homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Streptococcus agalactiae (grup B)-5


#77 2009-01-23 10:22:55

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

te ustura numai la contact sau si in rest? oare usturimea nu ar putea fi de la e coli?
la sfarsitul spatamanii viitoare? ca asta e aproape gata  majoreta
vezi poate iti poti repeta analizele la micomi. desi e nasol ca esti inainte de ciclu si posibil sa nu fie concludente. si bafta! sa vina ciclul numai dupa! wink

Offline

 



#78 2009-01-23 10:40:13

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pai , la institut cantacuzino mi-a iesit streptococ , acum un an , apoi am facut la CM unirea analize , dar fara cultura doar secretie si ieseau coci pozitivi ( ca la institut) si bacili negativi
nu m-am dus la tratament ca nu am avut liber de la munca
am refacut analizele de mii de ori , o poveste , la mine in oras la fel bacili  gram - si coci + , am facut tratament cu zinat si cervucit , dupa am cerut cultura si a iesit doar e coli
????/??
nu stiu ce sa zic .... sa aiba e coli asa simptome puternice ? ma ustura constant , se intensifica la contact si ,mai ales dupa
da la sf samptamanii viitoare ma duc la micomi
si daca sunt inainte de mnstra cu ce influenteaza , zi-mi si mie te rog ca nu am habar
mie mai demult o doctora , de la victor babes , care zicea ca nu am nimic , si pe mine ma ustura de muream , mi-a zis sa repet analiza ininte de menstra ca cica atunci izbucneste infectia si se vede mai bine , e adevarat?

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-01-23 10:43:31)

Offline

 

#79 2009-01-23 11:03:16

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pai da, asa stiu si eu. o doctorita mi-a zis ca e normal ca inainte de menstruatie sa iasa la pap frotiu inflamator. asta pt ca in vagin in mod normal exista acea flora formata din tot felul de bacterii, fungi si nu mai stiu ce. cred ca astea intre cicluri apuca sa se inmulteasca. posibil sa aibe un rol si ingrosarea epiteliului in a 2-a parte a ciclului, poate creeaza un mediu mai propice pt ele.
de asta cred ca e bine sa faci analizele imediat dupa ciclu, pt ca atunci se vede daca intr-adevar ai o infectie. pt ca inainte de ciclu, oricum ai. eu asa cred...

Offline

 

#80 2009-01-23 11:10:38

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

pff pai nu prea mai pot sa ajung dupa menstra la micomi, abia am reusit sa intru si acum la dna dr , si o sa fie chiar inainte de menstra , sau asa sper , sa nu imi vina chiar in ziua aia ca o sa mor

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-01-23 11:11:02)

Offline

 

#81 2009-01-24 00:21:58

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

complez a scris:

am inteles de la doctorita ca streptococul ar da o secretie si niste mici dureri...acuma...parerile sunt impartite dupa cum vedeti...

Si mie mi-a spus doctorul la fel....adik a spus k secretia e galbuie si oarecum abundenta insa nu excesiv... Acum evident fiecare spune ce crede...Cred k e normal sa fie secretia modificata knd suntem in neregula..

am refacut analizele de mii de ori , o poveste , la mine in oras la fel bacili  gram - si coci + , am facut tratament cu zinat si cervucit , dupa am cerut cultura si a iesit doar e coli

Poate ai ramas doar cu o iritatie a colului de la atatea tratamente sau poate kiar de la prostia aia de streptococ. Oricum nu dispera mergi la doctorita asta si pana la urma o sa-i dai de cap! Si pe mine ma ustura ingrozitor si mai ales dupa contact knd am impresia k ma taie cineva  yikes  si la fel am o stare generala groaznica mai ales k ma chinui cu tratamente de vreo 3-4 luni. Trebuie sa avem rabdare si sa speram k o sa termine cat mai repede probleme noastre  roll
Offf fetelor.... E greu sa fii femeie  lol Sper sa ne facem bine mai repede!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2009-01-26 08:51:07

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

nu .. evident am probleme , pt ca ca am usturimi constant, si mai ales ininte de menstra , relatii sexuale nu mai pot avea din cauza asta
deci nu e doar o iritatie
ce nu imi pot da seama este de ce nu cedeaza? inca mai sper ca poate nu am primit pana acum tratamentul complet , si asta sa fie cauza , pt ca la antibiograma , deja nu mai apare o gama mare de antibiotice la care cedeaza, imi apar doar injectabile, si unele de care nu prea am mai auzit

