homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chist ovarian-2


#20 2007-06-28 21:24:20

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

dap este o operatie laroscopica sau gva d genu........ usoara de alfel... te opereaza si pleci acasa.. ceva ku laser am inteles eu:p dar poate se resoarbe succesz

Offline

 



#21 2007-06-29 10:26:56

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: chist ovarian

Am avut si eu un chist de 7 cm, iar doctorul care mi l-a descoperit mi-a spus ca este prea mare ca sa treaca cu tratament si mi-a facut bilet de internare pt operatie.
M-am dus insa la un alt medic ca a spus sa incercam totusi cu tratament hormonal...pe langa pilulele care le luam de obicei mi-a mai dat ceva pastile cu hormoni, nu mai stiu numele. Vreau sa spun ca dupa 3 luni nu mai aveam nimic.

Am inteles si eu ca depinde totusi de care tip de chist este...functional...etc. Dar as fi curioasa sa aflu de cate feluri sunt si cat de grav e fiecare. Doctoressa...ne poti ajuta cu aceste informatii?

Offline

 

#22 2007-06-29 10:42:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

Xeli, sa ma ierti insa e mult prea mult de scris....ar insemna sa tin aici curs de medicina si nu e cazul....o clasificare insa pot incerca(nu neaparat in ordinea importantei sau a frecventei)
-chist folicular
-chist al foliculului De Graaf
-chist folicular hemoragic
-chist al corpului galben
-chist hemoragic al corpului galben
-chist retentional
-chist simplu
-chist ovarian in dezvoltare
-chist tumoral
-sindromul ovarelor polichistice...
poate nu e chiar completa insa cam atita stiu eu acum


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#23 2007-06-29 10:45:12

Xeli
New member
Inregistrat: 2007-06-19
Mesaje: 44

Re: chist ovarian

Of...n-am avut idee ca-s o tona de tipuri...ma gandeam ca sunt vreo 5 feluri...ca e mai simplu...dar se pare ca nu.
Multumesc.

Chist functional e cel folicular? care trece cu tratament...incerc sa ma prin de care am avut eu.

Offline

 

#24 2007-06-29 10:50:02

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

cele foliculare, in general sunt functionale(se dezvolta foliculul in nestire, fara sa se rupa) ca si cele de corp galben(tot functionale ca daca ovarul nu functioneaza nu are loc ovulatia si nu apare corpul galben)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2007-07-04 21:36:24

viollen
New member
Inregistrat: 2007-04-21
Mesaje: 11

Re: chist ovarian

buna am si eu o problema tot legata de chist am fost la ginecolog  si mia descoperit un chist pe ovarul stang   si mia dat tratament 2 luni cu diane  ce sa fac sunt foarte speriata nu prea vreau sa le iau deoarece mie frica de reactiile adverse  si imi doresc foarte mult un copil  va rog datimi un sfat

Offline

 

#26 2007-07-05 10:20:20

ET
Addicted member
Inregistrat: 2007-04-20
Mesaje: 10295

Re: chist ovarian

Viollen, in cazul in care nu vrei sa urmezi tratamentul o reactie adversa ar putea fi torsionarea/ruperea ovarului sau a chistului. Nu e de joaca, pentru ca in acest caz trebuie sa ajungi in maxim 6 ore pe masa de operatie!!! Cat de mare este chistul si ce fel de echografie ai facut: transvaginala sau transabdominala? In cazul primei variante ar fi trebuit sa ti se fi spus natura chistului. Faptul ca trebuie sa urmezi tratament cu ac nu determina infertilitate! Chisturile ovariene sunt frecvente probleme ale femeilor asa ca nu ai de ce sa fii speriata pentru ca alte cateva milioane iti impartasesc suferinta!smile Sper sa nu ti se para cinica ultima fraza!smile Succes si sanatate!

