu zic sa nu te ingrijorezi. Concentreaza-te pe tratament si pe ce mai ai de facut pt k se va regla si secretia cel mai probabil. Sau vb ta asa este secretia ta mai abundenta. Iti spun ce s-a intamplat la mine knd voi termina tratamentul. Nu t speria ca nu ai de ce si stii cum e...cu cat te gandesti mai tare cu atat ai impresia ca ai din ce in ce mai multe simptome. Stai linistita! t pupic

Offline

 

#72 2009-01-23 00:04:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

astept sa vad ce iese la analiza si apoi voi vedea  smile

Offline

 

#73 2009-01-23 00:10:48

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am inteles de la doctorita ca streptococul ar da o secretie si niste mici dureri...acuma...parerile sunt impartite dupa cum vedeti...

Offline

 

#74 2009-01-23 08:40:41

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

eu am probleme de aproape 2 ani , deja am stari depresive , pt ca nu mai stiu ce sa mai fac sa scap , am usturimi , si cand am raport sexual desi la inceput sunt foarte lubrifiata , in timpul actului se intareste secretia si din cauza asta se irita vaginul , dispare lubrifierea , sau se intareste si ma ustura ingrozitor , si dupa actul sexual la fel se mentine usturimea
senzatiile de usturime se intenfifica inainte si dupa menstruatie , dar ma ustura rau nu gluma , imi e frica sa nu mai fie si altceva la mijloc , cu toate ca a, facut pap -uri o gramada si nu imi iese mai mult de c II , acum un an am facut si colposcopie , si mi-a zis ca am colul iritat dar fara leziuni
vreau sa ma duc sa repet o colposcopie , si sa fac si tiparea hpv , cu toate ca nu am condiloame , dar nu mai stiu unde sa caut
ultimul tratament : zinat 10 zile la 12 ore si cervucit , m-a lasat 4 zile si apoi au reaparut simptomele, am facut cultura si mi-a iesit e coli ....acum vreau sa ma duc sa imi dea tratemnt pt e coli , dar imi e frica ca nu a disparut streptococu pt ca am aceleasi simptome
am uitat sa mentionez ca prima oara scria pe cultura streptococ grupa b
grater  grater
ce sa mai fac ?
mi-am faut programare la bucuresti , la micomi , dr badea , nu stiu daca am nimerit bine pt ca ea este experta in cancer de col ... spre sa reuseaca sa ma ajute pe problema mea
daca nu , in alta parte stiti vre-un expert pe astfel de probleme???

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-01-23 08:43:32)

Offline

 

#75 2009-01-23 09:51:17

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ktytza a scris:

Cu cat te gandesti si o analizezi mai mult cu atat ti se va parea mai ciudata k si eu fac la fel. Asa k stai linistita! Totusi fa-ti la un moment dat curaj sa faci o analiza de secretie...IAR....k sa fii tu sigura. Sanatate multa! t pup

ms mult ktytza, pt incurajari puss asa o sa fac. deocamdata mai stau un timp ca vad ca s-a mai reglat secretia, nu mai e asa abundenta. doar dimineata e ceva mai mult, in rest e ft putina sau deloc. cand va incepe iar sa ma streseze, ma duc si repet analiza.

tttttt a scris:

si cand am raport sexual desi la inceput sunt foarte lubrifiata , in timpul actului se intareste secretia si din cauza asta se irita vaginul , dispare lubrifierea , sau se intareste si ma ustura ingrozitor , si dupa actul sexual la fel se mentine usturimea

:f?rv?nad: si eu am avut aproximativ simptomele astea, dar eu le-am pus pe seama lipsei de excitare. tot asa, la inceput eram lubrefiata, apoi disparea lubrefierea si incepea sa ma usture, dar ii spuneam lui iuby ca ma doare si ne opream. nu m-am gandit nicio clipa ca poate fi de la altceva. odata am continuat si noi mai mult si m-a sturat un pic si dupa... nu stiu ce sa cred. dupa tratament nu am mai facut prostioare, asa ca nu stiu daca mai am sau nu simptomele astea

tttttt, eu am citit numai de bine despre doctorita badea de la micomi. e specializata in pb pe col, nu numai cancer. eu una daca as sta in bucuresti, la ea m-as duce. asa ca ai incredere ca o sa rezolvi pana la urma pb asta. cand ai programare? pana te duci, eu as zice sa lasi putin organismul fara tratamente, ca sa isi revina. poate n-ar fi rau sa faci si o analiza de culturi din col chiar inainte de programare, ca sa te poti duce si cu rezultatul.

sanatate multa, fetele, va pup!

Offline

 

#76 2009-01-23 09:55:55

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

nici eu nu sunt din bucuresti , dar la mine in oras nu am unde , asa am facut , nu am mai luat nimic , cu toate ca ma ustura , mi-am facut cultura dar acum nu a iesit de cat e coli , ciudat , nici cabinetul unde am facut cultura nu e cine stie ce , recunosc , la sfarsitul saptamanii ma duc, nu am putut altfel , si imi e frica sa nu imi vina menstra chiar atunci ca e cam la limita ....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.