Offline

 

#83 2009-01-29 23:24:28

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Buna fetelor! Tocmai ce am terminat tratamentul cu zinnat si cervugid si dupa cum v-am promis va tin la curent... Sincer eu nu cred k tratamentul a mers deoarece secretia nu mi s-a schimbat...este tot la fel de galbuie si usor vascoasa iar usturimi dupa contact...inca nu am facut "prostii" dar va voi spune daca am mai avut..Totusi am avut o oarecare usturime destul de minora insa suficienta incat sa disper dupa ce m-am spalat cu gel intim imediat dupa terminarea tratamentului. Din cauza asta cred k nu mi-a trecut.. Astept sa merg la doctor.....IAR!!! Sa-mi spuneti ce-ati mai facut voi! ttttttt daca ti-au aparut anumite antibiotice la antibiograma atunci sigur vei primi un tratament cu una din acelea care va trebui sa dea rezultate! MULTA SANATATE FETELOR!! Va pupic

Offline

 

#84 2009-01-30 00:28:23

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

poate aveti multiple ciuperci/bacterii si trebuie luate pe rand...

Offline

 

#85 2009-01-30 09:44:08

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

ktytza, ai luat si un antimicotic odata cu zinnat-ul? sa nu fi facut candida, daca zici ca te ustura cand te speli cu gel. imediat dupa ce te speli, nu te ia cu mancarimi?

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-01-30 09:44:35)

Offline

 

#86 2009-01-30 10:50:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

anca, vorbeam la un moment dat de secretia aia galbuie daca e sau nu provocata de streptococ sau are cauza hormonala. din ultime analize reiese ca am scapat de streptococ. de fapt, absolut toate analizele  sunt perfecte, examen al secretiei, culturi, chlamydia, etc... totusi secretia galbuie este in continuare.
prin urmare deduc ca ori asa o fi secretia mea ori intradevar este hipersecretie a glandelor colului

Ultima oara a fost editat de gargarita (2009-01-30 10:51:07)

Offline

 

#87 2009-01-30 10:56:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

bravo gargarita, ma bucur ca esti bine applause
mai, asa o fi. asta m-ar mai linisti si pe mine. tu ai cumva si ceva pb hormonale? chisturi pe ovare, intarzieri de ciclu, fibroadenoame sau chestii de genul asta?

Offline

 

#88 2009-01-30 21:26:19

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

am vesti noi
am primit si rezultatul de la papanicolau, facut la alt laborator si surpriza:
bacili gram negativi si coci gram pozitivi frecventi, bacili doderline rari sad

foarte ciudat cat de tare mi se contrazic analizele.
o sa le repet pe toate in alta parte

ca sa iti raspund la intrebare : am sindromul ovarelor polichistice si hiperplazie adrenala congenitala, 2 afectiuni urate ale sistemului endocrin

Offline

 

#89 2009-01-30 22:20:27

ktytza
New member
Inregistrat: 2009-01-12
Mesaje: 27

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

Anca am luat nistatina si ovule cervugid in timp ce am luat zinnat... Sper k nu mi-a revenit candida... Oricum cert este k nu m-am vindecat pt k am aceleasi simptome... Astazi am avut contact cu prietenul meu si am exact aceleasi usturimi dupa contact... E clar... Incompetenta medicilor din Romania este mare!!! O iau de la capat iar... E trist ce se intampla nu e posibil sa faca experimente pe noi... Mi-a dat tratament dupa ureche fara sa-mi ceara anitbiograma iar eu nu am stiut k trebuie facuta decat dupa ce am inceput tratamentul... Asta este!! Profesionalismul debordant ma omoara in aceasta minunata tara.... Va pup fetelor!