Offline

 

#27 2007-07-05 11:03:45

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: chist ovarian

Viollen, daca nu vrei sa urmezi tratamentul, nu il urma. Mai intreaba eventual si un al doilea medic despre chistul ala....nu suntem obligati sa respectam prescriptia medicului daca ne gindim ca stim noi mai bine decit el.... doar atit ca, la o adica, daca se dovedeste ca nu stiam de fapt(si asa se intimpla deseori) trebuie sa stim ca e exclusiv vina noastra si sa ne asumam consecintele


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#28 2007-07-08 14:08:53

mihaela21
Full member
Inregistrat: 2007-04-16
Mesaje: 220

Re: chist ovarian

am fost si eu acum un an cred ca e daca nu mai putin numai stiu sigur,si mi-am facut ecorafia dupa sfatul medicului pt ca aveam dereglari menstruale si ma dureau ovarele mereu.si mi-a descoperit un chist mic de vre-o 2mm,sau cm numai stiu sigur oricum a zis ca e mic,si mi-a recomandat anticonceptionale si de atunci le iau si sper sa fi scpat de chist ca nu am mai fost de mult la control,da anticonceptionalele sunt chiar atat de bune pt  chisturi ma intreb de recomada toti doctori??

Offline

 

#29 2007-07-08 14:13:22

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

dap chiar sunt bune eu am terminat 3 folii si chistul meu a disparut si avea 5 cm dar sunt chisturi si chisturi unele care se resorb altele care nu. eu am avut dureri mari de spate asa l-am descoperit dar contraceptivele sunt cele mai bune.. 1 resorb unele chisturi si 2 te apara de o sarcina pe care nu ti-o doresti bine "te apara" in cazul in care le iei corect si nu uiti nici o pastilutza.sfatul meu ar fi sa-ti mai faci o echografie ptr ca in mod normal dupa 3 luni de contraceptive este obligatorie o noua echografie sa se vada daca s-a resorbit sau nu .. si chiar dak chistul a disparut pastilele trebuiesc continuate ptr a combate aparitia unui nou chist!

Offline

 

#30 2007-07-11 14:07:23

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

m-a apucat disperarea! azi am fost la al 4 -lea doctor.... nu mai stiu ce sa cred... in 4 saptamani chistul meu a crescut de la 42mm la 62 mm, dar cica nu e dermoid ci HEMORAGIC. doctorita, ecografista (in care am mare incredere) mi-a spus sa increc totusi cu tratament.... sa nu ma arunc asa la operatie...
intrebare: ar putea ceda la tratament? medicul meu ginecolog zice ca nu cedeaza.... sa schimb medicul?
ce fel de tratament clasic se face la asa ceva? cu antibiotic sau cu AC?
DACA SE SPARGE CHISTUL ASTA, POT SA MOR?


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#31 2007-07-11 16:12:33

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

doamne fereste nu mori mi s-a explicat ca dac s sparge o sa ai un fel de menstruatie practic curge sange si eu aveam aceeasi disperare deci s sparge curge sange si scapi mai repede de el. incearca tratament cu anticonceptionale 3 luni apoi mai faci o echografie in cazul in care nu s-a resorbit este o operatie laroscopica adik scapi repede nici macar nu stai in spital. nu fa sport nu fa eforturi sa cari ceva greu in rest.. cam atita. nu se moare din asa ceva. eu il am de 5 cm asa ca nu e mare diferenta ma feresc de eforturi. NU MORI DIN ASA CEVA dar nici cu antibiotice nu se resoarbe trebuiesc luate contraceptive fugi la un medic ginecolog la un spital specializat! SUCCESZ si linistestete! eu iau marvelon 21 ca tratament

Offline

 

#32 2007-07-11 21:03:14

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

haideti sa va povestesc prin ce-am trecut azi:

am mai fost la un medic: al 4-lea, de data asta am ales un foarte bun echografist.

diagnostic: chist hemoragic, cu dimensiunile 6.3/4.7, deci in 4 saptamani a crescut cu un centimetru si ceva.

ma duc inapoi la doctorul ginecologul meu care ma diagnosticase cu chist dermoid si-i arat rezultatul celei de-a treia echografii.(!!!)

el NU si NU, ca e chist dermoid...dar hai sa ne urcam pe masa sa facem punctie: nici nu vreau sa-mi amintesc ce a urmat,a fost de-a dreptul traumatizant. o punctie realizata cu un ac enorm, prin vagin, direct in ovar. dupa a PATRA INCERCARE (din cauza ca eu tremuram ca varga) a reusit sa ajunga la ovar.

a spus doar atat: A AVUT DREPTATE!!! si mi-a extras cca.80 ml de sange (sau ce-o fi fost acolo). a! si nu a reusit sa extraga tot, nu mai are rost sa spun de ce... poveste lunga...

am primit tratament cu>

PREDNISON
AXYCEF
PANADOL si inca ceva, am un lapsus acum.
maine trebuie sa ma duc la control, alta echografie.

intrebare: riscul de a se reforma este mare?sau mai degraba sa cedeze de tot in urma tratamentului?
a mai facut cineva asa ceva, punctie de-asta?ce rezultate s-au obtinut?

eu sunt socata, daca trebuie sa mai fac o data asa ceva, MOR!!


