homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-18


#324 2010-02-03 09:32:02

mira555
New member
Inregistrat: 2010-02-03
Mesaje: 8

Re: chist ovarian

Buna.De curand am fost la doctor si mi-a spus ca am candida si un chist pe ovarul drept...dar eu am d mult timp probeleme si nu reusesc sa scap.De data asta mi-a dat tratament flamexin pliculete,ovule klion si antibiotice Fromilid 500 iar pt partener  crema macmiror complex si metronidazol.Precizez ca sufar si de epilepsie.Eu nu vreau sa iau anticopnceptionale si momentan nici nu mi-a dat.Intrebarea mea este:credeti ca este bun acest tratament ca ma va ajuta sa scap d chist?deoarce d mult timp ma chinui cu candida si alte infectii,iar eu am un partener stabil de mult timp  el fiind si sigurul cu care am avut vreodata relatii sexuale.

Offline

 



#325 2010-02-03 09:48:25

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: chist ovarian

nu vad ce sens au antibioticul si metronidazolul... ai candida, deci antibioticul o favorizeaza, la chist iar nu te ajuta...
cred ca ar trebui sa mergi si la alt medic

Offline

 

#326 2010-02-04 18:25:05

cofe
Membru
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

Buna...am si eu o problema...acum o saptamana, am facut un control ginecologic, in urma caruia medicul meu ginecolog a constatat ca am chisturi pe ovarul stang si mi-a prescris ovule cervugid si antibiotice axycef. Cam la al cincilea ovul, au inceput sa apara niste sangerari, niste firisoare de sange amestecate cu substanta ovulului. Sunt motive de ingrijorare sau sunt semne ca ovulele au efect asupra chisturilor, distrugandu-le???? VA ROG RASPUNDETI-MI!!!!!

Offline

 

#327 2010-02-04 18:26:26

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: chist ovarian

cred k se elimina chisturile


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#328 2010-02-04 19:42:40

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: chist ovarian

Chisturile se elimina cu antibiotice si ovule?

Eu chiar nu stiam asta. Nu cumva sangerarile or fi de la altceva? Mie cand mi s-a eliminat chistul nu am avut niciun fel de sangerare - si la mine era destul de mare ...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2010-02-05 12:44:15

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chist ovarian

cofe a scris:

Buna...am si eu o problema...acum o saptamana, am facut un control ginecologic, in urma caruia medicul meu ginecolog a constatat ca am chisturi pe ovarul stang si mi-a prescris ovule cervugid si antibiotice axycef. Cam la al cincilea ovul, au inceput sa apara niste sangerari, niste firisoare de sange amestecate cu substanta ovulului. Sunt motive de ingrijorare sau sunt semne ca ovulele au efect asupra chisturilor, distrugandu-le???? VA ROG RASPUNDETI-MI!!!!!

cervugidul da cateodata sangerari. el nu e tratament pt chisturi, ci pt cervicita. antibiotice ti-a dat mai degraba tot pt o inflamatie pe col, sau pt o anexita, nu cred ca pt chisturi (n-am auzit de asa tratament). iei AC?

ayra, nici eu nu stiu sa se "elimine" chisturile. ele se resorb, da, cu AC, dar nu sangereaza. in cel mai rau caz se sparg, dar atunci dau hemoragia interna si tot nu se vede ceva la exterior.

cofe, eu zic ca de la cervugid sunt firicelele alea. daca se intensifica, anunta medicul.

Offline

 

#330 2010-02-05 20:47:37

koala2
New member
Inregistrat: 2010-01-13
Mesaje: 21

Re: chist ovarian

am si eu un chist pe ovarul drept.... are vreo 3 cm... doc a spus ca nu e mare.
prb este ca nu mai trece...il am de vreo 2-3 ani... am luat diane vreo 2 ani si nimic...a ramas mereu la fel. acum am trecut pe mercilon...sper ca o sa fie bine. dar pana una alta... intrebarea mea este...de ce nu se mai retrage?  este clar lichid...mi-a spus docul.
e normal ca dupa atata timp cu diane sa ramana tot la fel?