Offline

 

#90 2009-02-02 08:30:00

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

gargarita a scris:

am vesti noi
am primit si rezultatul de la papanicolau, facut la alt laborator si surpriza:
bacili gram negativi si coci gram pozitivi frecventi, bacili doderline rari sad

foarte ciudat cat de tare mi se contrazic analizele.
o sa le repet pe toate in alta parte

cand am citi rezultatele tale , parca le aveam pe ale mele in fata , sunt identice
eu am fost la dn dr badea , o femeie extraordinara , este asa cum se spune , tot respectul , plana de profesionalism
modul de abordare este extraordinar
mie acum mi-a iesit in plus fata de analiza ta si e coli in secretie , si mi-a dat pt asta o schema cu ovule terginan si sa ma spal la exterior cu lactacid
duoa o sa repet analizele , despre antibiotic mi-a zis ca prea putin actioneaza in cazurile astea , si ca tot pe ovulke sa mergem , astept acum
sanatate

Offline

 

#91 2009-02-02 10:35:29

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

gargarita a scris:

am sindromul ovarelor polichistice si hiperplazie adrenala congenitala, 2 afectiuni urate ale sistemului endocrin

of... te-am intrebat pt ca o doctorita mi-a spus odata ca scurgerea aia abundenta poate fi si de la o dereglare hormonala. imi pare rau ca tb sa repeti analizele. sad dai o gramada de bani si tot nu sunt lucrate cum tb. neutral

multa sanatate, fetelor! uneori ajuta si sa fii mai nepasator. eu din decembrie am lasat-o mai moale. am facut tratamentul ala pt streptococ, dar nu m-am dus sa-mi refac analizele. si chiar ma simt ma bine (psihic), sunt mai relaxata. inainte tot cu stres tot din doctor in doctor. mi-am zis ca daca ar fi fost ceva grav, iesea la analizele pe care le-am facut. asa ca o sa mai stau cateva luni pana la urmatorul control.

Offline

 

#92 2009-02-02 10:43:18

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

si eu la fel , eram tensionata si imi era frica sanu fie ceva mai grav ... cand mi-a dat dr badea numai ovule ... hmmm zic , doar atat?? am luat mii de antibiotice , si acum doar ovule?/
dar poate ca asta e problema , trebuie sa incercam si identificam problema si sa o luam incet , eu imi pun sperante ca o sa scap de data asta , si sper sa nu mai fiu asa de stresata
apropos,,, stiti ca imi era frica ca trebuia sa imi vina menstra exact ininte de control , ei bine mi-a venit exact in ziua aia ,,, ce ghinion , o sa fac tratamentul si o sa repet analizele la institut cantacuzino , pt ca si dna dr mi-a zis ca micomi nu e specializat pe bacteriologie , dar o sa vreau sa fac si la ei un hpv , ca sa fiu sigua , nu de alta dar vreu bebic , si e bine sa elimin orice dubiu

Offline

 

#93 2009-02-02 11:03:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

off, ce ghinion. si a putut totusi sa te consulte? dar nu ai putut sa faci nicio analiza, nu?
in cazul tau (te pregatesti pt bebe), tb sa rezolvi cat mai repede toate problemele. ai incredere. o sa scapi de pb astea. bafta si sanatate multa!

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-02-02 11:04:02)

Offline

 

#94 2009-02-02 11:23:09

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

nu .. nu m-a consultat, s-a uitat la toate anlizele mele , toata istoria , si mi-a dat tratament pe baza lor si a ramas sa imi refac analizele la instit cantz (ca o parte erau facute la mine in oras , si nu eram sigura de ele ) dupa ce termin tartamentul
asta e oricum , e super dn doctor , pe bune fetelor , daca o aveti trecuta pe lista de doctori  si stati in dubii , alegeti-o pe ea
deci pt cine nu stie , daca iti faci anlizele la ei , cand te duci sa iei rezultatul , adica in 10 zile maxim , ti le interpreteaza pe loc dn dr badea , daca vrei o programare la colposcopie dureaza mult si a ajuns cu programarile in august , asta pt ca nu umple ziua numai cu colposcopii,  lasa loc si pt interpretari analize

Ultima oara a fost editat de tttttt (2009-02-02 11:26:20)

Offline

 

#95 2009-02-02 16:17:46

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Streptococcus agalactiae (grup B)

tttttt, sper sa nu te confund, tu ai facut analizele la  Instit. Cantacuzino?
vreau sa le repet si eu acolo si nu stiu in ce zile recolteaza, la tel nu raspunde nimeni...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.