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#33 2007-07-11 21:10:10

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

daca nu sunt dureri mari nu ai de ce sa te temi medicul stie ce face acolo.. tu doar inrautatesti situatia. de reaparut.. si eu am chist si a zis ca poate aparea din nou daca nu continui anticoncpt.. asa ca... nu jtiu la tine e ceva mai complicat

Offline

 

#34 2007-07-11 21:31:30

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

scuze, era de 6.2 cm nu 6.3


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#35 2007-07-11 23:05:46

pisica
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 113

Re: chist ovarian

a avut o prietena de 7 cm... tratament  si nu se resorbea si a programat-o la operatie si doctorul " hai totusi inainte d operatie sa mai facem o echografie" daduse inapoi la jumate deci totul e posibil incearca contraceptive nu antibiotice!

Offline

 

#36 2007-07-12 18:45:09

lili pala
Sr. member
Inregistrat: 2007-06-17
Mesaje: 1061

Re: chist ovarian

azi am fost la control, doctorul spune ca totul e EXTRAORDINAR de bine si sa continui antibioticul si prednisonul....
sunt fff speriata de efectele secundare ale prednisonului pt ca provoaca HIPERGLICEMIE, STIMULEAZA CATABOLISMUL PROTEIC, LIPEMIE, CRESTE SECRETIA GASTRICA DE ACID CLORHIDRIC SI PEPSINOGEN, INDUCE STARI DE NERVOZITATE,LIPSA DE CONCENTRARE... bla bla...
ce sa fac? ca trebuie sa iau cate 6 pastile odata, dimineata la ora 8, si trebuie sa mananc si fara pic de sare.
am acest tratament pana marti. apoi doza de prednison va fi scazuta treptat la 5, 4, 3, 2, o pastila...
de marti imi va prescrie anticonceptionale... adio bebe!
si vesnica intrebare care ma urmareste si in cosmaruri: oare imi va trece?

ati putea sa ma lamuriti cumva? ati mai auzit de astfel de tratament dat la chist hematic? asa de mult prednison?si pe prospect la axycef nu scrie nimic de sistemul reproducator, infectii sau altceva....

Ultima oara a fost editat de lili pala (2007-07-13 22:05:57)


Mami de Stefanici si Mirunica -pentru poze vizitati blogurile
http://stefanici.blogspot.com
http://emiruna.blogspot.com
59.7 kilograme afurisite! Hai inca - 3 kile !

Offline

 

#37 2007-07-12 19:52:16

Asuculina
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 9

Re: chist ovarian

dragele mele, azi am consultat un alt medic si am repetat ecografia transvaginala.rezultatul ecografiei este acelasi: ovar stang de dimensiuni 7/5,7 cm ocupat in intregime de o formatiune chistica de 6/5,3 cm. Doar ca de aceasta data medicul ginecolog mi-a spus ca e riscant sa mai astept...adica sa fac de urgenta o punctie - sa mai scoatem din lichid. Plus de asta ca sa vada si care e continutul chistului. Eu nu prea inteleg- se poate vedea de la ecografie daca e seric sau hemoragic? ca din ce am citit pe aici inteleg ca unii medici isi dau cu parerea vis-a-vis de continut inainte de a se face o punctie. In fine. Mai am pe lista inca 2 doctori si dupa aceea trag linie si fac bilantul. Fie punctie, fie anticonceptionale 3 luni si dupa aia mai vedem. Mi-e foarte teama insa sa nu se sparga intre timp...sa nu ajung pe masa vreunui macelar pe la urgenta...si Doamne fereste ma lasa fara ovar. Eu vreau un bebe !

Offline

 

#38 2007-07-12 19:58:04

Asuculina
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-07-11
Mesaje: 9

Re: chist ovarian

Doctoressa, as aprecia enorm opinia dvs. Daca ati avut cumva timp sa cititi mesajele mele. Doar 2 cuvinte.
La dimensiunea asta de 6/5,3 cm are sens sa merg doar cu tratamentul cu ac sau sa fac punctia si apoi sa continuu 2-3 luni cu ac? Multumesc din suflet.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.