Offline

 

#331 2010-02-05 23:44:13

AyraBlack
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-29
Mesaje: 1068

Re: chist ovarian

Sigur este clar lichid?

Eu m-as duce si la alt doctor. Mie mi s-a zis ca in cazul unui chist lichid se elimina undeva in 3-5 luni. al meu s-a eliminat din prima luna, deci am scapat. Si am meu era si mai mare...

Offline

 

#332 2010-02-06 08:13:10

mira555
New member
Inregistrat: 2010-02-03
Mesaje: 8

Re: chist ovarian

pff..si sa inteleg ca toate pastilele pe care le iau...la iau degeaba ca nu inteleg..??Doctoressa help sad

Offline

 

#333 2010-02-06 20:13:09

koala2
New member
Inregistrat: 2010-01-13
Mesaje: 21

Re: chist ovarian

AyraBlack a scris:

Sigur este clar lichid?

Eu m-as duce si la alt doctor. Mie mi s-a zis ca in cazul unui chist lichid se elimina undeva in 3-5 luni. al meu s-a eliminat din prima luna, deci am scapat. Si am meu era si mai mare...

am fost de mai multe ori si de fiecare data mi-a spus ca e lichid.

o sa merg si la un alt doc

Ultima oara a fost editat de koala2 (2010-02-06 20:13:27)

Offline

 

#334 2010-02-07 23:41:06

putzu
Membru
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

un chist de 6,5 cm poate trece doar cu AC?

Offline

 

#335 2010-02-08 15:17:54

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

cofe, nici un ovul nu are nici un efect asupra niciunui fel de chist...
YoHanna...scumpa, mea, chisturile de ovar nu se elimina...eventual se resorb, iar asta nu se insoteste de singerare!
cofe, vezi sa nu te fi zgiriat tu cind ai pus ovulele...oricum, sunt sigura ca e mai larg contextul in care se intimpla aceasta singerare decit povestesti tu....de aia nu se pot da consultatii pe net si e nevoie sa mergi la medic!

mira555, daca chistul tau e functional(cel mai probabil) va disparea de la sine...
cu candidoza povestea e mai lunga, sigur insa antibioticele nu ajuta la tratarea ei ba dimpotriva

OanaNico...chistul ala al tau pare a necesita investigatii suplimentare si eventual un tratament aparte...evident, nu se poate pe net...
eventual mergi la inca un medic ori cere lamuriri suplimentare de la medicul tau

putzu, depinde despre ce fel de chist e vorba...daca e folicular, evident se poate


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#336 2010-02-08 17:20:07

mira555
New member
Inregistrat: 2010-02-03
Mesaje: 8

Re: chist ovarian

si cam ce ma sfatuiti sa iau sau sa fac?ca mi-e jena sa-i spun doctoritei ceva de antibiotice..Limba la mine s-a vindecat dar la partener nu prea,tot alba e...zice ca de la crema i-au trecut usturimile..

Offline

 

#337 2010-02-08 18:19:47

YoHanna
Insomniac member
Inregistrat: 2007-05-31
Mesaje: 5651

Re: chist ovarian

doctoressa a scris:

YoHanna...scumpa, mea, chisturile de ovar nu se elimina...eventual se resorb, iar asta nu se insoteste de singerare!

na ca am mai invatat ceva  kram
nush...e prea comuna expresia asta si din cauza aia probabil stiam gresit smile

mira555 a scris:

si cam ce ma sfatuiti sa iau sau sa fac?ca mi-e jena sa-i spun doctoritei ceva de antibiotice..Limba la mine s-a vindecat dar la partener nu prea,tot alba e...zice ca de la crema i-au trecut usturimile..

intai mergi la doctor...fa o antifungigrama (in caz ca nu ai facut) care iti arata la ce medicamente e sensibila si la care e rezistenta ciuperca,apoi elimina si cauza care a dus la aparitia ei...si vei scapa.
mai greu e pana determini cauza  neutral

iar antibioticele alea...e una dintre cauze.


hjarta "The most exciting, challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you can find someone to love the "you" you love, well, that's just fabulous" hjarta

Offline

 

#338 2010-02-08 20:13:15

OanaNico
New member
Inregistrat: 2009-11-05
Mesaje: 19

Re: chist ovarian

doctoressa a scris:

OanaNico...chistul ala al tau pare a necesita investigatii suplimentare si eventual un tratament aparte...evident, nu se poate pe net...
eventual mergi la inca un medic ori cere lamuriri suplimentare de la medicul tau

Despre ce investigatii suplimentare e vorba?

Offline

 

#339 2010-02-09 00:15:52

putzu
Membru
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

nu mi-a spus medicul ce tip e.il am din august,iau diane de atunci si de curand am inceput sa am dureri mari in zona rinichilor

Offline

 

#340 2010-02-16 20:15:07

capricorn
Membru
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 3

Re: chist ovarian

am un chist ovarian de 2.6 cm. aveam dureri in zona ovarului drept si aveam chistul in stang. Dr-ita presupune ca nu e problema ginecologica, poate e apendicele de vina. ok, dar cu asta nu prea m-a linistit. s-ar putea ca totusi durerea s-o simt la dreapta pe cand la stanga e buba???

ceea ce deasemenea mi se parea straniu ca Dr-ita nu vroia sa-mi spuna tipul chistului, doar "chist ovarian mixt" si atat. cand o intrebam, iar nu spunea nimic concret, doar vrajeli. deci ori ea e diletanta ori nu se poate descifra dintr-un ecograf???
daca ati putea sa-mi spuneti ceva mai mult...va rog mult...dau o descriere din ceea ce am vazut pe ecran: era un balonas negru, cu un punctulet marunt si alb la baza in interior.

si sora mea avea un chist lichidian 7 cm ...spre ghinionul ei a mers la ginecolog chirurg, care abia astepta s-o taie - i-au scos cu operatie...Desi -citesc aici ca - multi au scapat doar in cateva luni de chist doar luand AC. Intrebarea treia si ultima ar fi ca se poate scapa de chist lichidian cu tratament AC+antibiotici?

Offline

 

#341 2010-02-17 09:32:45

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: chist ovarian

1. Nu cred ca se poate ca durerea sa se propage asa de mult incat sa o simti in dreapta cand problema e in stanga.

2. Din pacate noi nu iti putem spune ce fel de chist este. Insa poti merge la un alt medic sa mai ceri o parere. Poate te va lamuri mai mult.

3. Din cunostintele mele, chisturile functionale se retrag sub tratament cu anticonceptionale. De cele lichidiene din pacate nu stiu.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#342 2010-02-20 19:17:02

ana_bianca
Membru
Inregistrat: 2010-02-20
Mesaje: 1

Re: chist ovarian

in urma unei ecografii mi-a fost descoperit un chist pe ovarul drept de 5-6 cm. mi-a fost prescris flamexin 7 zile, duphaston 10 zile, dupa care din prima zi de CM diane 35. Problema e ca in cateva zile plec din tara pentru 3 saptamani si am inteles ca nu toata lumea reactioneaza bine la diane 35 si mi-e frica sa nu am probleme din cauza lui cat timp sunt plecata (greturi, ameteli, dureri de cap) mai ales ca plec in interes de servici. Ce anticoncept pot lua in loc de diane la care efectele adverse sa nu fie asa de puternice?? macar pt luna asta cat sunt plecata. sau daca stiti vreo alta varianta temporara, antibiotice sau ceva.. ar fi prima oara cand tre sa iau anticoncept si nu stiu cum va reactiona organismul meu mai ales la unul asa puternic ca diane 35. astept raspunsul vostru!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.